Connect with us

Hrvatska

Sabor sutra raspravlja o Prijedlogu državnoga proračuna RH za 2025.

Objavljeno

-

Hrvatski sabor će raspraviti Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu, prema kojemu bi prohodi proračuna iznosili 33 milijarde eura, a rashodi 37 milijardi eura.

Očekivani prihodi rastu za 8.6 posto u odnosu na ovu godinu, dok su rashodi veći za 3.4 milijarde eura. Značajan učinak na prihode imaju i povećani porezni prihodi, ali i znatno brže povlačenje europskih sredstava.

Kada je riječ o prognozama za iduću godinu, Vlada projicira da će rast BDP-a biti 3.2 posto, inflacija oko 2.7 posto, a očekuje se rast zaposlenosti od 2.9 posto. Nastavit će se sa smanjenjem udjela javnoga duga u BDP-u, očekuje da taj udio ove godine bude 57,4 posto, a u idućoj 56 posto.

Proračun za 2025., kazao je premijer Andrej Plenković, reflektira Vladine prioritete, prije svega kvalitetniji život građana, veće plaće, mirovine i socijalna davanja, snažan gospodarski rast te ulaganja u budućnost Hrvatske – demografske mjere, obrazovanje, sigurnost, zelenu tranziciju, digitalnu transformaciju i energetsku učinkovitost.

Dostići će se i cilj od dva posto proračunskih izdvajanja za obranu, čime će se ispuniti obveze Hrvatske kao članice NATO-a.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Zimski uvjeti: Snijeg pada u Gorskom kotaru i Lici, otežava i jak vjetar

Objavljeno

-

By

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno je oblačno diljem Hrvatske, kiše ima još u mnogim predjelima, snijeg pada u Gorskom kotaru i Lici, HAK upozorava na zimske uvjete na cestama i obveznu zimsku opremu. 

cam
WEBCAM HAK

U nastavku utorka još treba računati na snijeg i  mjestimice izraženije pljuskove s grmljavinom, osobito u Dalmaciji. Poslijepodne će se oblaci postupno razilaziti. Puhat će jaka i olujna bura, pod Velebitom na udare orkanska. 

Srijeda donosi povoljnije prilike, uglavnom suhe, uz promjenjivu naoblaku. U Dalmaciji će lokalno biti pljuskova. 

Četvrtak donosi češću oborinu, osobito duž Jadrana i uz Jadran, gdje mjestimice može biti izraženijih pljuskova s grmljavinom, osobito navečer. Kasnije navečer jače pogoršanje vremena diljem zemlje. 

Petak će biti uglavnom oblačan, s kišom i pljuskovima s grmljavinom, mjestimice izraženijim. U gorju će padati snijeg, no očekuje se mjestimice i u nizinama, osobito zapadne unutrašnjosti. 

Subota također donosi nepovoljne prilike, prave zimske, obilnu oborinu mjestimice, kišu, snijeg u gorju, ali bijele pahulje moguće su i u nizinama zapadne i središnje unutrašnjosti. 

U nedjelju postupno smirivanje. 

 
Nastavi čitati

Hrvatska

NAJTUŽNIJI DANI / Dan sjećanja na žrtve Škabrnje i Vukovara

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Uz Vukovar i Škabrnja će danas obilježiti 34. godišnjicu stradanja civila i branitelja u napadu koji su pod zapovjedništvom Ratka Mladića počinili pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi.

Toga dana mučki je ubijeno i masakrirano 43 civila i 15 hrvatskih branitelja, a ukupno je u Domovinskom ratu Škabrnja imala 56 civilnih žrtava i 25 poginulih branitelja. Nakon rata još je šestero mještana stradalo od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava.

Do oslobođenja u Vojno-redarstvenoj operaciji Oluja 1995. godine u Škabrnji je ubijeno 86 osoba.

Napad na Škabrnju počeo je 18. studenoga 1991. godine rano ujutro iz dva smjera. Jedna kolona tenkova i oklopnih transportera s kamionima pješaštva došla je preko Zemunika Gornjeg, a druga iz smjera Biljana Donjih.

Glavni udar i težište napada agresora bili su na zapadnom ulazu u Škabrnju, kod zaseoka Ambar i Ražovljeve glavice, gdje su uz žestoku vatrenu potporu iz neprijateljskih uporišta i zrakoplovstva angažirane jake tenkovsko-pješačke snage JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljačke skupine iz Srbije i BiH.

Do središta sela i crkve Velike Gospe paravojne snage i pripadnici JNA došli su tek predvečer tjerajući ispred tenkova zarobljene branitelje i civile kao živi štit.

Civili, pretežito žene, djeca i starije osobe, koji su se skrili u podrumima i drugim zaklonjenim prostorima, nasilno su izvlačeni van, ubijani i masakrirani. Stotinjak civila, uglavnom žena i djece, zarobili su i odveli u Benkovac.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Zimski tjedan: Stižu nevrijeme i obilna kiša. Snijeg moguć i u nizinama

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno je oblačno diljem Hrvatske, kiša trenutačno pada uglavnom na sjevernom Jadranu te Gorskom kotaru i Lici.

U nastavku ponedjeljka će se širiti i na ostale predjele, s tim da će obilnije oborine biti većinom duž Jadrana i uz Jadran, na što upozorava sustav Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda.

Lokalno je moguće nevrijeme.

Probleme će stvarati jak i olujan vjetar južnog smjera koji će poslijepodne okretati na vjetar sjevernog smjera kojim će pritjecati hladniji zrak. Kako temperature budu padale krajem dana i u noći na utorak, kiša će u prijeći u snijeg u višem gorju.

Snijega će u gorju biti i tijekom utorka. Treba računati i na kišu, osobito u Dalmaciji još može biti obilnija, prema večeri će uglavnom prestati. Zapuhat će jaka bura, pod Velebitom i olujna, mjestimice s orkanskim udarima, pojačavat će dojam hladnoće.

srijedu na kopnu uglavnom suho i dijelom sunčano, kiše i pljuskova bit će tek mjestimice duž Jadrana i uz Jadran, uglavnom u drugom dijelu dana. Posvuda još hladnije.

Četvrtak ponovno donosi češću oborinu, osobito poslijepodne. Mjestimice će biti izraženijih pljuskova s grmljavinom, osobito duž Jadrana i uz Jadran.

Petak donosi novo jače pogoršanje diljem zemlje. U gorju se očekuje novi snijeg, no kako temperature budu padale potkraj petka i u noći na subotu, bijele pahulje mogle bi zalepršati i u nižim predjelima – tako u ovim trenucima sugeriraju prognostički materijali, no situacija je još podložna promjeni.

Za vikend također nestabilno, s kišom i snijegom.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu