ZADAR / ŽUPANIJA
Županijska lučka uprava o svom najvećem EU projektu: “Završen najteži dio radova na dogradnji luke Sali!”
Napreduju radovi na dogradnji mjesne luke Sali na Dugom otoku. Riječ je o velikom EU projektu Županijske lučke uprave Zadar u sklopu kojeg je planirano proširenje luke izgradnjom obale u dužini od 149,44 metara, uređenjem zaobalne površine uz novoizgrađenu obalu te izgradnjom lukobrana za zaštitu luke od valova, u dužini od 116 metara.
„Najteži dio radova je iza nas. Završena su 72 pilota na kojima se temelji čitava konstrukcija privezne obale. Na nju se nadovezuje lukobran koji je kombinacija 26 pilota, čije je bušenje u tijeku te nasipa koji je formiran. Vrši se predopterećenje da bi se učvrstio nasip, kako bi se na njega položili polugotovi elementi. Dosad su betonirana četiri stupa”, rekao je ravnatelj Županijske lučke uprave Zadar Davor Škibola.
Izvođač radova je zajednica ponuditelja Adriaing d.o.o. Koper i Kali gradnja d.o.o. Kali, koja je do sada odradila oko 40 posto zahvata.
„Radi se o vrlo zahtjevnom i kompleksnom poslu. Nadamo se da ćemo kroz sljedećih mjesec i pol dana završiti podvodne radove, dok je rok za dovršetak svih radova do kraja ove godine”, poručio je Škibola.
Kako bi se ispoštovali zadani rokovi, radit će se i tijekom ljeta. Kao i lani, Županijska lučka uprava Zadar učinit će sve što je u njezinoj moći kako bi smanjila utjecaj radova na komercijalne aktivnosti tijekom turističke sezone. Podsjetimo, prošle godine osiguran je koridor sigurne plovidbe na temelju studije koju je izradio profesor Damir Zec s Pomorskog fakulteta u Rijeci. Studija je pokazala kako je moguće uplovljavanje u luku brodicama do 12 metara dužine, do 4 metra širine i gaza do 2,5 metra i to isključivo tijekom dnevnog svjetla.
„U ovom trenutku teško mi je govoriti o mogućim izmjenama. Ubrzo ćemo s profesorom Zecom i lučkim kapetanom posjetiti Sali kako bi vidjeli na koji način omogućiti daljnju plovidbu, a s obzirom na to da se radovi odvijaju na vrhu lukobrana”, istaknuo je Škibola.
Građani se mole za strpljenje koje će se isplatiti. Naime, projekt će dovesti do povećanja sigurnosti pomorskog prometa u luci Sali, osiguranja usluge prijevoza tijekom cijele godine te bolje povezanosti Dugog otoka s kopnom. Izgradnjom lukobrana zaštitit će se nova privezna obala od vjetra i valova s jugoistoka i juga, kao i cijela luka. Predmetnim projektom luka Sali će zadovoljiti sigurnosne uvjete za prihvat brodova i u lošijim vremenskim uvjetima, a što će značiti manje otkazanih plovidbi i kašnjenja, odnosno više zadovoljnih putnika. Kapacitet vezova značajno će se povećati sa sadašnjih sedamdesetak te će porasti i kvaliteta usluge u luci.
U jednoj od naših najznačajnijih nautičkih destinacija, koja je ulaz u Kornate, dobit ćemo sigurnu luku zaštićenu od svih vremenskih uvjeta. Veliki je to dobitak za mjesto Sali i Dugi otok, kao i za cijelu Zadarsku županiju.
Ukupna vrijednost projekta „Dogradnja gradske luke Sali na Dugom otoku” iznosi 90.554.459,65 kuna (12.018.642,20 EUR), od čega se 85% sufinancira iz Kohezijskog fonda Europske unije u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.”, dok 15% sufinancira Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) IZ OB ZADAR O LINEARNOM AKCELERATORU: “Danonoćno radimo kako bi se prvi pacijenti što skorije podvrgnuli zračenju!”
„Nestrpljivi smo i mi. Tjednima radimo danonoćno, radimo subotama… Jedva čekamo dan kada ćemo krenuti s liječenjem“, tim nas je riječima jutros, u bunkeru u kojem je smješten linearni akcelerator, dočekala fizičarka Opće bolnice Zadar, Marija Zorić, stoji u objavi iz OB Zadar.
U oko nam je odmah upalo „nebo“ iznad nas, nova slika na stropu koja razbija ovu „bunkersku“ atmosferu. No, ovdje, pod zemljom, Zorić nam je ispričala još novosti i odgovorila na pitanje kad će akcelerator biti u funkciji.
Prvi korak, prihvatna mjerenja (acceptance), koji vodi ka kliničkoj uporabi akceleratora, odnosno njegovom korištenju u svrhu liječenja bolesnika, uspješno je priveden kraju, premda oprema nužna za ovo testiranje još nije niti stigla u zadarsku bolnicu. Tu preliminarnu radnju naši su fizičari odradili zahvaljujući kolegama iz KBC-a Rebro. Posudili su njihovu opremu kako bi provjerili jesu li sve stavke uređaja isporučene i jesu li točno onakve kakve bi trebale i biti. Ono što sada slijedi je komisioniranje aparata, pa se čeka dozimetrijska oprema kako bi se potrebno umjeravanje i provelo.
Komisioniranje je sveobuhvatan proces koji uključuje provjeru svih značajki aparata, uključujući kalibraciju, testiranje različitih funkcija i osiguranje usklađenosti sa sigurnosnim standardima. Za njegovu provedbu, izuzev opreme, nužan je i stručnjak medicinske fizike. Tu glavnu i odgovornu ulogu za vođenje cijelog procesa umjeravanja, a kasnije i same djelatnosti radioterapije, preuzet će stručnjak iz osječkog KBC-a.
„Komisioniranje je od suštinske važnosti za osiguranje preciznosti i sigurnosti u primjeni radioterapije. Na taj način ćemo garantirati da naš aparat radi u skladu s najvišim standardima, čime ćemo osigurati optimalnu njegu za naše pacijente. Tim mjerenjima odredit će se geometrijska točnost parametara linearnog akceleratora i dozimetrijske karakteristike te time dokazati i sigurnost korištenja uređaja na bolesnicima. Priprema za kliničku praksu uz geometrijska i dozimetrijska mjerenja uključuje i provjeru računalnih programa tj. algoritama koji se koriste za proračun apsorbirane doze zračenja. Moramo upoznati naš aparat, znati svaku njegovu stavku kako bi mogli napraviti što bolji plan radioterapije za svakog pacijenta. Kada stigne oprema, idemo na ovaj korak i on može potrajati mjesec i pol. Za ovo vrijeme liječnici, fizičari i tehnolozi prolaze potrebnu edukaciju“, kazala je fizičarka Zorić.
Puštanje linearnog akceleratora u rad dugotrajan je proces u kojem je osoblje zadarske bolnice do sada sve odradilo po protokolima Variana, proizvođača aparata. Nakon što i komisioniranje bude uspješno odrađeno i nakon što osoblje prođe potrebnu edukaciju, slijedi konačna primopredaja aparata i zračenje prvih pacijenata.
„Nadamo se da će to biti do konca tekuće godine. Mi se ovdje ne natječemo tko će i kada primiti prvog pacijenta. Mi ovdje danonoćno radimo kako bi što prije olakšali muke onkološkim bolesnicima. Linearni akcelerator dar je Zadru, ovo je prekretnica u liječenju oboljelih od raka i ponosni smo što sudjelujemo u ovom“, zaključuje naša sugovornica, fizičarka Marija Zorić.
ZADAR / ŽUPANIJA
AUDICIJA U PONEDJELJAK / Priključite se Akademskom pjevačkom zboru Sveučilišta u Zadru
Sa Sveučilišta pozivaju studente da se priključe Akademskom pjevačkom zboru Sveučilišta u Zadru upisom izbornog kolegija Zborsko pjevanje.
Za upis kolegija potrebno je pristupiti kratkoj audiciji koja će se održati u ponedjeljak 7. 10. u predavaonici 103 na Novom kampusu s početkom u 18 sati.
Za dodatne informacije možete se obratiti voditelju zbora doc. dr. sc. Tomislavu Košti na tkosta@unizd.hr.
ZADAR / ŽUPANIJA
ZADRANI SLAVE SVOG ZAŠTITNIKA / U utorak je blagdan sv. Šime. Svečane mise u 11 i 19, blagoslov djece u 17 sati
Devetnica u čast sv. Šime, zaštitnika grada Zadra, u crkvi sv. Šime u Zadru traje do uočnice blagdana sv. Šime u ponedjeljak, 7. listopada.
Do subote, 5. listopada, misna slavlja tijekom Devetnice su svaki dan u 19 sati i predvodi ih drugi svećenik.
Danas misno slavlje predvodi dr. fra Šimun Bilokapić, dekan KBF-a u Splitu.
U petak, 4. listopada, misu predvodi mons. Šime Perić iz Zadra, a u subotu, 5. listopada, don Ivan Šibalić, SDB, studentski kapelan u Zadru.
U nedjelju, 6. listopada, misno slavlje predvodi vlč. Ivan Vučak, župnik Krašića i dekan.
U ponedjeljak, 7. listopada, misu u 8,30 predvodi don Zdenko Milić, kanonik Stolnog kaptola sv. Stošije.
Svečanu Večernju na uočnicu svetkovine, u ponedjeljak, 7. listopada, s početkom u 19 sati, u svetištu sv. Šime u Zadru predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Na svetkovinu sv. Šime, u utorak, 8. listopada, svečano prijepodnevno misno slavlje u 11 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Svečano večernje koncelebrirano slavlje u 19 sati predvodi požeški biskup Ivo Martinović.
Na blagdan sv. Šime mise su još u 7 i 8.30 sati, a misu s blagoslovom djece u 17 sati predvodi don Damir Stojić.
Tijelo sv. Šime nalazi se u škrinji iznad glavnog oltara u crkvi sv. Šime.
U osmini nakon blagdana, od srijede, 9. do srijede, 16. listopada, Škrinja sv. Šime će biti otvorena i izložena za čašćenje hodočasnicima.
U srijedu, 9. listopada, misno slavlje s osobitom nakanom za bolesne predvodi umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Za vrijeme mise će se podijeliti i sakrament bolesničkog pomazanja.
U četvrtak, 10. listopada, svečano misno slavlje u svetištu sv. Šime u 19 sati predvodi mons. Giorgio Lingua, apostolski nuncij u RH.
Tijekom Osmine, od petka, 11. listopada do utorka, 15. listopada, misa u crkvi sv. Šime je u 8 sati. U utorak, 15. listopada, nakon mise u 8 sati će biti izložen Presveti oltarski sakrament za 40-satno klanjanje.
Osmina od svetkovine sv. Šime završava u srijedu, 16. listopada, završetkom 40-satnog klanjanja i misom u 19 sati sa svečanim Tebe Boga hvalimo koje predvodi dr. don Zdenko Dundović, ravnatelj Teološko – katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru.
Susret svetog Šimuna i Isusa opisan je u Lukinom evanđelju (Lk 2, 22 – 35).
Marija i Josip došli su u jeruzalemski hram prikazati Isusa četrdeseti dan od njegovog rođenja. Prorok Šimun je tada u djetetu Isusu prepoznao iščekivanog Mesiju i rekao da je Isus „Svjetlo na prosvjetljenje naroda, slava puka svoga Izraelskoga. Ovaj je, evo, postavljen na propast i uzdignuće mnogima u Izraelu i za znak osporavan“, a Mariji je prorokovao: „I tebi sâmoj će mač probosti dušu, da se razotkriju namisli mnogih srdaca”.
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
ZAŠTITNIK GRADA ZADRA / Započela je Devetnica u čast sv. Šime. Nadbiskupija objavila raspored događanja…
-
magazin5 dana prije
Meat Me 5.0: Najveći gastro spektakl ove jeseni ponovno osvaja Zadar!
-
Hrvatska5 dana prije
Pulmolog: “Unazad 2 tjedna bilježimo porast covid pneumonije, najčešće kod ovih pacijenata”
-
Hrvatska5 dana prije
Kako se grijati ove zime? Stručnjak: “Dva načina su najpovoljnija, a jedan nikome ne preporučujem”