Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

HRVATSKI PJESNICI OD PETROVA SELA U MAĐARSKOJ DO MARIAZELLA U AUSTRIJI 13. Međunarodni književni susreti Koljnof 2021

Objavljeno

-

Tradicionalni Međunarodni književni susreti Koljnof 2021. po 13. put za redom održani su od četvrtka 26. do nedjelje 29. kolovoza 2021. godine u mađarskome mjestu u hrvatskom Gradišću. Na susretima su s hrvatske strane, uz selektora i voditelja ovih susreta Tomislava Marijan Bilosnića, sudjelovali i književnici Tomislav Domović, Nada Đerek, Božica Jelušić, Sanja Knežević i Zdravko Seleš. Gostima su se pridružile kolege iz Mađarske i Austrije Timea Horvat, Robert Hajszan Panonski, Petar Tyran i Dorothea Zeichmann.

U četvrtak, 26. kolovoza 2021., hrvatski su književnici posjetili Petrovo Selo, Gornji Četar i Koljnof. U Petrovom Selu sudionike su primili i dočekali, pjesnikinja i novinarka Timea Horvat i Ana Škrapić Timar, predsjednica Hrvatske samouprave u Petrovom Selu, inače ravnateljica Dvojezične osnovne škole Petrovoga Sela. Među domaćinima našao se i stari prijatelj hrvatskih pjesnika Janoš Nemet, u Petrovome Selu poznat kao Cenc. Književnici su nastupili u Muzeju etno građe Petrovoga sela.

U Gornjem Četaru književnike je primila gospođa Katalin Konczer, načelnica Gornjega Četara. Sudionici su potom posjetili Muzej Željezne zavjese na otvorenom, kojega vodi Sándor Goják, nekadašnji stražar na Željeznoj zavjesi. Uz Muzej Željezne zavjese posjećena je kapela Djevice Marije, koju su vjernici Čertera podigli kao zavjet u doba kuge. Istoga dana u večernjim satima književnici su u Koljnofu, u restoranu „Lavandi“ održali zajedničku književnu večer uz glazbu i pjesmu.

U petak, 27. kolovoza 2021., u programu Književnih susreta u Koljnofu bio je obilazak značajni točaka ovog mađarskog mjesta u Gradišću nastanjenog većinom hrvatskim življem. Tako je posjećena zavjetna crkva Blažene Djevice Marije, spomenci svetom Roku, Majki Božjoj Srpnici, Spomenik budućnosti, Mala kuća u Gori i kuća Mate Šinkovića (hrvatskog književnika rodom iz Koljnofa), atelje Franje Taschnera, Vinski podrum Atile Pajrića, Etno galerija i Štagalj s multimedijalnom izložbom dr. Franje Pajrića. Pjesnici su na svim lokacijama stvarali i čitali svoje uratke inspirirani Koljnofom i Gradišćem. U Kulturnom domu raspravljale su se teme vezane za gradišćanske Hrvate, koje je vodio dr. Franjo Pajrić, domaćin i pokretač susreta. Dr. Robert Hajszan Panonski, urednik „Panonskog lista“ iz Pinkovaca predstavio se sa svojim kratkim pričama, anegdotama i epizodama iz gradišćanskoga života.

Navečer je u restoranu „Levandi“ predstavljano je pjesništvo Marije Huljev – Fulöp, koju je predstavio književnik Mijo Karagić, donedavni čelnik Hrvatske državne samouprave u Mađarskoj.

Prijepodnevni sati u subotu, 28. kolovoza 2021., pred odlazak u Mariazell, marijansko hodočasno središte u Štajerskoj u Austriji, bili su posvećeni čitanju radova na temu Marije, majčinstva, marijanske kulture. U Domu kulture izv. prof. dr. sc Sanja Knežević održala je predavanje „Na putu s Ružom (Bogorodica u pjesništvu Tina Ujevića)“. Predavanje je održano o 130. godišnjici rođenja velikoga Ujevića, ali i kao priprava za odlazak na hodočašće u Mariazell. U Mariazellu sudionici su se pridružili svečanoj svetoj misi u bazilici BDM koja se na hrvatskom jeziku održala kao dio „Skupnog hrvatskog shodišća u Celje“, a nakon mise procesiji sa svijećama.

Tijekom svih dana susreta pjesnici su osim pjesama i kraćih proza na temu Gradišća svoje stvaralaštvo predstavljali iz odabranih djela svoga bogatoga književnoga opusa. Božica Jelušić, jedno od najznačajnijih imena hrvatskoga suvremenog pjesništva čitala je svoje najnovije pjesme nastale tijekom ljeta 2021., zapisane u originalnim autoričinim bilježnicama oslikanim rukom. Božica Jelušić se predstavila izborom iz svog „Petonjižja“ kao i pjesničkim opusom na kajkavskom narječju. Tomislav Domović, autor iznimno zanimljiva lirskog opusa inspirirana ljubavlju, pjesme je čitao iz knjiga „Žeravica“, „Hrvatski bog Amor“ i najnovije pjesničke zbirke „100 ljubavnih i ni jedna više“. Pjesnik Zdravko Seleš pjesme na kajkavskom narječju i književnom jeziku čitao je iz zbirke „Snovi i sjene, senje i tenje, songoj kaj ombroj“. Književnica Nada Đerek iz Posušja predstavila se tek nastalom kratkom prozom, a profesorica Sanja Knežević lirikom iz rukopisa. Tomislav Marijan Bilosnić, književnik koji od početka sudjeluje na Književnim susretima u Koljnofu, ujedno i izbornik hrvatske delegacije književnika, čitao je pjesme iz svoje najnovije zbirke pjesama „Naranče Federica Garcia Lorce“. Osim u Koljnofu u sklopu programa Susreta, pjesnici su poeziju čitali u raznim spontanim situacijama potaknuti ljepotom pejzaža (npr. u sjenici u mjestu Kapellen na putu za Mariazell) ili gostoprimstvom Gradišćanaca (npr. prilikom posjete gđi. Mariji Kralj u Čepregu).

Posljednjeg dana Međunarodnih književnih susreta Koljnof 2021., u nedjelju 29. kolovoza sudionici susreta posjetili su grob Mihovila Nakovića, hrvatskog (gradišćanskog) književnika, kantora, sakupljača narodnih pjesama i učitelja.

Na kraju je za napomenuti da su, iz pandemijskih razloga ovogodišnji 13. Međunarodni književni susreti Koljnof 2021., koji se inače održavaju u prvom tjednu mjeseca studenoga, ove godine održani ranije.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / U Zadru predstavljen projekt “Želiš li se mijenjati za mjesto?”

Objavljeno

-

By

Na inicijativu Sportskog saveza osoba s invaliditetom Grada Zadra, a u suradnji s Košarkaškim klubom osoba s invaliditetom i Udrugom tjelesnih invalida Zadar te uz potporu Grada Zadra i gradske tvrtke Obala i lučice pokrenut je projekt „Želiš li se mijenjati za mjesto?”.

Ovim se projektom želi podići svijest građana o važnosti dostupnosti parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom. Na 10 prometnih znakova koje označavaju invalidska parkirna mjesta postavljene su dodatne ploče s fotografijama naših sugrađana s invaliditetom kako bi se dodatno senzibilizirala javnost za njihove probleme.

Ante Rubeša iz Sportskog saveza osoba s invaliditetom Grada Zadra istaknuo je da je odaziv osoba s invaliditetom u ovoj kampanji izvrstan u odnosu na druge gradove, te se samo čeka nas obične građane.

Gradonačelnik Branko Dukić se nadovezao s pohvalama projektu i zahvalio svima koji su u njemu sudjelovali, te naglasio kako se svi problemi koje udruge naglase partnerski rješavaju.

Filip Jadrijev iz Udruge tjelesnih invalida je kao jedan od najvećih problema istaknuo zazuetost parkirnih mjesta preko ljeta kada ljudi ostave automobile po više dana i tjedana na mjestima za invalide te time onemogućuju pristup lokalnom stanovništvu. O tom problemu se u Gradu već razmišlja, pa je tako Robertino Dujela, pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša najavio prijedlog Gradskom vijeću za izmjene odluke o parkiranju na način da će se ograničiti korištenje mjesta za osobe s invaliditetom na užem dijelu Poluotoka na 48 sati, gdje je u funkciji 68 takvih parkirnih mjesta,  te bi već od sljedeće turističke sezone ovaj problem trebao biti riješen. Na fotografijama se nalaze: Ivan Hromin, Filip Jadrijev, Ivica Žagar, Mate Perinović, Gordana Krnčević, David Babac, Dino Ramić, Dino Perica, Ivica Božić-Petričević i Dragica Vukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NOVOST U ZADRU:  Startao prvi webimar o maslinarstvu

Objavljeno

-

By

Šime Marcelić autor prvog online seminara o maslinarstvu

Zbog velikog interesa prvi seminar na temu proljetne zaštite maslina bit će ponovljen danas, u utorak  21. svibnja za one koji nisu mogli sudjelovati u prvom seminaru, kaže dr. sc. Šime Marcelić.  Što je cilj i zašto se, zajedno sa magistrom  Stjepanom Devićem i informatičarem Ivanom Divjanovićem, upustio u ovaj  inovativni projekt?

Zadar je u svojoj povijesti po mnogo čemu bio prvi.  Prve note, prvi roman, prvi javni pečat, prve novine, prva električna rasvjeta, prvi liker i  prvo veleučilište, samo su neke od 40-ak inovacija po kojima je Donatov grad  prvi u Hrvatskoj ili među prvima u svijetu.

-Prvi se pamte, kaže mladi znanstvenik  dr. sc. Šime Marcelić sa Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru.

On je zajedno sa magistrom agronomije Stjepanom Devićem iz Sukošana i mladim informatičarem Ivanom Divjanovićem iz Zagreba   pokrenuo prvi Webimar odnosno prvi Online seminar u maslinarstvu. Povod je sve veća zainteresiranost posebno mladih,  kako  hobista  tako i profesionalaca za uzgoj i zaštitu maslina. Mnogi od njih ne mogu odvojiti puno vremena za edukaciju i posjet stručnim predavanjima, kaže Marcelić. Nema puno pomoći ni od nekadašnje Savjetodavne službe gdje su agronomi više opterećeni administrativnim poslovima nego posjetima i savjetima poljoprivrednicima, a među njima i maslinarima.

Naslovna stranica prvog webimara o proljetnoj zaštiti masline

-Interes je iznad očekivanja, kaže Marcelić. Prvi seminar na temu proljetne zaštite maslina od bolesti i štetnika održan je u nedjelju, 19. svibnja. Zbog velikog interesa isti će biti ponovljen danas, u utorak  21. svibnja za one koji nisu mogli sudjelovati u prvom seminaru. Naime, za svaki termin online seminara broj sudionika je ograničen na 10 sudionika. Zašto? – Zbog lakše komunikacije, odgovara Marcelić kojemu svakodnevno pristižu upiti kako se prijaviti na webseminar.  Postupak je jednostavan. Prijave idu preko web stranice ZD-MASLINA, a sudjelovanje u seminarima odvija se putem mobitela ili računala bez obzira gdje se sudionici nalaze.

 „Neki se  uključe izravno iz svog maslinika“, dodaje Marcelić. On je pojasnio i tijek seminara koji se sastoji od uvodnog predavanja, zadatka i zaključnog predavanja za 20 dana.

Na uvodnom predavanju maslinari se upoznaju s glavnim štetnicima i njihovim štetama koje izazivaju kako bi mogli obaviti vizualnu dijagnostiku odnosno snimiti  stanje u svojim maslinicima. U sklopu uvodnog predavanja Marcelić je   prezentirao različita ekološka i integrirana sredstva za zaštitu masline i njihove namjene.

-Nakon prvog online seminara svaki sudionik je dobio mogućnost da obavi vizualnu dijagnostiku i pripremi plan zaštite svoga maslinika kojeg može poslati u grupu ili ga osobno predočiti kako bi ga mogli prokomentirati i donijeti nabolje rješenje za njegovu problematiku, kaže Marcelić.  U završnom predavanju zaključna je tema  o zadatcima i pitanjima koje su postavili i poslali sudionici . Time bi se približili zadanom cilju da maslinar prepozna stanje u svome masliniku i u šumi preparata koji se nude na tržištu odabire onaj najprikladniji problematici u svom masliniku.

Na prvom seminaru bilo je riječi i o učinkovitosti folijarne prihrane maslina koja je sastavni dio tretmana u proljetnom periodu. Naime, jedan dio proizvođača ima pozitivna iskustva s folijarnim gnojivima i dobre efekte dok drugi dio proizvođača opće ne vidi benefite folijarne gnojidbe.

-Ništa ne može zamjeniti jesensku gnojidbu putem tla organskim gnojivima.  Najbolje je kombinirati organska gnojiva i folijarnu prihranu, sugerira Marcelić.

Na pitanje kakvo je trenutno stanje u maslinicima  odgovorio je jednom riječju: Solidno! Proljeće je donijelo dovoljno vlage, temperature su gotovo idealne pa očekujemo i dobru oplodnju. Do berbe je još daleko ali, ako ne bude velikih nevera, štetnika i bolesti  ova maslinarska godina bi mogla biti uspješna. Uspješnija od lanjske,  optimistički zaključuje  dr. sc. Šime Marcelić, kojega smatraju najboljim praktičarem među znanstvenicima  i najboljim znanstvenikom među praktičarima. A,  evo sada, zajedno sa Stjepanom Devićem i Ivanom Divjanovićem , pokrenuo je i prvi online seminar o maslinarstvu. Prvi u Zadru i Hrvatskoj.

N.J./Dani masline   

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NATJEČAJ IZ GRADA ZADRA: Raspisan natječaj za Prometnu jedinicu mladeži. Rok za prijave 12. lipnja!

Objavljeno

-

By

Zamolbe za prijem u Prometnu jedinicu mladeži se zaprimaju do 12. lipnja, a potrebno ih je osobno dostaviti na propusni ured Policijske uprave Zadarske  

Ove godine, od strane Grada Zadra, Upravnog odjela za gradsku samoupravu i opće poslove, izdvojena su novčana sredstva za 8 pripadnika Prometne jedinice mladeži za 2024. godinu. 
Uvijet za prijem u Prometnu jedinucu mladeži je da kandidat ima prebivalište na području Grada Zadra (Crno, Kožino, Petrčane, te otoci koji administrativno pripadaju Gradu zadru), a ukoliko ostane slobodnih mjesta ista se mogu popuniti i kandidatima koji nemaju prebivalište na području Grada Zadra. ( Grad Zadar, Dopis: KLASA: 340-01/23-01/4952, URBROJ: 2198/01-14-24-2 od 13. svibnja 2024. godine.) .  

Pripadnici prometne jedinice mladeži moraju ispunjavati slijedeće uvijete propisane prema pravilniku (NN 148/08) o programu i načinu osposobljavanja i djelovanja te odori i oznakama prometnih jedinica mladeži i školskih prometnih jedinica:

mora imati navršenih 16 godina života ili više 

primjeren u učenju, ponašanju i radu

mora imati zdravstvenu sposobnost koju dokazuje potvrdom liječnika obiteljske/opće medicine.

prednost imaju kandidati koji imaju položen vozački ispit bilo koje kategorije, te pripadnici koji su prošli obuku.

Pripadnicima prometnih jedinica mladeži, kada obavljaju poslove tih jedinica, pripada naknada u visini koju odredi nadležno tijelo jedinice lokalne samouprave  (663,50 eura ). 

Program osposobljavanja pripadnika prometnih jedinica obuhvaća:

1. prometno-preventivni odgoj sudionika u prometu,
2. pravila prometa,                                                  
3. prometne znakove,
4. upravljanje prometom i pružanje pomoći sudionicima u prometu.

Obrazac za prijem u Prometnu jedinicu mladeži možete preuzeti kod policijskog službenika na propusnom uredu Policijske uprave zadarske ili preuzeti na poveznici – obrazac 

Zamolbe će se zaprimati do 12. lipnja 2024. godine, a potrebno ih je osobno dostaviti na propusni ured Policijske uprave Zadarske, Ulica bana Josipa Jelačića br.30 u Zadru
 

Nepotpuno ispunjeni  obrasci u kojima nedostaju potvrde od škole i liječnika opće pr
akse neće se razmatrati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu