Connect with us

Hrvatska

Stiže novi porez na vikendice. Tko ga želi izbjeći, trebat će potvrdu – liječnika opće prakse

Objavljeno

-

Anna Armbrust from Pixabay

Porezna uprava pozvala je sve građane da do 31. ožujka ove godine predaju prijavu u kojoj će navesti koje im nekretnine služe za odmor, a ako to ne učine dužnost i nadležnost gradova i općina je da to učine umjesto njih.

Početkom godine stupila je na snagu nadopuna zakona o porezu na kuće za odmor prema kojem svaki grad ili općina imaju odgovornost naplate tog poreza, a na internetskim stranicama Porezne uprave može se pronaći podatak koji su gradovi i općine donijeli odluku o povećanju ili smanjenju poreza na kuće za odmor, piše Novi list.

Potraga za vlasnicima

Prema tim podacima, od 566 jedinica lokalne samouprave na povećanje poreza na vikendice odlučilo se 240 jedinica, no većina gradova i općina, njih 303, među kojima su turistička središta Split i Zadar, ipak je zadržalo postojeće porezno opterećenje, odnosno nije ga povećavalo, dok je 13 jedinica lokalne samouprave taj porez čak i smanjilo. Ili još preciznije, od 463 jedinice lokalne samouprave koje su u 2023. imale porez na vikendice, njih 136 je utvrdilo taj porez u većem iznosu od dva eura, a 52 jedinice u maksimalnom iznosu od pet eura i riječ je o gradovima i općinama u turistički orijentiranim krajevima, među kojima prednjači Istra gdje se čak 17 gradova i općina odlučilo na maksimalo povećanje poreza na vikendice od pet eura po kvadratnom metru.

Država je porez na kuće za odmor, koji je već bio prisutan u zakonu, ali kao prihod središnjeg državnog proračuna, od prvoga siječnja prepustila gradovima. Taj se porez, naime, odnosi i na vlasnike apartmana, bilo fizičke ili pravne osobe, ali i na građane, bilo Republike Hrvatske ili EU-a, koji imaju nekretnine koje koriste za povremeni boravak. Budući da vlasnici apartmana već imaju obvezu plaćanja tog poreza, u konačnici će plaćati dva nameta: porez na kuću za odmor i paušal po ležaju, upozorava za Novi list vlasnik agencije za nekretnine Imperium Immobiliare Filip Brkan.

Povećan i paušal

Što se tiče sprječavanja izbjegavanja plaćanja ovog poreza, zakonodavac je tu bio dosta maštovit, nastavlja Brkan.

– Da bi netko dokazao da kuću ne koristi za odmor, mora imati dokaz o prebivalištu na toj adresi i na istoj primati račune od komunalnih poduzeća, a možda je najzanimljivija treća odredba po kojoj se dokazuje da tamo stanujete, a to je potvrda liječnika opće prakse, iz koje će biti vidljivo da tamo stanujete i kod njega/nje dolazite na preglede. Država je bila temeljita i dosta se dobro pripremila, zaključio je Brkan. Iako građani imaju obvezu do 31. ožujka prijaviti nekretninu za povremeni boravak, zanimljivo je da u zakonu nisu predviđene nikakve kazne za one koji ne prijave kuću koju ne koriste ili je povremeno koriste.

Zagreb očekuje velike porezne prihode

Gradovi i općine u kontinentalnom dijelu Hrvatske nisu zainteresirani za naplaćivanje poreza na kuće za odmor iz jednostavnog razloga što bi im cijela logistika za prikupljanje informacija o vlasnicima kuća koje se povremeno koriste bila skuplja od prihoda koji bi zaradili ubiranjem tog poreza, napominje Brkan. Osim u Zagrebu koji kreće u utvrđivanje točnog broja iznajmljivača, odnosno u suradnji s Poreznom upravom provjerit će jesu li ovim porezom obuhvaćeni svi obveznici koji ga moraju plaćati. Naime, Zagreb je prošle godine od poreza na kuće za odmor uprihodio samo 77 tisuća eura, odnosno taj je porez platilo petstotinjak iznajmljivača, a u Gradu pretpostavljaju da je takvih iznajmljivača znatno više, posebno uzme li se u obzir podatak koji je iznio potpredsjednik Vlade Branko Bačić o 54 tisuće praznih stanova u glavnom gradu. U Zagrebu stoga procjenjuju da bi od ovog poreza trebali uprihoditi gotovo 20 milijuna eura, piše Novi list.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Na pomolu nova fronta, evo kad su izgledni kiša i osvježenje

Objavljeno

-

By

pixabay.com/estockiausdel

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno vedro je diljem zemlje, stabilne su prilike. Vjetar je slab u unutrašnjosti, na moru puše bura, jaka pod Velebitom, stoga ima ograničenja u prometu.

Od sredine dana bura će postupno slabjeti i zamijenit će je jugozapadnjak i sjeverozapadnjak. Zadržavat će se pretežno sunčano i suho.

Sunca će biti u izobilju i tijekom petka, bit će pretežno vedro.

U unutrašnjosti mirnije, dok će na moru puhati jaka bura, olujna na udare na sjevernom dijelu Jadrana.

Za vikend i dalje stabilno, sunčano i vruće, s temperaturama i do 35 stupnjeva. 

Početak novog tjedna donijet će promjenu, nailaskom fronte sa sjeverozapada će se naoblačiti u drugom dijelu dana, a prema večeri treba računati na kišu i pljuskove s grmljavinom. Malo će i osvježiti. 

 
Nastavi čitati

Hrvatska

BOBRA PROTIV PUŠENJA / Pušače čeka cjenovni šok?

Objavljeno

-

By

Europska komisija, na čelu s Ursulom von der Leyen zalaže se za značajno povećanje cijena duhana i duhanskih proizvoda, kako i e-cigareta.

Prema dokumentu od 196 stranica, koji je dostupan njemačkom listu „Bild“, Bruxelles je pozvao države članice EU na povećanje poreza na duhan kako bi bilo manje slučajeva raka te time i niži troškovi zdravstvene zaštite.

“Suzbijanje potrošnje duhana” može se postići “između ostalog poreznim mjerama za smanjenje potražnje za duhanom”, navodi se u dokumentu u kojem stoji i to kako bi „veći porezi mogli poslati cjenovni signal da je pušenje doista štetno i da se protiv njega treba boriti svim sredstvima”, prenosi Fenix.

Veći porezi i veće cijene duhana “dokazano su najučinkovitijom pojedinačnom mjerom za smanjenje ukupne potrošnje duhana” i poticanje pušača da prestanu pušiti ili barem smanje pušenje, navodi se u dokumentu.

Povećanje cijena za 20 posto?

Konkretno, Komisija predlaže da se porezna stopa temelji na bogatstvu dotične zemlje EU (na temelju indeksa). Prema Europskom udruženju poreznih obveznika, to bi za Njemačku značilo povećanje poreza na duhan za jednu petinu. “Očekujemo povećanje cijena cigareta za 20 posto. To se mora hitno zaustaviti”, rekao je predsjednik udruženja Michael Jäger, prenosi „Bild“ ističući kako bi se cijena po pakiranju mogla povećati do jedan euro, ovisno o veličini.

Trenutačno pakiranje cigareta košta u prosjeku devet eura (uključujući porez). Ako duhan postane skuplji za 20 posto, cijena velikog pakiranja povećala bi se za oko jedan euro; za pakiranje za prodaju (oko 20 cigareta) cijena bi se mogla povećati za 50 do 70 centi.

Poskupit će svi duhanski proizvodi

Nova direktiva trebala bi se primjenjivati ​​i na nove vrste duhanskih proizvoda (sustavi za zagrijavanje duhana, nikotinske vrećice, e-cigarete). Razlog: konzumacija nikotina trebala bi postati manje atraktivna općenito – uključujući konzumaciju nikotina bez dima. Zamjenski nikotinski proizvodi (npr. nikotinske žvakaće gume poput Nicorette) ostat će izuzeti.

Očekuje se da će povjerenici EU-a odobriti nacrt do sredine srpnja. Duhanska industrija reagira na tu najavu s ogorčenjem. Predsjednik udruge Michael von Foerster kaže kako “zaštita zdravlja ne smije postati izgovor za uništavanje pouzdanih poreznih modela i egzistencije malih i srednjih poduzeća.”

Jaanus Pauts iz JTI-a (Benson & Hedges, Camel) upozorava na mogući procvat crnog tržišta cigareta: “Masovna povećanja poreza na pakete cigareta su ekonomskih poticaj za organizirani kriminal.”

Smrtnost od pušenja u Hrvatskoj

Prema informacijama za javno zdravstvo Hrvatske, procjenjuje se da u Hrvatskoj od posljedica pušenja godišnje umire oko 14.000 ljudi, što znači da Hrvatska svake godine gubi jedan grad veličine Makarske.

U Hrvatskoj svaka treća osoba puši, što nas po konzumaciji cigareta svrstava u sam svjetski vrh; a svaki drugi hrvatski pušač popuši prosječno 15-24 cigarete dnevno.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Vraćaju se vrućine, bit će do 35, evo kad je izgledna kiša

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Srijeda je počela pretežno sunčano u većem dijelu zemlje, tek lokalno ima manje do umjerene naoblake, također magla smanjuje vidljivost mjestimice na cestama u unutrašnjosti.

U nastavku dana bit će većinom sunčano, vrlo toplo i vruće, do 32, 33, i to najizglednije u dijelu Dalmacije. 

Stabilne prilike prilike pratit će nas sve do kraja tjedna. Sunca će biti u izobilju kako na kopnu tako i na moru, rast će temperature, kako jutarnje tako i one dnevne. Danju će biti i do 35 stupnjeva do kraja tjedna. 

S početkom novog tjedna ipak nestabilnije, izgledni su kiša i pljuskovi s grmljavinom, tako u ovim trenucima sugeriraju prognostički materijali.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu