Svijet
EU je zabranio BPA: Evo što trebate znati o ovom uobičajenom, toksičnom spoju

BPA u tijelo ulazi u vrlo niskim koncentracijama, zbog čega se njegovi štetni učinci na zdravlje najčešće otkrivaju tek kada postanu ozbiljni,
Europska unija zabranila je upotrebu bisfenola A (BPA) krajem prošle godine, ali je bilo potrebno više od 20 godina znanstvenih istraživanja kako bi došlo do uklanjanja tog “tihog” toksina.
Bisfenol A, ili BPA, organski je spoj koji se sastoji od dva fenolna prstena (otuda naziv “bi” i “fenol”) povezana u sredini simetričnom molekulom propana. Najčešće se koristi u epoksidnim smolama (vrsti polimera), kao i u određenim vrstama plastike i nekim polikarbonatima.
U tijelo ulazi u vrlo niskim koncentracijama, zbog čega se njegovi štetni učinci na zdravlje najčešće otkrivaju tek kada postanu ozbiljni, prenosi The Conversation.
Njegova je funkcija učvršćivanje plastičnih materijala, sprečavanje kontaminacije hrane bakterijama i zaštita limenki od hrđanja. Međutim, njegova nekontrolirana i pretjerana upotreba u ambalaži dovela ga je na dugi popis spojeva koji su od simbola napretka postali primjeri štete po okoliš.
Ostali zabranjeni spojevi
Diklorodifeniltrikloroetan (DDT), sastojak većine insekticida proizvedenih tijekom 20. stoljeća, koji se također koristio u suzbijanju bolesti poput malarije, žute groznice i tifusa. Utvrđeno je da se akumulira u hranidbenim lancima, a njegova proizvodnja, upotreba, skladištenje i trgovina zabranjeni su širom svijeta krajem 20. stoljeća.
Freon, najrašireniji među klorofluorougljicima (CFC), široko korištenim rashladnim sredstvima u drugoj polovici 20. stoljeća. Istraživanja Maria Moline i Franka Sherwooda Rowlanda – objavljena u časopisu Nature 1974. godine, za koja su dobili Nobelovu nagradu 1995. – pokazala su kako CFC spojevi uništavaju ozonski omotač. Njihovo je istraživanje bilo ključno za potpisivanje Montrealskog protokola 1987. godine kojim se ograničava proizvodnja i upotreba tih tvari.
Heksaklorocikloheksan (HCH), najčešće korišten kao insekticid za suzbijanje štetnika u poljoprivredi. Danas je dokazana njegova toksičnost, a upotreba u EU strogo je ograničena. U nekim je državama potpuno zabranjen zbog svoje postojanosti u tlu.
Problematično je i što BPA ima posebnost oponašati strukturu prirodnih estrogena, zbog čega se klasificira kao endokrini disruptor.
Od početka 21. stoljeća preporučeni unos BPA značajno je smanjen. Primjerice, 2006. je Europska agencija za sigurnost hrane predložila ograničenje od 0,05 miligrama po kilogramu tjelesne mase dnevno. To je postupno smanjivano, a prema posljednjem izvješću iz 2023. iznosi samo 0,2 nanograma/kg tjelesne mase/dan – smanjenje od 250.000 puta.
BPA u okolišu
Postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda koriste različite postupke za uklanjanje organskih tvari. Tercijarne, odnosno završne faze obrade (ozonizacija, UV zračenje i slično), dizajnirane su za uklanjanje spojeva koje konvencionalni biološki postupci ne mogu razgraditi. BPA zahtijeva specifičan tretman kako bi se spriječilo njegovo ispuštanje u rijeke, gdje može naštetiti divljim životinjama.
Razni fizički, kemijski i biološki sustavi mogu ukloniti do 95 posto BPA iz otpadnih voda. Međutim, njihova ugradnja povećava ukupne troškove obrade.
Zakonodavstvo o zaštiti okoliša
Jedna od prvih zemalja koja je donijela zakone o upotrebi BPA bila je Švedska, nakon kontroverzi oko njegove upotrebe u dudama za bočice za bebe. U srpnju 2012. Švedska je odobrila zabranu upotrebe BPA u lakovima i premazima koji se koriste u ambalaži za hranu namijenjenu djeci mlađoj od tri godine.
Europska unija osjetno je kasnila, ali 19. prosinca prošle godine objavljena je Uredba Komisije (EU) 2024/3190 pod nazivom “o upotrebi bisfenola A (BPA) i drugih bisfenola i njihovih derivata u određenim materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom”, a stupila je na snagu 20. siječnja ove godine.
Glavne smjernice Uredbe
Zabrana upotrebe BPA i njegovih soli u proizvodnji materijala i predmeta koji dolaze u dodir s hranom, kao i zabrana stavljanja takvih proizvoda na tržište EU ako su proizvedeni pomoću BPA.
Uvedena su prijelazna razdoblja (od 18 do 36 mjeseci, ovisno o vrsti proizvoda) za primjenu zakona, posebno za proizvode za jednokratnu i višekratnu upotrebu u dodiru s hranom.
Pristup je utemeljen na načelu “bolje spriječiti nego liječiti”. Ovo preventivno zakonodavstvo temelji se na znanstvenim dokazima i ima za cilj smanjiti štetan utjecaj na ljude i okoliš te, nesumnjivo, smanjiti ekonomske troškove obnove ekosustava i zdravlja.
Svijet
Na pomolu nova naftna kriza? ADAC poziva građane da napune rezervoare automobila

Najveći europski automobilski klub, njemački ADAC, poziva građane da napune rezervoare svojih automobila. Jer cijena goriva će sigurno rasti nakon eskalacije između Irana i Izraela.
Nakon izraelskog napada na Iran, cijene sirove nafte i prirodnog plina naglo su porasle. U Njemačkoj su benzin i dizel već u petak poslijepodne koštali u prosjeku dva centa po litri više nego 24 sata ranije, prema ADAC-u (Njemački automobilski klub).
Automobilski klub vjeruje da se to tu neće zaustaviti. Naftne kompanije će vjerojatno brzo prenijeti više cijene sirove nafte na vozače, rekao je glasnogovornik ADAC-a.
Prema ADAC-u, ovo blago povećanje cijena goriva neće potrajati: cijena barela sirove nafte Brent skočila je s oko 69 na oko 75 dolara u usporedbi s četvrtkom, rekao je glasnogovornik. Naftne kompanije vjerojatno će brzo prenijeti više cijene sirove nafte na vozače, piše DW.
Točite navečer
Njemačka medijska kuća Funke Media Group prethodno je izvijestila o očekivanjima ADAC-a. “Pitanje će biti hoće li biti stvarnih ograničenja na isporuke nafte iz Irana, na primjer, zato što je Hormuški tjesnac blokiran ili će doći do povećanja cijena prvenstveno zbog zabrinutosti oko daljnje eskalacije na Bliskom istoku”, rekao je glasnogovornik. “Obje su opcije moguće, ali u početku će točenje goriva vjerojatno postati znatno skuplje.”
Preporuka vozačima: pravovremeno točite gorivo, “idealno navečer, jer je tada gorivo najjeftinije tijekom dana.” Trenutno u prosjeku litra benzina na crpkama u Njemačkoj stoji oko 1,65 eura a dizela 1,54, što je neznatno više nego prije napada Izraela na Iran.
Promjene na burzama te u zračnom i pomorskom prometu
Burze su reagirale umjerenim gubicima na vijesti s Bliskog istoka. Zlato i državne obveznice bili su traženi kao sigurna ulaganja u vrijeme krize. S obzirom na eskalaciju, njemačke brodarske tvrtke zabrinute su za sigurnost komercijalnog brodarstva. Zračni promet u regiji također je ograničen.
Svijet
Nova taktika provalnika: Pogledajte što su ostavili u dvorištu kuće koja im je bila meta

Stanovnica njujorške četvrti Forest Hill, Mary Kehoe, ostala je zatečena kad je ispred svoje kuće uočila sumnjiv uređaj.
Na prvi pogled izgledao je kao običan mobitel, no bio je omotan crnom trakom, a jedini vidljivi dio bila je kamera. Odmah joj je bilo jasno da to nije izgubljeni telefon, već potencijalni uređaj za nadzor.
“Zašto baš mi? Mnogo mi je toga prolazilo kroz glavu zašto su odabrali baš naš travnjak, ali shvatili smo da smo usred bloka”, ispričala je Kehoe, koja u toj četvrti živi već 35 godina.
Stručnjaci upozoravaju kako je moguće da je Kehoein dom bio meta sofisticirane strategije provalnika, koji koriste skrivene kamere za praćenje navika ukućana i procjenu potencijalne imovine u kući.
Takva tehnologija omogućuje tihu pripremu provale bez fizičkog ulaska, a slični slučajevi zabilježeni su i u drugim dijelovima SAD-a, uključujući i Kaliforniju, piše Moneywise, a prenosi Večernji list.
Metode narušavanja privatnosti
Policija upozorava da ovakvi uređaji mogu biti vrlo raznoliki, dostupni u slobodnoj prodaji i lako prenosivi.
“Mogu postaviti bilo koju vrstu digitalne i bežične kamere. Može biti jeftina ili skupa i može se nabaviti u običnim trgovinama”, naveli su iz policije, ističući ozbiljnost narušavanja privatnosti koje ovakve metode predstavljaju.
Građanima se savjetuje dodatni oprez i aktivna prevencija: postavljanje rasvjete koja reagira na pokret, uklanjanje potencijalnih skrovišta poput guste živice, redovita provjera okoliša kuće i, naravno, aktiviranje svih sigurnosnih sustava. Policija također upozorava da se obrati pažnja na “zaboravljene” uređaje ispred kuća kojih ondje ranije nije bilo.
Svijet
Detoksikacija nakon cijepljenja protiv covida? Stručnjaci: Besmislica!

Meghan McCain, voditeljica podcasta i bivša suvoditeljica emisije “The View”, nedavno je izazvala pozornost objavom na društvenim mrežama u kojoj podržava tzv. “detoks” dodatak prehrani nakon cijepljenja ili preboljenja covida-19.
Proizvod koji promovira prodaje se za 89,99 dolara, a tvrdi da može “razgraditi protein šiljka i poremetiti njegovu funkciju” te tijelu pružiti “neusporedivu podršku u staničnoj obrani i detoksikaciji”.
Stručnjaci: Besmislice!
No stručnjaci za cjepiva poručuju da su to najobičnije besmislice.
“Ne postoji ništa od čega bi se trebalo detoksicirati, jer cjepiva nisu toksini”, kaže dr. Angela Rasmussen, virologinja iz organizacije za cjepiva i zarazne bolesti Sveučilišta Saskatchewan.
McCain je u međuvremenu izbrisala objavu, no njezin promotivni kȏd za popust i dalje je funkcionirao na web-stranici proizvođača dodatka, tvrtke The Wellness Company. Ni McCainini predstavnici ni tvrtka nisu odgovorili na CNN-ovu molbu za komentar.
U drugim objavama McCain iznosi sumnje u mRNA cjepiva, tvrdeći da su njezini prijatelji imali zdravstvene tegobe nakon cijepljenja, te dijeli video koji sugerira da sastojci cjepiva mogu trajno ostati u tijelu i mijenjati genom.
Infektolog: To jednostavno nije istina
mRNA u cjepivima protiv Covida-19 tijelu daje uputu da privremeno proizvede dio proteina šiljka virusa, objašnjava dr. William Schaffner, infektolog s Medicinskog centra Sveučilišta Vanderbilt. Taj protein pomaže imunološkom sustavu da prepozna virus i obrani se.
“mRNA se u tijelu nalazi u vrlo malim količinama i brzo se razgrađuje”, kaže Schaffner. “Ne zadržava se u tijelu, ne širi se, i nije joj potrebna nikakva ‘detoksikacija’. To jednostavno nije znanstveno valjana ideja.”
Rasmussen je uvjerena da se znanstvena istina često iskrivljuje namjerno. “Ovo nije samo dezinformacija – ovo je namjerna manipulacija. Ljudi koji to pokreću znaju što rade.”
Strah, neznanje i profit
Dr. Pieter Cohen s Harvardske medicinske škole smatra da pojava ovakvih “detoks” proizvoda upućuje na šire probleme s regulacijom dodataka prehrani u SAD-u. Za razliku od lijekova, suplementi ne prolaze stroge kontrole prije dolaska na tržište, a proizvođači lako iskorištavaju strahove vezane uz cjepiva.
“Ovo je idealna prilika za profitiranje: stvorite lažnu zdravstvenu prijetnju, pa ponudite rješenje u obliku suplementa”, kaže Cohen. “Zarađujete na nečemu što ni ne postoji.”
Ističe da je pojam “detoksikacije” nakon cjepiva potpuno nejasan:
“Što zapravo znači ‘detoks’ od cjepiva? Ukloniti učinak pojačanog imuniteta? Ili je riječ o teoriji da cjepivo uzrokuje neku skrivenu štetu – pa se nudi dodatak koji to tobože sprječava? Sve to temelji se na strahu, a ne na znanosti.”
Iako nijedno cjepivo nije savršeno, kaže, nuspojave poput bolova u ruci ili blage temperature su blage i prolazne – i nijedan dodatak prehrani ne može ubrzati njihov nestanak.
-
Hrvatska3 dana prije
Stiže hladna fronta, pripremite se na kišu, grmljavinu i osvježenje
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
NOVA OBAVIJEST IZ VODOVODA: Odgađaju se radovi. Poluotok će u utorak ipak imati vodu!
-
ZADAR / ŽUPANIJA17 sati prije
SPIZA NEDJELJOM? / Danas rade ove trgovine u Zadru…
-
Svijet3 dana prije
Nova taktika provalnika: Pogledajte što su ostavili u dvorištu kuće koja im je bila meta