Connect with us

Hrvatska

Novi oblici vršnjačkog nasilja: Znate li što su učeničke “grupe bez”?

Objavljeno

-

Svi pričaju o nevjerojatnoj Netflixovoj seriji “Adolescencija” koja na izrazito realističan način opisuje problem vršnjačkog nasilja, često neshvatljivog i skrivenog roditeljima i učiteljima. Koliko je i u domaćim osnovnim školama žrtava novih oblika nasilja o kojima odrasli ne znaju ništa i koje im je teško shvatiti čak ako im se odvija pred nosom? O tome koliko kao odrasli razumijemo nove oblike vršnjačkog nasilja i što u njegovom suzbijanju možemo činiti a što (ne) činimo, u Novom danu N1 televizije razgovarali su s nastavnicama iz zagrebačke OŠ Ivana Meštrovića Gordanom Ljubas i Helenom Mađer.

Te dvije predane i aktivne nastavnice u OŠ Meštrović na izvannastavnoj aktivnosti Zajednica aktivnih građana upravo provode projekt protiv vršnjačkog nasilja “Sjena prijateljstva” u sklopu kojega su održane fokus grupe s roditeljima i učenicima, kao i istraživanje među učenicima i profesorima škole.

“Istraživanje provedeno na relevantnom uzorku među učenicima osnovnih i srednjih škola pokazuje da su u gradu Zagrebu cyber nasiljem najviše pogođena djeca u osnovnim školama. U projektu ‘Sjene prijateljstva – sigurna škola, sretna škola’ od naših smo učenika u fokus grupa doznali o različitim novim oblicima cyber nasilja. Npr., ignoriranje isključivanjem iz grupa. Imate niz Whatsapp grupa koje u naslovu imaju ‘bez nekoga’, znači imate u naslovu neki razred pa bez Ivana. Na tim grupama koje su ‘bez nekoga’ je vrijeđanje, omalovažavanje. Imate poruke prijetećeg sadržaja koje budu izbrisane one sekunde kada su pročitane”, objašnjava nastavnica Gordana Ljubas.

Osnovna škola Ivana Meštrovića prošle je školske godine uvela pravilo da nema korištenja mobitela u školi, osim u iznimnim situacijama kada to zahtjeva učitelj za potrebe nastave.

“Jedan od ciljeva je bio i suzbijanje cyber nasilja, no tu ne možemo reći da smo uspješni jer poruke stižu i nakon nastave. Zanimljivo je pitanje koliko kao odrasli prepoznajemo nove oblike nasilja. Naše istraživanje među učiteljima pokazuje da oni često prepoznaju nasilje, i ogromna većina njih, čak 80 posto, kaže kako se nasilje većinom odvija eletroničkim putem, a fizičko nasilje je u padu. Oni ga vide i primjećuju, a način kako ga detektiraju je raznolik: ili ga učenici prijave sami, ili im kažu neki drugi učenici u povjerljivom razgovoru, primjete promjene ponašanja kod učenika – oni se ili povlače ali često mogu i sami postati agresivni nakon što budu žrtve nasilja”, poručila je Helena Mađer.

“Roditelji znaju biti dio problema”

Roditelji i nastavnici, nažalost, često budu dio problema kod pojave vršnjačkog nasilja, a zapravo je njihova uloga ključna u suzbijanju i rješavanju izazova vezanih uz međuvršnjačko nasilje.

“Učitelji uglavnom kažu da reagiraju po protokolu, no učenici kažu kako nekada dolazi do izjednačavanja žrtve i nasilja i da učitelji, nesvjesni problema, nekad izgovaraju rečenice poput ‘pa, pomirite se’ ili ‘odite zajedno razgovarati sa stručnim suradnicima’ – pa se djeca žrtve onda osjećaju obeshrabrenima… Roditelji nekad znaju biti dio problema, a s druge su strane ključno rješenje. Djeca nam znaju reći da roditelji, baš kao i učitleji, ponekad podcjenjuju ili obezvrijede njihov problem pa kažu: ‘Pa, pomiri se s tom djevojčicom jer sam ja dobra s njezinom mamom’ ili ‘pa vi se tolike godine družite, pa sve će biti u redu’ ili ‘Briga te za nju ili njega, nađi si novog prijatelja’. Roditelji posebno znaju biti problem kad je njihovo dijete nasilnik, kad se više djece na njega žale. Oni burno reagiraju: ‘ne, to nije moje dijete’, ili ‘drugi to isto rade’ ili ‘Pa uvijek je bilo toga, dižete to na preveliku razinu’ – i tako banaliziraju problem. Problem je i kad roditelji misle da će škola sve riješiti”,  ispričala je nastavnica Ljubas.

U sklopu projekta “Sjena prijateljstva” traži se rješenje problema vršnjačkog nasilja na višu razina, kroz suradnju svih aktera – učenika, profesora i roditelja te edukaciju šire zajednice.

U sklopu projekta u ponedjeljak 24. ožujka u 18 sati u prostorijama mjesnog odbora u Koprivničkoj ulici u Zagrebu održat će se I tribina “Vršnjačko nasilje” na kojem sudjeluje niz stručnjaka koji rade s djecom.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Dogovoreni detalji vojnog roka: Oni s prizivom savjesti birat će između dvije mogućnosti

Objavljeno

-

By

U vrhu hrvatske Vlade održan je važan sastanak na kojem su usuglašena tri ključna dokumenta koji će oblikovati budućnost nacionalne obrane. Uz premijera, na sastanku su sudjelovali potpredsjednici Ivan Anušić i Davor Božinović, ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, predstavnici Glavnog stožera Oružanih snaga te ostali visoki dužnosnici.

Tema sastanka bila je finalizacija strategije obrane, dugoročni plan razvoja Oružanih snaga te izmjene Zakona o obrani, s posebnim naglaskom na uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja. Prva dva dokumenta, koji se odnose na strategiju obrane i plan razvoja Oružanih snaga, već su ažurirani i prilagođeni novim globalnim izazovima, piše 24 sata.

Oba dokumenta navodno su dobila potporu svih nazočnih na sastanku i uskoro će ih uputiti predsjedniku Zoranu Milanoviću na daljnje usuglašavanje. Ova dva dokumenta ključna su za sazivanje sjednice Vijeća za obranu. Treći dokument su izmjene Zakona o obrani, čije će promjene donijeti vojni rok.

Ove izmjene trenutno su u fazi finaliziranja, a dogovoreno je da će biti potrebna dodatna usuglašavanja. Jedna od ključnih promjena odnosi se na služenje civilnog vojnog roka, koji će biti opcija za sve one koji ne žele služiti vojni rok.

Izmjene Zakona o obrani trebale bi uskoro ući u javno savjetovanje. Očekuje se da će dokument biti u javnom savjetovanju u lipnju, a prvo čitanje zakona u Hrvatskom saboru planirano je za srpanj. Nakon ljetne stanke, u rujnu bi trebalo biti drugo čitanje, a izglasavanje se očekuje u listopadu. I ovaj dokument bit će upućen na usuglašavanje predsjedniku Milanoviću.

Ove godine bit će postavljen cijeli pravni okvir za temeljno vojno osposobljavanje, piše 24 sata. Kako je najavio ministar, vojni rok trajat će dva mjeseca, a ročnici će imati pravo na naknadu od oko 1100 eura mjesečno, uz smještaj i hranu.

Vrijeme provedeno u vojarnama bit će uračunato u radni staž, a ročnici će imati prednost pri zapošljavanju u javnim i državnim službama.

Priziv savjesti

Za one koji se pozovu na priziv savjesti predviđene su dvije opcije.

Prva opcija odnosi se na služenje u sustavu civilne zaštite, koje će trajati tri mjeseca. Tijekom ovog razdoblja ročnici će biti osposobljeni za djelovanje u kriznim situacijama poput požara, poplava ili potresa. Naknada za ovu opciju trebala bi biti manja i iznositi 250 eura.

Druga opcija uključuje četiri mjeseca službe u lokalnoj samoupravi, gdje će ročnici obavljati poslove poput čišćenja kanala ili košnje trave i slično. Kako doznajemo, nije dogovoreno, odnosno treba finalizirati, hoće li taj dio obuke biti uračunat u staž.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Danas i sunce i pljuskovi, očekujemo i grmljavinu

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Hrvatsku u petak očekuje djelomice sunčano vrijeme s promjenjivom naoblakom te mjestimice kišom i grmljavinom koje bi do kraja dana trebalo biti sve manje, prognoziraju iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).

Vjetar će biti slab do umjeren južni i jugozapadni, na Jadranu i jugo.

Najviša dnevna temperatura većinom će se kretati između 16 i 21 Celzijevog stupnja.

U subotu barem djelomice sunčano i iznadprosječno toplo. Mjestimice uz više oblaka u Gorskom kotaru, na širem riječkom području i u unutrašnjosti Dalmacije može pasti malo kiše. Vjetar slab do umjeren jugozapadni, na Jadranu i jugo. Najniža temperatura zraka od 5 do 9, na Jadranu između 9 i 12 °C. Najviša dnevna uglavnom između 18 i 22 °C, u Gorskoj Hrvatskoj malo niža.

IZGLEDI VREMENA:

Barem djelomice sunčano i iznadprosječno toplo, osobito u nedjelju i ponedjeljak na kopnu. Neće biti posve stabilno, pa uz više oblaka ponajprije na širem riječkom području i u Gorskom kotaru može pasti malo kiše, a u ponedjeljak popodne u unutrašnjosti Dalmacije te u Gorskoj Hrvatskoj mogući su lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom. Povremeno će puhati umjeren jugozapadnjak, u višim predjelima ponegdje i jak, a na Jadranu i jugo.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Stiže nova ciklona, prijete obilna kiša, grmljavina, moguća i tuča

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Pogledajte što za naredne dane prognozira meteorologinja Tea Blažević.

Pretežno je oblačno diljem zemlje, tlak zraka je u padu, stiže nova promjena vremena u nastavku četvrtka. Narednih sati kiša i pljuskovi zahvatit će najprije obalu Jadrana i područje u Jadran, poslijepodne će oborine biti i u unutrašnjosti. Na snazi je upozorenje putem sustava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda za veći dio zemlje. Lokalno treba računati na obilniju oborinu, osobito duž Jadrana i uz Jadran, iako izraženih pljuskova s grmljavinom može biti i u osječkoj i zagrebačkoj regiji, što može pratiti i pojava tuče te snažnih naleta vjetra.

Nestabilno će biti i na Veliki petak. KIše i pljuskova bit će lokalno uglavnom duž Jadrana i uz Jadran, iako prolazno pljuskova može biti i u unutrašnjosti.

Za vikend stabilnije.

U subotu ujutro još malo kiše može biti na sjevernom Jadranu i u gorju, dok će za Uskrs posvuda biti uglavnom suho, pretežno sunčano i razmjerno toplo.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu