Connect with us

Nekategorizirano

“Nema boljeg osjećaja od onog kad dođeš doma!”

Objavljeno

-


Helena Šopar, lijepa paška manekenka agencije Midiken već četiri godine živi i radi u New Yorku. Za Z NET otkriva kako provodi svoje vrijeme, što joj najviše nedostaje i, dakako, savjetuje čitateljice…
Hrvatsku manekenku Ljupku Gojić smatra najuspješnijom u svijetu mode, kao i svojom prijateljicom s kojom je snimala editorijal za StoryBook. U američkom velegradu u kojem danas živi, dodat će, loše raspoloženje popravlja odlascima na Empire State i nada se kako će jednog dana upoznati muškarca koji će je nasmijavati i privući je svojim očima. Priznaje da voli New York i da bi voljela živjeti tamo, ali zamišlja i život u Zagrebu, a ljeta – u rodnoj Novalji.
– Svaki dan mi je drukčiji. Jedan dan sam u New Yorku, sljedeći već mogu biti u Parizu, pa onda letjeti za Bahame… Nema ni pravila ni planova. Svaki dan je novo iznenađenje i to je ono što volim kod svog posla. Volim putovati, upoznavati nove ljude. Najmanji problem mi je raditi po 20 sati dnevno, pa na avion i onda opet na posao. Uživam u onom što radim, a za neki mirniji život imam vremena. Slobodan dan u New Yorku posvetim svojim prijeteljima. Idemo u kino, na predstave, odem kod prijateljica Tanje ili Maje na kauč i ne mičem se cijeli dan ili kod prijatelja Valtera i Dragana u kafić TIme na najbolje palačinke na svijetu, kaže Helena i u nastavku priznaje kako ima stotine neostvarenih želja, te kako je veliki sanjar. Najdraža uzrečica joj je sljedeća Nelsonova rečenica:
– After climbing a great hill, one only finds that there are many more hills to climb!
Ističe kako jako voli glumu, te da se ispred objektiva samo prepušta…
– Tad imam osjećaj da mogu biti što želim, vjerojatno i zato volim glumu, jer mogu proživjeti tisuću života, osjećam se kao Petar Pan, dijete koje nikad neće odrasti! Jednostavno uživam u svom poslu! Iako, kad je moda u pitanju, mislim da je važno dobro se osjećati u onom što nosite i imati svoj stil bez obzira što je trenutno in ili nije, kaže Helena.
* Po tvom mišljenju, koja je najbolja stvar u kozmetici koju su izmislili?
– Korektor za podočnjake, to je zapravo jedina stvar u kozmetici koju koristim privatno, jako rijetko se šminkam, nemam čak ni maskaru!
* Stvari koje moraju biti u tvojoj torbi?
– Boca vode, book, čokolada, četka za kosu, novčanik, ipod, mobitel i Zagrebački melem za usne.
* Dalmatinska ili američka kuhinja?
– Definitivno dalmatinska. Jedna dobra prijateljica uvijek mi kaže da našem organizmu najviše paše u svim aspektima hrana naših predaka! I to stvarno nije daleko od istine jer nema boljeg osjećaja nego kad dođem doma u Novalju i – kad baka spremi škampe na buzaru, mama domaće palačinke, a tata tartarski biftek…


DIJETA BY HELENA
– Svako jutro cijedim prirodni sok od naranče, cikle, mrkve, celera, dŽumbira i jabuke, idem na pilates, u New Yorku imam svog privatnog masera Kresimira Abičića, a idem i na akupunkturu.

SAVJET ČITATELJICAMA
– Ako vam se pojavi prištić na licu, navečer utrljati lavandinog ulja na njega i do jutra ga skoro nema. Za kosu je uvijek dobro svakih par mjeseci staviti maslinovog ulja i uvijek nositi kremu sa faktorom za zaštitu od sunca, poručuje Helena.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Eric

    20. listopada 2010. at 18:37

    Helena, I can’t read Croatian! The bit about getting to the top of a hill… Only to find more hills to climb, was nice.

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nekategorizirano

KNJIŽEVNA FRANKOFONIJA / Haićanski autor Makenzy Orcel 24. svibnja u zadarskog Gradskoj knjižnici 

Objavljeno

-

By

Makenzy Orcel, haićanski autor s pariškom adresom, boravit će u Hrvatskoj od 21. do 26. svibnja u sklopu programa Književne frankofonije Centra za knjigu koji sufinancira Ministarstvo kulture i medija RH, a održava se u suradnji s Francuskim institutom, Veleposlanstvom Republike Francuske, Sveučilištem u Zadru, književnim festivalom LITaf, Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Kulturno-informativnim centrom, Gradskom knjižnicom Zadar, Francuskom alijansom Split, Veleposlanstvom Republike Slovenije i knjižarom Kutak knjiga.

https://web.facebook.com/profile.php?id=61557697403593&locale=hr_HR

Rođen 1983. u Port-au-Princeu, na Haitiju, gdje se i školovao, Makenzy Orcel prvu je zbirku pjesama La douleur de l’étreinte objavio 2007., dok mu je prvi roman, Les Immortelles,koji je kritika odmah zapazila, izišao 2010. u Montrealu. Dosad je objavio devet pjesničkih zbirki i sedam romana, od kojih je zadnji, Une somme humaine (2022.), dospio u finale francuske književne nagrade Goncourt, dok je u deset zemalja, među kojima je i Hrvatska, izabran za najbolji roman među finalistima te prestižne nagrade. Za svoja je djela višestruko nagrađivan, a 2023. ovjenčan je i nagradom Anna Seghers za cijeli svoj dosadašnji opus. Godine 2017. od Republike Francuske dobio je orden reda viteza umjetnosti i književnosti.

Makenzy Orcel gostovat će u zagrebačkom KIC-u (Preradovićeva 5) u srijedu, 22. svibnja, u 14:30. Nakon razgovora s autorom koji će voditi Maja Zorica Vukušić i Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Marije Spajić, bit će dodijeljen hrvatski Goncourt. Makenzy Orcel predsjedavat će povjerenstvom sastavljenim od zagrebačkih i zadarskih studenata francuskog jezika i književnosti koji svake godine biraju najbolji roman u prošlogodišnjem užem izboru Akademije Goncourt. Projekt Nagrada Goncourt – hrvatski izbor prije tri godine pokrenuo je Francuski institut, a izvodi se u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.

U petak, 24. svibnja, u 18:30 u atriju zadarske Gradske knjižnice (Ulica Stjepana Radića 11b) Makenzy Orcel predstavit će se u sklopu festivala LITaf koji organiziraju studenti zadarskog Sveučilišta. S njim će razgovarati Maja Zorica Vukušić i Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Marije Spajić. Tom će prilikom autor uručiti nagradu za najbolji studentski prijevod ulomka iz njegova romana Une somme humaine. Na ovogodišnjem natječaju u organizaciji Odjela za francuske i frankofonske studije Sveučilišta u Zadru nagrađena je Katarina Baršun, studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

https://web.facebook.com/profile.php?id=100091608264526&locale=hr_HR

Splitska će se publika imati priliku susresti s Makenzyjem Orcelom u subotu, 25. svibnja, u 18:30 u Francuskoj alijansi (Marmontova 3). S njim će razgovarati Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Fani Marđokić.

Autorov boravak kamerom će pratiti Sebastijan Borovčak koji u sklopu programa snima dokumentarni film o književnoj frankofoniji u Hrvatskoj.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

Gotovinina tvrtka lani imala ogroman rast prihoda

Objavljeno

-

Tvrtka Pelagos net, čiji je suvlasnik umirovljeni general pukovnik Ante Gotovina, lani je ostvarila više od 24 milijuna eura prihoda uz dobit veću od 3.1 milijun eura. Godinu dana ranije Pelagos je prijavio 16.3 milijuna eura prihoda.

Za veliki rast prihoda najzaslužniji je izvoz, piše Plava kamenica. Pelagos je lani na izvozu zaradio oko 20.5 milijuna eura, a gotovo sva tuna odlazi u Japan.

Pelagosova plavoperajna tuna spada među najcjenjenije hrvatske gastronomske proizvode, u rangu s kvarnerskim škampima i bijelim tartufima. Gotovinin toro (blijeda masna tuna) može se mjeriti s najboljima na svijetu. Osim fenomenalne tune, Pelagos proizvodi izvrsne slane srdele i slane i marinirane inćune”, piše Plava kamenica.

Nedavno su se na tržištu pojavile i verzije srdela i inćuna u maslinovu ulju, koje su prepoznatljive po uočljivim zelenim oznakama.

S 24 milijuna eura prihoda, Gotovinin Pelagos postao je treći najveći proizvođač ribe u Hrvatskoj, iza Cromarisa i bračke Sardine Postira.

Tvrtka planira veliko proširenje proizvodnje

Pelagos u blizini Dugog otoka uskoro planira pokrenuti i uzgoj bijele ribe. Uzgajalište bijele ribe imat će kapacitet od oko 700 tona godišnje, objavila je ranije Slobodna Dalmacija.

Tvrtka namjerava prenamijeniti dio akvatorija iz sustava uzgoja tune u uzgoj bijele morske ribe između Lavdare Vele i Pašmana u Srednjem kanalu. Godišnja proizvodnja iznosila bi 700 tona ribe u kavezima za uzgoj.

Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja objavila je pozitivnu ocjenu procjene utjecaja na okoliš uzgajališta tune u zoni marikulture kod otoka Lavdara, smještenog sjeverno od Dugog otoka i nedaleko od Kornatskog arhipelaga, koji pripada Zadarskoj županiji.

U sažetom opisu predmetni zahvat odnosi se na postavljanje uzgajališta koje se sastoji od jednog polja za uzgoj tune u postojećoj zoni za marikulturu na udaljenosti od oko 2300 metara od otoka Lavdara. Planirana godišnja proizvodnja na uzgajalištu je do 700 tona tune.

Na uzgajalištu se planiraju koristiti kružni kavezi promjera 50 metara, koji bi bili rasporedeni u dvije linije s po pet kaveza u svakoj liniji, a svaki kavez ima sidrene instalacije na površini od 80 puta 80 metara. Predvidena površina koju zauzimaju kavezne instalacije iznosi 400 puta 160 metara.

“Kavezi se planiraju izraditi iz polietilenskih plutada (obruda) ispunjenih polistirenom, na koje se vješa cilindridna mreža izrađena od poliamidnih materijala. Polimerni materijali predvideni za kavezne instalacije su biološki inertni te nemaju negativan utjecaj na okoliš”, navodi se u dokumentu.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

SA VOLONTERSKE BURZE: Briga o postavu i komunikacija s posjetiteljima u Noći muzeja u Narodnom muzeju Zadar

Objavljeno

-

By

U petak 26. siječnja se na razini Republike Hrvatske odvija XIX. Noć muzeja.

Na prošlogodišnju Noć muzeja Narodni je muzej Zadar bio po broju posjetitelja drugi u RH, odnosno prvi uzmemo li u obzir broj stanovnika odnosno “bazen” posjetitelja.

“Ove godine zbog našeg razrađenog programa ne očekujemo pad interesa, a da bi ta večer prošla u najboljem redu, potrebni su nam volonteri koji će nam pomoći u brizi o postavu (radi se o nekim od najvrednijih djela hrvatske umjetnosti i zadarske povijesti)”, stoji u objavi iz NMZ.

Za prijavu i detaljnije informacije obratite se putem maila na: muzej.nmz@gmail.com do 24. siječnja.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu