Connect with us

Hrvatska

Tadić: "Želimo kudikamo bolje odnose s Hrvatskom nego devedesetih!"

Objavljeno

-

Presjednici Ivo Josipović i Boris Tadić u posjetu Manastira Krupa (Foto: Ivan Katalinić)-113
Predsjednik Republike Srbije Boris Tadić svoj službeni posjet Hrvatskoj završio je danas u Zadarskoj županiji u mjestu Krupa. Zajedno s hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem posjetio je manastir te službeno predao 27 svetih ikona, koje su tijekom domovinskog rata odnesene iz manastira.
Ikone su vraćene iz Srbije još početkom ovog mjeseca a radi se o kulturnom blagu neprocjenjive vrijednosti. Između tih vrijednih slika nalazi se i čudotvorna ikona Velike Gospe, zaštitnice samostana, za koju se vežu mnoga iscjeljenja, a kojoj su se dolazili pokloniti ljudi različitih vjeroispovjesti i nacionalnosti.
Predsjednike obiju država ispred manastira dočekali su episkop dalmatinski Fotije, iguman manastira Krupa Gavrilo Stevanović, svećenik protojerej stavrofor Petar Jovanović iz crkve Svetog Ilije u Zadru, gradonačelnik Obrovca Ante Župan, načelnik PU zadarske Zlatko Sokolar, te saborski zastupnik SDSS-a Milorad Pupovac.
Posjet manastiru predsjednici su započeli razgledavanjem kapele, a nakon toga posjetili su i čuvene ikone te ostalo kulturno blago koje se u manastiru čuva već stoljećima.
Predsjednik Ivo Josipović istaknuo je kako je čast biti u manastiru koji je već stoljećima svjedoći o postojanju pravoslavne vjere u tim krajevima:
– Vraćanje ovog kulturnog blaga dio je aranžmana pomirenja koje predsjednik Tadić i ja promičemo. Manastir, koji je ovdje stoljećima, primjer je kako je suživot između pravoslavaca i katolika te Srba i Hrvata u ovim krajevima oduvijek postojao i koji je moguć, a vraćanje svetih ikona samo je još jedna potvrda koja ide tome u prilog, zaključio je Josipović.
Presjednici Ivo Josipović i Boris Tadić u posjetu Manastira Krupa (Foto: Ivan Katalinić)-113
Boris Tadić također je istaknuo kako mu je čast biti na ovom svetom mjestu koje je svjedok postojanja srpskog naroda i pravoslavlja već stoljećima:
– Međusobno poštovanje mora postojati kod obaju naroda da bi suživot bio moguć. Ovdje živi pravoslavlje već stoljećima, a pitanje identiteta važno je za svaku civilizaciju, to je temelj svake demokracije. Vratili smo svete ikone tamo gdje su bile stotinama godina i tamo gdje im je i mjesto i silno smo ponosni na to. Želimo graditi međusobne odnose na poštovanju i razumijevanju da budu kud i kamo bolji nego devedesetih. Ovo je temelj odličnih odnosa Hrvata i Srba, kazao je Tadić.
Nakon razgledavanja manastira predsjednike s pratnjom domaćini su počastili dobrom večerom, a kako saznajemo, večerali su ribu.

Obitelj Veselinović: Došli smo pozdraviti i Tadića i Josipovića
U manastiru Krupa, osim novinara predsjednike su došli pozdraviti i neki mještani iz susjednih sela, a među njima zatekli smo i povratničku obitelj Veselinović iz Golubića. Darko Veselinović vratio se 2002. godine u Golubiće, a tamo već osam godina živi sa ženom i dvoje djece. S obzirom da je to mjesto smješteno u priličnom nezahvlanom okruženju, obitelj Veselinović se ne buni. Iako su oboje nezaposleni već pune dvije godine kažu kako imaju sve osnovno, struju, vodu, a dvoje male djece jedina su djeca rođena u posljednih osam godina u tom kraju:
– Ne razmišljamo o tome da odemo živjeti u grad. Ovdje nam je dobro, no biti će problem sa školom kad djeca porastu jer je prva najbliža škola udaljena 20 kilometara, kaže Darko.
Presjednici Ivo Josipović i Boris Tadić u posjetu Manastira Krupa (Foto: Ivan Katalinić)-113

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Danijela

    26. studenoga 2010. at 0:31

    Alo, novinarka, koliko si u školi imala iz hrvatskog? Piše se kudikamo, ne “kud i kamo”.

     
  2. uhro

    26. studenoga 2010. at 11:27

    Vauu vratili svoje svojima….
    Srbi su u svom rušilackom pohodu na našu Domovinu :
    Razorili 73 katoličke crkave , oštetili ih 434. Razorili su 88 spomenika kulture,a oštetili ih 675, razorili 194 dvorca i civilnih građevina i 195 biblioteka. Željeli su nam satrati sjeme i rod.I zato pitam Ivu Josipovića U CIJE IME MISLIŠ ODUSTATI OD TUŽBE?
    Privatno prijateljuj sa Tadićem do mile volje, ali na krvi nevinih i nepravdi se ne grade mostovi.Oprostiti da, ali zaboraviti NIKADA !

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Turisti u Hrvatskoj troše gotovo četiri puta manje nego u Francuskoj. Otkud tolika razlika?

Objavljeno

-

By

Hrvatski turizam suočava se s ograničenjima daljnjeg rasta, navode u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Hrvatska ima svega 15 posto kreveta u hotelskom smještaju, a kad u nazivnik uračunamo nekomercijalni smještaj, odnosno vikendice, efektivno ima tek 9,5 posto hotelskih kreveta u ukupnom smještaju, za razliku od Grčke koja u hotelima ima 71 posto kapaciteta, Italije s 43 posto hotelskih kreveta te Španjolske s 53 posto hotelskih kapaciteta.

To za posljedicu ima relativno nisku potrošnju turista u Hrvatskoj od oko 150 eura po danu u odnosu na potrošnju u Italiji i Španjolskoj, u kojima turisti u prosjeku potroše oko 250 eura po danu, dok u Francuskoj gosti pak dnevno troše i više od 550 eura, navodi se u analizi Fokus tjedna Hrvatske udruge poslodavaca iz koje poručuju da je postojeći tempo rasta turističkih prihoda u Hrvatskoj neodrživ, piše Novi list.

Poticanje investicija

“Postojeća struktura kapaciteta u kojoj dominiraju kratkoročni najam s najnižim udjelom hotelskog smještaja na Mediteranu i u Europskoj uniji u ukupnom smještaju, a koji pak konzumiraju gosti niže, narušene kupovne moći, hrvatski turizam suočava s ograničenjima daljnjeg rasta.”

To samo aktualizira HUP-ov stav da u cilju podizanja dodane vrijednosti treba ubrzano i snažno poticati usmjeravanje investicija prema organiziranom smještaju kako bismo riješili problem najlošije strukture smještaja na Mediteranu, navodi se Fokusu tjedna glavnog ekonomista HUP-a Hrvoja Stojića.

U HUP-u se pritom referiraju na Zakon o turizmu kojim je prvi put adresiran problem prekomjernog turizma, ali se još čeka donošenje podzakonskih akata.

Za poticanje investicija predlažu jednostavno dobivanje koncesije neposredno na zahtjev za tehnološki ili funkcionalno neodvojive cjeline morskih plaža, turističkih privezišta i turističkih luka s hotelima, kampovima i turističkim naseljima.

Također traže precizno i fer reguliranje statusa imovine koja je nakon završetka procesa pretvorbe i privatizacije ušla u režim pomorskog dobra, što u HUP-u smatraju preduvjetom razvoja i dizanja kvalitete hrvatskog turizma.

Iako se dobri trendovi iz prošle godine nastavljaju i u prvom kvartalu ove godine, profitabilnost domaćih hotelskih grupa izlistanih na Zagrebačkoj burzi znatno je smanjena, upozoravaju u HUP-u.

Naime, udio operativne dobiti prije oporezivanja u ukupnom prihodu pao je u 2023. godini s 31,1 na 27,2 posto, dok je marža prije oporezivanja pala za 9 postotnih bodova u odnosu na 2021. godinu.

U uvjetima povišenih cijena energenata i repromaterijala te snažnih pritisaka na trošak rada dodatno generiranog rekordnim povećanjem ‘minimalca’ nastavljaju se pritisci na profitabilnost i financijski potencijal za investiranje u turističkom sektoru, smatraju u HUP-u.

Rast noćenja

Ipak, u HUP-u tvrde da bismo ove godine mogli ostvariti bolje rezultate u odnosu na lanjsku, rekordnu sezonu jer je booking u EU-u tek lani dosegnuo predpandemijske razine, također svjedočimo snažnom rastu korporativnih putovanja, a potražnja Europljana za putovanjima je relativno neelastična na pad realnog raspoloživog dohotka s obzirom da čini mali udio (ispod 3 posto) u dohotku prosječnog Europljanina, navode u HUP-u uz napomenu da »unatoč strahu od pada kupovne moći, europski turizam ostaje atraktivan.

Podsjećaju na to da su ukupna noćenja turista u 2023. godini porasla na 107,8 milijuna ili 2,8 posto u odnosu na 2021. godinu te gotovo dosegla predpandemijske rekorde zabilježene 2019. godine.

Pritom su inozemni prihodi od turizma dosegnuli rekordnih 14,6 milijardi eura (19 posto BDP-a bez indirektnih učinaka) u odnosu na 13,1 milijardu eura u 2022. te 10,5 milijardi eura ostvarenih u 2019. godini, pri čemu rast prihoda pripisuju inflaciji.

Ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za strane radnike

Hrvatski turizam zabilježio je najjači oporavak u EU-u, ali je i među tri najbolje mediteranske turističke velesile u odnosu na pretkriznu 2019. godinu, podsjećaju u HUP-u i dodaju da to valja zahvaliti dobrom kriznom menadžmentu tijekom pandemije, iznadprosječnom oporavku komercijalnih avioletova do destinacije, brzom povratku investicijama sektora na predpandemijske razine te ulasku u europodručje i Schengen, što je poboljšalo percepciju Hrvatske kao atraktivne i sigurne turističke destinacije, Novi list.

No, hrvatski turizam će se i idućih godina suočavati s velikim izazovom nedostatka radne snage te je u tom smislu potrebno dodatno aktivirati sav domaći radni potencijal daljnjom liberalizacijom zakonodavnog okvira tržišta rada te ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za radnike iz ‘trećih’ zemalja, predlažu u HUP-u i navode da je lani u turizmu izdano 46 tisuća radnih dozvola strancima, a ove godine se očekuje 50 do 55 tisuća.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Porezna uprava objavila upozorenje vezano uz povrat poreza: Pazite na ove poruke!

Objavljeno

-

By

​Aktualizacijom povrata poreza bilježe se brojni pokušaji prijevara kolanjem phishing poruka u kojima se pošiljatelj lažno predstavlja kao Porezna uprava, upozorili su iz Porezne uprave.

“Apeliramo na sve obveznike da pozorno čitaju poruke koje im pristižu i ne daju nikakve dodatne podatke bez konzultacije s Poreznom upravom o istinitosti poruke.

Napominjemo, lažne poruke najčešće sadrže gramatičke pogreške i često upućuju na QR kod uz jednokratnu lozinku, a neophodno je obratiti pozornost na domenu s koje poruke stižu. Jedina službena domena Porezne uprave je @porezna-uprava.hr i ne sadrži dodatne znakove ni slova kao što je slučaj kod lažnih poruka (npr. @porezna-uprava.cnvelsalvador.com).

Dodatne informacije o prepoznavanju i postupanju s lažnim porukama dostupne su ovdje“, naveli su iz Porezne.

Podsjetimo, isplata povrata poreza na dohodak počinje 2. svibnja 2024. godine.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu