Connect with us

Svijet

STIŽE DIGITALNI EURO / Evo kako ćemo kupovati, plaćati račune, dizati kredite…

Objavljeno

-

Europska središnja banka (ECB), slijedeći digitalnu tranziciju Europske unije, odlučila je uvesti digitalni euro kao novi oblik zajedničke valute.

Od kraja 2023. godine digitalni euro je u fazi razvoja i testiranja koja bi trebala završiti tijekom ove godine. Ako sve provjere prođu kako je predviđeno, ECB će koncem godine donijeti konačnu odluku o pokretanju digitalnog eura. Potom bi odobrenja trebali dati Europski parlament i vlade svih zemalja članica europodručja te bi do konca 2028. godine prva verzija digitalnog eura bila dostupna građanima.

Digitalna verzija eura

Time se želi u europodručju omogućiti elektronički način plaćanja koji bi nadopunio, ali ne i zamijenio novčanice i kovanice eura. Pritom je jedan od glavnih ciljeva smanjiti ovisnost o međunarodnim sustavima plaćanja karticama poput Vise, Mastercarda, PayPala i sličnih.

Ukratko, digitalni euro je centralnobankarski digitalni novac (CBDC) koji bi izdavale europske institucije, a ne komercijalne banke ili privatne tvrtke kao u slučaju kriptovaluta.

Potencijalne prednosti

Europska središnja banka ističe četiri potencijalne prednosti digitalnog eura:

sigurnost (ECB jamči za digitalni euro kao službenu valutu);

privatnost (doduše, ne i potpuna anonimnost kao pri plaćanju gotovinom, ali ne i izostanak anonimnosti kao pri plaćanju kreditnim karticama);

mogućnost plaćanja i bez interneta (offline);

osnovne transakcije bile bi besplatne

Digitalni euro bio bi dostupan u digitalnom novčaniku u obliku kartice, mobilne aplikacije ili na sučelju računala ili tableta.

Plaćanje bi bilo moguće bilo gdje i bilo kada na čitavom europodručju, bez iznimke, baš kao što je slučaj s plaćanjima gotovinom ili kreditnim karticama, ali bez naknada za transakcije kakve naplaćuju banke.

Digitalni novčanik

U ožujku prošle godine Hrvatska narodna banka (HNB) organizirala je konferenciju “Digitalni euro i centralnobankarski digitalni novac” na kojoj je guverner HNB-a Boris Vujčić tumačio da će s digitalnim europm biti moguće činiti sve isto kao i s onim fizičkim. S tim da će digitalni euro biti javni novac za razliku od ostalih oblika digitalnog plaćanja koji su zapravo privatni novac.

“Na primjer, kada vam banka da kredit i pojavi vam se novac na računu, to je u biti privatni digitalni novac. Središnje banke su odlučile da ljudima omoguće da imaju i direktno javni centralnobankarski novac u digitalnom formatu. Svatko tko prihvaća bilo koji oblik digitalnog plaćanja, morat će prihvaćati i digitalni euro”, pojasnio je tada Vujčić.

Drugim riječima, kada (i ako) digitalni euro bude kreiran, građani će sa svojeg računa u banci moći njime napuniti svoj digitalni novčanik. No da masovno prebacivanje pologa s računa u bankama u digitalni novčanik ne ugrozi banke, bit će ograničen iznos koji će svaki pojedinac moći imati u digitalnoj valuti – vjerojatno na 3.000 eura.

Nije cilj ukloniti gotovinu

Naravno da po pitanju ovog projekta ima puno opreza, sumnji pa i protivljenja. Neke veće članice EU-a poput Njemačke i Francuske iskazuju dosta zazora spram digitalnog eura.

Sumnje se u prvom redu izražavaju strahom od potpunog ukidanja gotovine što bi, smatra se, vodilo riziku uspostave kontrole “odozgo” nad novcem građana i ugrožavanjem njihove privatnosti. No u ECB-u uvjeravaju da je digitalni euro dodatna opcija za elektronička plaćanja te da cilj nije ukloniti gotovinu, nego osuvremeniti monetarni sustav.

“Digitalni euro neće zamijeniti gotovinu, već će biti dopuna gotovini”, kazala je predsjednica Europske središnje banke Christine Lagarde u veljači 2022. godine.

Primjeri transakcija s digitalnim eurom

Online plaćanje

U web trgovini korisnik odabere digitalni euro kao način plaćanja, prijavi se u svoj digitalni novčanik preko banke ili ECB-ove aplikacije i potvrdi plaćanje nekim od raspoloživih načina (biometrijski, PIN-om ili dvostrukom autentifikacijom) da bi novac istog trena bio prebačen na račun prodavača.

Offline plaćanje

U trgovini ili nekom drugom fizičkom prodajnom mjestu kupac na svom mobilnom telefonu otvori digitalni novčanik te dodirne POS terminal ili skenira QR kod.

‘Plaćanje prijatelju’

Ako se članu obitelji, prijatelju ili znancu želi prebaciti novac dovoljno je u aplikaciji unijeti njegovu digitalnu adresu (poput IBAN-a u bankovnim aplikacijama) upisati iznos za uplatu i poslati. Primatelj novac prima odmah u svome digitalnom novčaniku, a transakcija se ne naplaćuje.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Na pomolu nova naftna kriza? ADAC poziva građane da napune rezervoare automobila

Objavljeno

-

By

Pexels

Najveći europski automobilski klub, njemački ADAC, poziva građane da napune rezervoare svojih automobila. Jer cijena goriva će sigurno rasti nakon eskalacije između Irana i Izraela.

Nakon izraelskog napada na Iran, cijene sirove nafte i prirodnog plina naglo su porasle. U Njemačkoj su benzin i dizel već u petak poslijepodne koštali u prosjeku dva centa po litri više nego 24 sata ranije, prema ADAC-u (Njemački automobilski klub).

Automobilski klub vjeruje da se to tu neće zaustaviti. Naftne kompanije će vjerojatno brzo prenijeti više cijene sirove nafte na vozače, rekao je glasnogovornik ADAC-a.

Prema ADAC-u, ovo blago povećanje cijena goriva neće potrajati: cijena barela sirove nafte Brent skočila je s oko 69 na oko 75 dolara u usporedbi s četvrtkom, rekao je glasnogovornik. Naftne kompanije vjerojatno će brzo prenijeti više cijene sirove nafte na vozače, piše DW.

Točite navečer

Njemačka medijska kuća Funke Media Group prethodno je izvijestila o očekivanjima ADAC-a. “Pitanje će biti hoće li biti stvarnih ograničenja na isporuke nafte iz Irana, na primjer, zato što je Hormuški tjesnac blokiran ili će doći do povećanja cijena prvenstveno zbog zabrinutosti oko daljnje eskalacije na Bliskom istoku”, rekao je glasnogovornik. “Obje su opcije moguće, ali u početku će točenje goriva vjerojatno postati znatno skuplje.”

Preporuka vozačima: pravovremeno točite gorivo, “idealno navečer, jer je tada gorivo najjeftinije tijekom dana.” Trenutno u prosjeku litra benzina na crpkama u Njemačkoj stoji oko 1,65 eura a dizela 1,54, što je neznatno više nego prije napada Izraela na Iran.

Promjene na burzama te u zračnom i pomorskom prometu

Burze su reagirale umjerenim gubicima na vijesti s Bliskog istoka. Zlato i državne obveznice bili su traženi kao sigurna ulaganja u vrijeme krize. S obzirom na eskalaciju, njemačke brodarske tvrtke zabrinute su za sigurnost komercijalnog brodarstva. Zračni promet u regiji također je ograničen.

 
Nastavi čitati

Svijet

Nova taktika provalnika: Pogledajte što su ostavili u dvorištu kuće koja im je bila meta

Objavljeno

-

By

Pexels

Stanovnica njujorške četvrti Forest Hill, Mary Kehoe, ostala je zatečena kad je ispred svoje kuće uočila sumnjiv uređaj.

Na prvi pogled izgledao je kao običan mobitel, no bio je omotan crnom trakom, a jedini vidljivi dio bila je kamera. Odmah joj je bilo jasno da to nije izgubljeni telefon, već potencijalni uređaj za nadzor.

“Zašto baš mi? Mnogo mi je toga prolazilo kroz glavu zašto su odabrali baš naš travnjak, ali shvatili smo da smo usred bloka”, ispričala je Kehoe, koja u toj četvrti živi već 35 godina.

Stručnjaci upozoravaju kako je moguće da je Kehoein dom bio meta sofisticirane strategije provalnika, koji koriste skrivene kamere za praćenje navika ukućana i procjenu potencijalne imovine u kući.

Takva tehnologija omogućuje tihu pripremu provale bez fizičkog ulaska, a slični slučajevi zabilježeni su i u drugim dijelovima SAD-a, uključujući i Kaliforniju, piše Moneywise, a prenosi Večernji list.

Metode narušavanja privatnosti

Policija upozorava da ovakvi uređaji mogu biti vrlo raznoliki, dostupni u slobodnoj prodaji i lako prenosivi.

“Mogu postaviti bilo koju vrstu digitalne i bežične kamere. Može biti jeftina ili skupa i može se nabaviti u običnim trgovinama”, naveli su iz policije, ističući ozbiljnost narušavanja privatnosti koje ovakve metode predstavljaju.

Građanima se savjetuje dodatni oprez i aktivna prevencija: postavljanje rasvjete koja reagira na pokret, uklanjanje potencijalnih skrovišta poput guste živice, redovita provjera okoliša kuće i, naravno, aktiviranje svih sigurnosnih sustava. Policija također upozorava da se obrati pažnja na “zaboravljene” uređaje ispred kuća kojih ondje ranije nije bilo.

 
Nastavi čitati

Svijet

Detoksikacija nakon cijepljenja protiv covida? Stručnjaci: Besmislica!

Objavljeno

-

By

Pixabay

Meghan McCain, voditeljica podcasta i bivša suvoditeljica emisije “The View”, nedavno je izazvala pozornost objavom na društvenim mrežama u kojoj podržava tzv. “detoks” dodatak prehrani nakon cijepljenja ili preboljenja covida-19.

Proizvod koji promovira prodaje se za 89,99 dolara, a tvrdi da može “razgraditi protein šiljka i poremetiti njegovu funkciju” te tijelu pružiti “neusporedivu podršku u staničnoj obrani i detoksikaciji”.

Stručnjaci: Besmislice!

No stručnjaci za cjepiva poručuju da su to najobičnije besmislice.

“Ne postoji ništa od čega bi se trebalo detoksicirati, jer cjepiva nisu toksini”, kaže dr. Angela Rasmussen, virologinja iz organizacije za cjepiva i zarazne bolesti Sveučilišta Saskatchewan.

McCain je u međuvremenu izbrisala objavu, no njezin promotivni kȏd za popust i dalje je funkcionirao na web-stranici proizvođača dodatka, tvrtke The Wellness Company. Ni McCainini predstavnici ni tvrtka nisu odgovorili na CNN-ovu molbu za komentar.

U drugim objavama McCain iznosi sumnje u mRNA cjepiva, tvrdeći da su njezini prijatelji imali zdravstvene tegobe nakon cijepljenja, te dijeli video koji sugerira da sastojci cjepiva mogu trajno ostati u tijelu i mijenjati genom.

Infektolog: To jednostavno nije istina

mRNA u cjepivima protiv Covida-19 tijelu daje uputu da privremeno proizvede dio proteina šiljka virusa, objašnjava dr. William Schaffner, infektolog s Medicinskog centra Sveučilišta Vanderbilt. Taj protein pomaže imunološkom sustavu da prepozna virus i obrani se.

“mRNA se u tijelu nalazi u vrlo malim količinama i brzo se razgrađuje”, kaže Schaffner. “Ne zadržava se u tijelu, ne širi se, i nije joj potrebna nikakva ‘detoksikacija’. To jednostavno nije znanstveno valjana ideja.”

Rasmussen je uvjerena da se znanstvena istina često iskrivljuje namjerno. “Ovo nije samo dezinformacija – ovo je namjerna manipulacija. Ljudi koji to pokreću znaju što rade.”

Strah, neznanje i profit

Dr. Pieter Cohen s Harvardske medicinske škole smatra da pojava ovakvih “detoks” proizvoda upućuje na šire probleme s regulacijom dodataka prehrani u SAD-u. Za razliku od lijekova, suplementi ne prolaze stroge kontrole prije dolaska na tržište, a proizvođači lako iskorištavaju strahove vezane uz cjepiva.

“Ovo je idealna prilika za profitiranje: stvorite lažnu zdravstvenu prijetnju, pa ponudite rješenje u obliku suplementa”, kaže Cohen. “Zarađujete na nečemu što ni ne postoji.”

Ističe da je pojam “detoksikacije” nakon cjepiva potpuno nejasan:

“Što zapravo znači ‘detoks’ od cjepiva? Ukloniti učinak pojačanog imuniteta? Ili je riječ o teoriji da cjepivo uzrokuje neku skrivenu štetu – pa se nudi dodatak koji to tobože sprječava? Sve to temelji se na strahu, a ne na znanosti.”

Iako nijedno cjepivo nije savršeno, kaže, nuspojave poput bolova u ruci ili blage temperature su blage i prolazne – i nijedan dodatak prehrani ne može ubrzati njihov nestanak.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu