Connect with us

magazin

FOTOGALERIJA / Gala večera japanskih i hrvatskih kuhara napunila Arsenal do posljednjeg mjesta

Objavljeno

-

Ilirijin klub Arsenal bio je u petak navečer pun gostiju – održavala se velika gala večera, središnji događaj ovogodišnjeg Tuna, Sushi & Wine Festivala u Zadru. Tisuće slasnih zalogaja, prilagođenih velikom buffetu na parteru Arsenala, a i služena večera od pet sljedova s pratećim vinima iz podruma vinara zadarskog kraja na katu kluba, te prateći japansko-hrvatski program izazvali su veliki interes Zadrana i turista koji su ovih dana sletjeli u Zadar s prvim letovima. 

Na gala večeri su male zalogaje pripremali poznati zadarski kuhari Tomislav Karamarko, Josip Vrsaljko, Dario Kalmeta i Ilirijna chefica Irena Žilić te japanski sushi majstor Nobuhito Okado, koji je smotao 1.500 nigirija, uromakija i hosomakija, najpoznatijih suhi rolica. Naravno, uvijek s mesom tune uzgojene u uzgajalištima u zadarskom akvatoriju.

Okado je sa svojim kolegama iz tima masterchefa Akiyuki Nasua, koji je za ovu prigodu stigao s Okinawe kako bi pripremio pet jela za služenu večeru na katu, izveo Kaitai – ritualno rezanje velike tune. Umijeće rezanja tune nema samo ritualni smisao nego i praktični. Svaka pozicija mišića i potrbušine tune u japanskoj gastornomiji ima svoju specifičnu namjenu.

Glazbeno, večer su osvježile japanske umjetnice – gospel pjevačica Hakiri Mukai koja je program započela sa sjajnom izvedbom Amezing Grace, te Uratami Hitomi na sanhinu, trožičanom glazbalu, baš onom po čijim zvukovima mi na drugom kraju svijeta prepoznajemo japansku tradicionalnu glazbu.

Atraktivni show, zapravo povijesni igrokaz u Japanu popularne samurajske skupine Katanayaichi, upravo one koju pamtimo iz jedne od najupečatljivijih scena iz Tarantinova klasika „Kill Bill”, izazvao je veliki aplauz posjetitelja sinoćnjeg događanja.

Gala večeru u Arsenalu prebacio je s japanskih na dalmatinske postavke popularni Berekin, Oliver Jakovčev u čast svom slavnom prijatelju i imenjaku Oliveru Dragojeviću.

Tuna, Sushi & Wine Festival se nastavlja u subotu pod šatorom na Trgu Petra Zoranića. Uz stalnu kulinarsku postavu u kuhinji na otvorenom, gost će i u subotu i u nedjelju biti chef Tomislav Karamarko koji će pripremati Marikomercovu Terinu od tune i kozica. U jutarnjim satima ista će ekipa japanskih kuhara ponoviti Kaitai show, a nevečer na festivalsku pozornicu izlaze Lucija Marcelić i Pink Noise.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

BLUE FISH FESTIVAL / Ovog vikenda u Kalima vrhunska gastronomija i glazbeni program uz more!

Objavljeno

-

By

Ovog vikenda, 19. i 20. lipnja, Kali ponovno postaju središte okusa, tradicije i vrhunske gastronomije. Na atraktivnoj lokaciji punte Artine održava se šesto izdanje Blue Fish Festivala, manifestacije koja na jedinstven način spaja ribarsku tradiciju mjesta Kali, vrhunsku gastronomiju i glazbeni program uz more.

Plava riba, simbol mjesta koje živi od mora, ponovno će biti glavna zvijezda festivala. Srdela, inćun i tuna u rukama vrhunskih kuhara postaju moderna i kreativna jela koja iz godine u godinu privlače sve veći broj posjetitelja.

Ovogodišnji Blue Fish Festival okupit će poznatog hrvatskog chefa Davida Skoku te zadarske kuhare Josipa Vrsaljka i Tomislava Karamarka, kojima će se pridružiti sushi chef Mladen Križanović. Tijekom dva festivalska dana pripremat će ukupno šest autorskih jela i sushi specijalitete inspirirane bogatstvom Jadrana. Ekipi se pridružuje gostujući kuhar iz Slovenije Gregor Podržaj koji je posebno vezan za Kali koje posjećuje više od 40 godina. Autor je 2 kuharice, a jedna naslova ˝Iz mora u lonac˝ posvećena je pripremi jadranske ribe.

Poseban doživljaj festivalu daje njegova lokacija – punta Artine, uz more u mjesnoj lučici Batalaža, gdje se gastronomija susreće s autentičnim mediteranskim ambijentom.

Uz gastro program, posjetitelje očekuje i bogat glazbeni sadržaj. U petak nastupa Dino Petrić, dok će u subotu atmosferu dodatno zagrijati Petar Dragojević.

Blue Fish Festival nije samo gastronomska manifestacija već i događaj koji promovira važnost konzumacije plave ribe, održivo ribarstvo te bogatu ribarsku tradiciju Kali, jednog od najpoznatijih ribarskih mjesta na hrvatskoj obali.

Pozivamo sve ljubitelje dobre hrane, mora i glazbe da nam se pridruže u Kalima i dožive jedinstvenu atmosferu Blue Fish Festivala.

Nastavi čitati

magazin

FOTOGALERIJA / Đir po gradu sa Sašom Čukom

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka
Nastavi čitati

magazin

SLOBODAN ULAZ / Leb i Sol donosi makedonski fusion zvuk na Muraj Art & Sound

Objavljeno

-

By

Jedan od najutjecajnijih makedonskih bendova i pionir fusion glazbe na ovim prostorima, legendarni sastav Leb i Sol, nastupit će u četvrtak, 18. lipnja u 21 sat na zadarskim zidinama u sklopu programa Muraj Art & Sound.

Poznat po jedinstvenom spoju makedonskog folklora, progresivnog rocka i jazz-rocka, Leb i Sol već pet desetljeća gradi prepoznatljiv glazbeni izričaj koji je stekao brojne poklonike diljem Europe i svijeta. U različitim sastavima djeluje od 1976. godine, dok aktualna postava postoji od 2007., kada je objavljen i njihov posljednji studijski album „I taka nataka…”, na kojem je gostovao i poznati hrvatski glazbenik Dado Topić.

Tijekom bogate karijere bend je ostvario brojne međunarodne nastupe diljem Europe, ali i u Engleskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Australiji. Posebno se ističe projekt „Leb i Sol Symphony”, realiziran 2016. godine u suradnji s orkestrom Makedonske opere i Studentskim simfonijskim orkestrom iz Skoplja. Godine 2024. objavili su LP „Live in Constantinus”, snimljen uživo na festivalu Constantinus u Nišu, a tijekom ovog ljeta planiraju započeti snimanje novog studijskog materijala.

Publika na zadarskim zidinama moći će uživati u presjeku njihove impresivne diskografije i bezvremenskim skladbama poput „Marija”, „Devetka”, „Leb i igri”, „Galeb”, „Mandarina”, „Kako ti drago”, „Ručni rad”, „Bistra voda”, „Skakavac”, „Si zaljubiv edno mome”, „Aber dojde Donke”, „Raspukala Šar planina” i brojnim drugim pjesmama koje su obilježile generacije slušatelja.

Aktualnu postavu benda čine Dimitar Božikov na gitari, Kokan Dimuševski na klavijaturama, Bodan Arsovski na bas gitari i Mihail Parušev na bubnjevima.

Uz koncertni program, posjetitelji će moći razgledati i kupiti unikatne proizvode lokalnih obrtnica, čiji će štandovi i ovoga puta upotpuniti večer. Muraj Art & Sound tijekom ljetnih mjeseci donosi vrhunske glazbene i kulturne sadržaje na jedinstvenu pozornicu zadarskih bedema pod zaštitom UNESCO-a, spajajući suvremenu umjetnost, glazbu i iznimnu kulturnu baštinu grada.

Ulaz na koncert je slobodan.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu