Connect with us

magazin

Tuna, Sushi & Wine Festival počinje u srijedu / Evo što ćemo sve moći pojesti i popiti te koga ćemo sve slušati na Trgu Petra Zoranića

Objavljeno

-

U srijedu, 9. travnja u 11 sati, na Trgu Petra Zoranića, pod velikim sajamskim šatorom, počinje deseti po redu zadarski Tuna, Sushi & Wine Festival. Organizator, Turistička zajednica grada Zadra s nizom partnera, prvenstveno tvrtkama Pelagos Net Farma, Jadran tuna, Kali tuna, Cromaris, Marikomerc i Ilirija, kreirala je gastronomski i zabavni dio programa do sada najbogatijeg i logistički najzahtjevnijeg zadarskog originalnog ‘morskog’ festivala dobre hrane, lokalnih vina i glazbe. 

Iako je gala večera u Arsenalu u petak, 11.travnja, središnji dio festivala, svoju će kulinarsku kreativnost i znanje ponajbolji zadarski i gostujući kuhari trajno prezentirati kroz desetke jela azijske i mediteranske, ali i fuzije tih dviju kuhinja u tisućama zalogaja ujutro od 11 do 15 i navečer od 18 do 23 sata tijekom svih pet festivalskih dana.

Pa evo kako će izgledati velika open air kuhinja, tko će sve i što pripremati. Festivalski trg podijeljen je u nekoliko programskih cjelina. Dio kuharskih timova bit će stalno prisutan na festivalu, dok će u Cooking Show Corneru svakog dana jela pripremati drugi zadarski poznati chef i restoran.

Prvi dan festival svoj cooking show izvest će ekipa Magura, prvog zadarskog restorana azijske kuhinje, i to u partnerstvu Jadran tunom. Maguro će pripremati dva jela, Tuna Sushi Burger i Tuna tartar, naravno s mesom prvoklasne plavoperajne tune iz uzgajališta Jadran tune. 

Sutradan, u četvrtak, chef na Trgu biti poznati Tomislav Karamarko koji će od Marikomercovih proizvoda složiti toplu terinu od tune i kozica s bosiljkom.

Trećeg dana Festivala, u petak, gostuje etablirani zadarski chef Saša Began i njegov restoran Labrax. Began će pripremati krokete od bakalara u panko mrvicama te kanelone s ‘opasnim’, ali i vrlo ukusnim plavim rakom. 

U subotu i nedjelju neće biti gostujućih kuhara, ali će zato jela pripremati kuharske postave koje će tu biti stalno, svih pet festivalskih dana. Sushi Corner vodit će Zadranima već poznati zagrebački sushi chef Mladen Križanović koji će rolati sushije od Cromarisove ribe. Cromaris i Križanović, uostalom, već godinama uspješno surađuju. U tom dijelu festivala bit će dovoljno nigiri kupica s hamom i uramaki rola s Cromarisovim brancinom. Naravno, u njima su i popratni sastojci i tipični japanski začini wasabi, ukiseljeni đumbir, soja umak, posebna sushi riža…

Svih pet dana trajanja festivala na trgu će biti i tim Antiquusa, fuzijskog restorana mediteranske i azijske kuhinje koji je prošlog ljeta otvoren tik do Foruma i ubrzo je postao hit mjesto ljubitelja azijskih, osobito japanskih jela. Antiquus će na Trgu Petra Zoranića pripremati do desetak vrsta svojih orginalnih sushija i rolica, te ponuditi još nekoliko svojih atraktivnih jela, od kojih izdvajamo raskošnu Antiquus platu s nekoliko vrsta rola, sushija i sashimija.

Zadarski veterani Burgers & More također će biti pod šatorom na festivalskom trgu svih pet dana festivala. Tuna Burger, file brancina u lepinji, salata s dimljenom oradom i ražnjići s hamom samo su neka od jela koje će tih dana pripremati ovaj iskusni tim.

I da ne bi nakon objeda s ovakvim jelima, zvali ih marenda, brunch, ručak, užina ili večera, ostali žedni, na trgu će trebati pronaći Wine Corner, pult s vinima ponajboljih vinara zadarskog kraja: Kraljevskih vinograda, Degarre, Fiolića, Bore, Velebne, Jokića, Kotara, Karabe i Škaulja.

Svaku festivalsku večer obilježit će i po jedan glazbeni koncert. U srijedu navečer nastupaju sestre Husar, u četvrtak grupa Scifindelity, u petak grupa Retrodukcija, a u subotu Lucija Marcelić & Pink Noise. Za jutarnje, ali i večernje glazbene podloge angažirani su poznati zadarski DJ-i, programe će animirati zadarski voditelji, a tijekom jutarnjih programa nastupat će i japanske glazbenice koje su ujedno i dio programa gala večere u Arsenalu.

I na kraju treba istaknuti i subotnji atraktivni Kaitai Show, ritualno rezanje velike tune u subotu ujutro, te nastup samurajske skupine Katanayaichi, izuzetno popularne u Japanu i poznate po rolama u samurajskim filmovima.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

VIDEO / Pedeset godina sam je slagao kamenje i izgradio dvorac od 48 metara, a ulaz je i danas besplatan

Objavljeno

-

By

Jim Bishop pola je stoljeća sam gradio kameni dvorac u planinama Colorada, bez nacrta i radnika, ostavivši iza sebe građevinu koju danas smatraju jednim od najvećih pothvata jednog čovjeka.

Jim Bishop napustio je srednju školu nakon sukoba s nastavnicom engleskog jezika. Sa samo 15 godina kupio je komad zemlje u planinama Colorada, a idućih 50 godina sam je slagao kamen po kamen dok nije nastao dvorac s tornjevima, mostovima i metalnim zmajem. Obitelj i danas prenosi riječi nastavnice koje su ga, prema toj priči, pratile cijeli život: “nikada nećeš ništa postići, Jime Bishope”.

Nakon te svađe odlučio je prekinuti školovanje. Nedugo nakon toga, tijekom biciklističkog izleta, pronašao je zemljište u nacionalnoj šumi San Isabel, na približno 2500 metara nadmorske visine. Parcela je stajala 450 dolara.

Budući da je imao tek 15 godina i nije mogao sam potpisati ugovor, zamolio je roditelje da ga potpišu umjesto njega.

Kamena kuća koja je prerasla u dvorac

U početku je njegova ideja bila puno jednostavnija. Godine 1969. počeo je graditi kamenu kuću s jednom prostorijom.

Kada su prolaznici počeli govoriti da građevina više nalikuje dvorcu, odlučio je nastaviti gradnju. Njegov otac, koji mu je prve tri godine pomagao, nije podržao tu odluku i povukao se.

Od tada je sve radio sam.

Svaki kamen prošao mu je kroz ruke šest puta

Način gradnje objašnjava zašto je cijeli projekt trajao pola stoljeća. Kamenje je uzimao iz okolne šume, prevozio ga, istovarao, birao, podizao i ugrađivao. Procjenjuje se da je svaki kamen prije ugradnje prošao kroz njegove ruke čak šest puta.

Iskopao je temelje duboke do četiri metra. Sam je pripremao drvenu građu, izrađivao lukove od željezničkih pragova i postavljao skele.

Nije imao arhitektonsko ni građevinsko obrazovanje, a nije koristio ni jedan nacrt. Sve je zamišljao i pamtio u glavi. Sam je napravio i dizalicu kojom je podizao teško kamenje jer je nije imao gdje nabaviti.

Zmaj koji dim ispušta kroz nosnice

Ono što je izgradio ne izgleda poput uobičajenog dvorca. Građevina je visoka oko 48 metara, ima kamene tornjeve, unutarnje stepenice, željezne mostove i balkone te veliku dvoranu s vitrajima. U jednom tornju nalazi se zvono koje i danas radi ako se netko uspije popeti dovoljno visoko.

Na prednjem dijelu dvorca nalazi se glava zmaja izrađena od recikliranog metala, a kroz njegove nosnice izlazi dim iz unutarnjeg kamina.

Danas se dvorac navodi kao najveći u Sjedinjenim Američkim Državama i kao najveći projekt koji je ikada izgradio jedan čovjek.

Ulaz nikada nije naplaćivao

Posebnost ove priče krije se i u tome što Bishop nikada nije tražio novac za ulaz. Njegova je zamisao bila da dvorac bude mjesto slobode, otvoreno svima, a održava se zahvaljujući dobrovoljnim prilozima koji se ostavljaju u kutiji pokraj ulaza.

Također je odbijao građevinske dozvole i miješanje vlasti jer je to smatrao pitanjem principa. Vlasti su od njega tražile da plati kamen koji je uzimao iz nacionalne šume, a zbog toga je bilo i sudskih postupaka te uhićenja.

Njegov sin Dan danas brine o dvorcu, ali ga ne nastavlja širiti. Objasnio je razlog: budući da njegov otac nikada nije radio prema nacrtima, nitko drugi ne može nastaviti gradnju tamo gdje je on stao.

“Vodim djecu da vide što jedan čovjek može napraviti”

Dvorac je tijekom godina posjetilo više milijuna ljudi. Nema zaštitnih ograda kakve bi se očekivale, ni čuvara. Posjetitelji sami paze na sigurnost, penju se stotinama otvorenih stepenica i prelaze uske željezne mostove. S nekih mjesta moguće je pasti tridesetak metara, ali koliko je poznato, takav se slučaj nikada nije dogodio.

