Connect with us

Tech

Njuškalo, WhatsApp, Facebook… Evo kojim se sve aplikacijama služe prevaranti

Objavljeno

-

Policijski službenici Policijske uprave bjelovarsko – bilogorske su u posljednje vrijeme zaprimili i postupali po kaznenim prijavama građana, a koji su prevareni na jedan od sljedećih načina:

Prijevare putem internetskih oglasnika
Tako je jedna oštećena osoba na internetskom oglasniku “Njuškalo.hr” objavila oglas o prodaji određenog predmeta te joj se putem WhatsAppa javio zainteresirani kupac, koji je odmah predložio da se dostava izvrši nekom od dostavnih službi (DPD, GLS, Hrvatska pošta i dr.). Oštećenoj osobi bi poslao lažni link dostavne službe, a otvaranjem linka od oštećenog je zatraženo da upiše podatke sa svoje bankovne kartice (serijski broj kartice, rok valjanosti i CVV broj). Nakon upisivanja navedenih podataka, s tekućeg računa oštećenog, provede se isplata njegovog novca na razne Internet trgovine. Brojevi telefona s kojeg počinitelj kontaktira može biti iz Hrvatske, ali se u većini slučajeva radi o brojevima iz inozemstva.

Prijevare putem društvenih mreža
Nakon što se oštećeni javi na jedan od interneta oglasa, prodavač odnosno počinitelj od njega traži da mu dostavi podatke o svojoj bankovnoj kartici. Nakon toga oštećeni na svoj mobitel zaprima kod za verifikaciju, a koji počinitelj također traži da mu se dostavi, a kao obrazloženje navodi da mu je potrebno kako bi oštećenik proizvod platio na rate. Novac oštećenika se zapravo uplaćuje na korisnički račun otvoren u Super Sport kladionici ili nekoj drugoj kladionici. Zapravo, oštećenik nikada ne dobije proizvod koji je htio kupiti.

Članci odnosno objave u kojima se navode neke od poznatih osoba iz svijeta, ali i Republike Hrvatske

U njima piše kako su se jako brzo obogatili ulaganjima u kriptovalute, a ako građani žele brzo zaraditi, da ostave svoj broj za kontakt. Nakon toga počinitelji kontaktiraju građana putem WhatsApp ili Viber aplikacije te im objašnjavaju na koji način se brzo mogu obogatiti. Građane koje su uvjerili da se radi o stvarnom ulaganju, počinitelji ih traže da im dostave sliku jednog njihovog osobnog dokumenta s fotografijom i sliku potvrde o plaćanju nekih od mjesečnih režijskih davanja (račun za struju, plin i dr.), a što je počiniteljima potrebno za potvrdu identifikacije prilikom otvaranja kripto novčanika.

Građani potom uplaćuju određena novčana sredstva, vjerujući kako ulažu u kriptovalute s kojima će kasnije moći raspolagati. Nakon uplate, počinitelj im šalje lažna izvješća o njihovim ostvarenim dobicima. Ustvari, građani ne ostvaruju nikakvu dobit jer je počinitelj njihova novčana sredstva prebacio na svoj kripto novčanik. S obzirom na to da počinitelj oštećenike drži u zabludi da ostvaruju iznimno veliku dobit, oni i dalje ulažu svoj novac dok ne shvate da su prevareni, a to zaključuju onog trenutka kada si žele isplatiti svoj novac.

Počinitelj se oštećenicima lažno predstavlja kao njihov dugogodišnji poznanik ili prijatelj s Facebook-a

Budući da oštećenici vjeruju da su to njihovi poznanici ili prijatelji, ne sumnjajući da se radi o lažnim osobama, pristaju kupiti zatražene bonove. Nadalje, počinitelj ih moli da mu nakon kupnje, bonove uslikaju te mu slike proslijede. Obećava da će novac za vrijednost kupljenih bonova naknadno uplatiti na njihov bankovni račun. Nakon što oštećenici navedeno proslijede, počinitelj ih blokira na Facebooku te uklanja profilnu fotografiju.

Počinitelji građanima putem oglasa na društvenim mrežama nude isplatu kredita bez ispunjavanja standardnih pravila i uvjeta, koje propisuju banke. Građani koji ne mogu realizirati kredit u bankama, javljaju se na takve oglase o kreditiranju. Počinitelji traže da se plate troškovi obrade realizacije kredita putem Aircash i PaysafeCard e-bonova ili otvaranjem bankovnog računa na Aircashu. Građani ne sumnjaju da se radi o lažnim financijskim institucijama te dostavljaju počiniteljima fotografije navedenih bonova i podatke o svojem Aircash računu te tako budu oštećeni za iznos koji su platili za kupnju dostavljenih bonova, a kredit koji su zatražili im ne bude realiziran.

Savjet građanima
Policija upozorava da nikada, ali baš nikada, nikome ne trebate davati nikakve podatke o svojoj bankovnoj kartici, posebice ne serijski broj, rok valjanosti kartice te CVV broj. Ako nešto prodajete, kupcu je dovoljan samo Vaš broj tekućeg računa na koji je novac potrebno uplatiti te eventualno naziv banke u kojoj imate otvoren račun.

Nikada nikome ne smijete davati kontrolni broj za potvrdu svoje transakcije, osim ako Vi osobno ne potvrđujete novčanu transakciju.

Ako plaćate putem interneta, dobro se uvjerite radi li se zaista o pravoj stranici, a kako bi zaštitili sebe te dobili proizvod koji plaćate.

Nikada nikome ne dostavljajte presliku svojih osobnih dokumenata koji mogu poslužiti za Vašu identifikaciju, posebice ne preslike svojih plaćenih računa ili video snimke u kojima izgovarate neke brojeve koje su Vam dostavile Vama nepoznate osobe. Iznimno, ako osobno želite otvoriti račun u nekoj od digitalnih bankovnih platformi, a koji će te Vi osobno koristiti za plaćanja, onda pratite upute koje dobijete prilikom kreiranja svojih osobnih korisničkih računa.

Ne kupujte i ne dostavljajte 16-eroznamenkasti PIN nepoznatim osobama i osobama za koje niste u telefonskom razgovoru provjerili da li zaista trebaju Aircash ili PaysafeCard e–bonove.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Donosimo popis uređaja u domu koji troše najviše struje

Objavljeno

-

By

Računi za struju su vam ogromni i ne znate kako ih smanjiti? Stručnjaci imaju savjete o tome koje uređaje biste trebali isključiti i na taj način uštedjeti.

Električne sušilice rublja

Mogu potrošiti do 5 kWh električne energije tijekom jednog ciklusa. U nekim državama, to se s vremenom pretvara u ozbiljan iznos na računu.

Prema Liamu Huntu, direktoru Gold IRA Guidea, energetski svjesnije rješenje je iscijediti odjeću s visokom centrifugom prije nego što je objesite da se osuši pomoću užeta za rublje na otvorenom ili sklopive police za sušenje u zatvorenom prostoru.

Staromodne žarulje

Hunt je također primijetio da prelazak na energetski učinkovitu rasvjetu može uštedjeti novac.

“Jeste li znali da LED žarulje troše najmanje 75 posto manje energije i traju 25 puta duže od žarulja sa žarnom niti”, rekao je. “Zamjena žarulja sa žarnom niti za LED žarulje može uštedjeti tonu energije i novca tijekom vremena. LED također emitiraju vrlo malo topline, tako da mogu pomoći da vaš dom bude hladniji u toplijim mjesecima.”

Grijači prostora

Jedan uređaj koji može dodati značajan iznos na vaš račun za struju je grijač prostora. Grijači prostora troše mnogo električne energije i mogu brzo povećati vaše troškove grijanja, prema Scottu Liebermanu, osnivaču Touchdown Moneya.

“Umjesto toga, odaberite energetski učinkovitiji sustav grijanja za svoj dom, poput programabilnog termostata ili centralnog grijanja”, rekao je Lieberman. “Ako morate koristiti grijač prostora, odaberite energetski učinkovit model i koristite ga štedljivo, isključite ga kada niste u prostoriji i usmjerite ga prema vama da se brzo zagrije, a zatim ga isključite.”

Provjerite svoj bojler

U redu, ne možete se jednostavno riješiti bojlera, ali ga možete prilagoditi kako biste uštedjeli novac. Provjerite temperaturu bojlera i smanjite je. “Ovo pomaže u očuvanju energije i smanjuje rizik od opeklina”, rekao je Hunt.

Kate Colarulli, voditeljica strateških uvida u CleanChoice Energy, predložila je ulaganje u pametni termostat.

Energetski vampiri

Samo zato što ste isključili uređaj ne znači nužno da prestaje koristiti električnu energiju.

Neki elektronički uređaji koji su isključeni, ali ostaju priključeni na izvor napajanja, nastavit će crpiti električnu energiju. Ti se uređaji nazivaju “energetski vampiri”, prema Ciscu DeVriesu, bivšem pomoćniku američkog ministra energetike i izvršnom direktoru tvrtke OhmConnect.

Uređaji kao što su kabelske kutije/DVR-ovi i igraće konzole, mikrovalne pećnice, aparati za kavu, grijači prostora, punjači za telefone pa čak i električne četkice za zube mogu dodati i 20 posto vašem mjesečnom računu za struju, rekao je DeVries.

“Kako biste nadvladali ove energetske vampire, koristite pametne utikače ili pametne razdjelnike. Ovi pametni uređaji će detektirati kada više ne koristite uređaj i isključiti napajanje”, rekao je DeVries.

U istom duhu, Colarulli kaže da računala u kućnom uredu mogu trošiti 15-20 vata kada su u mirovanju — tako da isključivanjem računala/prijenosnog računala i pisača kada se ne koriste možete uštedjeti i energiju i novac.

 
Nastavi čitati

Tech

VIDEO / Ima li vaš auto ovaj tajni gumb? Može vam spasiti život u hitnim situacijama

Objavljeno

-

By

unsplash

Provodite puno vremena u automobilu, ali koliko dobro zapravo poznajete svoje vozilo? Veliki broj vozača ostane u čudu kad shvati da u automobilu postoji skriveni gumb koji im u hitnoj situaciji može spasiti život.

Svi se nadamo da ga nikada nećemo morati koristiti, ali jedan je TikToker podijelio tajni prekidač koji vam može pomoći da pobjegnete ako se ikad nađete zarobljeni u svom automobilu, piše Mirror.

Korisnik TikToka @huyameishuoche dijeli videozapise skrivenih značajki u automobilima i ljudi su ostali zbunjeni ovim gumbom.

Iako ne zvuči vjerojatno da ćete ostati zarobljeni u automobilu, nije loše znati što učiniti u takvoj situaciji. Na primjer, ako ste uronjeni u vodu, nećete moći otvoriti vrata zbog pritiska vode. Što napraviti u takvoj situaciji?

TikTokerica tvrdi da je “vrlo jednostavno” izaći iz automobila ako se nađete u ovoj situaciji. Prvo je potrebno spusti stražnja sjedala i ući u prtljažnik. Zatim je primijetila “prekidač za spašavanje života” koji treba pritisnuti jer možete otvoriti prtljažnik samo jednim klikom što vam omogućuje da lako pobjegnete iz automobila.

 
Nastavi čitati

Tech

Važno upozorenje za korisnike Androida: Odmah obrišite ove tri aplikacije!

Objavljeno

-

By

Vlasnici mobitela koji koriste Android pozvani su da izbrišu tri opasne aplikacije koje su se maskirale u trgovini Google Play.

Cyber istraživači iz ESET-a pronašli su tri aplikacije koje imaju za cilj ukrasti osobne podatke vlasnika mobitela, pa čak i njihove bankovne podatke, piše The Sun.

Te se aplikacije predstavljaju kao usluge slanja poruka i nude osnovne, ali funkcionalne usluge kao mamac. No iza svega skrivaju zlonamjerni softver otvorenog koda XploitSPY.

Hakeri su reklamirali ove aplikacije na web-mjestima i u trgovini Google Play. Iako je Google općenito vrlo dobar u otkrivanju i uklanjanju zlonamjernih aplikacija – neke se ipak provuku.

Aplikacije imaju za cilj ukrasti popise kontakata, slike kamere, lokaciju, podatke za preuzimanje, kao i vaše WhatsApp i Telegram razgovore.

Vlasnici Androida pozvani su da provjere svoje uređaje za ove tri aplikacije:

Dink Glasnik

Sim info
Defcom.

Ako ste preuzeli jednu od ovih aplikacija, savjetuje se da ih odmah izbrišete.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu