Connect with us

Svijet

Economist: Ovih 5 luksuza Europljani si više neće moći priuštiti

Objavljeno

-

“Da bi sve ostalo isto, sve se mora promijeniti.” Ta misao iz Leoparda, romana Giuseppea Tomasija di Lampeduse o plemićima 19. stoljeća koji pokušavaju zadržati svoje privilegije dok Sicilijom bjesni revolucija, precizno opisuje europsku dilemu u 21. stoljeću, piše Economist u analizi. U nastavku je prenosimo:

Države koje su nekoć vladale velikim dijelovima planeta sada nelagodno promatraju kako ih bivše kolonije sustižu – ili čak prestižu. Jasno im je da su promjene nužne. Ipak, Europa se često doima jednako nespremnom za prilagodbu svijetu koji se mijenja kao i dekadentna talijanska aristokracija nekad. 

EU je u krizi

Europska unija, srce kontinenta, na neobičan način njeguje uvjerenje da se može mijenjati samo kad je natjeraju krize. Zato je ključno da shvati kako upravo u krizi danas jest. Godinama se oslanjala na kinesko tržište za rast, na ruski plin za pokretanje industrije i na američku vojnu moć za sigurnost.

Nakon tri godine rata u Ukrajini i tri mjeseca agresivnog pristupa Donalda Trumpa u Americi EU je ostala uzdrmana. U ovako nestabilnom svijetu Europa mora prihvatiti promjene. Poput plemićke obitelji koja sa zakašnjenjem shvaća da mora otpustiti dio posluge kako bi ostala solventna, Europa bi trebala krenuti od napuštanja luksuznih politika koje si više ne može priuštiti.

Vrijeme je za zreliji odnos s Britanijom

Za početak, tu je odnos kontinentalne Europe prema Britaniji. Zveckanje oružjem prema otočnom protivniku postalo je neka vrsta tajnog zadovoljstva EU otkako je Britanija 2020. postala prva članica koja je napustila Uniju. EU je s Britanijom postupala poprilično grubo, dijelom kako bi obeshrabrila druge zemlje da pokušaju isto.

No taj argument više ne vrijedi: Brexit se danas prikazuje kao upozorenje, a ne kao primjer koji treba slijediti. Ipak, unatoč nebrojenim najavama “novih početaka” u odnosima, udaranje po “les rosbifs” (kako Francuzi zovu Britance) i dalje je na dnevnom redu. To je luksuz koji si Europa više ne može priuštiti.

Britanija ima vojnu, geopolitičku i industrijsku težinu koja može pojačati europski utjecaj u Ukrajini. Očekuje se da će na summitu 19. svibnja biti dogovoreno da Britanija sudjeluje u programima EU za naoružavanje Europe.

No, tjednima je dogovor bio blokiran jer se od Britanije tražilo da pristane na ustupke u potpuno nepovezanim područjima. Francuska, primjerice, inzistira da se prije obrambenih pitanja riješe prava na – ribolov. 

Europa mora prestati postavljati pravila svijetu

Način na koji se Europa odnosi prema udaljenijim zemljama također djeluje samodopadno. Godinama je EU pokušavala nametnuti svoja pravila – o okolišu, radnim uvjetima i brojnim drugim temama – daleko izvan svojih granica.

No, sada kad EU mora sklapati brojne trgovinske sporazume kako bi nadoknadila američki protekcionizam, to itekako jest njezin problem. Europa je sila u opadanju u globalnom gospodarstvu. Glumiti da nije luksuz je koji si više ne može priuštiti.

Umjesto Amerike više trgovine unutar Unije

Dio birokratskih prepreka već se uklanja. No moglo bi ih se ukloniti puno više – posebno unutar same EU. Ako više ne mogu slobodno trgovati s Amerikom, 27 članica EU moglo bi pojačati međusobnu suradnju. Ipak, administrativne prepreke za trgovinu uslugama između država članica i dalje su ekvivalent carini od 110%, prema podacima MMF-a.

Naručivanje – i ignoriranje – opširnih studija o poboljšanju jedinstvenog tržišta u Europi neka je vrsta svete tradicije. Nažalost, i dalje živi.

Gotovo svaki stol u Bruxellesu opterećen je sve prašnjavijim izvješćem od 400 stranica koje je prošle godine sastavio Mario Draghi, bivši talijanski premijer, prepunim razboritih prijedloga kako produbiti ekonomsku integraciju. Gotovo ništa od toga nije provedeno.

Demografija – krah koji Europa ignorira

Jedna osobito dekadentna europska navika je odgađanje rješavanja problema sve dok ne postanu toliko ozbiljni da ih je iznimno skupo riješiti. Pogledajmo primjer demografije. Godine 1980. Europa je imala oko pet radno sposobnih osoba koje su “financirale” jednog umirovljenika. Danas ih ima tri, a do 2050. taj omjer će pasti na dvije radno sposobne osobe po jednom umirovljeniku.

Štednja na obrani

Naposljetku, najviše hedonistička navika Europe posljednjih desetljeća bila je štednja na obrani. Uživanjem u “mirovnim dividendama” nakon Hladnog rata ostajalo je više novca za socijalne programe. Nekoliko zemalja, poput Italije i Belgije, tek sad pokušava ispuniti NATO-ove ciljeve o izdvajanjima za obranu od 2% BDP-a, dogovorene još 2014.

Vrijeme je za nove prioritete

Odustajanje od luksuznih politika nije samo po sebi loše. Dapače, omogućuje da se više pažnje posveti onome što je doista važno. Ciljevi EU o smanjenju emisija stakleničkih plinova na nulu do 2050. skupi su, ali nužni, iako bi se neki drugi zeleni propisi trebali još jednom preispitati.

Pomoć Ukrajini nije luksuz, naprotiv. Nije to ni financiranje socijalne države, za koju su mnogi Europljani duboko vezani. No, da bi se pažnja usmjerila na ono što doista ima smisla, treba shvatiti da promjene u svijetu zahtijevaju i promjene prioriteta, zaključuje Economist u svojoj analizi.

 

Svijet

Na pomolu nova naftna kriza? ADAC poziva građane da napune rezervoare automobila

Objavljeno

-

By

Pexels

Najveći europski automobilski klub, njemački ADAC, poziva građane da napune rezervoare svojih automobila. Jer cijena goriva će sigurno rasti nakon eskalacije između Irana i Izraela.

Nakon izraelskog napada na Iran, cijene sirove nafte i prirodnog plina naglo su porasle. U Njemačkoj su benzin i dizel već u petak poslijepodne koštali u prosjeku dva centa po litri više nego 24 sata ranije, prema ADAC-u (Njemački automobilski klub).

Automobilski klub vjeruje da se to tu neće zaustaviti. Naftne kompanije će vjerojatno brzo prenijeti više cijene sirove nafte na vozače, rekao je glasnogovornik ADAC-a.

Prema ADAC-u, ovo blago povećanje cijena goriva neće potrajati: cijena barela sirove nafte Brent skočila je s oko 69 na oko 75 dolara u usporedbi s četvrtkom, rekao je glasnogovornik. Naftne kompanije vjerojatno će brzo prenijeti više cijene sirove nafte na vozače, piše DW.

Točite navečer

Njemačka medijska kuća Funke Media Group prethodno je izvijestila o očekivanjima ADAC-a. “Pitanje će biti hoće li biti stvarnih ograničenja na isporuke nafte iz Irana, na primjer, zato što je Hormuški tjesnac blokiran ili će doći do povećanja cijena prvenstveno zbog zabrinutosti oko daljnje eskalacije na Bliskom istoku”, rekao je glasnogovornik. “Obje su opcije moguće, ali u početku će točenje goriva vjerojatno postati znatno skuplje.”

Preporuka vozačima: pravovremeno točite gorivo, “idealno navečer, jer je tada gorivo najjeftinije tijekom dana.” Trenutno u prosjeku litra benzina na crpkama u Njemačkoj stoji oko 1,65 eura a dizela 1,54, što je neznatno više nego prije napada Izraela na Iran.

Promjene na burzama te u zračnom i pomorskom prometu

Burze su reagirale umjerenim gubicima na vijesti s Bliskog istoka. Zlato i državne obveznice bili su traženi kao sigurna ulaganja u vrijeme krize. S obzirom na eskalaciju, njemačke brodarske tvrtke zabrinute su za sigurnost komercijalnog brodarstva. Zračni promet u regiji također je ograničen.

 
Nastavi čitati

Svijet

Nova taktika provalnika: Pogledajte što su ostavili u dvorištu kuće koja im je bila meta

Objavljeno

-

By

Pexels

Stanovnica njujorške četvrti Forest Hill, Mary Kehoe, ostala je zatečena kad je ispred svoje kuće uočila sumnjiv uređaj.

Na prvi pogled izgledao je kao običan mobitel, no bio je omotan crnom trakom, a jedini vidljivi dio bila je kamera. Odmah joj je bilo jasno da to nije izgubljeni telefon, već potencijalni uređaj za nadzor.

“Zašto baš mi? Mnogo mi je toga prolazilo kroz glavu zašto su odabrali baš naš travnjak, ali shvatili smo da smo usred bloka”, ispričala je Kehoe, koja u toj četvrti živi već 35 godina.

Stručnjaci upozoravaju kako je moguće da je Kehoein dom bio meta sofisticirane strategije provalnika, koji koriste skrivene kamere za praćenje navika ukućana i procjenu potencijalne imovine u kući.

Takva tehnologija omogućuje tihu pripremu provale bez fizičkog ulaska, a slični slučajevi zabilježeni su i u drugim dijelovima SAD-a, uključujući i Kaliforniju, piše Moneywise, a prenosi Večernji list.

Metode narušavanja privatnosti

Policija upozorava da ovakvi uređaji mogu biti vrlo raznoliki, dostupni u slobodnoj prodaji i lako prenosivi.

“Mogu postaviti bilo koju vrstu digitalne i bežične kamere. Može biti jeftina ili skupa i može se nabaviti u običnim trgovinama”, naveli su iz policije, ističući ozbiljnost narušavanja privatnosti koje ovakve metode predstavljaju.

Građanima se savjetuje dodatni oprez i aktivna prevencija: postavljanje rasvjete koja reagira na pokret, uklanjanje potencijalnih skrovišta poput guste živice, redovita provjera okoliša kuće i, naravno, aktiviranje svih sigurnosnih sustava. Policija također upozorava da se obrati pažnja na “zaboravljene” uređaje ispred kuća kojih ondje ranije nije bilo.

 
Nastavi čitati

Svijet

Detoksikacija nakon cijepljenja protiv covida? Stručnjaci: Besmislica!

Objavljeno

-

By

Pixabay

Meghan McCain, voditeljica podcasta i bivša suvoditeljica emisije “The View”, nedavno je izazvala pozornost objavom na društvenim mrežama u kojoj podržava tzv. “detoks” dodatak prehrani nakon cijepljenja ili preboljenja covida-19.

Proizvod koji promovira prodaje se za 89,99 dolara, a tvrdi da može “razgraditi protein šiljka i poremetiti njegovu funkciju” te tijelu pružiti “neusporedivu podršku u staničnoj obrani i detoksikaciji”.

Stručnjaci: Besmislice!

No stručnjaci za cjepiva poručuju da su to najobičnije besmislice.

“Ne postoji ništa od čega bi se trebalo detoksicirati, jer cjepiva nisu toksini”, kaže dr. Angela Rasmussen, virologinja iz organizacije za cjepiva i zarazne bolesti Sveučilišta Saskatchewan.

McCain je u međuvremenu izbrisala objavu, no njezin promotivni kȏd za popust i dalje je funkcionirao na web-stranici proizvođača dodatka, tvrtke The Wellness Company. Ni McCainini predstavnici ni tvrtka nisu odgovorili na CNN-ovu molbu za komentar.

U drugim objavama McCain iznosi sumnje u mRNA cjepiva, tvrdeći da su njezini prijatelji imali zdravstvene tegobe nakon cijepljenja, te dijeli video koji sugerira da sastojci cjepiva mogu trajno ostati u tijelu i mijenjati genom.

Infektolog: To jednostavno nije istina

mRNA u cjepivima protiv Covida-19 tijelu daje uputu da privremeno proizvede dio proteina šiljka virusa, objašnjava dr. William Schaffner, infektolog s Medicinskog centra Sveučilišta Vanderbilt. Taj protein pomaže imunološkom sustavu da prepozna virus i obrani se.

“mRNA se u tijelu nalazi u vrlo malim količinama i brzo se razgrađuje”, kaže Schaffner. “Ne zadržava se u tijelu, ne širi se, i nije joj potrebna nikakva ‘detoksikacija’. To jednostavno nije znanstveno valjana ideja.”

Rasmussen je uvjerena da se znanstvena istina često iskrivljuje namjerno. “Ovo nije samo dezinformacija – ovo je namjerna manipulacija. Ljudi koji to pokreću znaju što rade.”

Strah, neznanje i profit

Dr. Pieter Cohen s Harvardske medicinske škole smatra da pojava ovakvih “detoks” proizvoda upućuje na šire probleme s regulacijom dodataka prehrani u SAD-u. Za razliku od lijekova, suplementi ne prolaze stroge kontrole prije dolaska na tržište, a proizvođači lako iskorištavaju strahove vezane uz cjepiva.

“Ovo je idealna prilika za profitiranje: stvorite lažnu zdravstvenu prijetnju, pa ponudite rješenje u obliku suplementa”, kaže Cohen. “Zarađujete na nečemu što ni ne postoji.”

Ističe da je pojam “detoksikacije” nakon cjepiva potpuno nejasan:

“Što zapravo znači ‘detoks’ od cjepiva? Ukloniti učinak pojačanog imuniteta? Ili je riječ o teoriji da cjepivo uzrokuje neku skrivenu štetu – pa se nudi dodatak koji to tobože sprječava? Sve to temelji se na strahu, a ne na znanosti.”

Iako nijedno cjepivo nije savršeno, kaže, nuspojave poput bolova u ruci ili blage temperature su blage i prolazne – i nijedan dodatak prehrani ne može ubrzati njihov nestanak.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu