Connect with us

Tech

VIDEO U 40 sekundi pogledajte pomicanje tektonskih ploča starih milijardu godina

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Razumijevanje kretanja i obrazaca pomicanja tektonskih ploča ključno je želimo li predvidjeti koliko će naš planet biti nastanjiv u budućnosti, a upravo iz tog razloga znanstvenici stalno istražuju ovu prirodnu pojavu

Tektonske ploče koje prekrivaju Zemlju poput slagalice pomiču se brzinom rasta noktiju, no kada njihovo pomicanje sažmemo u 40-sekundni video, uzimajući period od čak milijardu godina, dobijemo prilično fascinantne prizore.

U jednom od najcjelovitijih modela pomicanja tektonskih ploča dosad znanstvenici su 2021. saželi milijardu godina njihova kretanja u videosnimku od 40 sekundi. Ovim načinom jednostavno je vidjeti kako su ove divovske ploče stijena međusobno djelovale tijekom vremena, prenosi Tportal.

Dok se kreću, ploče utječu na klimu, uzorke plime i oseke, kretanje životinja i njihovu evoluciju, vulkansku aktivnost, proizvodnju metala i još mnogo toga. One su više od pukog pokrova planeta, one su sustav za održavanje života koji utječe na sve što živi na površini, donosi Scence alert.

‘Prvi put je izgrađen potpuni model tektonike, uključujući sve granice među pločama’, objasnio je za Euronews 2021. geoznanstvenik Michael Tetley.

‘Na ljudskoj vremenskoj skali stvari se godišnje kreću u centimetrima, ali kao što možemo vidjeti iz animacije, kontinenti su bili posvuda tijekom vremena. Mjesto poput Antarktike, koje danas vidimo kao ledeno i negostoljubivo, zapravo je nekoć bilo prilično lijepo odredište za odmor.’

Razumijevanje ovih kretanja i obrazaca ključno je ako znanstvenici žele predvidjeti koliko će naš planet biti nastanjiv u budućnosti, a analizom podataka saznat ćemo i gdje ćemo pronaći metalne resurse koji su nam potrebni da osiguramo čistu energetsku budućnost.

Kretanje ploča procjenjuje se proučavanjem geoloških zapisa, magnetizma koji daje podatke o povijesnim položajima tektonskih ploča u odnosu na Zemljinu os vrtnje i vrstama materijala zaključanima u uzorcima stijena.

‘Planet Zemlja je nevjerojatno dinamičan, s površinom sastavljenom od ploča koje stalno guraju jedna drugu na način jedinstven među poznatim stjenovitim planetima’, rekao je geoznanstvenik Sabin Zahirović sa Sveučilišta u Sydneyju.

‘Ove ploče se pomiču brzinom kojom rastu nokti, ali kada se milijarda godina sažme u 40 sekundi, otkriva se očaravajući ples. Oceani se otvaraju i zatvaraju, kontinenti se raspršuju i povremeno rekombiniraju stvarajući goleme superkontinente’, dodao je.

Što znanstvenici idu dalje u prošlost, to postaje teže procijeniti kako su se ploče pomicale, a u ovom slučaju posebno su razdoblja od neoproterozoika do kambrija (prije 1000 do 520 milijuna godina) pažljivo ucrtana i usklađena kako bi odgovarala saznanjima koja imamo.

Ostaju pitanja o tome kako su te ploče nastale i kada se to formiranje dogodilo, ali svaka nova podatkovna točka pomaže razumjeti drevnu povijest Zemlje, pa čak i uračunavanje ploča koje nedostaju u nekim modelima.

Znanstvenici priznaju da njihovom radu nedostaju neki finiji detalji, ali se nadaju da može poslužiti kao koristan izvor i temelj za buduća proučavanja ovih kretanja te njihovog utjecaja na sve ostalo na planetu.

‘Naš tim je stvorio potpuno novi model evolucije Zemlje u posljednjih milijardu godina’, rekao je geoznanstvenik Dietmar Müller sa Sveučilišta u Sydneyju.

‘Naš je planet jedinstven po načinu na koji na njemu postoji život. Ali to je moguće samo zato što geološki procesi, poput tektonike ploča, osiguravaju planetarni sustav za održavanje života.’

Istraživanje je objavljeno u časopisu Earth-Science Reviews.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Važno upozorenje za korisnike Androida: Odmah obrišite ove tri aplikacije!

Objavljeno

-

By

Vlasnici mobitela koji koriste Android pozvani su da izbrišu tri opasne aplikacije koje su se maskirale u trgovini Google Play.

Cyber istraživači iz ESET-a pronašli su tri aplikacije koje imaju za cilj ukrasti osobne podatke vlasnika mobitela, pa čak i njihove bankovne podatke, piše The Sun.

Te se aplikacije predstavljaju kao usluge slanja poruka i nude osnovne, ali funkcionalne usluge kao mamac. No iza svega skrivaju zlonamjerni softver otvorenog koda XploitSPY.

Hakeri su reklamirali ove aplikacije na web-mjestima i u trgovini Google Play. Iako je Google općenito vrlo dobar u otkrivanju i uklanjanju zlonamjernih aplikacija – neke se ipak provuku.

Aplikacije imaju za cilj ukrasti popise kontakata, slike kamere, lokaciju, podatke za preuzimanje, kao i vaše WhatsApp i Telegram razgovore.

Vlasnici Androida pozvani su da provjere svoje uređaje za ove tri aplikacije:

Dink Glasnik

Sim info
Defcom.

Ako ste preuzeli jednu od ovih aplikacija, savjetuje se da ih odmah izbrišete.

 
Nastavi čitati

Tech

Evo što se može dogoditi ako je laptop uvijek uključen u struju, ovakav odgovor niste očekivali

Objavljeno

-

By

Pexels

Kada je riječ o prijenosnim računalima ili laptopima, prenosivost je obično najvažniji faktor. Postoje čak i ultraprijenosni laptopi posebno dizajnirani za putovanja. Međutim, kada niste u pokretu, vaše prijenosno računalo često je na stolu i uvijek na punjaču.

Je li dobra ideja da laptop uvijek bude na punjaču? Unatoč tome što je pitanje jednostavno, složenost kemije baterije prijenosnog računala može odgovor učiniti prilično kompliciranim.

Je li sigurno ostaviti laptop uključen cijelo vrijeme?

Što se tiče fizičke sigurnosti, da, savršeno je sigurno ostaviti svoje prijenosno računalo uključeno cijelo vrijeme, prenosi krstarica.com.

Opasnosti da se nešto zapali praktički nema. Moderna prijenosna računala imaju kontrolu napona ugrađenu u stroj koji zna kada je baterija puna i prestat će se puniti, čak i ako je punjač uključen. Ti mehanizmi rijetko zakažu, a prijenosna računala imaju sigurnosne mehanizme koji će prekinuti vezu prije nego što dođe do stvarne štete.

Praktično, mali je rizik da se nešto zapali.

Međutim, sve ovo pretpostavlja da su sam punjač i električna utičnica u koju je uključen u dobrom stanju. Kratki spoj u utičnici može izazvati požar, ali nije ograničen samo na prijenosno računalo koje se puni.

Treba li se laptop stalno puniti?

Postoji niz stvari koje su loše za litij-ionske baterije. Držanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije. Kako baterije stare, one gube sposobnost zadržavanja pune napunjenosti. Dakle, iako neće raznijeti vaše prijenosno računalo, možda ćete primijetiti da baterija vašeg prijenosnog računala ne drži toliko napunjenosti kao prije.

Održavanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije.

Druga briga je vrućina. Litij-ionske baterije s vremenom gube napunjenost čak i ako je uređaj isključen. To znači da se baterija puni gotovo neprekidno, što dovodi do zagrijavanja. Toplina, kao što je visoka ili niska napunjenost, također može prerano ostariti bateriju, uzrokujući da s vremenom izgubi kapacitet punjenja.

Svaka litijeva baterija ikada proizvedena ima ograničen broj punjenja prije nego što se jednostavno više ne može puniti. Ako ga stavite na izmjeničnu struju, uvodite dodatne cikluse punjenja koji bateriji nisu potrebni jer je isključena. To će smanjiti trajanje baterije.

Stoga je ostavljanje prijenosnog računala na punjaču trostruki udarac. Vaše se prijenosno računalo neće zapaliti niti oštetiti u kratkom roku. Međutim, bateriju ćete istrošiti mnogo brže nego da ste je povremeno koristili bez napajanja izmjeničnom strujom, uzrokujući da se baterija isprazni prije očekivanog.

 
Nastavi čitati

Tech

Znate li za ovaj trik? Baterija mobitela može potrajati i do 72 sata!

Objavljeno

-

By

Unsplash

Milijuni Androida imaju pristup značajci koja bi vam mogla olakšati život, ali neki ljubitelji gadgeta možda ni ne znaju da ona postoji.

Značajka se zove Extreme Battery Saver i osmišljena je za situacije kada vam treba što dulje trajanje baterije, piše The Sun.

To je dodatna razina štednje baterije, iznad standardne, koja već ograničava aplikacije i značajke.

Uz ekstremnu štednju baterije, vaš će telefon također pauzirati većinu aplikacija, isključiti više značajki i usporiti procese.

Međutim, neće isključiti osnovne značajke sustava kao što su aplikacije Telefon, Poruke, Sat i Postavke.

U službenom Googleovom memorandumu, tehnološki div napominje da može “pomoći vašem telefonu da baterija traje do 72 sata”.

“Ekstremna štednja baterije omogućuje isključivanje više značajki, pauziranje većine aplikacija i usporavanje obrade za još više vremena između punjenja.”

Da biste ga aktivirali, samo idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije.

Također možete odabrati koje će aplikacije i dalje raditi s aktivnom Ekstremnom štednjom baterije.

Za najveće uštede, htjet ćete dopustiti samo one aplikacije koje su vam zaista nužne.

Za podešavanje ovog popisa idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije > Osnovne aplikacije.

Kada uključite način ekstremne štednje baterije, većina aplikacija na vašem telefonu će se zaustaviti.

Moguće je poništiti pauziranje određenih aplikacija ako ih stvarno trebate koristiti.

Dodirnite pauziranu aplikaciju i tada ćete dobiti opciju za privremeno poništavanje pauze.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu