Hrvatska
OD 2024.: Veće plaće za 1,6 milijuna zaposlenih Hrvata!
Veće plaće od iduće godine može očekivati više od milijun i šesto tisuća zaposlenih Hrvata. Zbog pozitivnih gospodarskih kretanja ministar financija je najavio nova porezna rasterećenja smanjivanjem doprinosa i poreza na dohodak. Mini poreznu reformu, o kojoj još nisu poznati svi detalji, poslodavci podržavaju, sindikati ne žele smanjivanje doprinosa za mirovine, a lokalna uprava nudi svoje prijedloge kako porezno rasterećenje ne bi išlo samo na njezin teret.
S prosječnom plaćom od 1100 eura Hrvati teško žive. Svaka vijest o mogućem povećanju dohotka vraća osmijeh na lice.
– Čuo sam da bi poreznim olakšicama trebala ići plaća naprijed, veseli se jedan od građana.
– Dosta puta su se ljudi opekli s dizanjem plaća i cijena, ja se nadam da ćemo neke benefite ipak osijetiti, rekao je drugi.
Vlada je u više krugova porezne reforme rasteretila građane i poduzetnike za 10 milijardi kuna, što uključuje i smanjenje parafiskalnih nameta, kaže premijer.
– Ono što je naznačio ministar Primorac znači predstavljat će novi paket poreznog rasterećenja, niz zakona koje ćemo donjeti tijekom jeseni kako bismo omogućili građanima da im se povećaju neto primanja, rekao je predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Detalji reforme još se kuju u Ministarstvu financija, no cilj je ponajprije pomoći građanima s nižim dohocima.
– Sve ćemo mi te pragove doraditi u korist poreznih obveznika, rasteretit ćemo tu pričuu. Predložit ćemo i izmjene u sustavu oporezivanja dohotka da se i tu napravi određeno rasterećenje, najavio je jučer ministar financija Marko Primorac.
Niži porezni teret i smanjivanje doprinosa poslodavci pozdravljaju jer uvjet je to za snažniji rast plaća.
– Važno je porezno rasterećenje dohotka osobito za ljude sa nižim primanjima i osigurati rast plaća i zaposlenicima sa srednjim i višim primanjima jer je važno zadržati ljude, smatra direktorica HUP-a Irena Weber.
Sindikati upozoravaju na sve lošiji standard Hrvata i imaju primjedbe.
– Ne smije se dopustiti da se čačka po mirovinskom doprinosu ako pri tome Vlada nema rješenje kojim će nadoknaditi ono što će praktički manje uzeti prema mirovinskom sustavu kojemu će nadoknaditi. Ne cijelom sustavu nego svakom pojedincu, istaknuo je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.
Lokalne su jedinice u proračunskom suficitu od 0,4% pa negoduju zbog poreznih rasterećenja na njihovu štetu.
– Porezna je reforma već viđen film koji porez na dohodak preusmjerava građanima, što je dobro, ali izbija proračune općina i županija, naglasio je primorsko-goranski župan Zlatko Komadina.
– Nisam protiv toga treba rasteretiti građane da imaju veće osobne dohotke. S druge strane prijedlog ministru: jedan postotni bod PDV-a dajte regijama, gradovima i općinama i bit će sve u redu, mišljenja je istarksi župan Boris Miletić.
Ima još vremena za definiranje porezne reforme čija se primjena očekuje iduće godine.
Hrvatska
ZAKON O POSREDOVANJU / Stižu nova pravila na tržištu nekretnina, evo što se sve mijenja
Vlada je u srijedu u sabor uputila prijedlog zakona o posredovanju u prometu nekretnina, kojim želi ojačati zaštitu korisnika usluga agencija za promet nekretnina, a njihovu djelatnost detaljnije i suvremenije urediti.
U vladinom prijedlogu povećava se iznos obveznog osiguranja od odgovornosti radi jačanja zaštite korisnika usluga i osiguranja eventualne naknade štete.
Konkretno, povećava se iznos police osiguranja od profesionalne odgovornosti za štetu koju bi posrednik mogao prouzročiti nalogodavcu ili trećim osobama u posredovanju i to na 100.000 eura, kao najmanju iznos po jednom štetnom događaju, odnosno na 300.000 eura za sve odštetne zahtjeve u jednoj osiguravateljskoj godini, rekao je na vladinoj sjednici ministar gospodarstva Ante Šušnjar.
Prema vladinom prijedlogu, posrednik tj. agencija moći će za istu nekretninu naplatiti naknadu i od prodavatelja i od kupca, ali samo ako s njima ima zasebne ugovore, pri čemu ukupna naknada od obje strane ne smije prelaziti maksimalni iznos iz važećeg cjenika. Na primjer, ako agencija ima pravo naplatiti 4%, može naplatiti isključivo 2% od prodavatelja, 2% od kupca, s tim da će za obje strane obaviti različite usluge u posredovanju, objasnio je ministar Šušnjar.
Tako će, recimo, za jednog klijenta obaviti oglašavanje, a za drugoga uknjižbu i pravne poslove koji su vezani za promet nekretnina.
U Vladinom prijedlogu preciznije se definira oglašavanje nekretnina s ciljem osiguravanja transparentnosti i sprječavanja zavaravajućeg i nepotpunog informiranja javnosti. Tako posrednik koji na temelju ugovora o posredovanju oglašava nekretninu na tržištu, ne smije uvjetovati razgledavanje te nekretnine trećoj osobi prethodnim potpisivanjem ugovora o posredovanju.
Uvodi se i stroga obveza posjedovanja pisanog ugovora o posredovanju prije bilo kakvog javnog oglašavanja nekretnine. Ministar Šušnjar kaže da se time staje na kraj praksi oglašavanja tuđih nekretnina bez znanja vlasnika.
Uvodi se nova obveza prema kojoj agencija koja trajno obavlja djelatnost posredovanja sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, mora imati najmanje jednog zaposlenog agenta na puno radno vrijeme. Time se želi ispriječiti djelovanje nelegalnih posrednika koji nisu registrirani za posredovanje ili koriste agente koji taj posao obavljaju povremeno i neprofesionalno, rekao je Šušnjar.
Omogućuje se digitalizacija postupka zahtjeva za izdavanje rješenja za obavljanje djelatnosti posredovanju prometnog nekretnina, čime se pojednostavnjuju administrativni proces i povećava učinkovitost sustava. To že se moći učiniti putem usluge START Plus u sustavu e-Građani.
Hrvatska
PROGNOZA / Danas još kiša, snijeg u gorju i olujna bura, a onda stiže povoljniji nastavak tjedna
Jutro je u Hrvatskoj svanulo hladno i vjetrovito. Većinom je oblačno, u nizinskoj unutrašnjosti i na Jadranu mjestimice s kišom, a u predjelima iznad 700 metara nadmorske visine ima susnježice i snijega. Puše umjeren i jak sjeverac, na sjevernom i srednjem Jadranu jaka i olujna bura.
U nastavku dana će ipak doći do postupnog smirivanja vremena. Oborina će još biti tijekom jutra i prijepodneva, a zatim će poslijepodne u najvećem dijelu zemlje biti suho. Slijedi i lagani proces razvedravanja pa su u drugom dijelu dana moguća i kraća sunčana razdoblja. Ostaje vjetrovito uz umjeren i jak sjeverac na kopnu te jaka, na udare i olujna bura duž većeg dijela obale. Samo na krajnjem jugu još prijepodne jugo. Najviša temperatura od 10 do 15, u gorju hladnije.
U četvrtak povoljnije. Očekujemo djelomično sunčano i uglavnom suho vrijeme. Sasvim malo oborina moguće je ponegdje u gorskim krajevima. I dalje vjetrovito uz umjeren i jak sjeverac na kopnu te jaku i olujnu buru na Jadranu koja će podno Velebita možda imati i orkanske udare. Temperatura zraka slična današnjoj.
Do kraja tjedna onda imamo većinom suho i djelomično sunčano vrijeme. Samo ponegdje na kopnu uz koji kraći proljetni pljusak, najizglednije u subotu poslijepodne. Vjetar će postupno oslabjeti. Jutra hladna, na kopnu mjestimice s mrazom, a dnevna temperatura se neće bitnije mijenjati.
Hrvatska
PROGNOZA / Zemlju zahvatila jača promjena vremena: Evo gdje danas stižu kiša, snijeg, olujni vjetar…
Noćas je jača promjena vremena s kišom i sjevernim vjetrom zahvatila veći dio Hrvatske. U Gorskom kotaru jutros pada snijeg, a na većem dijelu obale je zapuhala jaka do olujna bura.
U nastavku dana puno oblaka i vjetra. Povremene kiše i pljuskova s grmljavinom bit će na Jadranu, osobito u Dalmaciji. Na sjevernom dijelu većinom suho sa sunčanim razdobljima. U unutrašnjosti puno oblaka, a u Slavoniji i gorskoj Hrvatskoj povremeno će biti kiše, u višim predjelima i snijega. Puhat će umjeren sjeverac, na Jadranu jaka i olujna bura. Temperatura na kopnu od 6 do 11, u gorju hladnije, a duž obale između 11 i 16 Celzijevih stupnjeva.
Povremene kiše bit će i sljedeće noći te sutra ujutro.
Danju prestanak oborina, najprije na sjevernom Jadranu i u sjevernijim kopnenim krajevima. Uslijedit će djelomično razvedravanje pa će sutra biti i sunčanih razdoblja, osobito u drugom dijelu dana. Ostaje vjetrovito uz umjeren i jak sjeverac u unutrašnjosti te jaku i olujnu buru na Jadranu koja podno Velebita može imati i orkanske udare. Temperatura zraka većinom između 10 i 15 Celzijevih stupnjeva.
Od četvrtka uglavnom suho i djelomično sunčano. Vjetar će postupno oslabjeti. Jutra hladna, osobito na kopnu gdje je moguć i mraz, a dnevna temperatura bez veće promjene u odnosu na srijedu.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije(NE)RADNE NEDJELJE / Danas su u Zadru otvorene sljedeće trgovine…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije(FOTO) Gastro priča Evolution Next Levela: „Pijat na pijaci” oživio zadarsku tržnicu, a Panel o hrani pokazao zašto je lokalno nezamjenjivo
-
Sport3 dana prije(FOTOGALERIJA) BK POSEDARJE / Mladi natjecatelji četvrtu godinu za redom prvaci Dalmacije
-
Sport4 dana prijeEVOLUTION NEXT LEVEL / Sigurdsson i sportski lideri o disciplini, stavu i uspjehu






