ZADAR / ŽUPANIJA
SADNJA STABLA, RADIONICE, KVIZ… Prirodoslovno-grafička škola obilježava “Eko dane”
Iz Prirodoslovno-grafičke škole poziv na školsku manifestaciju „EKO DANI“ koja će započeti tradicionalnom sadnjom stabla u Perivoju Vladimira Nazora u četvrtak, 20.4.2023., s početkom u 9:30 sati. Evo najave:
“Živimo u vremenu koje je obilježeno plastikom. Mnogostruku upotrebu zahvaljuje svojim svojstvima. Jeftina proizvodnja, dobra sposobnost oblikovanja, otpornost na koroziju, dobra mehanička svojstva, otpornost na djelovanje većine kiselina i lužina, mala gustoća, slabo provođenje struje samo su neka od svojstava plastike koja joj omogućuju tako široku primjenu i upotrebu. Gotovo da ne postoji niti jedno područje ljudskih djelatnosti u kojem nema plastike.
Međutim, zbog njezine povećane upotrebe plastika je uzrok brojnih problema na našem planetu. Milijuni tona plastike koje zbog nebrige bacamo uništavaju naš okoliš, onečišćuju tlo, mora i oceane, ispuštaju velike količine otrovnih tvari, djeluju na klimatske promjene…
Vrlo malo plastike koju svakodnevno odbacujemo se reciklira ili spaljuje u postrojenjima za proizvodnju energije iz otpada. Najveći dio završi na odlagalištima, gdje može trebati i do 1000 godina da se razgradi.
Plastika je umjetna tvar koja se u prirodi ne nalazi. Upravo se zbog toga ona teško razgrađuje. Djelovanjem sunčeve svjetlosti i atmosferilija plastika se tokom vremena samo raspada na manje komadiće, tzv. mikroplastiku. Upravo je taj oblik plastike vrlo poguban za žive organizme – biljke, životinje i ljude.
Zbog takve situacije tema naših ovogodišnjih Eko dana je vezana za problem plastike i njezino zbrinjavanje. Svojim aktivnostima želimo ukazati na taj sveprisutniji problem i načine na koji se on može rješavati. Tom smo se problematikom bavili cijele školske godine, a svoje rezultate ćemo pokazati kroz različita događanja.
U prostoru školskog dvorišta i Perivoja Vladimira Nazora održat će se niz radionica, igara, kviz, projekcija filma i prigodna izložba muzeja plastike koji će popularizirati ovogodišnju temu.”
EKOLOŠKE RADIONICE S PLASTIKOM:
radionica s čepovima, radionica »ponovne uporabe« plastike, radionica: »Biorazgradiva plastika«, radionica: »Viseće boce«, radionica oslikavanja spremnika za skupljanje čepova, radionica izrade hranilica za ptice
Eko kuglanje, Šah s plastičnim bocama
KEMIJSKE RADIONICE:
1. radionica: Kemijska čarolija → 2 učenice 3A razreda
2. radionica: Igra bojama → 2 učenice 3A razreda
3. radionica: Identifikacija nepoznate plastike → 2 učenika 3A razreda
4. Razvrstavanje plastike po vrstama (nagradna igra!)
BIOLOŠKA RADIONICA
Radionica (zone mora)
Izrada »Plastičnog statuta« (škola bez plastike)
EKO-KVIZ
FILMSKA PROJEKCIJA
EKO BASKET
ZADAR / ŽUPANIJA
KUKLJICA / U srijedu je Gospa od sniga – blagoslov kipa i tradicionalna procesija brodovima
Na blagdan Gospe od Sniga, u srijedu, 5. kolovoza, kip Gospe od Sniga koji je trajno postavljen ispred crkve Gospe od Sniga u uvali Ždrelašćica u župi Kukljica, nakon mise koja u toj crkvi počinje u 10,30 sati, će blagosloviti zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Nakon blagoslova kipa je tradicionalna procesija s brodovima i povratak zavjetnog Gospinog kipa iz Ždrelašćice u Kukljicu.
Gospa od Sniga časti se u Kukljici od 1514. godine. Crkva se nalazi uz jedan od najprometnijih pomorskih kanala kojim tijekom sezone dnevno prođe više od 2 000 plovila.
Kip je djelo klesara Vlade Kneževića, a izrađen je od plemenitog bračkog kamena.
ZADAR / ŽUPANIJA
UZ OBLJETNICU “OLUJE” / Narodni muzej Zadar prikazuje ratne filmove u Kneževoj palači
Povodom obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja i Dana domovinske zahvalnosti i dana hrvatskih branitelja, u Kneževoj palači prikazivat će se dokumentarni filmovi na temu Domovinskog rata.
Filmovi raznih autora donose ratna zbivanja kroz prizmu ljudske patnje i borbu hrvatskih branitelja u svrhu očuvanja povijesnog sjećanja i stvaranja nasljeđa za buduće naraštaje.
Dokumentarni radovi posvećeni braniteljima i ratnim stradanjima mogu se pogledati u vremenu od 9.00 do 21.00 od 3.8. do 8.8.2026.
ZADAR / ŽUPANIJA
Glazbene večeri: Danas koncert i besplatna radionica uz Maju Rivić
Danas, 1. 8. na rasporedu su dva programa. U Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar s počektom u 11 sati održat će se posljednja radionica Tvornica snova posvećena glasu, a koju će voditi Maja Rivić.
Maja Rivić je vokalistica, skladateljica i multimedijalna umjetnica s diplomama iz jazz pjevanja (London), Novih medija (ALU Zagreb) i grafičke tehnologije. Poznata po osebujnom stilu i proširenim vokalnim tehnikama, njezino djelovanje obuhvaća jazz, improviziranu, eksperimentalnu i world glazbu. Suosnivačica je i vokalistica Mimika orkestra, sastava MILK, OAZA, kvinteta Maja Rivić te članica CRI Orkestra. Ostvarila je zapažene suradnje s Jazz orkestrom HRT-a, Muzičkim biennaleom Zagreb te Darkom Rundekom, s kojim dijeli nagradu Porin. Objavila je brojna studijska izdanja, uključujući autorski album s kvintetom i albume s Mimikom za Menart, a aktivno se bavi i pedagoškim radom vodeći radionice vokalne improvizacije. Prijave na radionicu: info@kuzd.hr
Drugi program održat će se večeras s početkom u 21 sat u atriju crkve sv. Nikole gdje će Rivić će sa svojim kvintetom predstaviti autorski projekt Drugo sunce. U ovom je kvintetu Rivić okupila neke od najboljih pojedinaca koji se mogu pronaći na hrvatskoj jazz sceni. Projekt Drugo sunce svjedoči njene mnogostrane interese koji uključuju i performativne eksperimentalne formate kakve je predstavila na svojim autorskim izložbama u okviru studija Novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti.
PRODAJA ULAZNICA
Online prodaja ulaznica dostupna je putem poveznice https://kuzd.mojekarte.hr/, dok se fizička prodaja odvija od ponedjeljka do subote na info pultu Providurove palače od 11 do 13 sati i na pop-up info pultu na Narodnom trgu od 19 do 21 sat sve do 6. kolovoza kada završava festival.
-
magazin6 dana prijeVitamini B kompleksa: Koje su prednosti i kako se točno uzimaju?
-
Sport6 dana prijeMladi Zadrani i dvije bivše igračice ŽKK Zadar Plus osvojili PRO 3×3 turnir u Šibeniku
-
magazin6 dana prijeHoroskop za 27. srpnja 2026.
-
magazin6 dana prijeFOTOGALERIJA / Rockatansky Band rasplesao Dračevac i otvorio “Lito u Dračevcu 2.0.”




