Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Zadar je 12. najskuplji grad za kupnju nekretnine u Europi!

Objavljeno

-

Nekretnine u Hrvatskoj nikada nisu bile skuplje, a čak i ako dođe do određene korekcije, to neće biti ni izbliza dovoljno da se vrate na razinu od prije nekoliko godina, piše Index. Apartmanizacija u gradovima na obali, stranci koji kupuju svaku treću nekretninu u Hrvatskoj, kulturološka sklonost da se nekretnine koriste kao glavni oblik štednje i investicija… razloga je puno za relativno visoke cijene nekretnina u Hrvatskoj.

Usporedba cijena među državama i gradovima iskrivljuje stvarnu sliku jer se uspoređuje stanovništvo s različitom kupovnom moći, različitim visinama plaća i dohotka. Zbog toga stanovniku Njemačke nekretnine u Hrvatskoj mogu biti jeftine, a stanovništvu Hrvatske precijenjene.

Za kvalitetu stanovanja u nekoj državi i priuštivost stambenih nekretnina nije bitna samo cijena po kvadratnom metru, nego i prihodi stanovništva koje kupuje nekretnine. Uglavnom se to odnosi na plaću, ali u to spadaju i ostali prihodi poput iznajmljivanja apartmana turistima.

Prema stranici Numbeo, koja prikuplja podatke o cijenama u gradovima diljem svijeta, gradovi u Hrvatskoj su jedni od najskupljih u Europi za kupnju nekretnine domaćem stanovništvu. Taj zaključak proizlazi iz činjenice da je omjer prihoda obitelji i cijene stambene nekretnine jedan od najnepovoljnijih u Europi.

Omjer cijene i prihoda je jedna od najvažnijih mjera priuštivosti stambenih nekretnina, gdje niži omjer ukazuje na bolju pristupačnost. Izračunava se kao omjer medijana cijena stanova i medijana raspoloživog obiteljskog dohotka, izraženog kao godine prihoda.

Postoji nekoliko varijacija formule za izračun, ali Numbeo koristi onu koja definira neto raspoloživi obiteljski dohodak kao jednu i pol prosječnu neto plaću (50 posto je pretpostavljeni postotak zaposlenih žena), prosječnu veličinu stana od 90 m2 i prosječnu cijena kvadrata u gradu.

Prema tom izračunu četiri grada u Hrvatskoj spadaju među relativno 30 najskupljih gradova u Europi. To su Zadar, Dubrovnik, Split i Zagreb. S obzirom na veličinu Hrvatske, to je jako velik broj gradova u skupini relativno najskupljih na kontinentu.

Obitelj u Zadru s medijalnim dohotkom (pola obitelji ostvaruje više, a pola manje) bi trebala 17.9 godina štedjeti sav svoj dohodak da bi mogla kupiti stan od 90 m2 po medijalnoj cijeni u tom gradu. Prema tome je Zadar 12. najskuplji grad za kupnju nekretnine u Europi.

Dubrovnik je 15. relativno najskuplji grad za kupnju nekretnine u Europi. Obitelj s medijalnim raspoloživim dohotkom treba 16.9 godina sav svoj dohodak štedjeti da bi mogla kupiti stan od 90 m2. Split i Zagreb su 27. i 28. najskuplji, a u njima obitelj s medijalnim dohotkom mora štedjeti 15.1 godinu sav svoj dohodak da bi mogla kupiti stan od 90 m2.

Četiri od 30 relativno najskupljih gradova za domaće stanovništvo u Europi nalazi se u Hrvatskoj. Jedina država koja ima veći broj gradova na listi 30 najskupljih za domaće stanovništvo je Rusija. Uzmu li se u obzir površina i broj stanovnika, Hrvatska je apsolutni rekorder po pitanju relativne skupoće stanova za domaće stanovništvo.

Postoji više načina računanja priuštivosti stambenih nekretnina, ali praktički svi pokazuju da je Hrvatska jedna od najgorih država u Europi za kupnju stanova domaćem stanovništvu.

Prema izračunu Towergate Insurancea, jedne od najvećih osiguravajućih kuća u Ujedinjenom Kraljevstvu, Hrvatska je druga najskuplja država u Europi po pitanju skupoće stambenih nekretnina za domaće stanovništvo.

U tom izračunu kombiniraju najnovije podatke o bruto nacionalnom dohotku, što predstavlja ukupnu količinu novca koju zarade osobe i kompanije iz određene države, broju stanovnika, porezu na dohodak i prosječnim cijenama za stambene nekretnine.

Tako su dobili mjeru priuštivosti nekretnina. Veći broj znači da je kupnja stambene nekretnine domaćem stanovništvu relativno skuplja, odnosno da im treba veći dio dohotka.

Problem cijena nekretnina je u Hrvatskoj postao važno pitanje otkada su počele rasti, nakon dugogodišnje stagnacije. Ali je prilično sigurno da su i prije cijene bile previsoke s obzirom na plaće i dohodak stanovnika.

Zbog toga čudi činjenica da čak 90 posto stanovnika Hrvatske živi u vlastitoj nekretnini. Tu se vjerojatno radi o tome da vlasništvo nad nekretninom u Hrvatskoj kulturološki predstavlja imperativ za normalan život.

Ipak, cijene ne povećava toliko “organska” potražnja onih koji pokušavaju riješiti životno stambeno pitanje, nego navika da se nekretnine koriste kao glavni oblik investicije i štednje. Uz to, nekretnine vole kupovati i strani građani, koji već čine trećinu svih kupaca.

Bez obzira na koji način računali i modelirali, nekretnine u Hrvatskoj su za domaće stanovništvo jedne od najmanje priuštivih na svijetu. S obzirom na visinu plaća i ostalih primanja, stanovnicima Njemačke, Francuske, Nizozemske, Austrije, Švedske i ostalih država je put do prve nekretnine daleko lakši nego stanovnicima Hrvatske.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

DOBRE VIJESTI / Dijagnostika poremećaja iz spektra autizma od sada i u zadarskoj bolnici!

Objavljeno

-

By

Dijagnostika poremećaja iz spektra autizma sada se može dobiti na Odjelu pedijatrije Opće bolnice Zadar i to putem uputnice. Vijest je ovo koju je, nakon nabave i provedbe ADOS-2 instrumenta, s ponosom objavio naš tim psihologa i logopeda, priopćeno je iz Bolnice.

Do sada su roditelji bili primorani na ovakve oblike dijagnostičkih postupaka odlaziti u veće gradove, gdje su za navedenu procjenu dugačke liste čekanja.

Opservacijski protokol za dijagnostiku autizma (ADOS-2) je standardizirani protokol koji se koristi u postupku dijagnostike pojedinaca kod kojih postoji sumnja na poremećaj iz spektra autizma. Prije samog početka provedbe zadarska je bolnica trebala nabaviti dijagnostički set, ali i osigurati kvalificirane zdravstvene radnike za provođenje ADOS-2 instrumenta. Stručnjaci koji u Općoj bolnici Zadar sudjeluju u izvođenju samog protokola su psihologinje Anita Čačić i Antica Petričić, spec. kliničke psihologije te logopedinja Anamarija Jurin, spec. rane intervencije.

Sve informacije vezane za naručivanje možete zatražiti putem e-mail adrese logoped@bolnica-zadar.hr.

Grad Zadar i Zadarska županija, ostale jedinice lokalne uprave i samouprave te brojna trgovačka društva prepoznali su regionalni značaj Opće bolnice Zadar te su financijskim sredstvima pomogli u nabavi ADOS-2 instrumenta i sufinanciranju obvezne edukacije zaposlenih djelatnika za njegovo provođenje.

“Smatramo kako ovaj način rada predstavlja veliki kvalitativni iskorak u području dijagnostike Odjela za pedijatriju Opće bolnice Zadar te se ovim putem zahvaljujemo svim donatorima koji su udruženim snagama omogućili sveobuhvatnu dijagnostiku djece s poremećajem iz spektra autizma!”, poručuje tim psihologa i logopeda iz OB Zadar.

Iz zadarske bolnice upućene su ovom prilikom i zahvale, i to:

Grad Zadar                                                                     Julijana Begonja

Zadarska županija                                                         B. N. Invest d.o.o.

Grad Nin                                                                         Dobre vibracije d.o.o.

Općina Zemunik Donji                                                 NISA d.o.o.

Općina Sukošan                                                             Profil gradnja d.o.o.

Općina Sveti Filip i Jakov                                             Teodolit d.o.o.

DVORINA d.o.o.                                                            Dječji vrtić Maslačak

AMPLUS-INŽENJERING d.o.o.                                     INEL-PROJEKT d.o.o.

ORBIS d.o.o.                                                                   Mikeli Trade d.o.o.

IBIS 92 d.o.o.                                                                  Partner d.o.o.

JADERA d.o.o.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

RADOVI! / U ponedjeljak bez vode čak 10 ulica u Zadru! Evo popisa…

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana 20.05.2024. godine  ( ponedjeljak), u vremenu od 08:00 pa do 14:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru u ulicama:

Admirala Jakova Šubića od Cezana,

Pere Čingrije,

Vukšićki prilaz,

Viktora Vide,

Privlačka ulica,

Luke Botića,

Poličnička ulica.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u Ulici Admirala Jakova Šubića od Cezana  kod kućnog broja 15.

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 20.05.2024. godine  (ponedjeljak) u vremenu od 8:00 h pa do 13:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama : Ulica Galica, Put groblja, te ulica Put bunara.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u Ulici Galica kod kućnog broja 14.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Pet odličja za zadarske učenike na državnom natjecanju srednjih strukovnih škola

Objavljeno

-

By

Fotografije: World Skills Croatia

Na zagrebačkom velesajmu od 13. do 15. svibnja održano je državno natjecanje srednjih strukovnih škola World Skills Croatia 2024. na kojem su zadarski učenici osvojili čak pet odličja. Na završnici je sudjelovalo 15 učenika iz srednjih škola Zadarske županije, a iz Zagreba se vraćaju s dva prva, dva druga i jednim trećim mjestom. 

Prvo mjesto na državnom natjecanju osvojili su Helena Karić, učenica Obrtničke škole Gojka Matuline u kategoriji Frizerstvo te Luka Špralja iz Strukovne škole Vice Vlatkovića, kategorija Automehatronika.

Drugo mjesto na razini RH zaslužili su Zara Vrlika iz Hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole u kategoriji Slastičarstvo te Jure Božić, učenik Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića u kategoriji Veterina. Učenik Hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole Luka Ožaković osvojio je treće mjesto u kategoriji Kuharstvo.

Sjajan uspjeh na državnim natjecanjima ostvarili su i učenici zadarske Gimnazije Franje Petrića. Marin Mlinarić državni je prvak iz geografije, a Ivan Klarin iz hrvatskoga jezika. Obojica su učenici prvih razreda gimnazije. 

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu