Connect with us

Hrvatska

NOVO ISTRAŽIVANJE / HDZ-u blago porasla podrška, a evo tko je gubitnik mjeseca

Objavljeno

-

foto: arhiva Z NET

Objavljeno je novo istraživanje rejtinga stranaka i političara CRO Demoskop, koji agencija Promocija plus provodi za RTL

Istraživanje se provodi na reprezentativnom uzorku od 1300 ispitanika.

Da su izbori provedeni protekli tjedan HDZ bi bio relativni izborni pobjednik ispred prvog pratitelja SDP-a, pokazao je novi CRO Demoskop proveden za RTL Danas.

U ovomjesečnom mjerenju rejtinga stranaka provedenom između 30. srpnja i 2. kolovoza HDZ je zabilježio izbor od 29,4 posto (u srpnju 29,3 posto).

SDP zaostaje na drugom mjestu, sada s izborom od 22,9 posto (prema 22,7 posto iz srpnja). Treće mjesto drži platforma Možemo! s izbornom podrškom od 10,9 posto (prema prošlomjesečnih 10,3 posto).

Most je na četvrtom mjestu s ovomjesečnom podrškom od 6 posto (prema 5,8 posto iz srpnja).

Na petom je mjestu stranka Centar s podrškom od 1,8 posto (prema 1,3 posto iz srpnja), a slijedi Nezavisna lista Marije Selak Raspudić s 1,7 posto (u srpnju 1,8 posto). Na 1,6 posto su dvije „sestrinske“ stranke, DP i Domino.

Ukupno gledajući, tri četvrtine birača svoj glas daje jednoj od navedenih stranaka od čega najveći dio uzimaju HDZ i SDP.

Ostatak političkih stranaka biraču su pozicionirali na 1 posto (IDS) ili manje od toga: Pravo i pravda (0,9 posto), NP Sjever i HSLS (po 0,7 posto), HSS i Radnička fronta (po 0,6 posto), Fokus, HSU, Hrvatski suverenisti i HNS (po 0,5 posto).

Manje od pola posto su pojedinačno zabilježile sve ostale stranke koje zajedno čine skupni izbor od 1,3 posto. U ovomjesečnom je mjerenju zabilježeno 16,3 posto neodlučnih (u usporedbi s 16,7 posto iz srpnja).

Najpozitivniji i najnegativniji političar

Najutjecajniji hrvatski politički dvojac na vrhu ljestvica najpozitivnijih ali i najnegativnijih političkih osoba u zemlji

Na vrhu ljestvice najpozitivnijih hrvatskih političara je predsjednik Republike Zoran Milanović s izborom od 27,5 posto ispitanika (u odnosu na 24,9 posto iz srpnja).

Predsjednik Vlade Andrej Plenković je drugom mjestu ove ljestvice s izborom od 17,3 posto (prema 17 posto iz prošlog mjerenja u srpnju).

Na trećem je mjestu Tomislav Tomašević s izborom od 4,1 posto (prema srpanjskih 3,5 posto).

Četvrto mjesto s izborom od 3,8 posto drži Ivan Anušić (u srpnju 2,1 posto).

Na petom je mjestu Dalija Orešković s izborom od 1,7 posto (u srpnju 1,4 posto).

Dalje slijede Marija Selak Raspudić s izborom od 1,6 posto (u srpnju 1,5 posto), te Božo Petrov s izborom od 1,3 posto (prema srpanjskih 1,6 posto).

Među 10 top političara još su četiri političara s istim rezultatom (1,2 posto): Ivana KekinBiljana BorzanSandra Benčić Siniša Hajdaš Dončić.

U posljednjih mjesec dana „dobitnici“ na ljestvici pozitivnih političara su Zoran Milanović (+2,61 postotni bod), Ivan Anušić (+1,71), Tomislav Tomašević (+0,60).

Najnegativniji i dalje Plenković

Ljestvicu najnegativnijih hrvatskih političara i dalje uvjerljivo predvode čelni ljudi države, premijer Plenković i predsjednik Milanović. Na samom vrhu ove ljestvice je Andrej Plenković s izborom 31,8 posto (u odnosu na 31,3 posto iz srpnja). Predsjednik Milanović je na drugom mjestu ove “negativne ljestvice” s izborom od 9 posto (u srpnju 8,6 posto).

Na trećem je mjestu Milorad Pupovac s izborom od 6,5 posto (u srpnju 6,1 posto).

Slijedi Ivan Penava s izborom od 5,9 posto (prema srpanjskih 5,4 posto). Peti izbor na ovoj ljestvici je predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković s izborom od 2,9 posto (u srpnju 1,8 posto), a za ovratnik mu puše zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević s izborom od 2,8 posto (u srpnju 3,7 posto).

Dalje slijede Siniša Hajdaš Dončić s 2,2 posto (u srpnju 2 posto) i Vili Beroš s 1,2 posto (prije mjesec dana 0,7 posto).

U top 10 najnegativnijih domaćih političara još su: Sandra Benčić, Zlatko Hasanbegović i Gordan Grlić Radman (sve troje po 1 posto izbora). Najveći „gubitnik“ na ljestvici „negativaca“ u promatranom razdoblju je Gordan Jandroković (+1,1 postotni bod).

Smjer kretanja zemlje i ocjena rada Predsjednika, Sabora i Vlade

Smjer kretanja zemlje (kao svojevrsnog indikatora društvenog optimizma) početkom kolovoza podupire 28,8 posto građana (prema 29,8 posto iz srpnja).

Udio ispitanika koji smatraju da Hrvatska ide u pogrešnom smjeru sada iznosi 60,3 posto (prema 58,9 posto u srpnju).

Kakav je smjer zemlje ne zna 10,9 posto građana. Udio društvenih optimista među glasačima HDZ-a iznosi 66,8 posto, dok je među glasačima koalicijskog partnera – DP – ta razina znatno niža i iznosi 18 posto. Glasači oporbenih stranaka su znatno kritičniji u doživljaju smjera kretanja države (SDP 16,1 posto; Most 12,6 posto; Možemo 9,1 posto).

U ovomjesečnom je mjerenju predsjednik Republike Zoran Milanović za svoj rad dobio ocjenu 3,28 (prema 3,22 iz prethodnog mjerenja u srpnju).

Najvišu ocjenu za svoj rad predsjednik Milanović zabilježio je među glasačima SDP-a (3,89), a slijedi ocjena birača platforme Možemo! (3,22), Domovinskog pokreta (3,22) i Mosta (3,21), dok je niža ocjena zabilježene među biračima HDZ-a (2,92).

Najviše predstavničko tijelo, Hrvatski sabor za svoj je rad zabilježio ocjenu 2,22 (u srpnju ta je ocjena iznosila 2,27). Birači HDZ-a su ocijenili rad s 3,00 dok je najniža ocjena zabilježena među biračima Mosta i iznosi 1,72.

Vlada RH je u ovomjesečnom mjerenju doživljaja njezina rada za svoj rad dobila ocjenu 2,38 (prema prošlih 2,33).

Najviša ocjena zabilježena je među biračima HDZ-a (3,70), dok su birači ostalih zastupljenijih stranaka bili manje “darežljivi” (DP 2,32; SDP 1,87; Most 1,85; Možemo 1,77). Doživljaj rada Vlade RH utvrđivan je i kroz razinu podrške politici Vlade Andreja Plenkovića koju u petnaestom mjesecu trećeg mandata podržava 34,7 posto ispitanika (prije mjesec dana 32,2).

A koliko ste optimistični oko smjera kretanja zemlje?

Da idemo u dobrom smjeru smatra vas 29 posto. Da je izbor pogrešan kaže njih 60 posto, i to je više nego u srpnju!

A najvažniji događaj prošlog mjeseca za ispitanike bio je vojni mimohod u Zagrebu – povodom 30. obljetnice vojno redarstvene operacije Oluja

No votes yet.
Please wait...

Hrvatska

PROGNOZA / Stiže jugo, temperature rastu i do 15 °C: U nekim krajevima i do 50 litara kiše

Objavljeno

-

By

Screenshot / X @severweatherEU

Donosimo vremensku prognozu meteorologa Bojana Lipovšćaka.

Ciklonalni vrtlog nalazi se nad Atlantikom, Velikom Britanijom i Sjevernim morem, dok je druga ciklona smještena nad istočnim Sredozemljem. Visinsko strujanje, odnosno mlazna struja, proteže se nad sjevernom obalom Afrike, a atmosferska rijeka vlažnog, razmjerno toplog zraka na visini od 3.500 metara pruža se od Kariba do Gibraltara te preko osi Mediterana do južnog Balkana. Sve to u napredovanju prema istoku zadržava snažna sibirska anticiklona.

Nad Sjevernu Ameriku prodro je hladan polarni zrak i širi se do južnih obala Floride. Prodor hladnog zraka prema jugu i istoku zadržala je topla maritimna zračna masa nad Atlantikom. Zbog toplog Atlantskog oceana prodor hladnoće prema jugu i istoku zasad nije moguć, no slabljenjem izražene sibirske anticiklone i njezinim sporim premještanjem prema dalekom istoku Sibira u drugoj polovini veljače možemo očekivati kratak povratak zime i u našim krajevima.

Na Jadranu bura, u unutrašnjosti kiša

Još danas i sutra nad našim područjem zadržava se manja količina hladnog zraka povezana s anticiklonom na istoku Europe, koja je ispunila Panonsku nizinu i prostire se do Dinarida. Na Jadranu puše jaka, mjestimice olujna bura uz pretežno vedro nebo, dok u unutrašnjosti prevladava oblačno vrijeme. Mjestimice u unutrašnjosti pada slaba kiša, a u planinskim krajevima susnježica i snijeg. Do sutra se očekuje manji pad temperature zraka.

U unutrašnjosti će biti oblačno uz slabu kišu, u planinama susnježicu i snijeg, a na Jadranu pretežno vedro uz jaku buru. Noćne minimalne temperature zraka bit će u unutrašnjosti od -2 do 2 °C, u planinama oko -4 °C, a na Jadranu i uz Jadran oko 7 °C. Najviše dnevne temperature zraka u unutrašnjosti će biti oko 4 °C, a na Jadranu do 13 °C.

Kad slijedi promjena vremena?

U noći na utorak i tijekom utorka slijedi promjena vremena uz prestanak bure i skretanje vjetra na jugo te osjetan porast temperature zraka. Prognozira se promjenljivo do umjereno oblačno vrijeme sa sunčanim razdobljima. Na krajnjem jugu Dalmacije očekuje se povećana naoblaka, a krajem dana umjereno do jako jugo. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti bit će od 5 do 8 °C, a na Jadranu i uz Jadran oko 14 °C.

Od srijede pa do kraja tjedna slijedi postupno zatopljenje uz jugo i jugoistočni vjetar. Vrijeme će biti pretežno oblačno, povremeno s kišom, obilnijom na sjevernom i srednjem Jadranu te u Lici i Gorskom kotaru. Mjestimice je moguće i do 50 litara oborine po četvornom metru. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti dosezat će do 13 °C, dok će najniže noćne biti oko 3 °C. Na Jadranu će minimalne temperature biti oko 6 °C, a najviše dnevne do 15 °C.

Nastavi čitati

Hrvatska

Provjerite novčanik: Ovi dokumenti postaju bezvrijedni, prijete i kazne

Objavljeno

-

By

Pixabay

Posjedovanje važeće osobne iskaznice zakonska je obveza za sve punoljetne državljane s prebivalištem u Republika Hrvatska.

Građane u 2026. godini čeka važna obveza vezana uz osobne iskaznice. Svi koji još imaju stare dokumente izdane prije 2002. godine, prema zakonu iz 1991., moraju ih zamijeniti najkasnije do 3. kolovoza 2026., jer nakon tog datuma više neće vrijediti kao službeni identifikacijski dokumenti.

To znači da ih neće biti moguće koristiti pri prelasku granice, u bankama, poštama ni drugim institucijama. Za ostale građane vrijedi redovna zamjena po isteku važenja, najčešće svakih pet godina. Novost je i da će od 31. prosinca 2026. osobe starije od 70 godina dobivati trajne osobne iskaznice.

Zahtjev za novu iskaznicu ove godine moraju podnijeti i svi kojima dokument istječe tijekom 2026., kao i oni koji su promijenili osobne podatke – ime ili prezime, prebivalište, spol ili OIB, piše Poslovni dnevnik. Nova iskaznica obvezna je i ako fotografija više ne odgovara stvarnom izgledu ili je dokument fizički oštećen i teško čitljiv. Posjedovanje važeće osobne iskaznice zakonska je obveza za sve punoljetne državljane s prebivalištem u Republika Hrvatska.

Građani zahtjev moraju predati u roku od 15 dana od isteka stare iskaznice, a kašnjenje se kažnjava novčanom kaznom od 66,36 eura. Cijena izrade ovisi o brzini postupka: redovni postupak (do 30 dana) stoji 13,27 eura, ubrzani (do 10 dana) 25,88 eura, dok žurni, s rokom izrade do tri radna dana, košta 66,36 eura. Prvo izdavanje osobne iskaznice za djecu do 18 godina, u redovnom postupku, potpuno je besplatno.

Nastavi čitati

Hrvatska

DELTA LOGISTIC INTERNATIONAL / Ante Gotovina ušao u novi biznis: Pridružio se tvrtci generala Čermaka

Objavljeno

-

By

Bivši general Ante Gotovina ovih dana širi se u poduzetničkim vodama, pa je prije desetak dana ušao u upravu tvrtke u vlasništvu bivšeg generala Ivana Čermaka.

Delta Logistic International

Tvrtka se zove Delta Logistic International d.o.o., a registrirana je za djelatnost prekrcaja tereta, no to je prvi Gotovinin poduzetnički pothvat izvan biznisa s tunama, i to upravo s Čermakom s kojim ga veže bogata prošlost, Jutarnji list.

Čermak kaže da nema komentara. ‘Cijeli posao je tek u povojima’, bio je kratak Čermak.

Tvrtka Delta Logistic International d.o.o., čiji je osnivač od 19. siječnja ove godine Gotovina, među osnivačima ima i Antu Kotromanovića te tvrtku Delta terminali d.o.o., a sve su vezane uz Čermakov biznis. Predsjednik uprave u toj tvrtki je bivši ministar obrane Ante Kotromanović, a prijavljena je na adresi na Kaptolu, gdje su sjedišta i drugih Čermakovih kompanija.

Tvrtka izazvala pobunu mještana u Bibinjama

Tvrtka Delta terminali d.o.o. ovih dana se u medijima često spominje vezano uz pobunu mještana u Bibinjama. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije odobrilo im je proširenje namjene skladišnog prostora tvrtke Delta terminali d.o.o., čiji je osnivač umirovljeni general Čermak, u luci Gaženica između Zadra i Bibinja, kojim se uz biljna i palmino ulje omogućuje skladištenje dizelskog goriva.

Ministarstvo je u svom rješenju navelo kako za proširenje namjene skladišnog prostora, kojom se uz skladištenje biljnih ulja i palmina ulja planira i skladištenje dizelskog goriva, nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš niti glavnu ocjenu prihvatljivosti za ekološku mrežu. Podsjetimo kako su se mještani Općine Bibinje bunili na zahtjev koji je podnijela tvrtka Delta terminali, a to je skladištenje dizelskog goriva.

Gotovina u 2025. ušao i u kompaniju Cro tuna

Inače, Gotovina je krajem prošle godine prema sudskom registru ušao u još jednu novu kompaniju Cro tuna d.o.o. kao prokurist. Riječ je o tvrtki koja je sjedište prijavila u Gundulićevoj u Zagrebu, a djelatnost joj je prerada i konzerviranje riba, rakova i mekušaca.

General Gotovina u toj tvrtki ima funkciju prokurista, a istu ulogu dijeli s još dvojicom partnera, Diegom Ljubom Miletichom Abadiejem i Diegom Vjekoslavom Miletićem. Miletić je, godinama je prisutan u industriji tune, dok ga hrvatska javnost pamti i po navodima o kumskim vezama s pjevačem Markom Perkovićem Thompsonom.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu