Connect with us

Hrvatska

Nastavljeno suđenje carinicima

Objavljeno

-

Tomislav Šarić (foto: Z NET/ Žeminea Čotrić)
Na Županijskom sudu u Zadru danas je nastavljen sudski postupak koji se vodi protiv deset optuženika, od čega sedam carinika, te Aleksandre Grgić, vlasnice i komercijalistice TO Sentum Zadar. Optužnica ih tereti za počinjene malverzacije kojima je pogodovano tvrtki Sentum prilikom carinjenja veće količine uvezenog šećera, čime je na kraju državni proračun oštećen za više od 1,6 milijuna kuna.
Vlasnika poduzeća Sentum Tomislava Šarića i njegova komercijalista Aleksandra Lodija tereti se da su Aleksandru Grgić, zaposlenicu otpremničke tvrtke “Intereuropa logističke usluge” u Zadru, potaknuli da iskoristi svoj položaj i da u carinskim deklaracijama prikaže kako je riječ o nečistom šećeru za daljnju proizvodnju, umjesto o čistom konzumnom šećeru.  Ona je, tako, u razdoblju od 20. lipnja do 17. kolovoza 2005. godine napravila ukupno 31 lažnu carinsku deklaraciju upisujući niži tarifni broj carinske tarife na osnovi kojih je kasnije Carinarnica Zadar, Carinska ispostava Gaženica, tu robu i carinila.
Peru Klanca, carinika kontrolora, kao četvrtoptuženog tereti se da je znao kako je riječ o neistinitim deklaracijama, a ipak je ovjerio i potpisao takve deklaracije. Za isto djelo i u istom vremenu terete se i Anđelo Šimičić, Aurelio Kalmeta, Oleg Vlahov, Tomislav Pavlović, Luciano Jelenković i Nenad Bobić-Picić.
U prijašnjem postupku utvrđeno je da carinici Aurelio Kalmeta i Anđelo Šimićić nisu imali stručnu osposobljenost da obavljaju posao carinika kontrolora, odnosno za obavljanje njihovog posla potrebna je visoka stručna sprema, a njih dvojica je nemaju.
Carinski postupak započinje prihvaćanjem deklaracije, pa glede te deklaracije proveden je 31 postupak, kako je postupkom carinske kontrole utvrđen carinski dug koji je poslan zadarskom dužniku 2006. godine te da je utvrdio kako zadarska carinarnica nije naplatila dug iz bankovne garancije, što je trebalo, ali se u jednom trenutku odustalo od naplate duga i krenulo s ovrhom.
Od Carine je bilo zatraženo pisano očitovanje zašto nije došlo do isplate duga putem bankovne garancije, a u s vezi s tim ispitani su Ante Bajlo i Ivica Knez.
Svjedok Ante Bajlo, predsjednik Carinske uprave rekao je:
– Carinik kontrolor mora imati visoku stučnu spremu, ukoliko u carinskoj ispostavi nema dovoljno kadrova za obavljanje carinika kontrolora carinik I. vrste od predstojnika carinske ispostave mora tražiti rješenje za te poslove. Koliko se sjećam u slučajevima uvoza šećera takvo što nije traženo. Tako je u tom razdoblju u Carinskoj ispostavi Gaženica bio Oleg Vlahov, rekao je Bajlo i dodao:
– Točno je da sam ja stavio prijednog da se naknado utvrđeni carinski dug naplati putem bankovne garancije. Ali sam od toga odustao 29. ožujka 2006. jer se naknadno utvrđeni carinski dug nije mogao naplatiti putem bankovne garancije. Pri tome sam se vodio člankom 230 i 202 stavka 2 Carinskog zakona. Uputa od Središnje carinske uprave došla je 20. veljače 2008. godine. Nakon 29. ožujka 2006. ja sam poduzeo radnje u vidu naplate naknado utvrđenog carinskog duga jer sam zbrinjavao rješenja i dopunu 24. travnja 2006. koja su se odnosila na naplatu carinskog duga. Temeljni smisao bankovnog jamstva je naplata potencijalnog carinskog duga, u konkretnom slučaju to jamstvo obuhvaća naplatu duga po JCDU. Naknadno utvrđeni carinski dug ne ulazi u jamstvo jer nije uveden u carinsku deklaraciju. Ne znam zašto je naknadno utvrđeni carinski dug naplaćen uz isoke kamate.
Na pitanje kako su Andro Šimičić i Aurelio Kalmeta mogli obavljati polove carinskog kontrolora glede određenog uvoza inkriminiranog šećera, svjedok optužbe Ivica Knez odgovor nije mogao dati budući da u Carinarnici Zadar nikada nije došao nikakav upit ni odluka o imenovanju za obavljanje poslova carinske kontrole.
Na saslušanje su pozvana i dvojica vozača koja su prevozila inkriminiani šećer.
Zoran Međeši, VKV vozač , potvrdio je da je vozio kamionom šećer iz Vukovara za Zadar, ali da do luke, odnosno, Carinarnice u Gaženici nikada nije došao, nego da je šećer istovarao negdje u gradu.
– Prvi put kad sam došao u Zadar dočekao me je taj Alesandro i rekao mi gdje ću iskrcati taj šećer, rekao je Međeši.
Na upit suca da pokaže dotičnog Alesandra, svjedok je pokazao prvooptuženog Šarića, tvrdeći da je prošlo dugo vremena od tada kada je prevozio sećer. Međeši je tada prevozio za Vladu Papuga i jedini kontakt koji je imao bio je da se javi Alesandru, on je i potpisivao tovarne listove.
– Jedino sam znao da vozim šećer, meni nitko nije spominjao carinu niti carinjenje šećera. Taj šećer sam uvijek istovarao u Zadru a ne u luci Gaženica i na tom mjestu nikakvog carinjenja nije bilo, izjavio je Zoran Međeši.
Drugi svjedok , Vladan Milanović potvrdio je da je vozio kamion u dvije, tri ture prema Zadru, ali da je prevozio brašno.
– Ja sam iz mlina iz  Đakova u Zadar prevozio brašno, i svaki put bi me u Zadru dočekao gospodin Alesandro i onda smo taj teret išli istovariti u tri pekare, a pola kamiona smo istovarili u jednoj kući u koju sam jedva uvezao. U tovarnom listu koji sam koristio pisalo je da vozim brašno, izjavio je Vladan Milanović.
Na upit suca da li je siguran da je vozio brašno svjedok je odgovorio potvrdno jer su se neke vreće znale rasuti, a svjedok ga je prepoznao i dotičnog Alessandra.
Suđenje se nastavlja sutra.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Važna obavijest! Povlače se popularne grickalice, provjerite jeste li ih kupili

Objavljeno

-

By

Unsplash

Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) objavila je da se povlače popularne grickalice.

Državni inspektorat Republike Hrvatske obavještava potrošače o opozivu proizvoda Cheez Zum Cheese ring snacks – Cheddar Cheese Flavor, 25g, zbog prisustva neodobrenog bojila E110 u sadržaju.

Proizvod nije u skladu s Uredbom 178/2002 o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane i Uredbom (EZ) br. 1333/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 16.prosinca 2008. o prehrambenim aditivima, navodi se na web stranici HAPIH-a.

Podaci o proizvodu:

Dobavljač: Beagley Coppermann, De Kwakel, Nizozemska

Maloprodaja: Osmi kontinent d.o.o., Dubrovnik

Obavijest se odnosi isključivo na proizvod sa gore navedenim podacima.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Ovo su zdravstvena stanja zbog kojih liječnici od danas moraju prijavljivati pacijente policiji

Objavljeno

-

By

Unsplash

Od danas na snagu stupa novi Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače. Njime se liječnici obvezuju prijaviti policiji svako zdravstveno stanje svog pacijenta zbog kojeg ne bi trebao sjesti za volan dulje od šest mjeseci. Prometni stručnjaci tvrde kako bi ovaj pravilnik trebao pridonijeti većoj sigurnosti na cestama.

Išijas, prijelom ruke ili noge, nekontrolirani povišeni tlak, neke su od dijagnoza koje će se, prema novom Pravilniku o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače, upisivati samo kao upozorenje u zdravstveni karton, kazala je za Hrvatski radio doktorica Mirela Marković te pojašnjava:

“Ovim novim Pravilnikom je uvaženo to da nisu sva akutna stanja ono zbog čega trebamo prijaviti svakog pacijenta MUP-u da dođe na izvanredni pregled, nego su to sada neka trajnija stanja koja utječu na sposobnost upravljanja motornim vozilima ili neka stanja koja su recimo dulja od šest mjeseci”, istaknula je Marković.

Budući da liječnici razlikuju akutna i kratkotrajna stanja od onih kroničnih, pravilnikom su se jasno definirala stanja o kojima su liječnici dužni obavijestiti policiju:

“To su neke neurološke bolesti, moždani udar, različite kardiološke bolesti, ako je netko imao infarkt isto ne može jedno vrijeme voziti auto duže od šest mjeseci i to se treba prijaviti, razne glavobolje, migrene, oboljenja koja se tiču psihijatrijskih pacijenata, šećerna bolest koja je u porastu i to je bolest koja je u progresiji i pogoršavaju joj se simptomi, epilepsija”, istaknula je Marković.

Ipak, sva stanja su individualna, tvrdi Marković i potreban je pregled pacijenta kako bi se utvrdilo smije li on sjesti za volan ili ne. Također dodaje i da se ne slaže s tvrdnjom kako će se ovim Pravilnikom povećati sigurnost na cestama jer zdravstvena stanja još uvijek nisu glavni uzrok prometnih nesreća.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

(FOTO) Djeca iz domova iz cijele Hrvatske jedrila hrvatskim otocima

Objavljeno

-

By

Foto: Zaklada

Jedno posebno putovanje Jadranom, devet jedrilica, mnoge teške životne sudbine, ali i sreća te nove uspomene koje će se pamtiti cijeli život. Bilo je to nesvakidašnje jedrenje kojim je upravljalo devet skipera, među kojima su dvije žene te tri visoka časnika Hrvatske ratne mornarice. Ovaj put članovi posade bilo je 42 djece iz institucija za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi.

Charter kuće svoje jedrilice stavile su i ove godine na raspolaganje bez naknade. Djeca su  jedrila arhipelagom srednje Dalmacije, a skiperi koji se brinu za siguran boravak djece na brodovima, volonteri su Zaklade. U projektu su sudjelovala djeca iz šest hrvatskih Dječjih domova  u pratnji svojih odgajatelja i djelatnika Zaklade. Riječ je o Dječjim domovima iz Zagreba, Osijeka, Lipika i Karlovca. Po prvi puta, projekt ima i međunarodni značaj. Pridružila su mu se djeca iz Dječjeg doma Mostar.

Ovo je projekt Snaga valova koji Zaklada „Hrvatska za djecu” provodi već šestu godinu za redom. Projekt je namijenjen djeci iz institucija za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi. „Želimo njihove živote obogatiti novim znanjima i iskustvima izrazito empatični upravo prema toj ciljanoj skupini, razumijevajući težinu okolnosti u kojima su ta djeca odrastala i koliko im je nužna pažnja, podrška i konačno osjećaj prihvaćenosti i ljubavi!” – izjavila je upraviteljica Zaklade Renata Gubić.

Posjetili su Milnu i Supetar na Braču te Stomorsku na Šolti. „Djeci smo osigurali zabavne, ali i kulturne te edukativne sadržaje. Posjetili smo Interpretacijski centar maritimne povijesti u Milni, uživali u „Kulturnom điru s Rendićem” u Supetru, a na povratku zastali u Smiljanu te obišli „Memorijalni centar Nikola Tesla”!” – zaključila je Renata Gubić.

Iz Splita su ih ispratili južni vjetrovi i valovi koji su donijeli veliko uzbuđenje. No, već sutradan sunce je pozvalo na kupanje i uživanje u bračkim uvalama. Djeca su naučila vezati konope, raditi na vinču i puno toga drugoga. U redovima pomoćnih skipera bilo je mladića koji su nekoliko godina ranije u sklopu ovog projekta plovili kao djeca iz institucije. Danas su to vrijedni volonteri koje je upravo iskustvo s jedrenja sa Zakladom zainteresiralo za posao skipera.  

Raftingom na Cetini zaokružen je projekt, a nekima je to bio i najljepši dio petodnevne avanture. Prijateljstvo, druženje, empatija, smijeh, radost, iskustvo, podrška, uspomene. Sve to opisuje Snagu valova Zaklade „Hrvatska za djecu”.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu