Connect with us

Hrvatska

STIŽE TOPLINSKI VAL! Temperature idu do 35 stupnjeva. Evo kad nas čeka vrhunac…

Objavljeno

-

Foto: Gerd Altmann, Pixabay

Meteorolozi najavljuju prvi ovogodišnji toplinski val, a jedinstveni su i u procjeni koliko nas visoke temperature očekuju. 

Prema prognozama, sve toplije vrijeme očekuje nas prema kraju tjedna, a temperature počinju rasti već danas.

Na kraju tjedna u nekim bi dijelovima zemlje temperature trebale narasti na 35 Celzijevih stupnjeva.

“Napokon je pred nama nešto dulje stabilnije razdoblje kakvo u komadu nismo imali još tamo od veljače. Jača nam utjecaj anticiklone, a u drugom dijelu tjedna pritjecat će i topliji afrički zrak, pa će biti i ljetne žege”, najavio je meteorolog RTL-a Dorian Ribarić, koji je detaljno prognozirao i kakvo će vrijeme biti danas. 

Danas kreće porast temperature

Za prijepodne tako najavljuje pretežno, često i potpuno vedro. Bit će i znatno mirnije nego jučer, samo ponegdje uz obalu još sa slabom do umjerenom burom. Jutro u unutrašnjosti razmjerno svježe, ali će temperatura brzo porasti.

Poslijepodne u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj prevladavajuće sunčano uz prolazno nešto oblaka, ali uglavnom onih visokih slojevitih koji ne kvare odviše dojam lijepog vremena. Vjetar slab, a bit će opet i toplije uz 26-27 °C. 

Vrlo slično u Slavoniji, Baranji i Srijemu. Pretežno sunčano, a tek mjestimice s umjerenom naoblakom oko slavonskog gorja, no sasvim suho. Bit će oko 27 °C, dakle vrlo toplo. 

U Dalmaciji sunčano, vedro, uglavnom samo uz granicu s BiH lokalno umjeren razvoj oblaka. Puhat će uz obalu umjeren jugozapadni i zapadni, na otvorenome i sjeverozapadni vjetar, a povremeno može biti i pojačan. Barem bez bure, koja je malo ohladila more, ali će temperatura zraka opet porasti. Idućih dana tako će i more biti toplije.

Na sjevernom Jadranu pretežno sunčano, malo oblaka može biti u unutrašnjosti Istre i u gorju. No vjetar će biti znatno slabiji, okrenuti će na slab do rijetko gdje umjeren zapadnjak i jugozapadnjak. Bit će i malo toplije, oko 28 °C, a osjetnije će zatopliti u gorju, gdje opet ide iznad 25 °C. 

Što nas čeka do kraja tjedna

U nastavku tjedna na kopnu pretežno sunčano. Bit će to prave ljetne prilike s kojima će od četvrtka neizostavna biti dnevna vrućina, za vikend još izraženija i neugodnija. U subotu i nedjelju bi se lokalno živa u termometru mogla popeti do visokih 35 °C. 

Na moru obilje sunca uz nešto postupniji porast temperature nego u unutrašnjosti. Puhat će ujutro slab burin, a danju će ugodu donositi maestral. Lokalne nestabilnosti vrlo rijetko moguće samo u unutrašnjosti Istre, u četvrtak i potkraj tjedna.

Temperaturu od 35 stupnjeva na samom kraju tjedna u dijelovima zemlje najavljuje i meteorologinja N1 Tea Blažević.

Krešimir Mikec u prognozi za HRT za danas ujutro je najavio razmjerno svježe vrijeme uz porast dnevne temperature. I u nastavku tjedna prevladavat će sunčano uz sve višu temperaturu, pa će od četvrtka gotovo posvuda u kopnenim krajevima biti vruće. I dalje pritom uglavnom sunčano. Vjerojatnost za pokoji popodnevni pljusak postojat će u srijedu i četvrtak u gorju te u Istri, posebno u njezinoj unutrašnjosti. Na moru pritom do kraja ovog tjedna pretežno sunčano te iz dana u dan sve toplije. Stoga će i na Jadranu od četvrtka biti vruće s dnevnom temperaturom višom od 30 stupnjeva. Puhat će slaba i umjerena bura u jutarnjim satima, a jugozapadni i sjeverozapadni vjetar sredinom dana i poslijepodne.

Pročitajte i njegovu detaljnu prognozu za danas i dane pred nama.

Detaljna prognoza za danas i dane pred nama: Stižu vrućine, treba paziti i na UV indeks

U utorak se očekuje dotok opet postupno toplijeg te i dalje većinom suhog zraka u prostranom polju povišenog tlaka. Tako će sutra na istoku zemlje biti pretežno sunčano, ponegdje uz umjeren sjeverozapadni i zapadni vjetar. Temperatura će od jutarnjih 9 do 12 danju porasti do vrijednosti između 26 i 28. Najviša temperatura oko 26, 27 stupnjeva očekuje se i u središnjim područjima. Jutro pak svježe kao danas uz temperaturu od 9 do 12 stupnjeva. Prevladavat će pritom sunčano, ponegdje s umjerenom naoblakom te uz uglavnom slab vjetar. Pretežno sunčano i u gorju te na sjevernom Jadranu. Mjestimice će puhati umjeren sjeveroistočnjak, a na obali i otocima nakon jutarnje bure, lokalno podno Velebita moguće i jake, danju jugozapadnjak i zapadnjak, ponegdje sjeverozapadnjak. Najviša dnevna temperatura od 26 do 28 u Hrvatskom primorju i Istri te između 23 i 25 u Gorskom kotaru u Lici. Pritom u gorju razmjerno svježe jutro.

U Dalmaciji temperatura danju od 26 do 29 stupnjeva. Bit će sunčano, pa i potpuno vedro, uz slabu do umjerenu buru ujutro te jugozapadni i zapadni te sjeverozapadni vjetar sredinom dana i poslijepodne. Sjeverozapadnjak na otvorenome može biti jak uz umjereno valovito i valovito more. Slično i na krajnjem jugu, također uz ponegdje na otvorenom jak sjeverozapadni vjetar. Uz obalu pak jugozapadni i zapadni, a ujutro bura. Uz obilje sunca temperatura zraka danju će porasti do vrijednosti između 26 i 29 stupnjeva.

Od srijede daljnji porast temperature te će prema kraju tjedna nerijetko biti vruće. Prevladavat će sunčano uz malo veću vjerojatnost za pojavu pokojeg lokalnog poslijepodnevnog pljuska u srijedu i četvrtak samo u dijelu gorske Hrvatske. Sunčano i na moru s jutarnjom slabom do umjerenom burom te jugozapadnjakom i sjeverozapadnjakom sredinom dana i poslijepodne. I ondje će zatopliti te će od četvrtka biti vruće. Mala je vjerojatnost sredinom tjedna za pokoji pljusak u unutrašnjosti Istre. Dosadašnja iznadprosječna toplina gotovo je zanemariva u odnosu na buduću. Ljeto nam za nekoliko dana dolazi u pravom smislu te riječi. Ne samo astronomski. A s njim i vrućina, sparina, uz obilje sunca vrlo visok UV indeks te osobito na moru i tople noći. Mnogima vjerojatno ne odveć ugodni vremenski uvjeti koji bi mogli vladati i u preostalom dijelu lipnja.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Veliki broj Hrvata svakodnevno jede meso, pogledajte koje vrste najviše

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

Istraživanje o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda koje su tijekom ožujka proveli magazin Ja Trgovac i agencija Hendal, pokazalo je da 25 posto hrvatskih građana meso jede svakodnevno, a najpopularnija je piletina.

Učestalost konzumacije pokazuje rast onih koji svakodnevno jedu meso ove godine, za pet posto u odnosu na istraživanje iz 2022., odnosno ima ih 25 posto, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno.

Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, ukupno ih je 64 posto, dok ih je prije dvije godine bilo pet posto više.

Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa je tako ove godine šest posto onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a dva posto ispitanika kaže da meso jede rijetko.

Meso ne jede tri posto građana

Da ne jede meso istaknulo je tri posto ispitanih građana.

Istraživanje je pokazalo da je piletina uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 posto građana, što je dva posto manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 posto udjela uz četiri posto rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne.

Tako se za teletinu najčešće odlučuje sedam posto građana, puretinu bira tri posto, a janjetinu svega jedan posto konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole, dobiveni rezultati su podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira, navode iz JaTrgovca.

Naime, iako su piletina s 38 posto (pad od jedan posto u odnosu na 2022.) te svinjetina s 26 posto (rast od pet posto) i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji.

Da teletinu s 18 posto (rast od jedan posto) i janjetinu s 12 posto (pad od tri posto) kombinirano preferira gotovo trećina građana, odnosno njih 30 posto.

Podatak da teletinu i janjetinu najčešće konzumira svega osam posto ispitanika, govori u prilog tome da si te skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Od suhomesnatih proizvoda najčešće se konzumira slanina

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu te ih je ove godine šest posto više, odnosno ukupno 39 posto. To znači da četiri od 10 konzumenata kategorije najčešće jede špek, a dvostruko manji udio pripao je kobasicama koje najčešće jede 19 posto građana ili za jedan posto manje nego prije dvije godine.

Odmah iza dolazi šunka sa 17 posto udjela u oba istraživanja, dok su u 2024. godini manju popularnost imali pršut s osam posto, parizer sa šest posto, kulen s četiri posto i vratina s dva posto.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i tu na vrhu slanina s 29 posto udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 posto udjela pršut.

Kulen je rastao za tri posto i sada ima 15 posto udjela, a šunka je na 13 posto u obje promatrane godine. Slijede kobasice s osam posto, dok su vratina i parizer ostvarili po dva posto preferencija.

I ovdje se može na primjeru pršuta i kulena vidjeti da ih najčešće kupuje 12 posto građana, a preferira višestruko veći udio od 43 posto, navodi se u priopćenju.

Istraživanje su tijekom ožujka ove godine proveli Ja Trgovac magazin i agencija Hendal na nacionalno reprezentativnom uzorku građana Republike Hrvatske starijih od 16 godina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Slovenci uputili neobičan zahtjev zbog brojnih turista koji će ići prema Hrvatskoj

Objavljeno

-

By

Slovenska državna tvrtka za upravljanje autocestama upozorila je tamošnje Ministarstvo uprave da će s prvosvibanjskim praznicima početi gužve na slovenskim cestama. Predlaže da zaposlenici u javnoj upravi najprometnije dane rade od kuće.

DARS, slovenska državna tvrtka za upravljanje autocestama, u dopisu je predložila tamošnjem Ministarstvu uprave da zaposlenici u javnoj upravi najprometnije dane u svibnju rade od kuće.

Na taj način pokušali bi rasteretiti promet tijekom najkritičnijih dana kad je riječ o gužvama na cestama. Prvi je to takav DARS-ov apel.

DARS je upozorio Ministarstvo da će s prvosvibanjskim praznicima početi gužve na slovenskim cestama. Navode da će se dnevnim putnicima do radnih mjesta pridružiti i turisti, a upravo je to razlog apela.

Istaknuli su da je prometno najkritičnije područje Ljubljane. Na temelju dosadašnjih iskustava, uvjereni su da bi rad od kuće u javnoj upravi doprinio boljoj protočnosti prometa u glavnom gradu.

Ministarstvo je dobilo niz datuma kada će stanje na cestama biti najgore. Slovenski N1 navodi da prema neslužbenim informacijama Ministarstvo ne planira poslušati DARS te da bi takvu odluku trebala donijeti Vlada.

“Tijekom prvosvibanjskih praznika očekujemo pojačan promet iz unutrašnjosti Slovenije prema turističkim središtima u slovenskoj Istri kao i dalje prema Hrvatskoj. Isti, ali u suprotnom smjeru, pojačan promet, uključujući i gužve, možemo očekivati ​​na kraju prvosvibanjskih praznika prema unutrašnjosti Slovenije”, kažu u PU Koper.

Prema iskustvu, već sada se mogu očekivati ​​gužve na autocesti, posebice na područjima gdje se izvode građevinski radovi.

Dakako, gužve se mogu očekivati ​​i na područjima gdje su redovite gužve zbog prometne infrastrukture, odnosno na dionici između Izole i Lucije, na Šmarskoj cesti te ispred bivših graničnih prijelaza s Hrvatskom, dodaju.

Odmah nakon praznika rada na ljubljanskoj obilaznici doći će do velikih prometnih gužvi zbog vjerskih blagdana, slobodnih dana i godišnjih odmora u Austriji, Njemačkoj, Švicarskoj, Belgiji, Nizozemskoj i Hrvatskoj.

Stoga očekuje se kako će se velik broj turista iz zapadne Europe uputiti u Hrvatsku.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Ovo je zemlja u koju bi Hrvati najradije selili. Analitičar: “To ne čudi. Više je razloga”

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

Otkako je 2013. godine primljena u Europsku uniju, iz Hrvatske je iselilo više od 400 tisuća ljudi. Velika većina njih iselila je iz ekonomskih razloga, zbog kvalitentijih i bolje plaćenih poslova te uvjeta rada.

Uz Njemačku i Austriju, zemlje u koje su Hrvati najviše iseljavali i prije ulaska u EU i na europsko tržište rada, privlačnom zemljom za život i rad postala je i Irska.

Trend iseljavanja iz Hrvatske vjerojatno neće jenjavati još neko vrijeme. U međuvremenu je otpočeo i trend useljavanja u Hrvatsku s masovnijim dolaskom ekonomskih migranata iz azijskih zemalja poput Indije, Nepala, Bangladeša, Filipina… Godina 2022. bila je prva u kojoj je zabilježen pozitivan migracijski saldo jer je u Hrvatsku uselilo više ljudi, nego što je iselilo.

Hrvati bi najradije u Austriju

Američki poslovni portal Remitly svojedobno je objavio kartu najpopularnijih zemalja za Europljane koji žele seliti u inozemstvo, a na temelju Googleovih podataka o najčešće unošenim pojmovima prilikom pretraživanja vezanih uz posao i preseljenje.

Prema tim podacima, Hrvati ne bi išli daleko trbuhom za kruhom – najradije bi u Austriju. Austrija je najpoželjnija i Slovencima. Za Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Sjevernu Makedoniju nema podataka.

Remitly.com

“Tamo možemo i u dnevne migracije”

Komentirajući nam taj podatak, ekonomski analitičar Damir Novotny kaže da pri tom odabiru važnu ulogu igra geografski faktor.

“Austrija, posebno Beč, ali i drugi gradovi, tradicionalno su proglašavani najboljim mjestima za život. U gradovima poput Beča, Salzburga, Klagenfurta i Graza nudi se puno radnih mjesta, a blizu su nam. Austrija omogućava i dnevne migracije jer iz sjevernih dijelova Hrvatske do Austrije treba tek sat-dva vožnje. Osim toga, Austrija je u smislu konkurentnosti i kvalitete života jedna od vodećih zemalja u svijetu, en samo u Europi. Privlačnost Austrije Hrvatima ima, osim geografskih i ekonomskih i svoje kulturološke i povijesne razloge”, smatra Novotny.

Njemačka najpopularnija, sjevernjaci bi na jug

Inače, Njemačka je očekivano najpopularnija zemlja za preseljenje, kao što je i očekivano da je njena popularnost najveća u zemljama istočne Europe i Balkana – Poljskoj, Češkoj, Rumunjskoj, Bugarskoj, Grčkoj, Albaniji i Turskoj. Doduše, Njemačka je prvi izbor i Švicarcima koji bi, ako baš moraju sići stepenicu niže sa svog životnog standarda, odabrali zemlju koja im je po tome najsličnija. Također, Nijemcima, Austrijancima i Talijanima prvi izbor je Švicarska.

Francuzima, Belgijancima, Ircima i Britancima prvi izbor za preseljenje je bogata prekomorska Kanada. S druge strane, stanovnicima bogatih zemalja hladnog sjevera – Nizozemske, Švedske i Finske prvi izbor je na toplom jugu – Španjolska.

“Kod njih je standard visok pa je njihov izbor uvjetovan klimatskim razlozima”, napominje Novotny.

Velika Britanija nije omiljeno mjesto

Zanimljivo je da niti u jednoj europskoj zemlji prvi izbor za preseljenje nije Ujedinjeno Kraljevstvo, iako ono tradicionalno “usisava” mnogo useljenika. Razlog tomu Novotny dijelom vidi u britanskim posebnostima poput vožnje lijevom stranom i drugačijeg stila života, ali i u klimi koja mnogima ne odgovara.

“Troškovi života vrlo su visoki i čitav je niz razloga zašto Velika Britanija nije baš omiljeno mjesto za život. Mislim da je brexit tek manjim dijelom razlog tomu”, kazao je Novotny.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu