magazin
PETAK U KINO ZONI: “Queer” s veličanstvenim Danielom Craigom, te filmski klasik “Francuska veza” u sjećanje na Genea Hackmana!
Novi dvostruki program u Kino Zoni u petak 28. ožujka vam donosi najnoviju romantičnu dramu Luce Guadagnina, briljantnu adaptaciju istoimene novele Williama S. Buroughsa – ”Queer” s veličanstvenim Danielom Craigom u glavnoj ulozi, a zatim i filmski klasik ”Francuska veza” koji se prikazuje u sjećanje na nedavno preminulog legendarnog glumca Genea Hackmana!
Godina je 1950. William Lee, američki je iseljenik koji živi u Mexico Cityju te koji dane provodi u gotovo potpunoj samoći, osim s tek nekolicinom drugih članova male američke zajednice. Međutim, njegov susret s Eugeneom Allertonom, iseljenikom i bivšim vojnikom, koji je upravo pristigao u grad, po prvi puta će mu pokazati da je možda konačno moguće ostvariti intimnu povezanost s drugim ljudskim bićem…
Nakon niza uspješnih filmova koji uključuju i nagrađivanu gay dramu ”Calle Me By Your Name”, rimejk kultnog horora ”Suspiria” i romantičnu sportsku dramu ”Izazivači”, istaknuti talijanski redatelj Luca Guadagnino je prošle godine na festivalu u Veneciji predstavio i svoje najnovije remek-djelo, adaptaciju novele ”Queer” velikog američkog pisca i bitnika Williama S. Buroughsa.
To ambiciozno ostvarenje jako je dobro prihvaćeno od strane kritike i publike, a uz majstorsku režiju i britak scenarij Justina Kuritzkesa, svi mahom ističu veličanstvenu glumu Daniela Craiga koja mu je među ostalom donijela i nominaciju za Zlatni Globus, kao i onu njegova filmskog partnera Drewa Starkeya. Ako volite lik i djelo spomenutog pisca, ovo je film koji se ne propušta.
U ”Francuskoj vezi” dvojica detektiva njujorške policije iz Ureda za narkotike naiđu na lanac krijumčara heroina sa sjedištem u Marseilleu, ali njihovo zaustavljanje i hvatanje njihovih vođa pokazalo se nedostižnim ciljem. Zanimljiv kontrast uspostavlja se između ‘Popaja’ Doylea, prgavog alkoholičara koji je ipak vrijedan i predan policajac, i njegovog neprijatelja Alaina Charniera, uglađenog i urbanog gospodina koji je ipak kriminalac i jedan od najvećih dobavljača droge čistog heroina u Sjevernu Ameriku…

Po mišljenu struke, kritike, ali i samih filmofila, ”Francuska veza” je bez imalo sumnje jedan od najznačajnijih i najutjecajnijih filmova 70-ih godina prošlog stoljeća maestralno režiran od strane Williama Friedkina koji vješto spaja grubi realizam kriminalističkog podzemlja i policijskih snaga s čistim adrenalinom i napetošću najbolje manifestiran kroz antologijski prizor automobilske potjere koja i dan-danas slovi kao jedna od najbolje prikazanih u povijesti sedme umjetnosti.
Jedan od razloga zbog kojeg ”Francusku vezu” možemo nazvati bezvremenskim ostvarenjem je svakako i nezaboravna rola nedavno preminulog legendarnog glumca Genea Hackmana koji se kao prgavi, ali pravični detektiv ‘Popaj’ Doyle upisuje u filmske anale. Naravno, Hackman je za svoje glumačko umijeće nagrađen Oskarom za najbolju mušku ulogu, a zlatnim kipićima je nagrađen i sam film, režija, montaža i adaptirani scenarij. Uz Hackmana nezaboravne glumačke nastupe u filmu među ostalima bilježe i Fernando Rey, Roy Scheider te Tony Lo Bianco.
”Queer” je na rasporedu u petak 28. ožujka s početkom od 18h dok ”Francusku vezu” gledamo od 20.30h. Projekcije će se održati u Polivalentnoj dvorani Providurove palače, a ulaznice se mogu kupiti na samoj lokaciji prikazivanja od 17, odnosno, 19.30h.
*Ulaznice se mogu rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.
*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra, Zadarske županije, Zaklade kultura Nova i Hrvatskog audiovizualnog centra, a odvija se u partnerstvu s Koncertnim uredom Zadar.
magazin
VEČERAS NA ADVENTU: Na Zoraniću Kuzma & Shaka Zulu; na Tržnici DJ Boris i DJ Papa Gogo a.k.a. Stari Jarac
Prije više od tri desetljeća izašao je prvi album kultnog splitskog benda „Kuzma & Shaka Zulu”, a večeras u 21 sati nastupit će na Trgu Petra Zoranića na „Adventu u Zadru”. Iako Sašu Kuzmića i Galilea Tajča glazbeni kritičari opisuju kao rap-reggae-italo i disko izvođače, pokušavajući opisati prepoznatljivi zvuk splitskog dvojca te partijanersku ekipu, đireve i sitne splitske kriminalce kao junake i ambijent njihovih pjesama, za prepoznavanje je dovoljno samo nabrojati neke od njihovih najvećih hitova koji su obilježili domaću estradu. „Jedna mala Iva”, „Ruke gore”, „Vozimo se, vozimo”, „U mojoj ulici”, „Prva liga”, „Puknuta ekipa”, pa do najnovije „Tutapatike”, već tri desetljeća na radost fanova svih generacija nude slatki ekstrovertirani eskapizam „Kuzme & Shaka Zulua”. Nižu se slike Splita iz osamdesetih i devedesetih prošlog stoljeća, bezbrižan život, ljeto u kvartu, toplina noći uz more ili sve ono što je potrebno da prohladnu prosinačku večer učini posebnom i toplijom.
„Bolje prolazimo u Zadru nego u Splitu”, kazao je jednom Kuzmić opisujući atmosferu na zadarskim nastupima od klupskih koncerata do lanjskog Meat Me festivala. Evo ih i na zadarskom Adventu u 21 sati. Ulaz je slobodan, a događaj organiziraju Grad Zadar i zadarska Turistička zajednica.
Večerašnji program nudi još predstavu Sveti Nikola u 18 sati na Tržnici, dok u sklopu Božićnog gramofona, također na pijaci, od 20.30 sati nastupaju DJ Boris (Hedera) te pionir hrvatske house scene i DJ veteran Papa Gogo a.k.a. Stari Jarac.
magazin
FOTOGALERIJA / Nastup Jure Brkljače na Adventu u Zadru
magazin
PJESMA KOJA SPAJA DVA GLAZBENA SVIJETA / Željko Samardžić & Duško Lokin donose novu pjesmu “Maestral”
Glazbena scena bogatija je za još jednu pjesmu, ovoga puta u jedinstvenoj interpretaciji dvojice prepoznatljivih vokala – Željka Samardžića i Duška Lokina. Njihova nova suradnja, pjesma Maestral, donosi toplinu mediteranskog duha, nostalgiju i duboku emociju koja ostaje već nakon prvog slušanja.
“Jako mi je drago da smo Željko i ja uspjeli snimiti pjesmu. Željko je isto kao i ja – zadarsko dite! On je mene dolazio slušati na koncertima dok je živio u Zadru”, prisjeća se Duško Lokin.
Autor glazbe i aranžmana je Blaž Andračić, dok tekst potpisuje Mario Raguž. Ovaj autorski tandem stvorio je skladbu koja prirodno spaja Samardžićevu karakterističnu vokalnu eleganciju s Lokinovim iskustvom i interpretativnom iskrenošću, stvarajući pjesmu koja odiše zrelošću, snagom i lirikom koja dira.
Kroz nježne slike maestrala, sunca, morskih vali i tramuntane, stvara se poetski dijalog između čovjeka i prirode koja postaje čuvar najdragocjenijeg osjećaja – ljubavi. “Tekst je poseban, a cijela pjesma je zapravo metafora”, kaže Duško.
Maestral je sniman u studiu La notte u Brdovcu, pod producentskom palicom Blaža Andračića, čiji prepoznatljiv glazbeni potpis daje pjesmi dodatnu dubinu i atmosferu mediteranske romanse.
“Zadar vam je poznat po najljepšem maestralu na svijetu. Nije vam svaki vjetar isti. Primjerice, kad su ljeti one paklene vrućine, u Zadru zna zapuhati maestral vrijeme vam se pretvori u jednu milinu”, objašnjava Lokin.
Snažna emocija, bezvremenski zvuk i spoj dvaju glasova koji nose cijeli regiju čine Maestral baladom koja će zasigurno pronaći svoj put do široke publike i postati nova glazbena uspomena za pamćenje.
Pjesmu možete poslušati ovdje.
-
magazin3 dana prijeFOTOGALERIJA / Gastro turneja po adventskim kućicama u Zadru, 4. dio – đir po Božićnom gramofonu na Pijaci
-
magazin4 dana prijeMJESEČNI HOROSKOP ZA PROSINAC: Jarac ubire plodove svog truda, Vodenjak upoznaje posebnu osobu!
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijeFOTOGALERIJA / Svečani domjenak u OB Zadar za djelatnike koji su otišli u mirovinu
-
Hrvatska4 dana prijeVUKOSAV, PEDIĆ, FRANCIŠKOVIĆ, VUČAK-LONČAR… / Objavljen je godišnji popis: Ovo su najbolji doktori i doktorice u Zadru i u Hrvatskoj…







