Connect with us

magazin

Koliki je prosječni kvocijent inteligencije po državama u svijetu? Pogledajte na kojem je mjestu Hrvatska

Objavljeno

-

Poznata stranica World Population Review objavila je kartu svijeta prema prosječnom koeficijentu inteligencije.

Kako ističu na stranici, rezultati testova inteligencije (IQ) obično odražavaju kvalitetu obrazovanja i resursa dostupnih ljudima u njihovim lokalnim geografskim regijama.

Područja svijeta sa nižim IQ rezultatima obično su siromašnija i manje razvijena, posebno u području obrazovanja, u usporedbi sa zemljama s višim IQ rezultatima.

Prema njihovom istraživanju, na prvom mjestu je Japan, a njihov prosječni koeficijent inteligencije je 106.48. Za njim slijede Tajvan (106.47), Singapur (105.89), Hong Kong (105.37), Kina (104.1), Južna Koreja (102.35), Bjelorusija (101.6), Finska (101.2), Lihtenštajn (101.07), te Njemačka (100.74).

S druge strane, najniži IQ je izmjeren u Nigeriji i on iznosi 67.8. Nakon nje se nalaze Etiopija s koeficijentom 68.4, Bangladeš sa 74.3, Kenija s 75.2, te Indija sa 76.2

Na kojem mjestu je Hrvatska?

Prosječni IQ Hrvatske prema ovom istraživanju iznosi 95.75 te se naša država nalazi na 37. mjestu. Susjednoj Bosni i Hercegovini je prosječni IQ 88.54, Srbiji 89.60, a Crnoj Gori 85.78.

Prosječni IQ u zemlji izračunava se počevši od prosječnog rezultata zemlje u standardnim IQ testovima, finim podešavanjem s nacionalnim procjenama iz matematike, čitanja i prirodnih znanosti.

Izvori podataka koji se razmatraju u ovom članku razlikuju se po broju razmatranih varijabli, dubini analize i nedavnosti podataka.

Dok je IQ uobičajena mjera inteligencije, druge metrike uključuju akademske rezultate testova, indeks inteligencije i broj osvojenih Nobelovih nagrada.

Interaktivnu kartu možete pogledati OVDJE.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

FOTOGALERIJA / Nezaboravan koncert klape Intrade u Maslenici

Objavljeno

-

By

foto: Luka Gerlanc

Tomislav Bralić i Klapa Intrade još su jednom pokazali zašto njihove pjesme okupljaju sve generacije.

Maslenica je sinoc bila  ispunjena prekrasnom atmosferom, pjesmom i zajedništvom.

Posebnu čar večeri upotpunila je priprema svježih dagnji i uštipaka, te rezanje domaćeg pršuta. Tako su posjetitelji uz vrhunsku glazbu mogli uživati i u okusima i mirisima našega kraja.

U sklopu međunarodnog Interreg Italy–Croatia projekta AltRoute, sinoć je u Maslenici održan i Sajam lokalnih proizvođača koji je  još je jednom pokazao koliko bogatstvo krije destinacija TZO Jasenice.

Vrijedni OPG-ovi, obrtnici i proizvođači predstavili su svoje domaće proizvode, tradiciju i način života, stvarajući jedinstven doživljaj za brojne posjetitelje.

Od meda, vina i proizvoda od lavande do suhomesnatih delicija, rukotvorina i drugih autohtonih proizvoda, svaki je izlagač dao poseban doprinos večeri koja je spojila gastronomiju, lokalnu baštinu i održivi turizam

“Posebna zahvala svim posjetiteljima koji su svojim dolaskom stvorili atmosferu za pamćenje”, poručili su iz TZO Jasenice.

Nastavi čitati

magazin

ŠPICA na +40

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka
Nastavi čitati

magazin

FOTOGALERIJA / Luky u Kapetanskom parku 

Objavljeno

-

By

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu