magazin
Stručnjak upozorio kada se klima uređaj može zapaliti
Za vrijeme visokih temperatura i toplinskih valova, klima uređaji rade punom parom. U nekim domovima rade neprekidno i danu i noću, dok ga se u drugim dozira. No, potreban je dodatan oprez pri korištenju klima uređaja, kako ne bi došlo do potencijalno opasnih kvarova.
Mnogi su ovog ljeta imali problema s klima uređajima, od sitnijih kvarova pa sve do ozbiljnih situacija kao što je požar koji može izazvati neispravan uređaj ili nepravilne instalacije.
Kako spriječiti potencijalno opasne situacije i postoje li neke naznake koje mogu ukazivati na to da će se klima uređaj zapaliti, pojasnio je za N1 Srbiju, serviser Miloš Isailović.
Požar i klima uređaji
„Ne postoje točne naznake da će se klima uređaj zapaliti. Najbitnije je da je uređaj propisno spojen na električnu mrežu i da ga se redovno održava. Rizik povećavaju jeftini produžni kablovi i razdjelnici koji se brzo zagrijavaju, loše provode struju i stvaraju rizik od požara. Uređaj koji se ne održava redovno je pod većim opterećenjem, a samim time se i više zagrijava. Ako je uređaj prljav smanjuje se protok zraka čime se podiže temperatura i stvara mogućnost zapaljenja neke od komponenti uređaja. Kako bi se spriječio potencijalni požar, produljio vijek trajanja i omogućio ispravan rad, uređaj je potrebno redovno servisirati”, naglašava Isailović.
Isailović je rekao kako bi uređaj trebalo servisirati jednom godišnje, a u poslovnim prostorima gdje se uređaji više koriste i nekoliko puta godišnje.
“Servisiranje treba obaviti stručno osposobljen serviser. Prilikom servisa kućnih klima potrebno je očistiti vanjsku i unutarnju jedinicu od prljavštine. Potrebno je provjeriti rade li sve komponente prema propisima i provjeriti razinu rashladne tekućine u uređaju. Redovnim servisom produljit će se radni vijek uređaja, dolazit će do manje kvarova a zrak kojeg klima puše bit će čišći”, rekao je dodavši kako bi bilo dobro da sami čistimo filtere na unutrašnjoj jedinici svakih 15 dana.
Prema Isailoviću, također nije preporučljivo ostavljati klima uređaj da radi bez nadzora, baš kao i svaki drugi električni uređaj.
Zaključno je istaknuo kako je i odluka o tome hoćemo li klima uređaj ostavljati upaljenim tijekom noći, subjektivna, no da moramo paziti koliko rashlađujemo prostorije s obzirom na to da pretjerano hlađenje može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.
Tijekom dana je preporučljivo provjetriti prostoriju par puta kako bi svjež zrak ušao u prostor jer najveći broj klima uređaja rashlađuje postojeći zrak u prostoriji.
magazin
BLUE FISH FESTIVAL / Ovog vikenda u Kalima vrhunska gastronomija i glazbeni program uz more!
Ovog vikenda, 19. i 20. lipnja, Kali ponovno postaju središte okusa, tradicije i vrhunske gastronomije. Na atraktivnoj lokaciji punte Artine održava se šesto izdanje Blue Fish Festivala, manifestacije koja na jedinstven način spaja ribarsku tradiciju mjesta Kali, vrhunsku gastronomiju i glazbeni program uz more.
Plava riba, simbol mjesta koje živi od mora, ponovno će biti glavna zvijezda festivala. Srdela, inćun i tuna u rukama vrhunskih kuhara postaju moderna i kreativna jela koja iz godine u godinu privlače sve veći broj posjetitelja.
Ovogodišnji Blue Fish Festival okupit će poznatog hrvatskog chefa Davida Skoku te zadarske kuhare Josipa Vrsaljka i Tomislava Karamarka, kojima će se pridružiti sushi chef Mladen Križanović. Tijekom dva festivalska dana pripremat će ukupno šest autorskih jela i sushi specijalitete inspirirane bogatstvom Jadrana. Ekipi se pridružuje gostujući kuhar iz Slovenije Gregor Podržaj koji je posebno vezan za Kali koje posjećuje više od 40 godina. Autor je 2 kuharice, a jedna naslova ˝Iz mora u lonac˝ posvećena je pripremi jadranske ribe.
Poseban doživljaj festivalu daje njegova lokacija – punta Artine, uz more u mjesnoj lučici Batalaža, gdje se gastronomija susreće s autentičnim mediteranskim ambijentom.
Uz gastro program, posjetitelje očekuje i bogat glazbeni sadržaj. U petak nastupa Dino Petrić, dok će u subotu atmosferu dodatno zagrijati Petar Dragojević.
Blue Fish Festival nije samo gastronomska manifestacija već i događaj koji promovira važnost konzumacije plave ribe, održivo ribarstvo te bogatu ribarsku tradiciju Kali, jednog od najpoznatijih ribarskih mjesta na hrvatskoj obali.
Pozivamo sve ljubitelje dobre hrane, mora i glazbe da nam se pridruže u Kalima i dožive jedinstvenu atmosferu Blue Fish Festivala.
magazin
FOTOGALERIJA / Đir po gradu sa Sašom Čukom
magazin
SLOBODAN ULAZ / Leb i Sol donosi makedonski fusion zvuk na Muraj Art & Sound
Jedan od najutjecajnijih makedonskih bendova i pionir fusion glazbe na ovim prostorima, legendarni sastav Leb i Sol, nastupit će u četvrtak, 18. lipnja u 21 sat na zadarskim zidinama u sklopu programa Muraj Art & Sound.
Poznat po jedinstvenom spoju makedonskog folklora, progresivnog rocka i jazz-rocka, Leb i Sol već pet desetljeća gradi prepoznatljiv glazbeni izričaj koji je stekao brojne poklonike diljem Europe i svijeta. U različitim sastavima djeluje od 1976. godine, dok aktualna postava postoji od 2007., kada je objavljen i njihov posljednji studijski album „I taka nataka…”, na kojem je gostovao i poznati hrvatski glazbenik Dado Topić.
Tijekom bogate karijere bend je ostvario brojne međunarodne nastupe diljem Europe, ali i u Engleskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Australiji. Posebno se ističe projekt „Leb i Sol Symphony”, realiziran 2016. godine u suradnji s orkestrom Makedonske opere i Studentskim simfonijskim orkestrom iz Skoplja. Godine 2024. objavili su LP „Live in Constantinus”, snimljen uživo na festivalu Constantinus u Nišu, a tijekom ovog ljeta planiraju započeti snimanje novog studijskog materijala.
Publika na zadarskim zidinama moći će uživati u presjeku njihove impresivne diskografije i bezvremenskim skladbama poput „Marija”, „Devetka”, „Leb i igri”, „Galeb”, „Mandarina”, „Kako ti drago”, „Ručni rad”, „Bistra voda”, „Skakavac”, „Si zaljubiv edno mome”, „Aber dojde Donke”, „Raspukala Šar planina” i brojnim drugim pjesmama koje su obilježile generacije slušatelja.
Aktualnu postavu benda čine Dimitar Božikov na gitari, Kokan Dimuševski na klavijaturama, Bodan Arsovski na bas gitari i Mihail Parušev na bubnjevima.
Uz koncertni program, posjetitelji će moći razgledati i kupiti unikatne proizvode lokalnih obrtnica, čiji će štandovi i ovoga puta upotpuniti večer. Muraj Art & Sound tijekom ljetnih mjeseci donosi vrhunske glazbene i kulturne sadržaje na jedinstvenu pozornicu zadarskih bedema pod zaštitom UNESCO-a, spajajući suvremenu umjetnost, glazbu i iznimnu kulturnu baštinu grada.
Ulaz na koncert je slobodan.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeFOTOGALERIJA IZ MASLENICE / 3. Eko akcija čišćenja podmorja u čast Vinka Šimunića – Bubnja
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(NE)RADNI DANI / Evo gdje danas u spizu…
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeFOTO / S. Katarina Teskera izabrana za novu opaticu benediktinskog Samostana sv. Marije u Zadru
-
Hrvatska3 dana prijePROGNOZA / Meteoalarm podignut na narančasti, stiže nevrijeme sa sjevera, evo gdje će najprije udariti





