ZADAR / ŽUPANIJA
OTOK OŠLJAK / Učenički projekt “Ne bacaj otpad u moj dom”
Projekt “Ne bacaj otpad u moj dom” okuplja učenike Ekonomsko birotehničke i trgovačke škole, Zadar i Pomorske škole Zadar uz podršku Ronilačkog kluba Sv. Roko, Turističke zajednice općine Preko i Nature Jadere s ciljem očuvanja morskog okoliša na otoku Ošljaku. Pokrovitelj projekta je Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske. Ministarstvo turizma i sporta RH u listopadu 2025. raspisalo je javni poziv: Promocija i jačanje kompetencija strukovnih i umjetničkih zanimanja za turizam 2025 s ciljem poticanja povezivanja obrazovnih institucija i turističko-ugostiteljskog sektora, održivog razvoja, pristupačnosti i jačanja kompetencija učenika.
Poučna staza, duga dva kilometra, postavljena je oko otoka Ošljaka, a sastoji se od 37 fotografija morskih organizama koje je tijekom trajanja projekta u podmorju oko Ošljaka snimio Đani Iglić. Uz fotografije su postavljeni edukativni sadržaji na hrvatskom i engleskom jeziku.
Fotografije organizama i poučnu stazu učenici predstavljaju u osnovnim školama koje su pohađali i srednjim školama čime postaju edukatori za mlađe učenike, svoje vršnjake i lokalnu zajednicu. Učenici su izradili marketinške materijale: letke, brošure, plakate, QR kodove.
U subotu, 23. svibnja 2026., u sklopu projekta „Ne bacaj otpad u moj dom“ otvorena je poučna staza i održana velika ekološka akcija čišćenja podmorja i otoka Ošljaka. Akcija je započela polaskom iz Zadra u 8:00 sati ujutro, dok je povratak bio u 14:20 sati.
Učenici Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole okušali su se u ulozi vodiča na stazi, dok su učenici Pomorske škole na praktičnom primjeru učili kako se na moru osigurava sigurnost ronioca pod vodom od neopreznih i needuciranih voditelja brodica.
Za osnovnoškolce, ali i sve zainteresirane sudionike, nastavnica Katja Vladičić zajedno s učenicima volontersko-likovne radionice „Pinel“ organizirala je kreativne radionice crtanja morskih organizama. Alen Petani educirao je učenike o vrstama školjaka i puževa Jadrana, dok su volonteri Crvenog križa održali edukaciju o osnovama spašavanja života te svojim prisustvom pružili potrebnu medicinsku sigurnost tijekom odvijanja akcije.
U velikoj ekološkoj akciji sudjelovali su učenici i nastavnici Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole Zadar i Pomorske škole Zadar, učenici četvrtog razreda Osnovne škole Šime Budinića s razrednicom Petrom Paunović, ronioci Ronilačkog kluba Sv. Roko, volonteri Hrvatskog Crvenog križa kroz akciju „Crveni križ u plavom okviru“, ravnatelj Natura Jadere Damir Perić s djelatnicima, direktor Turističke zajednice Preko Ivan Košta s djelatnicima, Mjesni odbor Ošljak, Udruga otok Ošljak te stanovnici Ošljaka.
Poseban naglasak projekta stavlja se na opasnosti bacanja otpada i opušaka koji ugrožavaju morska staništa i povećavaju rizik od požara. Projekt promiče održivi turizam, volontiranje mladih i zaštitu prirode porukom: „More je naš dom – čuvajmo ga.“
U akciji je sudjelovalo više oko stotinu sudionika od toga petero predškolaca i 45 učenika, a prikupljena su dva kubika otpada.
Zahvaljujemo Čistoći Zadar koja je za taj dan osigurala kamion za odvoz otpada i dva djelatnika koji su pomagali u prikupljanju otpada, posadi broda „Neviđanka“ koja se pobrinula za siguran polazak i povratak, Hrvatskoj televiziji koja je poslala svoju ekipu za snimanje priloga, našim maturantima Riku, Stipi i Petru koji su dan nakon svog posljednjeg dana nastave i „ludijade“ došli podržati svoju školu, stanovnicima Ošljaka na gostoprimstvu, volonterima Crvenog križa na suradnji, roniocima Ronilačkog kluba Sv. Roko Bibinje koji su pokazali kako funkcionira uigrana ekipa te Đaniju Igliću na donaciji fotografija za projekt i nesebičnoj podršci u svakoj fazi projekta.
Nadamo se da će Ošljak postati edukacijski centar za učenike i primjer održivog turizma.
ZADAR / ŽUPANIJA
MORATE U SPIZU? Danas u Zadru rade sljedeće trgovine…
Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru u nedjelju 7. lipnja 2026.:
BAUHAUS:
od 9 do 14
KAUFLAND:
zatvoreno
EUROSPIN:
zatvoreno
HEY PARK
zatvoreno
TOMMY
Bože Peričića 5 – od 8 do 14
Trg pet bunara 1- od 8 do 21
Put Dikla 60 – od 7 do 21
Krešimirova obala 47 – od 7 do 21
KONZUM:
Josipa Strossmayera 6 – od 7 do 20
Uvala Bregdetti 23 – od 7 do 13
A.G. Matoša 22 – od 7 do 20
LIDL:
Benkovačka cesta 2 – od 8 do 21
Benka Benkovića 17 – od 8 do 21
Put Murvice 18 – zatvoreno
SPAR
Polačišće 4 – od 7 do 14
PLODINE
ulica Put Cerodola 1 – od 7 do 22
Zagrebačka 2 – od 7 do 22
SUPERNOVA:
zatvoreno
STUDENAC:
Od 7 do 22:
Put Murvice 49, Zadar
Ulica Antuna Barca 58, Zadar
Put Petrića 32, Zadar
Zrinsko Frankopanska 4, Zadar
Obala kneza Branimira 14, Zadar
Šibenska ulica 9C, Zadar
Ulica Stjepana Radića 26, Zadar
Put Stanova 63, Zadar
Ulica Miroslava Krleže 5A, Zadar
Ivana Zadranina 1/A, Zadar
RIBOLA
od 7 do 21:
Ulica Ivana Lucića 18
Ulica Andrije Hebranga 10a
Ulica Krste Odaka 5a
PEVEX
od 8 do 14
METRO
zatvoreno
EMMEZETA
od 10 do 20
ZADAR SHOPPING CAPITOL
zatvoreno
CITY PARK ZADAR
zatvoreno
ZADAR / ŽUPANIJA
Postavljena spomen-ploča poginulom hrvatskom branitelju Rajku Lozi
Podsjetimo, odluku su donijeli gradski vijećnici 29. travnja 2026. na 11. sjednici Gradskog vijeća
Gradsko vijeće donijelo je odluku o postavljanju nove spomen-ploče Rajku Lozi, poginulom hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji je nastradao 5. listopada 1991. godine.
Spomen-ploča postavljena je u Ulici Josipa Jurja Strossmayera.
Prijedlog je u travnju pred gradske vijećnike stigao od gradonačelnika Šime Erlića koji je natpis na ploči prethodno dogovorio s članovima obitelji Lozo.
Na spomen ploči piše: “Na ovom mjestu u Domovinskom ratu svoj je život položio hrvatski branitelj i junak Rajko Lozo (31.8.1967. – 5.10.1991.), braneći slobodu grada Zadra i Republike Hrvatske. Navik on živi ki zgine pošteno”.

ZADAR / ŽUPANIJA
UKLONITE SVOJA VOZILA / Na Višnjiku se proširuje gradilište vanjskog bazena!
Iz ŠC Višnjik nova obavijest za građane. U nastavku je u cijelosti prenosimo:
“Obavještavamo građane kako se od ponedjeljka, 08. lipnja do srijede 10. lipnja proširuje gradilište vanjskog bazena u sklopu Športskog centra Višnjik sukladno priloženoj skici (naznačeno zelenom bojom), te više neće biti dostupno za parkiranje vozila.

Molimo sve građane da pravovremeno uklone svoja vozila s navedenog prostora, najkasnije do utorka (09. lipnja) navečer.
Ljubazno molimo za razumijevanje i poštivanje privremene regulacije prostora kako bi se radovi mogli odvijati sigurno i prema planu.
Za sve korisnike centra i posjetitelje na raspolaganju su ostale parkirališne površine unutar kompleksa.
Napominjemo da je ulaz u prostor gradilišta strogo zabranjen iz sigurnosnih razloga.
Zahvaljujemo na razumijevanju i suradnji.”





