Connect with us

Hrvatska

AKRILAMID, SILDENAFIL, BAKTERIJE, PLASTIKA… Pogledajte koji su sve proizvodi samo u zadnjih mjesec dana povučeni s polica

Objavljeno

-

Akrilamid, sildenafil, tadalafil, avanafil, vardenafil, moguća prisutnost stranog tijela (komadići najlona ili plastike) u proizvodu, bakterija iz roda Listeria monocytogenes, čestice metala… samo su neki od razloga povlačenja proizvoda iz prodaje u posljednje vrijeme u Hrvatskoj.

Do sve češćih povlačenja proizvoda s polica uglavnom dolazi zbog strože regulative za proizvodnju hrane u Europskoj Uniji nego u ostatku svijeta. Donosimo popis proizvoda povučenih iz prodaje u zadnjih mjesec dana, prema podacima Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.

Čips

Državni inspektorat Republike Hrvatske 25. veljače obavjestio je potrošače o opozivu proizvoda:

– ČIPS CIKLA, PASTRNJAK, MRKVA I BATAT 40 g GO PURE 15.04.2023.

– ČIPS CIKLA, PASTRNJAK, MRKVA I BATAT 90 g GO PURE 22.04.2023.

zbog povećane količine akrilamida.

Proizvod nije u skladu s Uredbom (EZ) br. 178/2002 o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane.

Detalji o opozivu dostupni su na web stranici subjekta u poslovanju s hranom.

Dodatak prehrani

16. veljače objavljena je obavijest o opozivu proizvoda Epimen plus, dodtaka prehrani.

Državni inspektorat Republike Hrvatske obavještava potrošače o opozivu proizvoda Epimen Plus kapsule 2 X 450 mg, lot L15032027, L20032027, L25032027 , L01042027, L10042027, L15042027, L20042027, L25042027, L01052027, L10052027, L15052027, L20052027, L25052027, L15012028, L20012028, L25012028, L30012028, L10022028, L15022028, L20022028, L25022028, L01032028 L05032028 i L10032028, zbog utvrđene nedozvoljene prisutnosti farmakološki aktivnih supstanci, sildenafil, tadalafil, avanafil i vardenafil.

Pileća/pureća posebna

7. veljače opozvana je K plus pileća/posebna 500g, roka trajanja: 08.07.2023., zbog moguće prisutnosti stranog tijela (komadići najlona ili plastike) u proizvodu.

Detalji o proizvodu dostupni su na web stranici subjekta.

HAPIH

Kravlji sir s tartufima

Državni inspektorat Republike Hrvatske 2. veljače obavijestio je potrošače o opozivu proizvoda: kravlji sir s tartufima, 240g, LOT 621LWH, najbolje upotrijebiti do 01.04.2023., zbog mogućnosti kontaminacije bakterijom iz roda Listeria monocytogenes.

Proizvod nije u skladu s Uredbom Komisije (EZ) br. 2073/2005 od 15. studenoga 2005. o mikrobiološkim kriterijima za hranu.

Više o povlačenju proizvoda iz prodaje čitajte OVDJE.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Bez prave stabilizacije, evo kad stiže novo jače pogoršanje

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Umjereno do pretežno je oblačno u većem dijelu zemlje, mjestimice ima i magle. U nastavku petka rast će naoblaka s juga, treba računati na kišu i pljuskove, uglavnom u Dalmaciji, ali i na području Gorske Hrvatske, poslijepodne, te u Posavini, kasnije poslijepodne i navečer, pretežno.

U noći na subotu će se razvedravati.

subotu će još u Dalmaciji uglavnom i na istoku zemlje biti oblačnije, pri čemu može pasti malo kiše još u noći i ujutro. Poslijepodne uz  jači razvoj naoblake u unutrašnjosti lokalno može biti pljuskova.

Nedjelja će početi većinom sunčano, no s jugozapada će već prijepodne navirati oblaci, pri čemu se kiša i pljuskovi očekuju uglavnom duž Jadrana i u područjima uz Jadran pretežno.

S početkom novog tjedna stiže novo jače naoblačenje. Temperature će postupno padati. 

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Danas najkišniji dan u tjednu, padat će diljem zemlje. Vikend donosi sunce

Objavljeno

-

By

Nastavlja se utjecaj ciklone pa je i današnje jutro svanulo uz puno oblaka, a mjestimice ima i kiše, osobito duž obale i na otocima.

Nije odveć hladno pa je temperatura na kopnu od 10 do 15, a na Jadranu oko 17 Celzijevih stupnjeva. U protekla 24 sata najviše kiše palo je na sjeveru Istre i Kvarnera te na jugu Like, mjestimice i preko 30 mm.

Četvrtak nam i u svom nastavku nosi puno oblaka, mjestimice uz kišu ili grmljavinske pljuskove. Mogli bismo reći da je danas najkišniji dan u ovom tjednu jer će barem malo kiše pasti u skoro cijeloj Hrvatskoj. To u unutrašnjosti i dalje neće biti dovoljno da potpuno prekine sušu, ali svakako će obradovati poljoprivrednike i vrtlare. I dalje se nastavlja južina uz umjeren jugozapadni vjetar na kopnu te umjereno, ponegdje i jako jugo na Jadranu. Temperatura će se tijekom dana držati uglavnom od 16 do 21°C.

Sutra će kiše biti manje, a suhih i sunčanih razdoblja sve više. Moguć je još pokoji kraći pljusak, osobito na istoku i jugu, ali općenito već za petak možemo najaviti malo stabilnije vrijeme s nekoliko stupnjeva višom temperaturom.

Čini se da bi onda i u danima vikenda trebalo biti djelomično sunčano i većinski suho, rijetko gdje uz neki kraći zalutali proljetni pljusak. Bit će još malo toplije pa će dnevna temperatura ponovno biti većinom između 22 i 27 Celzijevih stupnjeva.

Početak sljedećeg tjedna mogao bi nam donijeti novu dozu vlage uz tople proljetne pljuskove.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Promjenjivo i toplo: Kiša na Jadranu, poslijepodne pljuskovi i na kopnu

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Jutro je u Hrvatskoj svanulo uz više oblaka na Jadranu gdje ponegdje ima slabe kiše, a u kopnenim krajevima je uglavnom suho, u Slavoniji i vedrije.

Danas na Jadranu i u krajevima uz Jadran očekujemo puno oblaka, mjestimice uz kišu ili grmljavinske pljuskove, osobito od sredine dana. Najviše oborina se očekuje na sjevernom dijelu Jadrana i u Gorskom kotaru. U većini nizinskih kopnenih krajeva će prijepodne biti većinom suho, a poslijepodne su mogući pljuskovi, osobito u Slavoniji. Nastavlja se južina – puhat će umjeren i pojačan jugozapadni vjetar, na Jadranu umjereno do jako jugo. Dnevna temperatura uglavnom od 19 do 24°C, na istoku zemlje malo viša.

Ovaj tip vremena će se nastaviti i sljedeća dva dana. Promjenjivo i relativno toplo, ali mjestimice uz nalete kiše ili pljuskova praćenih grmljavinom. Ostaje toplo uz južinu pa će i biometeorološke prilike biti nepovoljne što bi moglo zasmetati meteoropatima i kroničnim bolesnicima.

Čini se da bi u danima vikenda vrijeme trebalo biti stabilnije, većinom suho i sunčanije. Nastavlja se ugodna toplina pa će dnevna temperatura biti većinom između 21 i 26 Celzijevih stupnjeva.

Nastavi čitati

U trendu