Novinar koji je posjetio dvorac zabilježio je komentare ljudi koji su ga razgledavali. Jedan posjetitelj rekao je da dovodi djecu kako bi vidjela što jedan čovjek može napraviti. Drugi je graditelja nazvao ludim, dok je treći pitao odakle mu novac za sve to.

Jim Bishop radio je na dvorcu od 1969. do 2019. godine, ukupno 50 godina. Nedavno je preminuo, a ulaz u dvorac i dalje je besplatan, baš kako je i želio.

Nastavi čitati

magazin

Horoskop za 4. kolovoza 2026.

Objavljeno

-

Ovan (21.03.-20.04.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Usredotočit ćete se na fino ponašanje. Kavalirskim gestama osvajat ćete osobu do koje vam je stalo.
KARIJERA: Oslobodite se imperativa da se nešto mora pod svaku cijenu. Pokušajte raditi opuštenije, pa će sve biti bolje.
ZDRAVLJE&SAVJET: Nema potrebe za žurbom.

Bik (21.04.-20.05.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Unatoč još ponekom sitnijem nesporazumu u komunikaciji, vi ćete ipak uspješno graditi ljubavne mostove.
KARIJERA: Bit ćete zahvalni svojim poslovnim partnerima koji će vam progledavati kroz prste. Razumjet će vašu malu zbrku.
ZDRAVLJE&SAVJET: Vježbajte koncentraciju.

Blizanci (21.05.-20.06.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Bili vi tužni ili ne, morat ćete sebi priznati da dobro izdržavate ovaj nezahvalni ljubavni period.
KARIJERA: Fokusirani na neke svoje ideje, potpuno ćete zaboraviti na zahtjeve svojih nadređenih.
ZDRAVLJE&SAVJET: Ne prigovarajte.

Rak (21.06.-20.07.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Vjerojatno ćete vas danas zaokupiti vaši prijatelji, tako da će za voljenu osobu ostati malo manje vremena.
KARIJERA: Možete očekivati podršku drugih u svojim nastojanjima. To će vas ohrabriti da radite još predanije.
ZDRAVLJE&SAVJET: Malo pričekajte.

Lav (21.07.-21.08.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Malu melanholiju ubit ćete vrlo uspješno ako izađete van. Tamo vas čekaju lijepa iznenađenja i uživanja.
KARIJERA: Stvari će vam se danas učiniti gorim nego što jesu. Zato ne donosite zaključke nego pustite vremenu da pokaže pravo stanje.
ZDRAVLJE&SAVJET: Budite strpljivi.

Djevica (22.08.-22.09.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Neki će malo pobrkati stvarnost i maštu, ali će ih događaji brzo uvjeriti što je istina. Ipak će biti zadovoljni.
KARIJERA: Manje će vam se raditi, a više teoretizirati, filozofirati ili sanjariti. Ovisno što se traži na poslu, takva će biti i učinkovitost.
ZDRAVLJE&SAVJET: Sagledajte stvari u cjelini.

Vaga (23.09.-22.10.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Ulazite u manje povoljnu ljubavnu fazu kad ćete teže dosezati emotivno ispunjenje, a ljubavne će se prilike prorijediti.
KARIJERA: Vidjet ćete neke sitnice koje drugi ne vide i zbog toga donositi drukčije zaključke od ostalih kolega.
ZDRAVLJE&SAVJET: Usaglasite svoje stavove s okolinom.

Škorpion (23.10.-22.11.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Danas vam baš neće cvjetati ruže. Prilagodite se postojećoj situaciji i ne tražite ništa više od toga.
KARIJERA: Uslijedit će pregovori između poslovnih partnera i vaših nadređenih, a vi ćete biti spona kojoj nije lako.
ZDRAVLJE&SAVJET: Ne izlažite se lošim utjecajima.

Strijelac (23.11.-21.12.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Kako dan bude odmicao, sve će vam biti jasnije da ništa ne možete popraviti na silu. Utješit će vas prijatelj.
KARIJERA: Zahtjevi na poslu su sve veći, ali i vi ste spremni za takve izazove. Možda nije po vašem planu, ali nije ni loše.
ZDRAVLJE&SAVJET: Ne zamarajte se sitnicama.

Jarac (22.12.-20.01.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Nemojte glumiti da vam je bolje nego što jest. Dobro je i neka tako ostane i dalje, no bez nerealnih pretenzija.
KARIJERA: Posvećenost višim ciljevima bit će vam danas prva ideja u glavi kad se o poslu radi.
ZDRAVLJE&SAVJET: Oslobodite se potrebe za dominacijom.

Vodenjak (21.01.-19.02.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Male zbrke lako ćete rješiti uz dobre ideje koje sad imate. Mnogi će pokazati da imaju duha i humora, a druga strana će to cijeniti.
KARIJERA: Poradit ćete na tome da vam radna sredina postane ugodnija. Napokon su sazreli uvjeti za to.
ZDRAVLJE&SAVJET: Samo nastavite.

Ribe (20.02.-20.03.) – Dnevni horoskop za 04.08.2026.
LJUBAV: Oni koji su odlučili udvarati danas će dobiti posebno nadahnuće za prave pjesničke riječi. Bit će ih zanimljivo slušati.
KARIJERA: Ako krećete na poslovno putovanje, provjerite stanje automobila, da li ste sve prirpemili, kao i rezervacije.
ZDRAVLJE&SAVJET: Prolazni kaos s rodbinom.

Nastavi čitati

magazin

SUTRA POČINJE SELECTED CROATIA FESTIVAL / Zadar na tri dana nova hrvatska prijestolnica house glazbe! Pod UNESCO-ove bedeme stižu zvijezde elektroničke scene

Objavljeno

-

By

Od sutra Zadar ulazi u tri dana vrhunske elektroničke glazbe, spektakularne open-air produkcije i atmosfere kakvu grad dosad nije imao. Selected Croatia Festival, koji već treću godinu organizira mlada zadarska ekipa, od 4. do 6. kolovoza na Đilu na Jazinama donosi svoje najveće izdanje dosad i još jednom potvrđuje kako Zadar ima sve preduvjete postati jedna od najvažnijih festivalskih destinacija na hrvatskoj obali.

Godinama se postavlja isto pitanje – kako grad s jedinstvenom povijesnom jezgrom, UNESCO-ovim bedemima, tisućama turista, izvrsnom prometnom povezanošću i jednom od najljepših kulisa na Mediteranu nije imao veliki festival elektroničke glazbe? Odgovor već treću godinu stvaraju mladi Zadrani koji su odlučili prestati čekati da netko drugi organizira festival kakav žele vidjeti u svom gradu.

Selected Festival danas je mnogo više od lokalne inicijative. Postao je projekt koji iz godine u godinu raste, dovodi sve veća svjetska imena i pokazuje kako domaća organizacija može realizirati događaj međunarodne kvalitete. Upravo zato ovogodišnje izdanje predstavlja najveći iskorak dosad, a Zadar tijekom iduća tri dana postaje mjesto susreta domaće i međunarodne elektroničke scene.

Prvi festivalski dan, u utorak 4. kolovoza, predvodi britanska house ikona Sam Divine, jedna od najpoznatijih DJ-ica današnjice, dugogodišnja članica Defected Recordsa i dobitnica DJ Awards nagrade za najbolju house DJ-icu. Iza nje je više od 25 godina karijere te nastupi na najvećim svjetskim festivalima poput Tomorrowlanda, EXIT-a i Ushuaïe Ibiza. Uz nju će nastupiti i jedan od najpoznatijih hrvatskih house DJ-a Tom Bug.

Drugog dana, u srijedu 5. kolovoza, pozornicu preuzima njemački producent Emanuel Satie, jedno od najcjenjenijih imena suvremene melodic i house scene čija izdanja objavljuju etikete Diynamic, Cocoon i Get Physical. Program dodatno upotpunjuju Valour i B-Zey.

Veliko finale u četvrtak 6. kolovoza predvodi talijanski producent Flashmob, poznat po prepoznatljivom groove i tech house zvuku, čije su produkcije godinama dio setova vodećih svjetskih DJ-eva. Uz njega nastupaju portugalski predstavnici nove generacije elektroničke scene Armando i Whitenoise.

Uz međunarodne zvijezde, tijekom sva tri dana nastupit će i brojni hrvatski izvođači među kojima su Alvize, Butters, Galaxy Spinners, Josip Milković, Luka Kosty, Lumix, LucHo, Lu:Yu, Marko Ladišić, Mezzanotte, Mony i Rolly Sheen, potvrđujući snagu domaće elektroničke scene.

Selected Festival nije samo glazbeni događaj, već projekt koji ima potencijal postati jedan od novih zaštitnih znakova zadarskog ljeta i dodatno učvrstiti poziciju grada među najpoželjnijim mediteranskim destinacijama za urbani turizam. Open-air program održava se od 4. do 6. kolovoza na Đilu na Jazinama ispod UNESCO-ovih bedema, a nakon svake festivalske večeri zabava se nastavlja na službenom after partyju. Ulaz na after uključen je u cijenu svake festivalske ulaznice, pa će ples trajati do ranih jutarnjih sati.

Ulaznice su još uvijek dostupne putem službene stranice Selected Croatia, a organizatori pozivaju sve ljubitelje elektroničke glazbe da budu dio najvećeg izdanja festivala do sada. Zadar je spreman, vrijeme je za Selected Festival.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu