Connect with us

Nekategorizirano

Antički Grci na tlu Hrvatske

Objavljeno

-


Izložba Antički Grci na tlu Hrvatske otvara se 14. listopada u Klovićevim dvorima, a obuhvaća razdoblje od 12. do 1. st. pr. Kr., odnosno od najranijih posjeta Grka našem priobalju – tzv. mikenskog razdoblja – do dolaska i prevlasti Rima. S više od 480 izložaka, poput skulpture, numizmatike, keramike, nakita, oružja, vojne opreme, predmeta s područja pomorstva i religije, ova izložba po prvi put na jednome mjestu objedinjuje najljepše i najvažnije izloške iz sedamnaest hrvatskih muzeja, deset institucija i sedam privatnih zbirki od Istre do Dubrovnika, uključujući i otoke Hvar, Korčulu i Vis, te unutrašnjost zemlje od Zagreba preko Čakovca do Osijeka.
Jedan od ključnih izložaka je skulptura Hrvatskog Apoksiomena, uz kojeg će nakon 15 godina biti izložena i prelijepa brončana glava božice Artemide, te prekrasne crveno i crnofiguralne keramičke posude, amfore, kameni natpisi – među kojima i Psefizma iz Lumbarde, kao i ostali artefakti od kojih će neki, nakon niza godina provedenih u depoima, ugledati ponovno svjetlost galerijskog prostora.
Na ovom je velikome kulturološkom projektu surađivalo više od 30 znanstvenika i kustosa, koji su, svaki od njih, unutar svojeg područja, na jednom projektu, predstavili važnu dionicu grčke civilizacije u hrvatskoj kulturi, povijesti i umjetnosti.
Staru Grčku mnogi povjesničari smatraju temeljem kulture zapadne civilizacije. Riječ je o civilizaciji koja je neizmjerno utjecala na jezik, politiku, obrazovanje, filozofiju, umjetnost i arhitekturu modernoga svijeta. Upravo zbog toga ova će izložba ne samo predstaviti lijepe i zanimljive izloške, nego će i pokazati na što su sve Grci utjecali došavši na naše prostore – prije svega u Dalmaciju i na dalmatinske otoke (Vis, Korčula, Hvar) – gdje su osnovali prve kolonije, kako su se širili, koga su od lokalnog stanovništva zatekli na prostorima koje su kolonizirali te kako je tekao njihov suživot.
Umjetnost antičke Grčke, iako postankom vezana za određeno vremensko razdoblje i teritorij, predstavlja opću ljudsku vrijednost, opću svjetsku baštinu. Ona je, zahvaljujući ponajprije svome humanizmu, ali i bogatstvu osjećaja, ideja i znanja, postala kategorija vječnosti te tijekom stoljeća nije starjela, nije izgubila svježinu, ljepotu i snagu. Zato je važno da je i Hrvatska, zahvaljujući nalazima, postala dijelom velike obitelji koja se zove grčka umjetnost, odnosno dijelom fenomena koji danas nazivamo kolijevkom europske civilizacije.
Idejna autorica izložbe je viša kustosica Jasminka Poklečki Stošić a ovaj jedinstven postav možete razgledati do 12.prosinca.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nekategorizirano

SA VOLONTERSKE BURZE: Briga o postavu i komunikacija s posjetiteljima u Noći muzeja u Narodnom muzeju Zadar

Objavljeno

-

By

U petak 26. siječnja se na razini Republike Hrvatske odvija XIX. Noć muzeja.

Na prošlogodišnju Noć muzeja Narodni je muzej Zadar bio po broju posjetitelja drugi u RH, odnosno prvi uzmemo li u obzir broj stanovnika odnosno “bazen” posjetitelja.

“Ove godine zbog našeg razrađenog programa ne očekujemo pad interesa, a da bi ta večer prošla u najboljem redu, potrebni su nam volonteri koji će nam pomoći u brizi o postavu (radi se o nekim od najvrednijih djela hrvatske umjetnosti i zadarske povijesti)”, stoji u objavi iz NMZ.

Za prijavu i detaljnije informacije obratite se putem maila na: muzej.nmz@gmail.com do 24. siječnja.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

Ambulante pune oboljelih od korone, gripe i hripavca. Liječnici upozoravaju na lijek koji često zaboravljamo

Objavljeno

-

By

U prosjeku na tjedan u Hrvatskoj od korone oboli 4.000 ljudi. Uz to svakog dana prijavljuju se slučajevi oboljenja od gripe i hripavca što dodatno opterećuje zdravstveni sustav.

Od covida svaki tjedan oboli u prosjeku 4.000 ljudi, a 45 ih premine. Prijavljenih slučajeva gripe samo prvog tjedna ove godine bilo je više od 800 prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, piše Dnevnik.hr.

Također još ne jenjava ni epidemija hripavca koji može biti koban pogotovo za manju djecu.

Stoga su čekaonice u ambulantama i bolnicama pune pacijenata koji traže liječničku pomoć zbog infektivnih i bakterijskih bolesti dišnih puteva. Liječnicima obiteljske medicine posao se ovih dana udvostručio, a slično je i na hitnim prijemima.

“Dosad nam je obim popovećan, mogureći poduplao se u odnosu na ljeto i jesen, kao što znamo zima je i tada su najčešće bolesti respiratornog sustava”, izjavila je liječnica obiteljske medicine Vedrana Tudor Špalj.

Liječnici također upozoravaju kako ne treba zaboraviti na mogućnost cjepljenja koje može biti spasonosno.

“Cjepljenje kao mjera prevencije protiv gripe, docjeplivanje protiv covida, također trudnice, ukućani, tek rođenih beba i dojenčadi koje nisu redovno cjepljeni da se docijepe protiv hripavca”, izjavila je dr. Andrea Petaros Šuran, voditeljica Odjela za epidemiologiju NZZJZ PGŽ.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

VIŠNJIK: Obavijesti za posjetitelje koncerta Tragom Olivera

Objavljeno

-

By

Organizator koncerta Tragom Olivera, koji će se održati u subotu, 2. prosinca 2023. u Dvorani Krešimira Ćosića na Višnjiku, informira sve posjetitelje o sljedećem:

– Početak koncerta bit će u 20 sati.
– Ulazak publike u dvoranu bit će od 19 sati.
– Ulazak u Parter – sjeverni ulaz prizemlje lijevo i desno između ulaza A i D.
– Ulazak na Tribine, Prsten i Teleskopske tribine – ulazi B i D na katu.
– Molba svim posjetiteljima: Dođite na vrijeme da biste izbjegli možebitne gužve i zastoje na parkiralištima ili komunikacijama prema dvorani!

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu