Connect with us

Nekategorizirano

Krenuti, uhititi, završiti

Objavljeno

-


Jedan od inspektora Pokrajinskog krim ureda u Njemačkoj sažeo je svoje namjere u nekoliko riječi – Mi želimo konačno – krenuti, uhititi, završiti.
Tko je pratio svojevremene izjave šidskog advokata, a trenutnog potpredsjednika Sabora Vladimira Šeksa, mogao bi pomisliti da se radi o citatu vezanom uz Antu Gotovinu. Krivo!
Taj rezignirani Nijemac s našom pravnom uzdanicom kroz zadnjih četrdesetak godina nema ama baš ništa zajedničko.
Nijemac je za Hrvatsku vrlo zanimljiv jer je Hrvatskoj još uvijek zanimljivo zatvaranje 23. poglavlja. Čuveno poglavlje o pravosuđu.
Zatvaranje Poglavlja 23 Nijemac vezuje uz izručenje nekolicine hrvatskih državljana.
Ja bih ga, da me se pita, vezao uz procesuiranje glavnine uglednika iz HUP-a. No to će pričekti neko drugo vrijeme, koje je ipak iz sata u sat sve bliže. Uostalom, i skiper je dolijao, a on i nije baš neki kapitalac na kojem bi trebalo stati. Ima tu raznih profila. Ključno je spriječiti da pobjegnu. A to se može zatražiti od svevremenskog Mladena Bajića – Ukoliko pobjegne još iti jedan KAPITALAC – Vi gospodine idete direktno u Remetinac. No, to ova vlast nije u stanju razriješiti jer su im prsti duboko u vreći, a suradnici laprdaju po Uskoku i dosađuju se unezvjereno u tom istom Remetincu.
Ipak, ono što Nijemce zanima je stanoviti gospodin Perković. Perković. Josip Perković!
Naime, jako ih zanima njegova uloga oko fizičke eliminacije Stjepana Đurekovića. Jedan od agenata, kojem je dokazano sudioništvo u eliminaciji,  u Njemačkoj je već osuđen na doživotni zatvor.
Njemačko pravosuđe izdalo je sedam uhidbenih naloga, prije tri godine, zbog ubojstva jugoslavenskog disidenta. Šest traženih su navodno u Hrvatskoj, a jedan je u BiH. A Vlada ni ex-Ive, ni uskoro ex-Jace, a ni ured Predsjednika ni da trepne. Tradicionalna sporost kad su službe u pitanju.
Stjepan Đureković prije bijega u Njemačku preko Austrije bio je direktor marketinga državnog naftnog koncerna INA.
Bio je interesantan, ne samo Nijemcima, zbog toga što je točno znao koliko i gdje se sprema nafte i naftnih derivata potrebnih Jugoslavenskoj Armiji u miru i rezervama koje su osiguravane za slučaj rata.
Međutim ono što daje novo svjetlo u cijeloj priči je da je gospodin Đureković po navodima lista FOKUS od 14. veljače 2011. godine od strane BND vrbovan u Pullachu u Njemačkoj. Dalje se navodi kako se osjećao ugrožen te da je molio da ga se izvuče iz Jugoslavije prije nego li bude uhićen.  BND-ov voditelj iz Munchena, Joachim Philipp zamolio je njemačku policiju 25. siječnja 1983. da pokrenu mjere zaštite za „bivšeg suradnika BND“.  To su detalji koji bacaju potpuno novo svjetlo na razloge zbog kojih je pobjegao i zbog kojih je kasnije ubijen od navodnih operativaca SDS-a iz II odjela na čijem je čelu tada stajao Perković. Josip Perković.
U Istom članku se navodi da su operativci SDS-a bili umiješani u ubojstva 22 Hrvata emigranta u Saveznoj Republici Njemačkoj u periodu od 1970. do 1989. Koliko je važna 1989. godina u životu Perkovića, Josipa Perkovića nisu navodili, ali ostaju određene nejasnoće.
U svakom slučaju, gospodin Đureković nije iz Jugoslavije pobjegao, kako navodi Fokus, kao što smo mi mnogi do sada smatrali – zbog neslaganja s režimom i nekom idealističnom vizijom. Imao je puno prizemijih razloga. Naime, za špijunažu je u ozbiljnim državama predviđena dugogodišnja robija. Samo u suverenoj Hrvatskoj strani agenti mogu raditi što hoće! Od ministarskih mjesta naniže.
Inzistiranje njemačkog pravosuđa na izručenju hrvatskih državljana ne zasniva se samo na želji da se ubojstva na tlu Njemačke razjasne i procesuiraju nego se radi i o opomeni drugima koji bi se pokušali drznuti svoje račune naplaćivati i njemačkim agentima na njemačkom tlu.  Poruka je to BND-a da  nije spreman oprostiti nikome – pa ni Perkoviću, Josipu Perkoviću, unatoč navodnim određenim uslugama.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nekategorizirano

Gotovinina tvrtka lani imala ogroman rast prihoda

Objavljeno

-

Tvrtka Pelagos net, čiji je suvlasnik umirovljeni general pukovnik Ante Gotovina, lani je ostvarila više od 24 milijuna eura prihoda uz dobit veću od 3.1 milijun eura. Godinu dana ranije Pelagos je prijavio 16.3 milijuna eura prihoda.

Za veliki rast prihoda najzaslužniji je izvoz, piše Plava kamenica. Pelagos je lani na izvozu zaradio oko 20.5 milijuna eura, a gotovo sva tuna odlazi u Japan.

Pelagosova plavoperajna tuna spada među najcjenjenije hrvatske gastronomske proizvode, u rangu s kvarnerskim škampima i bijelim tartufima. Gotovinin toro (blijeda masna tuna) može se mjeriti s najboljima na svijetu. Osim fenomenalne tune, Pelagos proizvodi izvrsne slane srdele i slane i marinirane inćune”, piše Plava kamenica.

Nedavno su se na tržištu pojavile i verzije srdela i inćuna u maslinovu ulju, koje su prepoznatljive po uočljivim zelenim oznakama.

S 24 milijuna eura prihoda, Gotovinin Pelagos postao je treći najveći proizvođač ribe u Hrvatskoj, iza Cromarisa i bračke Sardine Postira.

Tvrtka planira veliko proširenje proizvodnje

Pelagos u blizini Dugog otoka uskoro planira pokrenuti i uzgoj bijele ribe. Uzgajalište bijele ribe imat će kapacitet od oko 700 tona godišnje, objavila je ranije Slobodna Dalmacija.

Tvrtka namjerava prenamijeniti dio akvatorija iz sustava uzgoja tune u uzgoj bijele morske ribe između Lavdare Vele i Pašmana u Srednjem kanalu. Godišnja proizvodnja iznosila bi 700 tona ribe u kavezima za uzgoj.

Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja objavila je pozitivnu ocjenu procjene utjecaja na okoliš uzgajališta tune u zoni marikulture kod otoka Lavdara, smještenog sjeverno od Dugog otoka i nedaleko od Kornatskog arhipelaga, koji pripada Zadarskoj županiji.

U sažetom opisu predmetni zahvat odnosi se na postavljanje uzgajališta koje se sastoji od jednog polja za uzgoj tune u postojećoj zoni za marikulturu na udaljenosti od oko 2300 metara od otoka Lavdara. Planirana godišnja proizvodnja na uzgajalištu je do 700 tona tune.

Na uzgajalištu se planiraju koristiti kružni kavezi promjera 50 metara, koji bi bili rasporedeni u dvije linije s po pet kaveza u svakoj liniji, a svaki kavez ima sidrene instalacije na površini od 80 puta 80 metara. Predvidena površina koju zauzimaju kavezne instalacije iznosi 400 puta 160 metara.

“Kavezi se planiraju izraditi iz polietilenskih plutada (obruda) ispunjenih polistirenom, na koje se vješa cilindridna mreža izrađena od poliamidnih materijala. Polimerni materijali predvideni za kavezne instalacije su biološki inertni te nemaju negativan utjecaj na okoliš”, navodi se u dokumentu.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

SA VOLONTERSKE BURZE: Briga o postavu i komunikacija s posjetiteljima u Noći muzeja u Narodnom muzeju Zadar

Objavljeno

-

By

U petak 26. siječnja se na razini Republike Hrvatske odvija XIX. Noć muzeja.

Na prošlogodišnju Noć muzeja Narodni je muzej Zadar bio po broju posjetitelja drugi u RH, odnosno prvi uzmemo li u obzir broj stanovnika odnosno “bazen” posjetitelja.

“Ove godine zbog našeg razrađenog programa ne očekujemo pad interesa, a da bi ta večer prošla u najboljem redu, potrebni su nam volonteri koji će nam pomoći u brizi o postavu (radi se o nekim od najvrednijih djela hrvatske umjetnosti i zadarske povijesti)”, stoji u objavi iz NMZ.

Za prijavu i detaljnije informacije obratite se putem maila na: muzej.nmz@gmail.com do 24. siječnja.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

Ambulante pune oboljelih od korone, gripe i hripavca. Liječnici upozoravaju na lijek koji često zaboravljamo

Objavljeno

-

By

U prosjeku na tjedan u Hrvatskoj od korone oboli 4.000 ljudi. Uz to svakog dana prijavljuju se slučajevi oboljenja od gripe i hripavca što dodatno opterećuje zdravstveni sustav.

Od covida svaki tjedan oboli u prosjeku 4.000 ljudi, a 45 ih premine. Prijavljenih slučajeva gripe samo prvog tjedna ove godine bilo je više od 800 prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, piše Dnevnik.hr.

Također još ne jenjava ni epidemija hripavca koji može biti koban pogotovo za manju djecu.

Stoga su čekaonice u ambulantama i bolnicama pune pacijenata koji traže liječničku pomoć zbog infektivnih i bakterijskih bolesti dišnih puteva. Liječnicima obiteljske medicine posao se ovih dana udvostručio, a slično je i na hitnim prijemima.

“Dosad nam je obim popovećan, mogureći poduplao se u odnosu na ljeto i jesen, kao što znamo zima je i tada su najčešće bolesti respiratornog sustava”, izjavila je liječnica obiteljske medicine Vedrana Tudor Špalj.

Liječnici također upozoravaju kako ne treba zaboraviti na mogućnost cjepljenja koje može biti spasonosno.

“Cjepljenje kao mjera prevencije protiv gripe, docjeplivanje protiv covida, također trudnice, ukućani, tek rođenih beba i dojenčadi koje nisu redovno cjepljeni da se docijepe protiv hripavca”, izjavila je dr. Andrea Petaros Šuran, voditeljica Odjela za epidemiologiju NZZJZ PGŽ.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu