Connect with us

Sport

SVJETSKA PRVAKINJA / Vanja Tokić je snagu volje pretvorila u “zlatne” mišiće

Objavljeno

-

foto: HTV

Snaga volje je poput snage mišića. Što je više trenirate, to je jača. Vanja Tokić istrenirala ju je do savršenstva, piše HRT. Kao samohrana majka kojoj je dozlogrdilo slušati razne “etikete”, s 38 godina, bez ikakva prethodnog iskustva, prepustila se sportu u kojem je u samo tri godine stigla do titule europske i svjetske prvakinje. Snagu volje pretvorila je u zlatne mišiće.

Vanja Tokić svako jutro ustaje u 4:30, sat vremena poslije je u teretani kako bi odradila svoj prvi trening u danu. Bilo joj je 38 godina kada se odlučila prvi put u životu baviti nekom fizičkom aktivnošću. Bez ikakvih velikih planova krenula je u teretanu i vrlo brzo potpuno uronila u svijet profesionalnog bodybuildinga.

– Dogodio se taj klik u glavi, jedna prekretnica kad sam odlučila da ću na taj način sebi pokušati učiniti život boljim. Zapravo, htjela sam zapravo sebi dokazati da nikad nije kasno ako se stvarno predaš u životu i odlučiš nešto postići, istaknula je Tokić za HTV.

Sve se to u Vanjinom slučaju odvijalo vrlo brzo – od prvog ulaska u teretanu pa do prvog natjecanja prošla su samo dva mjeseca, a ostalo je povijest. Danas, tri i pol godine poslije, ponosna je vlasnica titule europske prvakinje i četverostruke pro šampionke svijeta i Europe. To joj, priznaje, ne bi pošlo za rukom da nije bilo jedne važne figure u njezinu životu.

– Tata mi je isto bodybuilder, tako da me nagovarao da i ja zapravo krenem u teretanu i pokušao me preobratiti na taj zdrav način života i ranije. Međutim ja se nisam nikako dala, nije me zanimala apsolutno nikakva fizička aktivnost, nikakvo bavljenje sportom, a kamoli doručak ujutro i tako neke stvari. Mislila sam da ja nemam vremena u svom danu za to. Kad sam odlučila, on je to jedva dočekao i počeo me trenirati. Spremio me za moje prvo natjecanje, i tako je zapravo krenulo sve dalje, objasnila je Tokić.

Treninzi su intenzivni i naporni, a život profesionalnih bodybuildera nerijetko izgleda poprilično spartanski.

– Imamo nekoliko mjeseci kad je van sezone i gdje se možemo malo opustiti, ne moramo biti toliko striktni što se tiče prehrane i treninga. Ali ako to nije 365 dana u godini onda je teško održati takvu formu. Pred same pripreme onda se izbacuje višak masti, ako ga ima, i radi se izbacivanje vode. Radi se blaži oblik dehidracije da bi na taj dan na bini mi izgledali tako kako izgledamo, zapravo da bi se svi mišići ocrtavali, ispričala je Tokić.

– Moja kategorija profesionalnog top modela nema tu komponentu da se ide toliko na naglašenost mišićavosti i na razvoj same mišićne mase, tako da je moja kategorija ženstvena i ja mislim da sam samo još više ženstvenija nego što sam bila prije bavljenja ovim sportom, smatra.

– Osjećaj kad stojite na bini i kad znate da vas ocjenjuju i da ocjenjuje sve ono za što ste se trudili, radili, odricali i trenirali. I kad od najboljih prozovu vaše ime i kad ste od najboljih najbolja to je nešto što je neopisivo. Doživjela sam to nekoliko puta i svaki put sam imala osjećaj da ću se doslovno od sreće srušiti. Volim reći da je svaki pehar koji je osvojen zapravo osvojen za jednu životnu bitku i da je samo jedan dokaz da se svaka ta bitka može u životu pobijediti, uvjerena je Tokić.

A bilo je tih bitaka u životu, jer izvan teretane ipak igra svoju najvažniju ulogu – onu samohrane majke.

Više pogledajte OVDJE.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Sport

Novi prvaci županijske košarkaške lige srednjih škola: Ekonomska prekinula dominaciju Nazora!

Objavljeno

-

By

Imamo nove prvake srednjoškolske košarke u Zadarskoj županiji! U infarktnoj završnici, Ekonomsko – birotehnička i trgovačka škola Zadar svladala je branitelje naslova, Gimnaziju Vladimira Nazora rezultatom 42:41.

Bila je to repriza prošlogodišnjeg finala, ali ovaj put s drugačijim ishodom. Iako su “Nazorovci” lovili svoju petu uzastopnu titulu, “Ekonomisti” se nisu predavali. Na krilima sjajne obrane, uspjeli su preokrenuti rezultat i slaviti košem u samoj završnici utakmice! 

Ovom pobjedom Ekonomska škola osigurala je plasman na državno prvenstvo srednjih škola, koje su “Nazorovci” osvojili prethodne 3 godine zaredom. U susretu za broncu, Katolička gimnazija Ivana Pavla II. bila je bolja od Strukovne škola Vice Vlatkovića Zadar.

Posebna priznanja idu pojedincima koji su obilježili turnir: Za najboljeg igrača i ujedno najboljeg strijelca turnira proglašen je Luka Bičić iz Ekonomske škole! Najbolju petorku turnira čine: Luka Bičić (Ekonomsko-birotehnička škola), Jakov Tončinić (Ekonomsko-birotehnička škola), Filip Bilokapić (Gimnazija Vladimira Nazora), Bruno Baričević (Gimnazija Vladimira Nazora) i Šime Grbin (Klasična gimnazija Ivana Pavla II).

“Bile su zahtjevne utakmice kroz cijelu ligu, a pogotovo u finalu. Imali smo uspona i padova u utakmici, ali smo se u završnici uspjeli vratiti. Ostavili smo svi srce na terenu i smatram da smo zasluženo osvojili titulu”, poručio je MVP natjecanja Luka Bičić. 

Pehare i medalje najboljima uručio je resorni pročelnik Ivan Šimunić, dok je početnu loptu uoči finala podbacio zamjenik župana Robertino Dujela. 

“Posebno me veseli vidjeti pune tribine i ovoliku energiju. Školski sport nije samo igra, on je temelj zdravog razvoja mladih ljudi, i zato Zadarska županija bezrezervno stoji iza ovog projekta – ne samo riječima, već i osiguranim sredstvima u proračunu. Velike čestitke Županijskom savezu školskog športa Zadarske županije, svim učenicima, mentorima i školama na vrhunskoj košarci i fair playu! Zadar je još jednom dokazao da je grad košarke”, poručio je zamjenik Dujela. 

 
Nastavi čitati

Sport

ZA KRAJ SEZONE / Medalje i rekordi za AK Biograd na Božićnom mitingu u Makarskoj

Objavljeno

-

By

Atletski klub Biograd nastupio je na Božićnom mitingu u Makarskoj gdje je u nedjelju zaključen zimski dio natjecanja na otvorenom. Iako je klub nastupio s manjim brojem atletičara, biogradski predstavnici ostvarili su zapažene rezultate, osvojivši šest medalja i postavivši tri osobna rekorda.

Prve medalje za AK Biograd stigle su u utrci na 60 metara za godište 2018. u kojoj je srebrnu medalju osvojila Liv Nekić s osobnim rekordom 10,91 sekundi, dok je brončana bila Dora Pešić s vremenom 11,11 sekundi, također s osobnim rekordom.

U disciplini bacanja vortexa za mlađe kadetkinje (2013. godište), Aneta Gašpar osvojila je brončanu medalju s hicem od 41,73 metra, pri čemu joj je srebro izmaknulo za svega deset centimetara.

Zlatne medalje za AK Biograd osvojile su Patricia Pešić u bacanju kugle (3 kg) u konkurenciji kadetkinja i Tonina Šarić u bacanju vortexa za limačice (2014. godište), uz novi osobni rekord od 47,95 metara.

Na ovaj način AK Biograd na najljepši je mogući način zaključio sezonu natjecanja na otvorenom. Slijedi kraća natjecateljska pauza tijekom blagdana, a treninzi ponovno započinju 11. siječnja. Pauza je ujedno i idealna prilika za upis novih članova jer su treninzi otvoreni za svu djecu koja žele započeti s atletikom i kroz sport razvijati zdrave životne navike, sportski duh i osobni razvoj.

 
Nastavi čitati

Sport

SPORTSKI VIKEND / Na Višnjiku vaterpolo i nogomet. Provjerite radno vrijeme bazena!

Objavljeno

-

By

FOTO: Nenad Opačić

Subota, 13. prosinca

VATERPOLO: Polufinalni turnir PH za kadete, susreti su na rasporedu od 09:00 sati i od 17:00 sati u popodnevnom dijelu turnira.

NOGOMET: Papaline NK Zadarnova 2 – NK Abeceda 2 09:30h.

Nedjelja, 14. prosinca

VATERPOLO: Utakmice za plasman PH za kadete su na rasporedu od 09:30 sati.

NOGOMET: Papaline NK Zadarnova 2 – HNK Zadar 09:00h.

NAPOMENA: Zbog održavanja vaterpolo turnira veliki i mali bazen neće biti dostupni građanstvu: u subotu veliki bazen od 8:45 do 14:00 i od 16:00 do 22:00, mali bazen zauzet od 8:15 do 14:00 i od 16:00 do 22:00 i u nedjelju veliki bazen od 8:45 do 14:00 i mali bazen od 10:00 do 14:00 sati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu