Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

KOLUMNA / Urbanizam kroz dno vinske boce

Objavljeno

-

Prvi pejzažni arhitekta Zadra, Enio Meštrović, tražit će 40 posto zelene površine uz novogradnje. Što nas je potaknulo na razmišljanje… Što ne i ribnjak? Ili malonogometno igralište, pijacu? Ili… ajmo na 80 posto zelenila, da se ne natežemo. Najbolje guste crnogorične šume, sa dozvolom za dva šatora max. Tko plati 100.000 eura/m2, koliko se svi slažemo da vrijedi naša zemlja, možda može i brvnara.

Pa da vidimo dokle možemo ići, a da ne potjeramo i zadnju budalu koja u Zadru vidi razloga za ulaganje.

Svaka intervencija u neuređeni i zapušteni prostor grada, našeg Meštrovića plaši i smeta baš kao što ga plaši i smeta i ideja o uređenju vlastite usne šupljine. Sasvim logično.

Od promotora krnjavosti, alkoholiziranosti i seljaštva u svim aspektima dakako da se drugo niti nije moglo očekivati.

Što o estetici zna i misli najveći kritičar urbanizma, jasno govori sljedeća slika:

Identično je i sa dijelom javnosti (predstavnika medija napose), slijepih obožavatelja Meštrovića i njegovog diskursa. Što pametnoga tjera na plakanje, budali je smiješno.

Osnovna logika govori da bi primarno bilo da oni koji progovaraju o estetici – prvo u red dovedu sebe same. U našem slučaju, pomogao bi za početak i tuš.

Kad sve sažmemo, strah je vrag. A u Zadru, posve specifično, krije se u ove tri za život najopasnije stvari:

1. Propuh,

2. razmišljanje

3. i gradnja.

Koliko li ste puta čuli „nemoj toliko razmišljati, poludit ćeš“. Stara zadarska. Autohtona. Možemo je sutra zaštititi. Ako se i negdje drugdje koristi, odavde je preuzeta, to je sigurno.

Sve ovo drugo gore – Enio i društvo, gradnja i zelenilo… kreće od toga.

Uz test inteligencije koji je netko već predlagao da se uvede kod kandidata koje biramo na izborima, u Zadru bi valjalo uvesti i test usvojenosti osnovnih higijenskih navika, tipa: otuširani, podšišani, počešljani, ispeglani…

Umjesto da se duboko naklone svakome tko pronalazi razloga ulagati u ovoj zabiti i 35 godina od osamostaljenja očistiti nam i dalje šporka i zarasla dvorišta i kvartove, smišljaju se nove i nove trapule kako sabotirati i najmanji pokušaj da grad u svim svojim četvrtima konačno tako i izgleda. Ne tješi, ali kad sagledamo profil tipova koji se deru na svaku tendu ili lopatu koja iskrsne na gradskim ulicama… i nemamo se čemu čuditi.

U konačnici, naš gostioničar/pejzažni arhitekta, u privatno vrijeme obožavatelj jeftinog alkohola, a donedavno i dužnik Porezne uprave u Zadru, možda se doškoluje i za makroekonomistu, pa nam objasni – kako napuniti gradski proračun i ispuniti i njegove silne amandmane za besplatno ovo i ono… ako se iz grada istjera i zadnji ulagač?

Čini se da se neki među nama ipak – nisu dovoljno bojali propuha?

 

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST IZ VODOVODA: Poluotok u utorak bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog radova na održavanju vodoopskrbnog sustava, dana 17.06.2025. godine (utorak),

u vremenu od 08:00 h pa do 14:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima

u gradu Zadru – Poluotok.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterne s vodom za ljudsku potrošnju

biti će smještene u ulici Bedemi zadarskih pobuna kod kućnog broja 5

i u ulici Zadarskog Mira 1358. kod kućnog broja 24.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Sazvana 1. Konstituirajuća sjednica Skupštine Zadarske županije

Objavljeno

-

By

Pročelnica Upravnog odjela za pravne i zajedničke poslove Zadarske županije sazvala je Konstituirajuću sjednicu Županijske skupštine Zadarske županije za dan

18. lipnja (srijeda) 2025. godine u 11,00 sati

Konstituirajuća sjednica će se održati u Velikoj vijećnici Doma županije u Zadru, Božidara Petranovića 8, i to sa sljedećim dnevnim redom:

Utvrđivanje kvoruma

Izbor Mandatnog povjerenstva

Izvješće Mandatnog povjerenstva o provedenim izborima i potvrđivanju mandata članova Županijske skupštine

utvrđivanje člana Županijske skupštine koji će predsjedavati sjednicom do izbora predsjednika

polaganje prisege članova Županijske skupštine

Izbor Odbora za Statut i Poslovnik

Izbor Odbora za izbor i imenovanja

Izbor predsjednika Županijske skupštine

Izbor potpredsjednika Županijske skupštine

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

LJETNA ŠKOLA NA SVEUČILIŠTU: “Nacionalizam jača jer suvremene države nisu uspjele zaštiti svoje državljane od osiromašivanja i gubitka sigurnih radnih mjesta”

Objavljeno

-

By

Nacionalističke ideologije i nacionalistički pokreti oblikovali su moderni svijet. Slomom imperijalnih struktura nacionalna država etablirala se kao jedini legitimni oblik teritorijalne vladavine, a niz nacionalističkih ideja i praksi normalizirao se i ugradio u svakodnevni život. Međutim, nacionalizam dobiva na snazi tek kada postane agresivan i pretjeran. Posljednjih nekoliko godina agresivni nacionalistički idiomi postali su prevladavajući diljem svijeta: od porasta ekonomskih protekcionističkih politika, izbora desničarskih populističkih vođa i stranaka do porasta antiglobalističke retorike i širenja nativističkih i antiimigrantskih pokreta.

O tome zašto se nacionalizam pokazao tako snažnom silom u modernom dobu, kakvu ulogu globalizacija igra u stvaranju populističkih i nativističkih reakcija te o drugim područjima iz područja nacionalizma raspravlja se na Međunarodnoj doktorskoj ljetnoj školi „Nations and Nationalisms in the Contemporary World” (Nacije i nacionalizmi u suvremenom svijetu), koja se održava od 9. do 14. lipnja na Odjelu za sociologiju Sveučilišta u Zadru, a na kojoj sudjeluju 34 doktoranda i profesora iz uglednih europskih sveučilišta od Filipina i Etiopije, preko Ukrajine, Crne Gore, Hrvatske i Njemačke do Kanade i Sjedinjenih Američkih Država. Neke od najvažnijih tema koje se obrađuju su nacionalizam u graničnim područjima; uloga ratnih pobjeda i poraza u oblikovanju nacionalističkog diskursa, način izgradnje teorije o nacionalizmu, metodološki aspekti istraživanja nacionalizma, suvremeni oblici nacionalizma poput „svakodnevnog nacionalizma” i „genetskog nacionalizma”.

– Nacionalizam kao ideologija koja zahtijeva preklapanje kulturnih grupa i političkih granica država od 19. stoljeća nije prestala biti aktualna, a vjerojatno niti neće, jer povijesna naslijeđa, društvena i geopolitička stvarnost vrlo često ne omogućuju brojnim nacionalističkim političkim pokretima da realiziraju svoje programe te ih primoravaju da ulaze u različite oblike konflikata. Kada je nekoliko generacija kulturnih ili etničkih grupa uključeno u nasilne konflikte oko granica država ili za dominaciju u državi, ti konflikti se institucionaliziraju i razvijaju vlastitu dinamiku koja se više ne može jednostavno zaustaviti, kaže prof. dr. sc. Saša Božić s Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru.

Nacionalizam kao poseban kolektivni sentiment, posebno u etabliranim nacijama-državama, jača ili slabi ovisno o percepciji ugroze kulturnog i nacionalnog identiteta, odnosno sposobnosti društava da apsorbiraju političke ili ekonomske pritiske. Uvjeti u kojima dolazi do velikih društvenih ili ekonomskih promjena posebno su pogodni za jačanje nacionalizma kao isključujućeg sentimenta.

– Suvremene države nisu uspjele zaštiti velik dio svoje populacije od osiromašivanja, gubitka sigurnih radnih mjesta koja omogućuju biografsku stabilnost i stvaraju osjećaj ponosa i sigurnosti. Društveni status brojnih skupina danas je niži nego prije dvadesetak godina, a perspektiva budućeg rasta se izgubila. Ne začuđuje onda i porast zahtjeva da se nacije-države zatvore i prekinu ili smanje razmjenu i kretanje preko granica i prvenstveno okrenu jačanju blagostanja autohtone populacije za koju se vjeruje da je ekskluzivni vlasnik države. Globalizacija je stvorila brojne šanse za poboljšanje statusa velikog dijela populacije suvremenih nacija-država, ali je u brojnim država u isto vrijeme ekonomski i društveno opustošila pojedine regije, posebno ruralne. Međutim, trenutačni proces deglobalizacije koji smanjuje međuovisnost i povezanost država, nacionalnih gospodarstva i društvenih grupa, stvara novu geopolitičku nestabilnost koja povratno pojačava osjećaj nesigurnosti i ugroze te stvara dodatne uvjete za jačanje nacionalizma kao kolektivnog sentimenta isključivanja i zatvaranja, ističe Božić.

Sudionike ljetne škole na otvaranju je pozdravio prorektor za Sveučilište u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, koji je istaknuo kako se Ljetna škola posvećena proučavanju nacija i nacionalizma održava u gradu oblikovanom slojevima povijesti, kulture i identiteta.

– Posebno smo ponosni na doprinos našeg Odjela za sociologiju, čija je predanost i stručnost pomogla da se ovaj događaj ostvari. Odjel je dugo bio središte kritičkog mišljenja, međunarodne suradnje i istraživanja koja premošćuju lokalno s globalnim. Iskreno se nadamo da će Zadar postati konstanta na vašem profesionalnom putu – ne samo točka na karti, već stalni dom za vaš rad i ideje, rekao je Penezić.

Ljetna škola održava se u organizaciji međunarodne akademske organizacije The Association for the Study of Ethnicity and Nationalism (ASEN)” na London School of Economics and Political Science (LSE) i Sveučilišta u Zadru.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu