Svijet
Izrael ide na nokaut

“Kao tinejdžer sam trenirao boks. Ono što sam naučio iz tog iskustva – preporučujem malo boksačkog treninga svim budućim civilnim stratezima – jest da možete primiti udarac i nastaviti borbu. Ali ako vaš protivnik uspije povezati kombinaciju više udaraca, počnete teturati, a zatim udarci pljušte sve dok runda ne završi ili dok trener ne baci ručnik u ring”, piše za Atlantic Eliot Cohen, profesor emeritus Sveučilišta Johns Hopkins.
To su Izraelci učinili Hezbolahu u prošla dva mjeseca. Prvo su ubili Fuada Šukra, vrhovnog vojnog zapovjednika libanonske milicije. Zatim su detonirali tisuće pagera pripadnika Hezbolaha, a potom i voki-tokije. Onda su pokrenuli stotine zračnih napada te gađali skladišta oružja. A sada je Izrael, ekvivalentom razornog aperkata, usmrtio vođu Hezbolaha Hassana Nasrallaha i druge lidere koji su se okupili u bunkeru.
Mnogi su krivo shvatili izraelske napade
Cijeli slijed izraelskih vojnih napada krivo su shvatili oni koji misle da je mir norma i da samo treba pronaći najbrži način da se napadi zaustave, umjesto da shvate što vojna kampanja namjerava postići i kakvi su njeni izgledi za uspjeh. Možda nije ugodno zauzeti takvu perspektivu, ali je svakako neophodno.
Izrael je 7. listopada doživio strateški šok, odnosno neočekivan udarac. Sljedećih nekoliko dana višestruke razine zapovijedanja Izraelskih obrambenih snaga (IDF) jednostavno su bile nefunkcionalne. Međutim, budući da Hamas nije mogao nastaviti svoj inicijalni udarac, IDF se na kraju uspio oporaviti.
Hezbolah nije trebao biti zatečen na sličan način. Dana 8. listopada i u mjesecima nakon toga odlučio je ispaliti projektile preko granice u Izrael, ubijajući civile i vojnike, kako bi izrazio solidarnost s Hamasom te iskoristio izraelski nered i paralizu.
Hezbolah je pretrpio rijetko viđen šok u povijesti ratovanja
Hezbolah je bio svjestan da je u ratu s Izraelom jer je taj rat i započeo i stalno ga isticao. Ali od srpnja je pretrpio operativni šok kakav se rijetko viđa u bliskoistočnim sukobima ili zapravo u većini ratova.
Izraelska strategija bila je pogoditi neprijatelja na različitim mjestima. Napadom na Šukra i njegove suradnike zadali su udarac vodstvu Hezbolaha, a zatim udarili na regionalne i funkcionalne zapovjednike, uključujući šefa Hezbolahovih raketnih snaga. Eksplozije pagera i voki-tokija bile su snažan udarac Hezbolahovoj središnjoj upravi – ljudima koji su potrebni bilo kojoj složenoj organizaciji da bi djelovala.
Napadi ih nisu samo fizički onesposobili nego su i potkopali njihovu spremnost da komuniciraju elektroničkim putem te poljuljali njihovu vjeru u vrhovno zapovjedništvo koje je svojim podređenima podijelilo tempirane bombe.
Kampanja zračnih udara koja je uslijedila, kao što sugeriraju prizori sekundarnih eksplozija, razbila je ključne dijelove Hezbolahova arsenala, a najnoviji razorni udarac bio je usmjeren na uklanjanje njegova dugogodišnjeg vođe, kao i nekih njegovih ključnih suradnika.
Iran je doživio strateški šok
Hezbolah se mučio da uzvrati unatoč arsenalu od oko 150.000 projektila i raketa. Vojnoj organizaciji koja je oštećena na toliko mjesta jednostavno je teško raditi sve – planiranje, koordinaciju, premještanje ljudi i streljiva – potrebno za vođenje velike bitke.
Za Iran je šok strateški: možda je upravo na dulje vrijeme izgubio svoju najvažniju posredničku silu. A učinci će se svakako pojaviti. Huti u Jemenu te iračke i sirijske milicije koje sponzoriraju Iranci sada se moraju zapitati hoće li njihovi saveznici u Teheranu učiniti nešto ako ih Izrael ili SAD napadnu.
Morali bi se zabrinuti i za svoje komunikacijske sustave, a Hamas može doći do zaključka da nijedna vanjska sila nije u stanju podržati rat koji je pokrenuo 7. listopada.
Korisne lekcije Americi
Lekcije za SAD su korisne. Još jednom su američka vlada i većina komentatora pokazali da nisu u stanju razumjeti rat, već su umjesto toga zaokupljeni svojim hvalevrijednim fokusom na humanitarna pitanja i razumljivim interesom za okončanje neposrednih neprijateljstava.
Izrael je uvijek prvi djelovao, a kasnije objašnjavao, i to iz strateški razumljivog razloga: ne želi da ga sputavaju pokrovitelji koji možda razumiju potrebu za odlučnim operacijama u egzistencijalnom ratu, ali teško to prihvaćaju i podržavaju.
Isto kao što američka vlada kaže da će biti uz Ukrajinu “koliko god je potrebno”, ali ne može se natjerati da upotrijebi riječi poput pobjede, a još manje da Kijevu pruži punu vojnu potporu koja mu je potrebna. Nedvojbeno nezamjenjiv saveznik dao je Izraelu razlog za nepovjerenje i Izrael postupa u skladu s tim.
Izraelci ne čekaju i imaju jako dobre razloge za to
Izraelci vjeruju, s razlogom, da bi smanjenje patnje civila iznenadnim prekidom vatre samo učinilo neizbježnim još destruktivniji rat s gubicima stanovništva na obje strane.
Suočeni s protivnicima koji namjerno postavljaju stožere, skladišta oružja i borce među civilno stanovništvo, Izraelci će uzalud čekati objašnjenje kako se boriti protiv takvih neprijatelja bez ubijanja i ranjavanja civila. Oni će također uzalud čekati nešto više od službenog žaljenja zbog raseljavanja, sakaćenja i smrti izraelskih civila.
Istinski dobre namjere i razumnost su nedostatni u pravom ratu. Američka vlada bila je iznenađena brzim i krvavim kolapsom Afganistana kada su se američke snage povukle. Ali, svatko tko je razmišljao o ulozi morala u ratu, trebao je to i očekivati.
Uskraćivanje oružja Ukrajini osuđuje ju na neuspjeh
Američki čelnici nisu očekivali da će Ukrajina preživjeti ruski napad u veljači 2022. godine, što je odražavalo još dublje neuspjehe razumijevanja vojne situacije. Oni su i dalje zarobljeni teorijama o eskalaciji rođenim iz Hladnog rata i nevažnim za trenutno ratno stanje.
Dok uskraćuju Ukrajini dalekometno oružje i dopuštenje za korištenje onoga što već ima, osudili su na neuspjeh njena nastojanja da ponudi uvjerljivu teoriju pobjede, koja zasigurno ovisi o takvom oružju.
U izraelskom ratu s Hamasom pokušali su blokirati destruktivne operacije poput upada u Rafah, koje su se pokazale potrebnima za razbijanje Hamasa kao vojne organizacije. A kada je Izrael zadao niz udaraca Hezbolahu, Amerikanci su u najboljim namjerama pokušali zaustaviti operacije koje su neizbježna posljedica pravog rata.
Opet smo u svijetu rata, pravila su drugačija
Iako se posljedice operacija nijednog saveznika ne mogu predvidjeti, obje strane shvaćaju bitnu činjenicu koju je svojedobno artikulirao Winston Churchill:
“Bitke su prekretnice u povijesti. Suvremeno se mišljenje protivi ovoj neinspirativnoj istini, a povjesničari često tretiraju odluke na terenu kao incidente u dramama politike i diplomacije. Ali velike bitke, dobivene ili izgubljene, mijenjaju cjelokupni tijek događaja, stvaraju nove standarde vrijednosti, nova ozračja, u vojskama i u narodima, kojima se svi moraju prilagoditi.”
Velik dio vanjskopolitičkog diskursa u SAD-u i Europi počiva na neizrečenoj pretpostavci da je diplomacija alternativa uporabi vojne sile. U pravom ratu diplomacija je sluškinja vojne sile. Zahvaljujući odlučnoj akciji Izraela, možda se ukaže prilika da diplomacija promijeni geopolitiku. No, to se može dogoditi samo ako shvatimo da smo opet u svijetu rata koji igra po pravilima boksačkog ringa, a ne konferencijske dvorane, zaključuje autor Atlantica.
Svijet
Zbog novih pravila moguća eksplozija cijena goriva, ali i grijanja: Ovo čeka milijune vozača

Od 2027. godine cestovni promet bit će uključen u novi europski sustav trgovanja emisijama (ETS 2). To znači da država više neće određivati fiksnu cijenu CO₂, već će se ona formirati na tržištu – a stručnjaci već sada očekuju značajan porast cijena goriva.
Cijene goriva: Uskoro skuplje za vozila s unutarnjim izgaranjem
Pozadina svega: EU želi znatno smanjiti emisije CO₂ u prometu. Da bi to uspjelo, cijene goriva trebale bi porasti, a točenje goriva postati skuplje – upravo tamo gdje nastaje najviše emisija. Rastuća cijena koristi se svjesno kako bi prijelaz na klimatski prihvatljivije alternative, poput električnih automobila ili javnog prijevoza, postao privlačniji. Vozači će to uskoro osjetiti izravno na benzinskim postajama – najkasnije od 2027, prenosi Fenix Magazin.
Naime, prema riječima stručnjaka, ETS 2 bi mogao donijeti cijene veće od 100 eura po toni CO₂ – trenutno se cijena kreće oko 55 eura. Za sve koji ne posjeduju električno vozilo, to znači osjetno poskupljenje: primjerice, prema Michelinovim podacima, sagorijevanje jednog litra dizela stvara oko 2,68 kilograma CO₂, pa bi samo zbog CO₂ cijena mogla porasti za dodatnih 20 do 50 centi po litri.
Moguć je znatno veći porast
Još dramatičnije situaciju vidi Achim Wambach, predsjednik Centra za europska gospodarska istraživanja (ZEW) iz Mannheima, koji je za Wirtschaftswoche izjavio da bi cijena po toni CO₂ mogla porasti na 200 eura – što bi značilo dodatnih 60 centi po litri benzina i dizela.
Prema izračunima berlinskog klimatskog instituta MCC, moguće su čak i više cijene: ako potražnja za fosilnim gorivima poput dizela, benzina, plina ili lož-ulja nakon 2027. nastavi rasti, cijena po toni CO₂ mogla bi, prema mišljenju stručnjaka, dosegnuti i 300 eura.
Prema Gospodarskoj i industrijskoj komori Karlsruhe, jasno je da se precizan razvoj cijena u sklopu ETS 2 sustava još uvijek ne može predvidjeti: studija zaklade Friedrich Ebert, koja se bavi različitim simulacijama, pokazuje veliku neizvjesnost u pogledu budućih troškova CO₂. Procijenjeni rasponi cijena kreću se od 60 do 380 eura po toni, pri čemu brojni scenariji ukazuju na porast iznad 100 eura. Ključno za formiranje cijena bit će koliko daleko će ići dodatne mjere za zaštitu klime.
I grijanje postaje problem
No, ne prijeti samo eksplozija cijena goriva. Grijanje bi u budućnosti moglo snažno financijski opteretiti mnoge – i to bez prethodne pripreme. Prema aktualnoj anketi tvrtke za čistu energiju Aira (preko Wirtschaftswoche), samo pet posto ispitanika realno procjenjuje moguće dodatne troškove za obiteljsku kuću s plinskim grijanjem. U anketi se računa s cijenom CO₂ između 200 i 300 eura po toni do 2030. godine. Većina ispitanika očekuje znatno manja opterećenja ili se ne usuđuje dati procjenu.
Posebno su pogoćena kućanstva koja ovise o plinu ili lož-ulju. Ovdje bi dodatni godišnji troškovi mogli iznositi i do 1.400 eura. Istovremeno, mnogi ispitanici izražavaju volju za promjenama. No, trećina se osjeća nemoćno – bilo zbog financijskih razloga, bilo zato što žive u najmu.
Wambach i drugi ekonomisti stoga se zalažu za opreznije povećanje cijene CO₂. Upozoravaju da bi prevelika opterećenja mogla ugroziti potporu javnosti za klimatske mjere. Bez socijalnih kompenzacijskih modela, cijeli bi sustav mogao doći u pitanje.
Svijet
Na pomolu nova naftna kriza? ADAC poziva građane da napune rezervoare automobila

Najveći europski automobilski klub, njemački ADAC, poziva građane da napune rezervoare svojih automobila. Jer cijena goriva će sigurno rasti nakon eskalacije između Irana i Izraela.
Nakon izraelskog napada na Iran, cijene sirove nafte i prirodnog plina naglo su porasle. U Njemačkoj su benzin i dizel već u petak poslijepodne koštali u prosjeku dva centa po litri više nego 24 sata ranije, prema ADAC-u (Njemački automobilski klub).
Automobilski klub vjeruje da se to tu neće zaustaviti. Naftne kompanije će vjerojatno brzo prenijeti više cijene sirove nafte na vozače, rekao je glasnogovornik ADAC-a.
Prema ADAC-u, ovo blago povećanje cijena goriva neće potrajati: cijena barela sirove nafte Brent skočila je s oko 69 na oko 75 dolara u usporedbi s četvrtkom, rekao je glasnogovornik. Naftne kompanije vjerojatno će brzo prenijeti više cijene sirove nafte na vozače, piše DW.
Točite navečer
Njemačka medijska kuća Funke Media Group prethodno je izvijestila o očekivanjima ADAC-a. “Pitanje će biti hoće li biti stvarnih ograničenja na isporuke nafte iz Irana, na primjer, zato što je Hormuški tjesnac blokiran ili će doći do povećanja cijena prvenstveno zbog zabrinutosti oko daljnje eskalacije na Bliskom istoku”, rekao je glasnogovornik. “Obje su opcije moguće, ali u početku će točenje goriva vjerojatno postati znatno skuplje.”
Preporuka vozačima: pravovremeno točite gorivo, “idealno navečer, jer je tada gorivo najjeftinije tijekom dana.” Trenutno u prosjeku litra benzina na crpkama u Njemačkoj stoji oko 1,65 eura a dizela 1,54, što je neznatno više nego prije napada Izraela na Iran.
Promjene na burzama te u zračnom i pomorskom prometu
Burze su reagirale umjerenim gubicima na vijesti s Bliskog istoka. Zlato i državne obveznice bili su traženi kao sigurna ulaganja u vrijeme krize. S obzirom na eskalaciju, njemačke brodarske tvrtke zabrinute su za sigurnost komercijalnog brodarstva. Zračni promet u regiji također je ograničen.
Svijet
Nova taktika provalnika: Pogledajte što su ostavili u dvorištu kuće koja im je bila meta

Stanovnica njujorške četvrti Forest Hill, Mary Kehoe, ostala je zatečena kad je ispred svoje kuće uočila sumnjiv uređaj.
Na prvi pogled izgledao je kao običan mobitel, no bio je omotan crnom trakom, a jedini vidljivi dio bila je kamera. Odmah joj je bilo jasno da to nije izgubljeni telefon, već potencijalni uređaj za nadzor.
“Zašto baš mi? Mnogo mi je toga prolazilo kroz glavu zašto su odabrali baš naš travnjak, ali shvatili smo da smo usred bloka”, ispričala je Kehoe, koja u toj četvrti živi već 35 godina.
Stručnjaci upozoravaju kako je moguće da je Kehoein dom bio meta sofisticirane strategije provalnika, koji koriste skrivene kamere za praćenje navika ukućana i procjenu potencijalne imovine u kući.
Takva tehnologija omogućuje tihu pripremu provale bez fizičkog ulaska, a slični slučajevi zabilježeni su i u drugim dijelovima SAD-a, uključujući i Kaliforniju, piše Moneywise, a prenosi Večernji list.
Metode narušavanja privatnosti
Policija upozorava da ovakvi uređaji mogu biti vrlo raznoliki, dostupni u slobodnoj prodaji i lako prenosivi.
“Mogu postaviti bilo koju vrstu digitalne i bežične kamere. Može biti jeftina ili skupa i može se nabaviti u običnim trgovinama”, naveli su iz policije, ističući ozbiljnost narušavanja privatnosti koje ovakve metode predstavljaju.
Građanima se savjetuje dodatni oprez i aktivna prevencija: postavljanje rasvjete koja reagira na pokret, uklanjanje potencijalnih skrovišta poput guste živice, redovita provjera okoliša kuće i, naravno, aktiviranje svih sigurnosnih sustava. Policija također upozorava da se obrati pažnja na “zaboravljene” uređaje ispred kuća kojih ondje ranije nije bilo.
-
Hrvatska2 dana prije
DAN ANTIFAŠIZMA Na današnji dan 1941. osnovan prvi partizanski odred
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
OD UTORKA: Na Trgu Petra Zoranića 12. Smotra folklora Zadarske županije
-
magazin3 dana prije
Zašto psi laju na neke ljude, a na druge ne?
-
Sport3 dana prije
PK JADERA I OŠ “VLADIMIR NAZOR” IZ ŠAKRBNJE: Završena obuka neplivača