Connect with us

Hrvatska

Božinović: Nepalci ili Indijci nisu došli tu sudjelovati u razbojničkim akcijama

Objavljeno

-

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je da će do kraja mjeseca na dnevni red vlade stići zakon o strancima koji će ponuditi rješenja za integraciju stranih radnika u društvo.

“Zakon o strancima bi do kraja mjeseca trebao doći na sjednicu vlade. Imali smo široke konzultacije sa poslodavcima i sindikatima, više vladinih resora je tu sudjelovalo i ja očekujem jednu kvalitetnu raspravu”, rekao je Božinović u izjavi medijima nakon sjednice vlade.

Integracija stranih radnika
Spomenuti će se zakon, između ostalog, baviti integracijom stranih radnika, a ministar je kazao da su se prilikom izrade prijedloga zakona pratila iskustva drugih zemlja.

“On nudi dosta rješenja, ali smo mi već danas svjesni, s obzirom da se Hrvatska s ovim fenomenom suočava svega nekoliko godina, da nećemo vjerojatno dati rješenja na sve situacije koje se mogu i koje će se pojavit u budućnosti”, napomenuo je Božinović.

Najavio je da će provedbu zakona pratiti posebna skupina koje će biti imenovana nakon njegova donošenja.

“Nije nitko došao ovdje iz Nepala ili Indije da bi sudjelovao u razbojničkim akcijama”
Prema podacima do kraja srpnja ove godine, izdana je 131 tisuća radna dozvola, od toga jedna trećina na području Zagreba. Odgovarajući na novinarska pitanja Božinović je kazao da strani radnici u pravili nisu počinitelji kaznenih djela prema hrvatskim građanima jer su “ovdje da zarade nešto za sebe i svoje obitelji”.

“Nije nitko došao ovdje iz Nepala ili Indije da bi sudjelovao u razbojničkim akcijama, to su ljudi koji pridonose našem gospodarstvu i to uglavnom na poslovima koje naši građani ne mogu ili ne žele raditi. S druge strane, mi ćemo štiti sigurnost i dostojanstvo svakog građanina Zagreba, uključujući i strane radnike”, izjavio je Božinović.

“Policija ima edukacije za strane radnike o tome kako se ponašati u Zagrebu”
Kazao je i da bilo kakvi sukobi između stranih radnika i hrvatskih građana nisu dobri za ukupno stanje u društvu. Snimka jednog takvog sukoba u Zagrebu kruži društvenim mrežama, a PU zagrebačka će tijekom dana sastaviti posebno izvješće koje će uputiti prema državnom odvjetništvu.

“Zagrebačka policijska uprava je početkom godine napravila plan opservacije određenih mjesta koji daje rezultate. Tu su i edukacije stranih radnika o tome kako se ponašati u Zagrebu i posebne edukacije za djelatnike kompanije koje zapošljavaju te radnike”, rekao je ministar Božinović.

“Zagreb će ostati siguran grad za sve koji u njemu žive”
Naglasio je da će Zagreb ostati siguran grad za sve koji u njemu žive, no dodao je da bi “bilo puno bolje kad bi svi svoju energiju usmjerili prema nečemu konstruktivnom i korisnom za društvo”.

Sankcije za kaznena djela potaknuta iz mržnje prema pripadnicima druge rase i religije su ozbiljne i mogu ići do nekoliko godina zatvora, upozorio je ministar unutarnjih poslova.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Kratko smirivanje vremena: Evo kada slijedi novo pogoršanje

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Nakon burne nedjelje s obilnom kišom, na Jadranu uz puno vjetra i valova, ponedjeljak nam ipak nosi mirnije vremenske prilike.

Utjecaj jučerašnje ciklone slabi pa jutros mjestimične kiše ima uglavnom na Jadranu i krajevima uz Jadran. U Gorskom kotaru, Lici i dijelovima Korduna ponegdje ima i poledice zbog kiše koja se smrzava na tlu. Prijepodne ostaje slično, a poslijepodne se na Jadranu očekuje razvedravanje, najprije na sjevernom i srednjem dijelu, dok u srednjoj i južnoj Dalmaciji pljuskova može biti do večeri. Na kopnu općenito puno oblaka, mjestimice malo kiše, većinom u gorskoj Hrvatskoj gdje prijepodne još postoji opasnost od poledice.

Poslijepodne i na kopnu sve više suhog vremena uz mogućnost za koju zraku sunca. Vjetar u unutrašnjosti slab. Na sjevernom i srednjem Jadranu umjerena bura i sjeverozapadnjak, na jugu još uvijek jako jugo i jugozapadnjak. Najviša temperatura između 3 i 8°C, u Slavoniji ponegdje oko 10, a na Jadranu od 10 do 14 Celzijevih stupnjeva.

Sutra miran i suh dan. Na Jadranu većinom sunčano, a na kopnu će ujutro i prijepodne mjestimice biti magle i niskih oblaka, zatim i nešto sunca. Temperatura se neće bitnije mijenjati u odnosu na današnju, možda u unutrašnjosti danju bude toplije.

Novo pogoršanje vremena s obilnijom kišom i olujnim jugom zahvatit će Jadran već u srijedu od jutra, a kako dan odmiče proširit će se i na unutrašnjost zemlje. U četvrtak će kiša oslabjeti i prestati pa bi prema kraju tjedna trebalo biti više suhog vremena.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Nestabilan vikend: Obilna kiša i jugo, evo kada slijedi smirivanje vremena

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Subota nam donosi puno oblaka, osobito na Jadranu na čijem sjevernom dijelu već od jutra ima kiše. Tijekom dana kiša će biti sve češća i raširenija, najprije duž Jadrana i u krajevima uz Jadran, a poslijepodne i navečer će je mjestimice biti i u nizinama unutrašnjosti.

Vjetar na kopnu slab do umjeren južnih smjerova, a na Jadranu će puhati umjereno, u Dalmaciji i jako jugo. Temperatura zraka u unutrašnjosti od 1 do 7, u Slavoniji ponegdje i viša. Duž obale između 11 i 15 Celzijevih stupnjeva.

Nedjelja će biti još nepovoljnija. Na Jadranu obilna kiša, osobito u Dalmaciji gdje su lokalno mogući izraženiji grmljavinski pljuskovi. Kiše će biti i na kopnu, osobito u drugom dijelu dana. U najvišem gorju može biti susnježice i snijega. Puhat će slab do umjeren vjetar južnih smjerova, na Jadranu umjereno i jako jugo, u Dalmaciji s olujnim udarima. Poslijepodne će jugo oslabjeti i kratkotrajno okrenuti na jugozapadni i sjeverozapadni vjetar. Temperatura na kopnu od 2 do 7, na istoku ponegdje viša, a na Jadranu između 9 i 14 Celzijevih stupnjeva.

ponedjeljak i utorak prolazno smirivanje vremena, a nova ciklona s oborinama nam dolazi u srijedu.

Nastavi čitati

Hrvatska

Nastavnici upozoravaju na totalni gubitak autoriteta u učionicama: “Postali smo životinje za odstrel”

Objavljeno

-

By

Hrvatsko školstvo sve se češće opisuje kao zemlja odlikaša, no iza izvrsnih prosjeka krije se sustav u kojem su ocjene izgubile stvarnu vrijednost, upozoravaju nastavnici, profesori i psiholozi

Sugovornici HRT-a slažu se da je autoritet škole ozbiljno narušen, kriteriji su sniženi, a pritisak roditelja i administracije sve veći. Loša ocjena, koja je nekad bila poticaj za veći trud, danas je, kažu, povod za sukobe s roditeljima i prijave inspekcijama.

Nema više nastavničkog autoriteta

Profesor hrvatskog jezika Žarko Gazzari ističe da je nastavnički autoritet sustavno potkopan. „Nekad je loša ocjena bila signal djetetu da mora više raditi. Danas roditelji idu u otvoreni sukob s nastavnicima i posežu za inspekcijama“, rekao je, dodajući da je sustav postavljen tako da se nezadovoljstvo roditelja mora izbjeći po svaku cijenu, a nastavnik ostaje nezaštićen.

Slična iskustva ima i profesor Danijel Tomašić iz Gornjogradske gimnazije, koji upozorava da učenici dolaze s izvrsnim ocjenama, ali slabijim znanjem i radnim navikama. „Paralelno s rastom prosjeka dolazi do stalnog snižavanja kriterija jer se svaki ozbiljniji zahtjev brzo doživljava kao nepravda“, kaže Tomašić, upozoravajući i na strah od inspekcija koje zbog goleme administracije „uvijek mogu nešto pronaći“.

‘Životinje za odstrel’

Učiteljica razredne nastave Vlatka Baković podsjeća da nekad ni odlični učenici nisu imali samo petice. „Danas se učiteljske odluke redovito preispituju, a djecu se navikava da dobivaju ono što nisu zaslužila“, ističe, upozoravajući na društvenu glorifikaciju izvrsnosti i iluziju uspjeha.

Jedan od najbolnijih opisa stanja dala je profesorica engleskog jezika Ana Majnarić. „Nastavnici su postali životinje za odstrel. Sustav se administrativnim opterećenjima i inspekcijama sustavno okreće protiv njih“, poručila je, dodajući da se svaka ocjena ispod petice doživljava kao povod za pritisak roditelja, a ne kao prilika da se djetetu pomogne.

Psihologinja Nataša Jokić Begić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu upozorava da takav sustav ostavlja ozbiljne posljedice na mentalno zdravlje djece. „Petica više nije ocjena, nego propusnica za daljnje školovanje. U savjetovališta dolaze izvrsni učenici s tjeskobom, perfekcionizmom pa čak i samoozljeđivanjem zbog ‘neuspjeha’ poput četvorke“, navodi.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu