Connect with us

Tech

Državna agencija upozorava: Ako dobijete ovakvu poruku, ne nasjedate!

Objavljeno

-

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) upozorava građane da su se pojavile lažne e-mail poruke u kojima se pojedinci predstavljaju kao zaposlenici Hanfe te pokušavaju prevariti građane.

U e-mail porukama se primatelja indirektno zastrašuje pozivajući se na pranje novca, Hanfu, Europsku središnju banku, američki SEC i druge sudionike financijskog tržišta kako bi se na taj način dao kredibilitet i legitimnost poslanoj e-mail poruci.

U konačnici se građanima nudi mogućnost da pristupe svojim navodnim sredstvima koja su izdvojena na poseban račun uz naknadu od nekoliko stotina eura za aktiviranje računa.

Hanfa napominje da su takve e-mail poruke lažne te da zaposlenici Hanfe nikada ne šalju e-mail poruke takvog ili sličnog sadržaja građanima. Poziva se javnost da ne nasjeda na takve e-mail poruke i ne uplaćuje novac.

Primjer jedne od lažnih e-mail poruka možete pročitati u nastavku.

Subject: Important Note

POZOR! Poštovani građanine Hrvatske!

RADOSNI SMO ŠTO VAS OBRAĆAMO kako biste mogli povratiti svoj novac od lažnih brokera u roku od nekoliko tjedana nakon aktiviranja vašeg blokiranog računa. Ja sam viši regulator u Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (HANFA). Moje ime je Ivan. Moj posao je pomoći vam da povratite novac. Radili ste s neovlaštenom organizacijom koja je uključena u registar nepoštenih i neovlaštenih brokera HANFA-e i SEC-a. Profiti ostvareni različitim trgovačkim strategijama šalju se u inozemstvo radi daljnje pranja novca, kao i za plaćanje i stvaranje velikog broja državnih socijalnih fondova. Ova prijevara zaustavljena je istragom kriptovaluta od strane regulatora SEC-a u suradnji s policijskom jedinicom za kibernetičku sigurnost Europske središnje banke, te grupom Erste Banking.

Nakon povlačenja vašeg novca iz nepoštenih tvrtki, nismo prenijeli novac na vaš bankovni račun, budući da je vjerojatno da prijevare još uvijek imaju pristup vašim karticama i računima, otvorili smo bankovni račun za vas u UBS banci i prenijeli sredstva natrag na te banke (možete zatražiti bankovnu potvrdu od nas). Potrebno je aktivirati vaš račun kod UBS banke i osigurati da prijevare ne dobiju pristup vašim računima i karticama. To se može učiniti aktivacijom i

malim transferima između vas i poreznog agenta. Porezni inspektor će vam pomoći u tome. Stanje na vašem neaktivnom računu iznosi 31.745,00 eura. Kao što znate, naša sredstva provjeravaju porezne vlasti Europske unije. Osigurat ćemo vam poreznog inspektora i aktivirati vaš račun s njim, ali ćemo provjeriti da li neovlaštene osobe imaju pristup vašem bankovnom računu.

Postoje 3 opcije za aktiviranje vašeg računa:

600 eura (Nakon aktivacije za ovaj iznos dobit ćete povrat 599 eura na vaš račun u roku od 3 dana i preostali iznos od 31.745,00 eura u roku od 3 tjedna)

350 eura (Nakon aktivacije za ovaj iznos dobit ćete povrat 349 eura na vaš račun u roku od 6 dana i preostali iznos od 31.745,00 eura u roku od 6 tjedana)

150 eura (Nakon aktivacije za ovaj iznos vratit ćete 149 eura na vaš račun u roku od 9 dana i preostali iznos od 31.745,00 eura u roku od 9 tjedana)

Ako ne udovoljite ovom pismu, vaš će račun biti blokiran s učinkom od 1. svibnja 2024. godine, a novac će biti prebačen na dobrotvorne svrhe diljem Hrvatske.

S poštovanjem, Noam!

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

VIDEO / Ima li vaš auto ovaj tajni gumb? Može vam spasiti život u hitnim situacijama

Objavljeno

-

By

unsplash

Provodite puno vremena u automobilu, ali koliko dobro zapravo poznajete svoje vozilo? Veliki broj vozača ostane u čudu kad shvati da u automobilu postoji skriveni gumb koji im u hitnoj situaciji može spasiti život.

Svi se nadamo da ga nikada nećemo morati koristiti, ali jedan je TikToker podijelio tajni prekidač koji vam može pomoći da pobjegnete ako se ikad nađete zarobljeni u svom automobilu, piše Mirror.

Korisnik TikToka @huyameishuoche dijeli videozapise skrivenih značajki u automobilima i ljudi su ostali zbunjeni ovim gumbom.

Iako ne zvuči vjerojatno da ćete ostati zarobljeni u automobilu, nije loše znati što učiniti u takvoj situaciji. Na primjer, ako ste uronjeni u vodu, nećete moći otvoriti vrata zbog pritiska vode. Što napraviti u takvoj situaciji?

TikTokerica tvrdi da je “vrlo jednostavno” izaći iz automobila ako se nađete u ovoj situaciji. Prvo je potrebno spusti stražnja sjedala i ući u prtljažnik. Zatim je primijetila “prekidač za spašavanje života” koji treba pritisnuti jer možete otvoriti prtljažnik samo jednim klikom što vam omogućuje da lako pobjegnete iz automobila.

 
Nastavi čitati

Tech

Važno upozorenje za korisnike Androida: Odmah obrišite ove tri aplikacije!

Objavljeno

-

By

Vlasnici mobitela koji koriste Android pozvani su da izbrišu tri opasne aplikacije koje su se maskirale u trgovini Google Play.

Cyber istraživači iz ESET-a pronašli su tri aplikacije koje imaju za cilj ukrasti osobne podatke vlasnika mobitela, pa čak i njihove bankovne podatke, piše The Sun.

Te se aplikacije predstavljaju kao usluge slanja poruka i nude osnovne, ali funkcionalne usluge kao mamac. No iza svega skrivaju zlonamjerni softver otvorenog koda XploitSPY.

Hakeri su reklamirali ove aplikacije na web-mjestima i u trgovini Google Play. Iako je Google općenito vrlo dobar u otkrivanju i uklanjanju zlonamjernih aplikacija – neke se ipak provuku.

Aplikacije imaju za cilj ukrasti popise kontakata, slike kamere, lokaciju, podatke za preuzimanje, kao i vaše WhatsApp i Telegram razgovore.

Vlasnici Androida pozvani su da provjere svoje uređaje za ove tri aplikacije:

Dink Glasnik

Sim info
Defcom.

Ako ste preuzeli jednu od ovih aplikacija, savjetuje se da ih odmah izbrišete.

 
Nastavi čitati

Tech

Evo što se može dogoditi ako je laptop uvijek uključen u struju, ovakav odgovor niste očekivali

Objavljeno

-

By

Pexels

Kada je riječ o prijenosnim računalima ili laptopima, prenosivost je obično najvažniji faktor. Postoje čak i ultraprijenosni laptopi posebno dizajnirani za putovanja. Međutim, kada niste u pokretu, vaše prijenosno računalo često je na stolu i uvijek na punjaču.

Je li dobra ideja da laptop uvijek bude na punjaču? Unatoč tome što je pitanje jednostavno, složenost kemije baterije prijenosnog računala može odgovor učiniti prilično kompliciranim.

Je li sigurno ostaviti laptop uključen cijelo vrijeme?

Što se tiče fizičke sigurnosti, da, savršeno je sigurno ostaviti svoje prijenosno računalo uključeno cijelo vrijeme, prenosi krstarica.com.

Opasnosti da se nešto zapali praktički nema. Moderna prijenosna računala imaju kontrolu napona ugrađenu u stroj koji zna kada je baterija puna i prestat će se puniti, čak i ako je punjač uključen. Ti mehanizmi rijetko zakažu, a prijenosna računala imaju sigurnosne mehanizme koji će prekinuti vezu prije nego što dođe do stvarne štete.

Praktično, mali je rizik da se nešto zapali.

Međutim, sve ovo pretpostavlja da su sam punjač i električna utičnica u koju je uključen u dobrom stanju. Kratki spoj u utičnici može izazvati požar, ali nije ograničen samo na prijenosno računalo koje se puni.

Treba li se laptop stalno puniti?

Postoji niz stvari koje su loše za litij-ionske baterije. Držanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije. Kako baterije stare, one gube sposobnost zadržavanja pune napunjenosti. Dakle, iako neće raznijeti vaše prijenosno računalo, možda ćete primijetiti da baterija vašeg prijenosnog računala ne drži toliko napunjenosti kao prije.

Održavanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije.

Druga briga je vrućina. Litij-ionske baterije s vremenom gube napunjenost čak i ako je uređaj isključen. To znači da se baterija puni gotovo neprekidno, što dovodi do zagrijavanja. Toplina, kao što je visoka ili niska napunjenost, također može prerano ostariti bateriju, uzrokujući da s vremenom izgubi kapacitet punjenja.

Svaka litijeva baterija ikada proizvedena ima ograničen broj punjenja prije nego što se jednostavno više ne može puniti. Ako ga stavite na izmjeničnu struju, uvodite dodatne cikluse punjenja koji bateriji nisu potrebni jer je isključena. To će smanjiti trajanje baterije.

Stoga je ostavljanje prijenosnog računala na punjaču trostruki udarac. Vaše se prijenosno računalo neće zapaliti niti oštetiti u kratkom roku. Međutim, bateriju ćete istrošiti mnogo brže nego da ste je povremeno koristili bez napajanja izmjeničnom strujom, uzrokujući da se baterija isprazni prije očekivanog.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu