Connect with us

Hrvatska

NACIONALNI STOŽER Capak: “Najveći problem su nam obiteljska i druga druženja”

Objavljeno

-

U posljednja 24 sata zabilježeno je 2.529 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 16.168. Među njima je 2.227 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 221 pacijent. Preminulo je 46 osoba. Danas je se Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske održao press konferenciju.

Vera Katalinić-Janković izvijestila je o aktualnoj situaciji s koronavirusom. “Među preminulima kod dvije osobe nije evidentiran komorbiditet. Prosječna dob preminulih je 73,5 godine, najmlađa preminula osoba imala je 45 godina”, rekla je među ostalim.

Riječ je preuzeo Krunoslav Capak: “U tjedan dana imamo 0,3% manje oboljelih. Trenutna incidencija u Hrvatskoj je 745,5, najmanja je u Istarskoj županiji, a najviša u Primorsko-goranskoj. Na ljestvici zemalja EU po incidenciji nalazimo se na 25. mjestu, višu incidenciju imaju Švedska i Cipar. Stopa smrtnosti je 1.660 što nas stavlja na 19. mjesto u EU. Imali smo 28,8% udio pozitivnih danas u ukupnom broju testiranih. HALMED je primio 2.667 sumnji na nuspojave cjepiva.”

Beroš o reformi i cijepljenju

Ministar Vili Beroš komentirao je bolnički sustav i cijepljenje: “I  dalje je velik pritisak na bolnice što je posljedica porasta broja novozaraženih od prije dva ili dva i pol tjedna. Zasad uspijevamo odgovoriti na to, postoje i zastoji, ali nastojimo biti usklađeni. U Zagrebu je aktiviran krizni plan funkcioniranja bolničkog sustava. Na zahtjeve pojedinih bolnica nastojimo promptno odgovoriti. Lakše odgovaramo na izazove nego ranije, ali i dalje apeliramo na sugrađane da poštuju mjere jer tako ćemo najbolje zaštititi sustav.

Kad je riječ o cijepljenju, ulazimo u fazu kad će stići veće količine cjepiva. Zato smo osigurali lanac upravljanja procesom cijepljenja koji vode lokalni koordinatori. Jedino zajedno možemo odgovoriti na izazove. Jasno je da je cijepljenje od iznimne važnosti i naš prioritet. U tijeku je izrada akcijskog plana za prioritetne skupine da unaprijedimo plan cijepljenja.

Mediji traže odgovore na pitanja o reformi. Na njoj se više od pola godine najozbiljnije rasti, usuglašavaju se međuresorno stvari. Važna je financijska stabilizacija zdravstvenog sustava. Važan je dogovor s veledrogerijama. Pojedini dionici su dobili zaduženja pa HZZO mora analizirati nabavu  potrošnju lijekova i optimizirati oboje. Ravnatelji bolnica su upozoreni da moraju racionalno organizirati rad u bolnicama, smanjiti liste čekanja, racionalno rasporediti rad djelatnika… To su samo neki koraci koje poduzimamo. Kao ministar sam prihvatio sve izazove koje nosi provođenje reforme, imam podršku svih članova Vlade, podršku premijera, ali od oporbe očekujem konstruktivne prijedloge ako ih imaju koji će svakako biti uvaženi, a očekujem i da u Saboru podrže predložene reformske mjere. Sazrelo je vrijeme za promjene u hrvatskom zdravstvenom sustavu.

Referirao bih se na još neke elemente. Zahvaljujem svim liječnicima koji predano rade. Mislim da nije dobro kad se građani javljaju liječnicima koji smatraju da nije njihova dužnost naručivanje za cijepljenje. To nije dobro. Građani se mogu sami prijaviti, no ako su došli liječniku i tražili informaciju, obiteljski liječnici moraju uložiti dodatan napor da prijave te pacijente. Njima to nije dodatan napor, kao što naručuju pacijente na druge postupke, tako mogu i na cijepljenje. Intenziviranje cijepljenja je iznimno važno.”

Nove mjere

Davor Božinović je govorio o novim mjerama:

“Stožer je danas na prijedlog županijskih stožera donio četiri odluke. Za područje Zagrebačke županije produžuju se mjere do 9. svibnja, a za područje Dubrovačko-neretvanske ublažavaju se ranije uvedene mjere, a to se odnosi na kraće radno vrijeme ugostiteljskih objekata i drugo. Što se tiče Osječko-baranjske županije uvedeno je obvezno nošenje maski na otvorenom, a u Požeško-slavonskoj županiji obustavlja se iznajmljivanje društvenih domova u vlasništvu lokalne uprave za sve vrste privatnog okupljanja.”

O cjepivu

“Ne vidim problem u provođenju cjepiva”, rekao je Capak. “Svako cijepljenje koje se provodi, stalno se preispituje. Uvjeravam vas da će sve cjepivo koje dođe, biti utrošeno i cijepit ćemo maksimalno. Je li mini akcijski plan presudan za to, mislim da nije jer svi cijepe. HZJZ nema nijedne doze cjepiva, sve smo utrošili ovaj tjedan, čekamo ponedjeljak da uzmemo svoje kutije i nastavimo. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji danas je počelo cijepljenje turističkih djelatnika. Ako se netko nije uspio cijepiti, ispravit ćemo to idućih tjedana. Sad imamo kombinaciju vrsta cijepljenja, cijepe liječnici obiteljske medicine, masovno, mobilni timovi i u radnim kolektivima. Do kraja lipnja ćemo cijepiti 55% hrvatske populacije, a možda i više.”

“Svakodnevno promišljamo o tome”, dodao je Beroš. “Kad veće količine stignu, morat ćemo pojačati aktivnosti. Zato su danas županijski koordinatori dobili upute. Organizacijski se pripremamo na dolazak većih količina. Ako ne budemo spremni, napravili smo loš posao.”

“Mi smo tih 55% procijenili na temelju doza za koje smo imali obećanja da će ih dostaviti. Kad potrošimo krajem lipnja te doze, to će biti oko 55% stanovništva. Sad smo na oko 17% cijepljenosti stanovništva, a ako uzmete samo odraslo stanovništvo, to je onda oko 21%. Računamo da s dozama koje dolaze ćemo doći do 55%, a ako dođe više doza, cijepit ćemo i više”, dodao je Capak i rekao:

“HZJZ je proveo serološku studiju na 1.500 ispitanika u svim županijama svih dobnih skupina. Dobili smo da je oko 25% osoba došlo u kontakt s virusom. Radili smo i neutralizacijski tekst koji je u većem dijelu bio pozitivan, a to znači da su te osobe imune. Imamo oko 25% populacije koja je bila u kontaktu s virusom i visok udio njih je imun. Računamo da ćemo tijekom ljeta biti na između 70 i 80% imunih u Hrvatskoj.”

Beroš je naglasio da se moraju riješiti organizacijske nedoumice vezano uz masovno cijepljenje, za što su odgovorni lokalni stožeri. Capak je dodao: “Osim punkta na Velesajmu gdje je angažirano preko 100 ljudi, postoje i cijepljenja u ordinacijama liječnika obiteljske medicine, HZJZ i još neki punktovi. Počeli smo treću fazu, cijepimo novinare u radnim organizacijama, policiju, uskoro će vojska i druge hitne službe tako da se kontinuirano cijepi na raznim mjestima.”

O drive-in cijepljenju Capak je rekao: “Vidjeli smo neke modele u svijetu kako to funkcionira. Postoji i administrativni dio, upisivanje cijepljene osobe, te dio opservacije deset do 15 minuta da ne dođe do jake alergijske reakcije. U svijetu je organizirano tako da ljudi daju podatke na šalterima, cijepe se i onda se parkiraju na velikom parkiralištu gdje ostaju pod nadzorom oko 20 minuta. Tako je moguće organizirati cijepljenje ako su svi ti uvjeti zadovoljeni. Drive-in je dobrodošao jer može ubrzati i olakšati cijepljenje i tko ima uvjete za to, podržavamo.”

Krizme i pričesti

Vezano uz održavanje krizmi i pričesti Božinović je rekao:

“Već smo više puta upućivali preporuke da se suzdržavamo od okupljanja. Vjerske službe ako se drže epidemioloških okvira, ne bi trebale pridonositi širenju epidemije. No u razdoblju pričesti i krizmi problem predstavljaju privatna okupljanja poslije misa. Neki županijski stožeri su zato odgodili i mislim da su to dobre odluke. Okupljanja su ograničena jer za to postoji ozbiljan razlog i zato molim sve da ih izbjegavaju. Komunikacija županijskih stožera i crkvenih vlasti je kontinuirana.”

Treća faza cijepljenja

Na pitanje koliko još starijih nije cijepljeno, odgovarao je Capak.

“Svi koji su prijavljeni na platformu su pozvani. Neki od njih su odbili cijepljenje AstraZenecom. Ne možemo reći da smo završili drugu fazu. Cijepili smo negdje oko 50% stanovništva iznad 65 godina što je dobar postotak u odnosu na druge zemlje EU. Cijepimo i dalje, ali ne možemo zaustaviti prelazak na treću fazu. Imat ćemo i javni poziv za starije od 65 da svi koji žele, mogu doći na određeni punkt. Obiteljski liječnici možda još nisu ispraznili svoje spiskove, ali na to ne znam odgovore, no s većim količinama cjepiva sigurno će se svi koji žele moći cijepiti”, rekao je.

Beroš je dodao: “Ima starijih osoba koje nisu iskazale interes za cijepljenje. Važno je njima pokazati situaciju. Cijepljenje je sad najmoćniji alat u borbi protiv teških oblika ove bolesti i smrti. Apeliram na sve da se jave.”

Vrhunac epidemije

Capak je istaknuo da se nalazimo na vrhuncu epidemije:

“Po brojkama zadnjih sedam do deset dana na vrhuncu smo epidemije i očekujemo da će brojke novozaraženih početi padati. Mali pad već bilježimo, ali ne možemo brzo očekivati manji broj hospitaliziranih jer ti brojevi nešto kasne. Trenutno nam je situacija takva da smo na vrhuncu epidemije i nadamo se da će brojevi početi padati. Svaki kontakt i mobilnost su rizik za prenošenje infekcije. Najčešće se događa da se virus prenosi na obiteljskim i drugim druženjima. Postoji i niz drugih aktivnosti na kojima se infekcija može prenijeti, ali obiteljska i druga vrsta okupljanja najveći su problem.”

Zaštita cjepiva

Alemka Markotić je komentirala zaštićenost cjepivom:

“Samo cijepljenje nije sto posto potvrda da se možemo ponašati slobodno. Važno je znati da već i prva doza cjepiva daje visoki postotak zaštite, prvenstveno od smrtnog ishoda. Još nema sustavnih istraživanja o cijepljenima i hospitaliziranima, no primjećujmo da je bilo bolesnika cijepljenih jednom dozom i kod njih je bio blaži oblik bolesti, pa i kod starijih. Nekoliko je njih bilo cijepljenih dvaput, a hospitalizirani su bili iz predostrožnosti jer su imali ozbiljne komorbiditete, ali brzo su pušteni doma. Razmišlja se i o trećoj dozi cjepiva.”

Komentirajući greške na platformi Cijepise, Beroš je rekao: “Znam za dvije greške na platformi, jedno kad su se pozivali mlađi od predviđenog. Sad platforma u cijelosti radi.” Capak je istaknuo da će provjeriti situaciju.

Druga doza drugog cjepiva?

Na pitanje koliko je ljudi u Hrvatskoj drugu dozu cjepiva dobilo od drugog proizvođača, Capak je objasnio:

“Takve greške se prijavljuju kao nuspojave HALMED-u i takvih je slučajeva, koliko znam, bilo šest. Nisu imali nikakvih komplikacija. U svijetu se sad ispituje ta mogućnost kombinacije cjepiva i pretpostavka imunologa je da će takav način cijepljenja dati određenu prednost, no još nemamo potpunu potvrdu jer su istraživanja u tijeku.”

“Ti ljudi su greškom dobili drugu dozu drugog cjepiva”, rekao je Capak.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Sindikalist: Hrvatska uplatila 12 milijuna eura pa izgubila kontrolu nad Petrokemijom

Objavljeno

-

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel uputio je danas zahtjev premijeru, resornim ministrima i ravnatelju CERP-a za utvrđivanjem odgovornosti i ispravljanjem propusta u procesu dokapitalizacije Petrokemije d.d. Postupak dokapitalizacije proveden je tako da će rezultirati s vlasničkim udjelom države od svega oko 20 posto i posljedično potpunim gubitkom kontrole nad daljnjom sudbinom Petrokemije, istaknuo je u priopćenju Novosel.

U procesu dokapitalizacije bilo je predviđeno povećanje temeljnog kapitala u rasponu od 70 do 140 milijuna eura, dok je država uoči dokapitalizacije kontrolirala oko 44 posto dionica.

Posljedično, da bi se provela Vladina odluka o zadržavanju kontrolnog paketa dionica, iznos ulaganja u povećanje temeljnog kapitala od strane RH trebalo je odrediti ovisno o iznosu ulaganja turske grupe Yildirim, najvećeg suvlasnika Petrokemije, tako da udio RH u vlasničkoj strukturi nakon dokapitalizacije ostane minimalno 25 posto plus jedna dionica, dodao je.

“Oboje predstavnika RH glasali protiv odluke o kapitalizaciji”

Iako je uobičajena poslovna praksa da uplatu prvi izvrši najveći vlasnik, da bi manjinski dioničari ovisno o visini njegovog uloga mogli prilagoditi uplate i tako zadržati ciljani vlasnički udio, kaže Novosel, “u ovom je slučaju RH, preko četiri pravne osobe putem kojih kontrolira dionice, uplatu izvršila prva”.

Time je, tvrdi predsjednik SSSH, omogućila većinskom dioničaru Yildirimu da uplatom, u okvirima planiranog raspona povećanja temeljnog kapitala, preuzme veći vlasnički udio no što je bilo planirano, odnosno da se vlasnički udio Republike Hrvatske smanji ispod kontrolne granice od 25 posto plus jedna dionica.

Novosel podsjeća da su oboje predstavnika RH u Nadzornom odboru kutinske Petrokemije u konačnici glasali protiv odluke o dokapitalizaciji, ali kad je već bilo prekasno i kad manjinskim udjelom glasova na odluku više nisu mogli utjecati.

“Zahtijevam da se utvrdi odgovornost za propust”

Rezultat tako provedene dokapitalizacije je da je RH uplatila nešto više od 12 milijuna eura da bi smanjila vlasnički udio s oko 44 na oko 20 posto i izgubila svaku kontrolu nad sudbinom Petrokemije, ustvrdio je.

Smanjenje vlasničkog udjela s 44 na oko 20 posto moglo se ostvariti i prodajom 24 posto dionica većinskom vlasniku pa bi RH zaradila znatna sredstva, umjesto potrošila više od 12 milijuna eura, kaže Novosel.

“S obzirom na iznimnu važnost Petrokemije, ne samo kao najvećeg poslodavca u Kutini i Sisačko-moslavačkoj županiji nego i jedinog proizvođača mineralnih gnojiva u Hrvatskoj i regiji, kao član Upravnog vijeća CERP-a zahtijevam da se utvrdi odgovornost za ovaj propust, ali i da se poduzmu žurne mjere za njegovo ispravljanje”, ističe Novosel.

“Neovisno o tome je li razlog ovog propusta bio nemar, nesposobnost ili nečija namjera (a što je sve podjednako nedopustivo), smatram da RH i dalje mora i može pronaći način za dogovor s većinskim vlasnikom kojim bi se ispoštovale prethodno donesene odluke i ranije postignuti dogovor o dokapitalizaciji, odnosno zadržao kontrolni paket od najmanje 25 posto plus jedna dionica”, istaknuo je Novosel.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu