ZADAR / ŽUPANIJA
Državni tajnik Josip Bilaver u radnom posjetu Općini Sv. Filip i Jakov
U radnom posjetu Općini Sv. Filip i Jakov danas je boravio Josip Bilaver – državni tajnik za more i EU fondove u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture. U razgovoru s načelnikom Zoranom Pelicarićem i predstavnicima Općine; predsjednikom Općinskog vijeća Igorom Pedisićem te vijećnicima Marinom Colićem, Anamarijom Matešić i Renatom Batur, osvrnuo se na modalitet suradnje i ulaganja u razvoj ove općine te usuglasio analizu daljneg investicijskog ciklusa na budućim projektima i suradnji Općine Sv. Filip i Jakov te ministarstva i EU fondova.
Na radnom sastanku prvo su se osvrnuli i posjetili završen projekt cjelovite sanacije luke u Sv. Filip i Jakovu u suradnji s Županijskom lučkom upravom i ministarstvom.
“Projekt sanacije predmetne luke realiziran je zajedničkim sredstvima Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, ŽLU Zadar, Zadarske županije i lokalne samouprave a vrijednost izvedenih radova iznosila je 471.735,75 eura s PDV-om“, rekao je načelnik Zoran Pelicarić.
Sanacija je bila neophodna zbog abrazivnog djelovanja mora i slijeganja obale što je uzrokovalo lomljenje i pomicanje kamenih blokova iz ležišta. Obalni pojas tako je građevinski stabiliziran i prekriven kamenim opločenjem.
Sličan projekt je bila i “Sanacija velikog parapeta u Turnju” izvršena od strane Županijske lučke uprave u vrijednosti od 3 milijuna kuna. Prethodno narušena stabilnost “parapeta” te njegova sanacija usklađena je tako s projektom uređenja plaže Morovička.
Državni tajnik posjetio je i lučicu “Kontov mul“ tj. završenu sanaciju obalnog pojasa te lučice izgrađene prije stotinjak godina i na kojoj do onda nije bilo sanacijskih zahvata.
“Sanacija lučice “Kontov mul“ sufinancirana je od strane Ministarstva mora, prometa i infrastrukture a ukupna vrijednost projekta iznosila je 1.382.620,13 kn od čega je ministarstvo sufinanciralo s 400.000 kuna”, rekao je Pelicarić te dodaje:
“U projektu se sanacijskim zahvatom postiglo veliko poboljšanje postojećeg stanja u kvalitativnom smislu jer omogućilo dobar pristup obalnom pojasu – moru i kvalitetniju uporabu povećanjem priveza za manje brodice a nastojalo se u najvećoj mogućoj mjeri poštovati gabarite i položaj postojećih objekata kao i specifična obilježja i značaj takvog objekta“.
Državni tajnik i načelnik su se osvrnuli i na projekt „Uređenje plaže Morovička u Turnju – FAZA 3“ – 2022. g. ukupne vrijednosti 1.101.596,50 kn sa PDV-om od čega je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture sufinanciralo 700.000,00 kn (63,54%), Općina – 401.596,5 kn (36,46%), zatim projekt „Uređenje plaže Iza banja, II. Faza“ vrijednosti 82.765,88 EUR sa PDV-om od čega će Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture sufinancirati iznosom od 70.000,00 EUR (84,58%), a Općina Sveti Filip i Jakov 12.765,88 EUR (15,42 %) te projekt “Izgradnja biciklističke staze uz državnu cestu D8 od Sv. Petra do Turnja” ugovorene vrijednosti 3.250.000,00 kn sa PDV-om (431.350,00 EUR) i drugu fazu u sklopu koje je planirano Auto odmorište „OTOK LJUBAVI“.
Izvor: BnM Portal
ZADAR / ŽUPANIJA
RADOVI SE BLIŽE KRAJU / Zadarska Pedijatrija priprema se za povratak u svoju zgradu!
Odjel za pedijatriju Opće bolnice Zadar polako se priprema za povratak u svoju zgradu!
Podsjetimo, intenzivni radovi traju od kraja prošlog ljeta, a obuhvaćaju zamjenu vanjske stolarije, postavljanje fotonaponske elektrane, ugradnju visokoučinkovite dizalice topline zrak/voda za potrebe grijanja i hlađenja, uspostavu sustava za daljinsko očitanje potrošnje energenata i vode te povezivanje s ISGE sustavom. U sklopu projekta zamjenjuje se i postojeća unutarnja rasvjeta novom, energetski učinkovitom LED rasvjetom.
Po završetku radova uslijedit će opremanje prostorija, a dio namještaja (stolovi, ormari i fotelje) već je isporučen. Uredit će se i opremiti ukupno 18 soba za pacijente. Sukladno potrebama pacijenata i mogućnostima prostora, bit će osigurane i fotelje na razvlačenje za roditelje kako bi im se omogućio ugodniji i kvalitetniji boravak uz dijete tijekom hospitalizacije.
Dio unutarnjeg uređenja realizirat će se kroz projekt energetske obnove, dok će preostali dio financirati bolnica iz vlastitih sredstava.
Hvala svim roditeljima i pacijentima na razumijevanju i podršci tijekom proteklih mjeseci. Zajedničkim naporima stvaramo sigurniji, moderniji i ugodniji prostor za našu djecu, njihove roditelje i zdravstveno osoblje, poruka je iz OB Zadar.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: Dio Sukošana u četvrtak bez vode!
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Vodoinstalacija d.o.o., dana 18.06.2026. (četvrtak) u vremenu od 08:00 h do 13:00 h opskrba vodom će biti privremeno obustavljena u mjestu Sukošan u ulici Punta. Poteškoće u vodoopskrbi moguće su i u okolnim ulicama.
ZADAR / ŽUPANIJA
ANTWERPEN, BELGIJA / Turistička zajednica Zadarske županije se predstavila na međunarodnom MICE Cruise događanju
Turistička zajednica Zadarske županije je u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice za Benelux, sudjelovala na međunarodnom poslovnom networking događanju „MICE Cruise“ koje se održalo u utorak 16. lipnja 2026. u Antwerpenu u Belgiji.

Događanje je organizirala belgijska specijalizirana mreža za poslovni turizam The Contact Factory, a program se odvijao na prestižnoj jahti Grace Kelly tijekom trosatne plovidbe. Sudjelovalo je više od 30 predstavnika vrhunskih hotela, kongresnih i konferencijskih centara, incentive destinacija te međunarodnih hotelskih grupacija iz Belgije, Monaka, Švicarske, Hrvatske, Malte, Njemačke i drugih zemalja.

Uz Turističku zajednicu Zadarske županije i Hrvatsku turističku zajednicu, događanju su nazočili brojni renomirani partneri i destinacije, među kojima su Visit Monaco, Visit Malta, Monte Carlo SBM, Hilton International, Minor Hotels, Antwerp Convention Bureau, Meet in Oostende, Knokke-Heist Convention Bureau, Geneva Convention Bureau i mnogi drugi. Dodajmo kako je MICE Cruise događanje otvoreno isključivo za profesionalce iz industrije poslovnih događanja, meeting i incentive organizatore te event stručnjake, a organiziralo se u suradnji s platformom BATTOO, specijaliziranom za organizaciju poslovnih događanja.
Turistička zajednica Zadarske županije predstavila je ponudu destinacije za poslovni turizam, incentive programe, kongrese i ekskluzivna događanja, s naglaskom na autentična iskustva, prirodne ljepote, izvanrednu gastronomiju i kvalitetnu hotelsku infrastrukturu i time nastavlja aktivno promovirati Zadarsku županiju kao atraktivnu i konkurentnu destinaciju za održavanje međunarodnih poslovnih skupova i događanja. Ovakve su aktivnosti dio kontinuiranih nastojanja usmjerenih na razvoj cjelogodišnjeg turizma.
Tako je direktor Vanja Čvrljak timpovodom izjavio:
Sudjelovanje na ovom specijaliziranom MICE događanju predstavlja važnu priliku za jačanje međunarodne vidljivosti Zadarske županije na tržištu poslovnih događanja, kao i za uspostavljanje novih poslovnih kontakata s organizatorima kongresa, incentive putovanja i korporativnih događanja iz Europe i svijeta. Dio je to trajnih aktivnosti koje Turistička zajednica Zadarske županije provodi s ciljem jačanja poslovnog turizma, odnosno razvoja cjelogodišnjeg turizma.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeFOTOGALERIJA IZ MASLENICE / 3. Eko akcija čišćenja podmorja u čast Vinka Šimunića – Bubnja
-
Hrvatska4 dana prijePROGNOZA / Meteoalarm podignut na narančasti, stiže nevrijeme sa sjevera, evo gdje će najprije udariti
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeSJAJNA VIJEST ZA RAŠTANE I SIKOVO / Završena izgradnja vodovodne mreže – omogućena vodoopskrba za 1.275 stanovnika!
-
Sport4 dana prijeFOTOGALERIJA / Stotine sudionika na tradicionalnom Privlaka Runu





