Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

HGK- ŽUPANIJSKA KOMORA ZADAR / Održavana prva lokalna radionica o izazovima Plavoga gospodarstva u sklopu projekta BLUE ECOSYSTEM

Objavljeno

-

HGK- Županijska komora Zadar u sklopu provedbe Interreg Euro-Med projekta BLUE ECOSYSTEM, 17. prosinca u svojim je prostorijama organizirala hibridnu  radionicu naziva „Oblikovanje budućnosti plavoga gospodarstva“. Ovo je prva takva radionica u projektu Europske unije BLUE ECOSYSTEM, sufinanciranog iz programa Interreg Euro-MED u kojem je HGK – Županijska komora Zadar partner. BLUE ECOSYSTEM usmjeren je na poticanje inovacija i održivosti u plavom gospodarstvu mediteranske regije, s posebnim naglaskom na suradnju različitih dionika.

Cilj radionice bio je pružiti jedinstvenu priliku za raspravu o praktičnim rješenjima koja odgovaraju na ključne izazove te otvaranje novih prilika u području plavog gospodarstva. Sudionici radionice imali su priliku saznati više o trenutnim trendovima i izazovima u plavom gospodarstvu kroz prezentacije stručnjaka i podijeliti vlastite stavove o toj temi, povezati se s dionicima iz različitih sektora plavog gospodarstva i razmijeniti iskustva te uspostaviti kontakte s partnerima iz projekta BLUE ECOSYSTEM iz sedam europskih zemalja, Italije, Francuske, Grčke, Portugala, Španjolske, Albanije, Cipra te istražiti mogućnosti suradnje na novim projektima

Na radionici je prisustvovalo dvadeset sudionika, dok ih je četvero radionicu pratilo online putem MS Teams aplikacije. Svi sudionici radionice bili su predstavnici peterostruke spirale plavoga gospodarstva koju čine akademska zajednica, privatni sektor, vlada, organizacije civilnoga društva i prirodno okruženje, a koji su ključni dionici projekta BLUE ECOSYSTEM.

Okupljene je uime domaćina pozdravio predsjednik Županijske komore Zadar Denis Ikić istaknuvši da je Županijska komora Zadar s obzirom na značaj plavoga gospodarstva za Zadarsku županiju kao i njegov potencijal i potrebe za daljnjim razvojem, do sada sudjelovala u brojnim projektima sufinanciranim sredstvima Europske unije koji su bili usmjereni na jačanje istraživačkih i inovacijskih kapaciteta dionika u sektorima plavoga gospodarstva.

Voditeljica projekta u HGK – Županijskoj komori Zadar Maša Jurin predstavila je prisutnima projekt BLUE ECOSYSTEM te njegove protekle i buduće aktivnosti dok je Mateo Ivanac, voditelj Odjela za inovacijski sustav, Centra za inovacije i EU projekte HGK održao prezentaciju o izazovima i prilikama Plavoga održivog gospodarstva s naglaskom na pregled trenutnih trendova u pilot-regijama obuhvaćenim projektom.

Nakon uvodnih izlaganja, sudionici su sudjelovati u grupnim radionicama na kojima su radili  na prepoznavanju i definiranju ključnih i zajedničkom osmišljavanju inovativnih rješenja u tri tematska područja Održiva zaštita okoliša u turizmu, Razvoj pomorske i obalne infrastrukture i Sigurnost i upravljanje morskim resursima u akvakulturi i ribarstvu. Rezultati radionice bit će praktični koraci koji će pomoći ubrzanju održivih praksi i inovacija u plavom gospodarstvu.

Projekt BLUE ECOSYSTEM, ukupnog proračuna 2,9 milijuna EUR sufinanciran je sredstvima programa teritorijalne suradnje EU Interreg Euro-Med. Provedba projekta započela od 1. siječnja 2024. a trajat će do 30. rujna 2026. godine (33 mjeseca), a partneri su, osim HGK – Županijske komore Zadar, još devet institucija iz Italije, Francuske, Grčke, Portugala, Španjolske, Albanije i Cipra. Pridruženi partner HGK je Sveučilište u Zadru.

BLUE ECOSYSTEM bavi se izazovima različitih plavih održivih gospodarstava u nekoliko inovacijskih domena kao što su morski ekosustav i obalno područje, plave biotehnologije, morske obnovljive energije, ribarstvo i akvakultura, luke, brodogradnja, pomorska robotika, obalni i pomorski turizam. Projektne aktivnosti obuhvatit će uspostavu i testiranje inovacijskih laboratorija ko-kreacije za ubrzanje tranzicije prema konkurentnom, inovativnom, održivom i otpornom ekosustavu Plavog rasta u pilot regijama uz angažman svih dionika. Cilj je tih aktivnosti povećanje suradnje i kapaciteta dionika tzv. peterostruke spirale (quintuple helix), a to su: akademska zajednica; gospodarstvo, industrija, privatni sektor; vlada, politički sustav; organizacije civilnoga društva, informirana javnost; prirodno okruženje.

Projektne aktivnosti u skladu su s aktivnim promicanjem pristupa peterostruke spirale Europske unije, prepoznajući održivi razvoj i inovacije kao važne razvojne prioritete u zemljama članicama.

Program europske teritorijalne suradnje Interreg Euro-MED ima za cilj učiniti mediteransku regiju pametnijom (programski prioritet Smarter MED) i zelenijom te poboljšati interakciju među njenim dionicima.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

SVEUČILIŠTE I ŠKOLSKA KNJIGA: Predstavljanje Velike geografije Hrvatske – knjige 4. i 5. 

Objavljeno

-

By

Sveučilište u Zadru i Školska knjiga d.d. u ponedjeljak 24. ožujka, s početkom u 11 sati, u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru organiziraju predstavljanje knjiga:

Velika geografija Hrvatske, knjiga 4. Stanovništvo i naselja (demogeografska obilježja) Hrvatske

Velika geografija Hrvatske, knjiga 5. Geografska obilježja gospodarstva (ekonomska geografija) Hrvatske

Kapitalna edicija „Velika geografija Hrvatske” sastoji se od sedam knjiga u kojima urednik Damir Magaš s još preko 40 znanstvenika sveobuhvatno obrađuje hrvatski prostor.

Pozdravne riječi u ime nakladnika uputit će predsjednik Upravnog odbora Školske knjige dr. sc. Ante Žužul i prorektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Lena Mirošević, a knjige će predstaviti rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić, prof. dr. sc. Vera Graovac Matassi, izv. prof. dr. sc. Jadranka Brkić-Vejmelka te glavni urednik prof. emeritus Damir Magaš.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

“KATEHEZA KAO LABORATORIJ DIJALOGA” / Susret župnih kateheta na Belafuži

Objavljeno

-

By

Susret župnih kateheta Zadarske nadbiskupije pod nazivom „Kateheza kao ‘laboratorij dijaloga'” održava se u utorak, 18. ožujka u 19,30 sati u župi Uznesenja BDM na Belafuži u Zadru.

Na temelju svjedočanstva, primjera dobre prakse i iskustvenog učenja, sudionicima će biti omogućeno usvojiti mogući model u oblikovanju katehetskih susreta.

Susret je za sve za suradnike u župnoj katehezi koji na bilo koji način sudjeluju u procesu kršćanske formacije ili to žele činiti ubuduće, za župne suradnike koji vode katehezu odraslih, mladih i djece u župi.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

VIJESTI IZ SV. FRANE U ZADRU: Objavljena knjiga partizana Mihičića koji je u duši ostao fratar

Objavljeno

-

By

Samostan sv. Frane u Zadru objavio je knjigu Andre Vida Mihičića pod naslovom Riječi okrutne ljubavi. Andro Mihičić, imao je redovničko ime Vid, koje je stalno uz krsno koristio. Rođen je u Belom na otoku Cresu 26. III. 1896., a preminuo u Krku 26. I. 1992. U Dubrovniku je studirao teologiju i filozofiju. Na postdiplomski studij u Pariz  otišao je 1924., s nekoliko kolega franjevaca, i na Sorboni 1927. godine položio licencijat iz povijesti umjetnosti i estetike, a 1929. licencijat na Školi za žive orijentalne jezike. Poslije studija godinu dana predavao je na franjevačkoj gimnaziji u Dubrovniku, a poslije toga na franjevačkoj nižoj gimnaziji na Badiji kod Korčule. Odatle je 1942 otišao u partizane na Lastovo, zatim na Vis i u Bari. Iz Barija je poslan u El Shat kako bi kao kapelan bio na službu izbjeglicama. Poslije rata bio je kustos Galerije umjetnina u Splitu, a poslije toga u Zagrebu, kada je napustio franjevce. Od 1947. bio je redovni profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, sve do mirovine 1966.

Knjiga Riječi okrutne ljubavi zapravo je rukopis kojeg je Mihičić napisao 1976., posvetio i poslao svom bivšem badijskom učeniku fra Ivu Peranu u Zadar, koji je tada obnašao službu provincijala Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri.

Iako je Mihičić napustio franjevce s nekima od njih ostao je čitav život povezan. Pratio je život svoje bivše zajednice i ostao na svoj način dio nje, pa mu je zato bilo moguće govoriti o lošim i dobrim osobinama pojedinih redovnika, o manama redovnika, ali i o šansama koje njihov život uključuje. U spisu se pokajničkim tonom obraća redovnicima svoje bivše zajednice pokušavajući im pomoći da istinskije žive Evanđelje. I kada ih kritizira čini to sa željom da im savjetom pomogne, da ih ojača i ohrabri za svjedočenje vjere. Njegove duboke duhovne i teološke misli plod su životne mudrosti, a savjeti koje nudi svećenicima i redovnicima filozofske su i vjerske istine s uputama kako ih živjeti i svjedočiti. Iako su Mihičićevi savjesti prvenstveno zamišljeni kao pomoć redovnicima i svećenicima, mnoge od njegovih poruka mogu biti korisne za svakog čovjeka.

Knjigu je za tisak priredio i predgovor napisao fra Stipe Nosić.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu