Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

ZADARSKI LIST U RASKRINKAVANJU BRAČNOG PARA PUPIĆ-BAKRAČ: “Iako Katica Pupić-Bakrač tvrdi da s Vesnom Bačić ne dijeli suvlasništvo, na zajedničkom terenu izgrađena vila s bazenom”

S Vesnom Bačić nemam u suvlasništvu nikakve nekretnine, niti sam ih ikada imala, što se može lako provjeriti, kaže Katica Pupić-Bakrač, no njenu tvrdnju demantira već uvid u zemljišne knjige Zemljišnoknjižnog odjela Općinskog suda u Zadru, prema kojem Katica Pupić-Bakrač i Vesna Bačić dijele suvlasništvo nad zemljištem od 307 metara četvornih s brojem katastarske čestice 230/2, na kojem je izgrađena luksuzna Villa Vanilla

 

Objavljeno

-

Iako je od potvrđivanja optužnice protiv Vesne Bačić, bivše voditeljice službe ugostiteljstva i avioprodaje u Zračnoj luci Zadar prošlo već petnaest mjeseci, donosi današnji broj Zadarskog lista, pred Općinskim sudom u Zadru još uvijek nije zakazano prvo ročište.

Početak suđenja ove godine

Radi se o slučaju tzv. dvostruke blagajne u kojem je Općinsko državno odvjetništvo istraživalo bivšu šeficu službe ugostiteljstva te voditelja konobara na Zračnoj luci Zadar zbog pronevjere i krivotvorenja službene ili poslovne isprave, a istraga je rezultirala optužnicom podignutom u kolovozu 2019., koja je potvrđena 28. siječnja 2020.
Dvojcu se na teret stavljaju kriminalne radnje počinjene u razdoblju od 7. siječnja 2013. do 20. svibnja 2016. godine, piše list. Tako se bivšu šeficu ugostiteljstva sumnjiči da je, po prethodnom dogovoru i u namjeri da se oboje okoriste i za sebe zadrže veću količinu utrška od prodaje pića i hrane u caffe baru, konobaru predala šifru potrebnu za promjenu rada fiskalne blagajne, pomoću koje je on mijenjao podatke u bazi i izdavao račune koji nisu bili evidentirani u blagajni. Istragom je utvrđeno da je utržak od najmanje 91.026 kuna umjesto uplate na blagajnu, osumnjičeni konobar zadržao i podijelio s prvookrivljenom. Također, Bačić se tereti i da je u istom razdoblju kao odgovorna osoba sastavila 41 mjesečno izvješće o radu caffe bara Zračne luke Zadar, u koje je unijela neistinite podatke o prometu i zaključnom stanju te stanju zaliha robe. Nakon otvaranja istrage Vesna Bačić je dobila otkaz, a konobaru je radni ugovor raskinut sporazumno.
Nakon što je optužnica potvrđena, predmet je dodijeljen sucu Općinskog suda Zadar Davoru Dubravici koji nam je kazao kako je taj spis zaprimljen 12. lipnja 2020. godine.
– Sukladno sudskom poslovniku, sudac rješava predmete redoslijedom njihova zaprimanja u sud, vodeći računa i o predmetima koji su posebnim propisom utvrđeni kao hitni. Rasprava nije zakazana, budući da isti ne zadovoljava uvjete da bi bio žurno uzet u rad prije starijih predmeta. Sukladno dinamici rješavanja starijih predmeta, kao i predmeta koji su određeni kao žurni, stavljanje navedenog predmeta u rad može se očekivati tijekom ove godine, izvijestio je sudac Dubravica.

Nije vratila astronomski bonus, a htjela još jedan

Slučaj »dvostruka blagajna« je, podsjetimo, u široj javnosti izazvao posebno interes i zbog činjenice što je u vrijeme kada su se, prema optužnici, odvijale inkriminirane radnje, tj. krađa ugostiteljskog aerodromskog utrška, smijenjena tadašnja direktorica Zračne luke Zadar Katica Pupić-Bakrač. Ona je, inače, postala poznata široj hrvatskoj javnosti po tome što je u vrijeme recesije samoj sebi isplatila astronomski bonus od nekoliko stotina tisuća kuna za 2012. godinu te ga nije htjela vratiti, a onda je sudskim putem od Zračne luke Zadar zatražila i bonus za 2013., što joj je Trgovački sud zbog pravne neutemeljenosti odbio.
Zbog slučaja »bonus« Katica Pupić-Bakrač je smijenjena u studenom 2013. godine s mjesta direktorice ZLZ-a. Iako se ideja za izvlačenje novca putem »duple kase« rodila u vremenu njezinog vođenja Zračne luke Zadar, ispada da tadašnja ravnateljica Pupić-Bakrač ništa nije znala niti je imala ikakva saznanja o kriminalnim radnjama pod »njenim« krovom, mada je za krađu optužena upravo njezina dobra prijateljica Vesna Bačić koju je Katica Pupić-Bakrač i zaposlila u Zračnoj luci Zadar. Tek je nova direktorica Irena Ćosić, koja je na tom mjestu zamijenila smijenjenu Pupić-Bakrač, posumnjala da u dnevnom utršku nešto ne štima jer je svakog dana nedostajalo 70-ak kuna prihoda te je prijavila policiji sumnju na kriminal.

Čija je Villa Vanilla?

Smijenjena Katica Pupić-Bakrač u međuvremenu se, zajedno sa suprugom Markom Pupićem-Bakračem, posve okrenula izgradnji i kupovini nekretnina milijunske vrijednosti, a neke je kupila i od izvođača radova koji je ujedno bio izvođač radova na Zračnoj luci Zadar.
Barem jednu od nekretnina Katica Pupić-Bakrač dijeli ni manje ni više, nego s Vesnom Bačić koja kao osumnjičenica za krađu na Zračnoj luci Zadar čeka početak suđenja.
Katicu Pupić-Bakrač upitali smo o nekretninama koje ima u suvlasništvu s Vesnom Bačić, što je ona kategorički opovrgnula.

– S Vesnom Bačić nemam u suvlasništvu nikakve nekretnine, niti sam ih ikada imala, što se može lako provjeriti, kazala nam je u kratkom telefonskom razgovoru Katica Pupić-Bakrač. Njenu tvrdnju demantira već uvid u zemljišne knjige Zemljišnoknjižnog odjela Općinskog suda u Zadru, prema kojem Katica Pupić-Bakrač i Vesna Bačić dijele suvlasništvo nad zemljištem od 307 metara četvornih s brojem katastarske čestice 230/2, u Ulici Josipa Kosora na zadarskim Mocirama.
No ne radi se samo o zajedničkom terenu-pašnjaku. Na toj je lokaciji, tj. čestici zemlje, naime, niknula luksuzna vila s bazenom nazvana Villa Vanilla. Radi se o objektu visoke kategorizacije koji se koristi u svrhu iznajmljivanja, a za koji je na Facebook stranici naveden kontakt mail adresa i telefon Vesne Bačić. Ukoliko nije riječ, kako tvrdi Katica Pupić-Bakrač o zajedničkoj vili za iznajmljivanje, za pretpostaviti je da je taj prvotno zajednički pašnjak Katica Pupić-Bakrač prepustila ili prodala bliskoj prijateljici Vesni Bačić, ujedno i prvoj susjedi na istoj uličnoj adresi Josipa Kosora u blizini Puta Nina. Čije je formalno-pravno vlasništvo Villa Vanilla, je li luksuzni objekt u suvlasništvu obje gospođe jednako kao i predmetna parcela pod brojem 230/2 na kojoj je vila izgrađena, kao što to pokazuje izvod iz zemljišnih knjiga, nismo mogli doznati niti od Vesne Bačić jer je, kako nam je rekao njen suprug, ona trenutačno na putu u inozemstvu.

I nacionalni tjednik brojio nekretnine Pupić-Bakračevih

Osim dvije luksuzne kuće s bazenom na istoj lokaciji, bivša direktorica Zračne luke Zadar, zajedno sa svojim suprugom, aktualnim kandidatom za dožupana Zadarske županije Markom Pupićem-Bakračem, u vlasništvu ima impozantan broj nekretnina. Njih je nedavno pokušao pobrojati i jedan nacionalni tjednik koji je tako došao do brojke od čak 22 nekretnine uže obitelji Pupić-Bakrač – jer su osim supružnika Marka i Katice Pupić-Bakrač i njihove djece, vlasnici nekih od tih nekretnina i njihovi roditelji, što znači najbliža obitelj. Velebna nekretninska imovina supružnika Pupić-Bakrač sastoji se, među ostalim, od nekoliko vila na zadarskim Mocirama u Ulici Josipa Kosora, (je li među njima i »Vanilla«?), zatim od luksuzne zgrade uz more u Dinjišci na Pagu, nekoliko stanova u Zagrebu u vlasništvu ostalih članova obitelji itd.
Iako se županijski vijećnik u zadnjem sazivu Skupštine, po zanimanju državni veterinarski inspektor Marko Pupić-Bakrač, tijekom svog bavljenja politikom u koju je zakoračio prije nekoliko godina, svakom prilikom, a najčešće putem bezbrojnih priopćenja medijima o svemu i svakome, postavlja kao moralni arbitar i osoba čijem bi se sudu svi trebali podvrgnuti, a posebno kad se radi o političkoj korupciji, sam nikad nije želio odgovoriti na novinarska pitanja o golemim razmjerima svoje i suprugine imovine, a posebno o načinima njezina stjecanja, što javnost sve ove godine itekako zanima, tim više jer se radi o čovjeku koji je bio gradski i županijski vijećnik, svojevremeno kandidat za gradonačelnika Zadra, a trenutačno pretendira na mjesto dožupana Zadarske županije.

Izvor: Zadarski list

 

ZADAR / ŽUPANIJA

(NYIOOC 2024) ZADARSKI MASLINARI SJAJNI U NEW YORKU: Pakoštanci osvojili pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Objavljeno

-

By

Pakoštanci: Ante Vulin, Danijela Lalin i Tomislav Čudina. Na forografiji nedostaje  Mario Barešić iz Draga

Treći smo na svijetu, a kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli, kaže Ante Vulin, nagrađivani maslinar iz Pakoštana

Hrvatski maslinari mogu početi slaviti  uspjeh postignut na upravo završenom najvećem i najprestižnijem  svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja NYIOOC 2024 (World Olive Oil Competition  New York).

“Treći smo na svijetu. Iako s manje uzoraka ponovili smo uspjeh iz prošle godine kada smo također osvojili treće mjesto”, prokomentirao je upravo objavljene rezulate Ante Vulin, maslinar iz Pakoštana u Dalmaciji. On je i ove godine za svoju robnu marku Antino Santa Lucija  od sorte Oblica dobio zlatno odličje.

Ispred Hrvatske samo Italija i Amerika

Ponosni su i ostali hrvatski maslinari.  U konkurenciji 913 uzoraka iz zemalja sjeverne hemisfere sa svojih 97 ekstra djevičanskih ulja, osvojili  su ukupno 80 nagrada od kojih 62 zlatne i 18 srebrnih.

Ispred Hrvatske su samo Italija  i SAD. Talijanski maslinari su ove  godine na NYIOOC prijavili  217 uzoraka i osvojili 140 nagrada (95 zlatnih i 45 srebrnih). Po prvi put na visoko drugo mjesto probile su  se Sjedinjene američke države.  Sa  140 prijava američki maslinari osvajaju 93 nagrade (60 zlatnih i 33 srebrne). Četvrta Španjolska  124 uzorka 80 nagrada (61 zlato i 19 srebro).

“Kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli”, kaže Vulin.  Od još nekolicine hrvatskih maslinara čuli smo slične prijedloge. Neki misle da bi, kao na Olimpijadi i sličnim sportskim natjecanjima,  zlatne medalje trebale biti glavni kriterij za plasman svake pojedine države.

  Već i letimičan pogled na ostvarene rezultate govori da su hrvatski maslinari  po stopi uspješnosti daleko najbolji. Od 97 prijava  dobivenih 80 nagrada uspješnost iznosi  iznosi  82 posto, dok Italija ima  65 posto uspješnosti, SAD 66, Španjolska 65, Grčka 52, Portugal 50 itd.

Ante Vulin: Po uspješnosti mi smo ispred svih

“Mi nemamo velike površine  ni količine ulja. Nemamo ni rafinerije.  Ali imamo, tradiciju, sortiment, prirodni način uzgoja, zdrave plodove i vrhunsko  ulje.  poručuje Vulin.

Doprinos maslinara Zadarske županije

Iz Pakoštana,  uz Vulina,  su njih još trojica  osvojili nagrade na upravo završenom NYIOOC-u: Tomislav Čudina sa uljem Olea Viola,  Mario Barešić sa robnom markom Skiper i OPG Lalin sa  svojima Dalma Oleum Oblica i Dalma Oleum Premium. Znači,  četiri Pakoštanca  osvojila  pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Svoj doprinos velikom hrvatskom uspjehu u New Yorku dali su  i maslinari iz drugih mjesta u  Zadarskoj županiji. Dr. Ivica Vlatković iz Novigrada sa dva zlatna odličja za svoja ulja Forticu Šoltanku i Forticu – Coratina/Leccino,  OPG Morović iz Sali na Dugom Otoku sa robnom markom  Nai 3.3. zatim Miodrag Deša iz Zadra sa svojom Oblicom  iz  maslinika na području općine Poličnik, Grupa Nida sa  robnom markom Grgur iz maslinika na području Nina te PZ Maslina i vino iz Tinja za svoju Light Selektion od sorti Oblica, Istarska Bjelica, Lecino, Buža, Frantoio, Ascolana tenera i Carolea.

“Možemo biti zadodoljni doprinosom maslinara iz Zadarske županije velikom uspjehu Hrvatske  na najvećem svjetskom natjecanju u ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja u New Yorku”, kaže dr. Ivica Vlatković i dodaje: “ Hrvatska je mala zemlja, ali velesila po kvaliteti maslinovih ulja, što se potvrđuje iz godine u godinu”.

 Uspjeh je tim veći ako se zna  s kakvim su se sve problemima  naši maslinari borili  u 2023. malinarskoj godini, počevši od vremenskih nepogoda do štetnika.  “Sve se to odrazilo na količini pa i kvaliteti maslinovih ulja, ali oni najbolji su dokazali da i u najtežim uvjetima mogu proizvesti vrhunska ekstra djevičanska ulja”, kaže Vlatković.

Od 2017. godine otkad sudjeluje na najvećem svjetskom natjecanju u New Yorku njegova ulja su dosad osvojila  ukupno 15 nagrada što ga svrstava među četiri najuspješnija proizvođača ekstra djevičanskog maslinovog ulja  u Hrvatskoj.

Obećavajuća  situacija u maslinicima

Vlatković kao i ostali hrvatski maslinari zadovoljni su dosadašnjim tijekom ove maslinarske godine. “ Situacija u maslinicima je obećavajuća. Proljeće je donijelo dovoljno vlage, temperature su gotovo idealne pa su masline pune cvijeta. Očekujemo i dobru oplodnju. Do berbe je još daleko, ali svi su izgledi da ćemo imati uspješnu kampanju. Puno uspješniju od protekle godine, a to znači i puno više ulja  na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete u New Yorku”, poručuje Ivica  Vlatković, kojega smatraju   najboljim maslinarom među liječnicima i najboljim liječnikom među maslinarima.

Dr. Ivica Vlatković zadovoljan doprinosom maslinara Zadarske županije

A Vlatković i ostali uspješni hrvatski maslinari ne kriju  da “žive za dan” kad će Hrvatska   na NYIOOC-u osvojiti još više  nagrada. Najviše od svih zemalja sjeverne  hemisfere gdje se preradi više od 90 posto svjetske proizvodnje maslinovog ulja.   Ako je suditi po obećavajućem stanju u maslinicima  možda im se snovi ostvare već iduće godine  na NYIOOC 2025. Do tada, držimo im palčeve da proizvedu još više vrhunskih ulja i popnu se na vrh svijeta ispred Italije, SAD,  Španjolske, Portugala, Grčke, Turske  i ostalih maslinarskih velesila.

N.J./Dani masline

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

VIDEO / Na potopljenom lokalitetu kod Korčule ljudi su prije 6.900 godina uzgajali bademe i masline

Objavljeno

-

By

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru nastavlja s istraživanjima 7.000 godina starog neolitičkog potopljenog lokaliteta Soline na otoku Korčuli. Sustavna istraživanja vodi izv. prof. dr. sc. Mate Parica.

Iako još traju istraživanja, otkriveni su ostatci veće kamene arhitekture unutar nalazišta, s jasno definiranom linijom obalnoga zida. Uz izvrsno sačuvani suhozid, na mjestu gdje cesta ulazi u naselje vidi se proširenje te se može pretpostaviti da su na tom mjestu bile dvije povišene kružne konstrukcije, izvorno učvršćene drvenim pilonima zabijenima u tlo.

U prošlogodišnjim istraživanjima pronađeno je nekoliko koštica maslina, te mnoštvo ljuštura badema. Radiokarbonske analize su učinjene direktno na koštici masline i ljušturi badema i pokazuju okvirnu starost od 6.900 godina.

– U vrijeme prije gotovo 7.000 godina na ovom prostoru evidentan je uzgoj bajama, dok su masline najvjerojatnije trgovinom uvezene s istočnog Mediterana, i to su zasad najstariji tragovi maslina na Jadranu, ističe Parica.

Istraživanja financiraju Hrvatska zaklada za znanost (Potopljena neolitička nalazišta u podmorju hrvatskog dijela Jadrana) i udruga Lipa rič (sredstva Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije). Uz Sveučilište u Zadru, sudjeluju arheolozi iz različitih institucija i tvrtki: Dubrovački muzeji, Muzej grada Kaštela, Muzej grada Korčule, Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru te Kantharos d.o.o.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRED VRATIMA PROMJENA VREMENA! / Nakon sunčane nedjelje, u ponedjeljak naoblaka, od utorka kiša i pljuskovi s grmljavinom

Objavljeno

-

By

Danas većinom sunčano, mjestimice uz promjenljivu naoblaku. Osobito sredinom dana lokalno će biti pljuskova praćenih grmljavinom, ponajviše na istoku zemlje. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni, na Jadranu jugozapadni. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 21 i 26 °C.

U ponedjeljak promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima osobito na istoku i jugu. Mjestimice kiša već prijepodne u Gorskoj Hrvatskoj, popodne i u obliku lokalnih pljuskova praćenih grmljavinom, osobito na zapadu. Vjetar slab do umjeren jugoistočni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 8 do 12, na obali i otocima između 13 i 17 °C. Najviša dnevna većinom između 20 i 25 °C.

IZGLEDI VREMENA:

Promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima osobito na jugu, a povremena kiša i pljuskovi praćeni grmljavinom bit će češći na kopnu i na sjevernom Jadranu, u oblačniju srijedu i drugdje. Vjetar slab i umjeren jugoistočni, na moru će postupno jačati jugo. Temperatura uobičajena za doba godine, neće se bitno mijenjati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu