Connect with us

magazin

Ultraprerađena hrana svuda oko nas: Po zdravlje puno opasnija nego što se misli

Objavljeno

-

U zemljama kao što su Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Kanada, ultraprocesuirane hrana sada čini 50 posto ili više unesenih kalorija. To je zabrinjavajuće, s obzirom na to da se ova hrana povezuje s nizom različitih zdravstvenih stanja, uključujući veći rizik od pretilosti i raznih kroničnih bolesti poput kardiovaskularnih bolesti i demencije.

Ultraprerađena hrana mješavina je raznih industrijskih sastojaka (kao što su emulgatori, zgušnjivači i umjetne arome) spojenih u prehrambene proizvode nizom proizvodnih procesa.

Zaslađena pića i mnoge žitarice za doručak spadaju u ultraprerađenu hranu. U nju spadaju i novije inovacije, poput takozvanih hamburgera ‘na biljnoj bazi’, koji se obično prave od izolata proteina i drugih kemikalija kako bi proizvodi bili ukusni.

Intenzivni industrijski procesi koji se koriste za proizvodnju ultraprerađene hrane uništavaju prirodnu strukturu sastojaka hrane i oduzimaju mnoge korisne hranjive tvari poput vlakana, vitamina, minerala i fitokemikalija. Mnogi od nas jako su svjesni da je ultraprerađena hrana štetna za naše zdravlje. Ali nije jasno je li to zato što je ta hrana niske nutritivne vrijednosti ili je posrijedi nešto drugo.

Sada su dvije nove studije pokazale da nikakva nutritivna vrijednost možda nije dovoljna da objasni njihove zdravstvene rizike. Ovo sugerira da bi drugi čimbenici mogli biti potrebni kako bi se u potpunosti objasnili njihovi zdravstveni rizici.

Uloga upale

Prva studija, koja je promatrala više od 20.000 odraslih Talijana, otkrila je da su sudionici koji su konzumirali najveći broj ultraprerađene hrane imali povećan rizik od prerane smrti iz bilo kojeg razloga.

Druga studija, koja je promatrala više od 50.000 američkih muških zdravstvenih radnika, otkrila je da je velika konzumacija ultraprerađene hrane povezana s većim rizikom od raka debelog crijeva.

Ono što je najzanimljivije u ovim studijama jest to da su zdravstveni rizici od prehrane bogate ultraprerađenom hranom ostali čak i nakon što su uzeli u obzir lošu nutritivnu kvalitetu svoje prehrane. To sugerira da drugi čimbenici pridonose šteti uzrokovanoj ultraprerađenom hranom. To također implicira da dobivanje pravih hranjivih tvari iz drugih namirnica možda neće biti dovoljno da se poništi rizik od bolesti uzrokovan konzumiranjem ultraprerađene hrane.

Slično tome, pokušaji prehrambene industrije da poboljša nutritivnu vrijednost ultraprerađene hrane dodavanjem malo više vitamina mogu zaobići temeljni problem s ovom hranom.

Dakle, koji čimbenici mogu objasniti zašto je ultraprerađena hrana toliko štetna za naše zdravlje?

Talijanska studija otkrila je da su upalni markeri – poput većeg broja bijelih krvnih zrnaca – bili viši u skupinama koje su jele najviše ultraprerađene hrane. Naše tijelo može izazvati upalnu reakciju iz raznih razloga – na primjer, ako se prehladimo ili porežemo. Tijelo reagira slanjem signala našim imunološkim stanicama (kao što su bijela krvna zrnca) da napadnu sve patogene napadače (kao što su bakterije ili virusi).

Obično naš upalni odgovor prilično brzo prođe, ali neki ljudi mogu razviti kroničnu upalu u cijelom tijelu. To može uzrokovati oštećenje tkiva i uključeno je u mnoge kronične bolesti – poput raka i kardiovaskularnih bolesti.

Mnoga su istraživanja otkrila da loša prehrana može povećati upalu u tijelu te da je to povezano s većim rizikom od kroničnih bolesti. S obzirom na to da su znakovi upale primijećeni kod sudionika talijanske studije koji su jeli najviše ultraprerađene hrane, to bi moglo sugerirati da upala može pridonijeti tome zašto ultraprerađena hrana povećava rizik od bolesti.

Neki aditivi uobičajeni u ultraprerađenoj hrani (kao što su emulgatori i umjetni zaslađivači) također povećavaju upalu u crijevima uzrokujući promjene u crijevnom mikrobiomu.

Neki su istraživači postavili teoriju da ultraprerađena hrana pojačava upalu jer ju tijelo prepoznaje kao stranu – poput bakterije. Tako tijelo izaziva upalnu reakciju, koja je nazvana ‘groznica brze hrane’. To za rezultat ima povećanu upalu u cijelom tijelu, prenosi Science Alert.

Iako američka studija raka debelog crijeva nije utvrdila je li se upala povećala kod muškaraca koji konzumiraju najviše ultraprerađene hrane, upala je snažno povezana s povećanim rizikom od raka debelog crijeva. Istraživanja pokazuju da drugi mehanizmi – poput oslabljene funkcije bubrega i toksina u ambalaži – također mogu objasniti zašto ultraprerađena hrana uzrokuje toliko opasnih zdravstvenih problema.

Koje je rješenje?

Budući da su upalne reakcije ukorijenjene u našim tijelima, najbolji način da to spriječite je da uopće ne jedete ultraprerađenu hranu. Neke biljne dijete s visokim udjelom prirodne, neprerađene hrane (kao što je mediteranska prehrana) također su se pokazale protuupalnima. Ovo može objasniti i zašto biljna prehrana bez ultraprerađene hrane može pomoći u obrani od kroničnih bolesti. Trenutno nije poznato u kojoj mjeri protuupalna dijeta može pomoći u suzbijanju učinaka ultraprerađene hrane.

Jednostavno smanjenje unosa ultraprerađene hrane može biti izazov. Ultraprerađena hrana dizajnirana je tako da bude izuzetno ukusna – i zajedno s uvjerljivim marketingom, i oduprijeti se tome za neke ljude može biti golemi izazov.

Na ambalaži ove hrane također ne stoji oznaka da se radi o ultraprerađenoj hrani. Najbolji način da ih prepoznate je da pogledate njihove sastojke. Obično su nazivi poput emulgatori, zgušnjivači, izolati proteina i drugi proizvodi industrijskog zvuka znak da se radi o ultraprerađenoj hrani.

Najbolji način kako izbjeći štetnosti ultraprerađene hrane jest da obroke pripremate koristeći prirodne namirnice.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

KINO ZONA: U petak zadarska premijera dokumentarca “Valerija”, te ratna drama Vinka Brešana “Svjedoci”

Objavljeno

-

By

Kroz reviju ‘Mjesec našeg filma’ u Kino Zoni ste ovog mjeseca imali priliku pogledati niz vrhunskih ostvarenja domaće kinematografije, a manifestaciju završavamo u petak 31. svibnja s zadarskom premijerom dobitnika ”Srca Sarajeva”, fantastičnim kratkometražnim eksperimentalnim dokumentarcem ”Valerija” naše Zadranke Sare Jurinčić te višestruko nagrađivanom ratnom dramom Vinka Brešana, ”Svjedoci”!

Valerija je eksperimentalno dokumentarni film zamišljen kao intimni susret autorice i njenih pretkinja. Inspiriran portretima s otočkog groblja gdje je uobičajeno da žene i muškarci dok su još živi odlučuju o fotografiji koja će ih predstavljati na njihovom grobu nakon što umru. 

Film Sare Jurinčić na poseban prikazuje čin zajedništva s davno preminulim rođacima, zaigrano istražujući percepcije sjećanja i loze. Uz spomenuto ‘Srce Sarajeva’ za najbolji kratkometražni film, ”Valerija” se našla u selekciji niza znamenitih festivala, a također se može pohvaliti i Grand prix nagradom na 25 FPS festivalu i nominacijom za Europsku filmsku nagradu.

Nakon ”Valerije” ćete imati priliku pogledati još uvijek prilično kontroverznu ratnu dramu ”Svjedoci”!

Brešanov film nastao je po motivima romana ”Ovce od gipsa” Jurice Pavičića inspiriranog istinitim događajem iz 1991. godine kad je grupa hrvatskih vojnika izvršila zločin nad srpskom obitelji. ”Svjedoci” se sastoje od tri priče, od koji svaka počinje u istom trenutku – trenutku istrage ubojstva, i svaka daje novu vizuru onoga što se zaista dogodilo. Film tematizira gubljenje duše u ratu…

Zahvaljujući nevjerojatnom uspjehu njegovih komedija ”Kako je počeo rat na mom otoku” i ”Maršal”, Brešan je 2003. uspio napraviti pravi autorski preokret adaptirajući za ono vrijeme posve ‘škakljivu’ Pavičićevu knjigu. Zahvaljujući izuzetnom glumačkom ansamblu kojeg su među ostalom činili i: Leon Lučev, Alma Prica, Mirjana Karanović, Dražen Kuhn, Krešimir Mikić, Marinko Prga i Bojan Navojec te intrigantnoj priči i suverenoj režiji, ”Svjedoci” su u konačnici osvojili niz međunarodnih i domaćih filmskih priznanja poput Zlatne arene za najbolju režiju, glumicu i glazbu ili posebnih nagrada na festivalima u Berlinu i Karlovym Varyma.

”Valerija” i ”Svjedoci” su na rasporedu u petak, 31. svibnja s početkom od 20, odnosno 20:15h u Polivalentnoj dvorani Providurove palače, a ulaznice po cijeni od 4 eura mogu se kupiti na samoj lokaciji prikazivanja sat vremena prije projekcije.

*Ulaznice se mogu i rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.

*Projekcije iz manifestacije ‘Mjesec našeg filma’ se održavaju u suradnji s HAVC-om.

*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra, Hrvatskog audiovizualnog centra i Zaklade “Kultura nova”, a odvija se u partnerstvu s Koncertnim uredom Zadar

 
Nastavi čitati

magazin

VIDEO / Upozorenje dermatologa zbog viralnog trika na društvenim mrežama: “Ovo će vam spaliti kosu!”

Objavljeno

-

By

Dermatolog je upozorio na viralni “uradi sam” trend uljepšavanja koji može naštetiti kosi.

Nije tajna da je internet preplavljen bezbrojnim savjetima za zdravlje i ljepotu. Ali zaljubljenici u ljepotu sada su upozoreni na “svjetlucavu kosu” koja uzrokuje više štete nego koristi.

Na prvi pogled, trend svjetlucave kose čini se dovoljno bezopasnim jer korisnici miješaju šljokice i ljepilo u svoj šampon. Nakon ispiranja, na internetu se hvale svojim svjetlucavim pramenovima, koji na fotografijama izgledaju posebno očaravajuće.

Influencerica Amara Chehade jedna je od onih koji su se pridružili ovom trendu, objavivši vlastiti pokušaj na TikToku. “Obožavam ovo!”, uzviknula je u objavi na kojoj se vidi kako umiješa hrpu zlatnih šljokica u šampon prije nego što ga nanese na svoje korijene za traženi sjaj.

Ipak, dr. Hamdan Abdullah Hamed, dermatolog iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i suosnivač tvrtke PowerYourCurls, je protiv ovog trenda svjetlucave kose. “Sjaj može biti zadivljujući, ali njegovo ostavljanje na kosi može biti štetno za zdravlje vaše kose”, rekao je za The Mirror.

“Jednom kada ostane na vašoj kosi, svjetlucavi sjaj, koji je napravljen od plastike, otopit će se i ostavit će vašu kosu s mirisom plastike i bit će spržena. Još će se pogoršati kada koristite aparate za oblikovanje jer će vam kosa postati suha, lomljiva i može oslabiti s vremenom”, dodao je.

Dr. Hamed je istaknuo da se veliki dio šljokica sastoji od otrovne plastike koja može blokirati folikule dlake, potencijalno uzrokujući iritaciju vlasišta, perut i ometajući zdrav rast kose.

“To je također razlog zašto biste trebali izbjegavati plastične sastojke ili umjetne sastojke kao što su parabeni u svojim proizvodima za kosu. Oni su otrovni i mogu dovesti do problema u našim tijelima. Plastika je također uobičajena u lakovima za kosu, a kada udišete čestice, to može uzrokovati kardiovaskularne probleme i plućne bolesti”, rekao je.

Za one koje su ove vijesti obeshrabrile, dr. Hamed predlaže alternativne načine za dodavanje svjetlucavosti vašim pramenovima, poput sjajila za kosu i sprejeva u boji, koji su sigurnije opcije ako se kupuju u trgovinama. Također preporučuje korištenje svjetlucavih kopči i traka za glavu kao alternativa bez oštećenja za taj dodatni sjaj.

“Šljokice se ne bi trebalo stavljati u kozmetiku. Oni su možda zabavni za gledati, ali oni su nerazgradivi materijali koji se ne mogu reciklirati. Također su loši za tijelo, pa čak i za okoliš”, dodao je.

 
Nastavi čitati

magazin

Želite uštedjeti na struji? Ovo je najbolje vrijeme za pranje rublja

Objavljeno

-

By

unsplash

Stručnjaci su otkrili da postoji “čarobni sat” kada je u pitanju pranje rublja.

Prema Energy Saving Trustu, perilice rublja jedan su od uređaja koji troše najviše energije u našim domovima, uz perilice posuđa i sušilice rublja.

Ovi uređaji čine 14% troškova energije vašeg kućanstva. No, srećom, postoje stvari koje možete učiniti kako biste smanjili račun za struju.

Prema riječima stručnjaka, oni koji žele smanjiti troškove rublje bi trebali prati između 22 i 8 sati ujutro. Iz toga proizlazi da je “čarobni sat” za paljenje perilice između 7 i 8 ujutro, prenosi Jutarnji list.

Dr. Beckman Chloe Baker rekla je da za kućanstva koja se bore s krizom troškova života jednostavna promjena poput prebacivanja na čarobni sat može napraviti stvarnu razliku u računima za struju.

“Istaknuli smo ovo vrijeme od 7 do 8 ujutro, jer nikada ne bismo preporučili vježbanje prije spavanja, iz zdravstvenih i sigurnosnih razloga. Ovo vrijeme vam daje dovoljno vremena da napunite i ispraznite perilicu prije odlaska na posao,” rekla je.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu