Connect with us

magazin

Lista 10 najgore ocijenjenih jela iz BiH razbjesnit će mnoge

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Gastro magazin Taste Atlas je nedavno napravio popis jela iz Bosne i Hercegovine koja su najgore ocijenjena. Iako se s tim lošim ocjenama mnogi bh. građani nikako ne bi složili, očito je da se svijetu ne sviđa sve što se ‘skrčka’ u Bosni i Hercegovini. Na listi su neka jela koja su “nedodirljiva” kada je odabir Bosanaca i Hercegovaca u pitanju. Strancima se npr. ne sviđaju hurmašice, ali i još neka jela bez kojih je nezamisliv gastro-život bh. građana.

Japrak

Iako vjerojatno vodi porijeklo iz turske kuhinje, tradicionalni hercegovački japrak je autentično jelo koje se sastoji od fila od mljevenog mesa umotanog u blanširano lišće raštike, domaće sorte lisnatog kupusa.

Fil se najčešće priprema od mljevenog junećeg ili telećeg mesa koje se pomiješa s rižom, solju i biberom. Ovi mali punjeni listovi se polako kuhaju satima, povremeno uz dimljeno meso. Osim tradicionalne verzije, neke sorte kupus zamjenjuju lišćem vinove loze, dodaju rajčice ili ga začine mentom. Japrak je na stranici dobio ocjenu 3,8.

Hurmašica

Na devetom mjestu najgore ocijenjenih jela iz Bosne i Hercegovine je poslastica koju većina građana BiH smatra jednim od simbola kuhinje susjedne zemlje.

Hurmašica je bosanska poslastica koja se priprema prelijevanjem tijesta za pecivo koje se sastoji od maslaca, jaja, šećera i brašna u šećernom sirupu s okusom limuna. Kao i mnoga druga bosanska jela i ovaj desert je došao iz Turske, gdje mu je gotovo identičan kalburabastı, piše Taste Atlas.

Tufahija

Doći na Baščaršiju, a ne pojesti, pored ćevapa i tufahiju je nezamislivo. Strancima se, ako je vjerovati recenzijama, ova poslastica ne sviđa toliko. Ocijenili su je sa skromnih 3,8.

Bosanski lonac

Na sedmom mjestu najgore rangiranih jela je Bosanski lonac s ocjenom 3,6. Taste Atlas ga opisuje kao varivo koje se sastoji od slojeva krupnih komada mesa i povrća koji se preliju vodom i lagano pirjaju u velikom loncu. Zbog veličine mesa (obično janjećeg, telećeg i junećeg) i povrća (kupus, krumpir, mrkva, rajčica), potrebno je oko četiri sata ili više da se jelo pravilno skuha.

Begova čorba

Jedno od najvećih iznenađenja na ovoj listi je begova čorba. Jedno od omiljenih variva u BiH dobilo je samo 3,6 i plasirano je na šestom mjestu najneukusnijih jela u BiH. Slažete li se?

Sutlija

Poslastica na kojoj su odrastale tisuće građana BiH. Slatkiš od riže i mlijeka nije osobito impresionirao turiste. Ocjena za jelo na Taste Atlasu je samo 3,5.

Sogan-dolma

Iako ime potječe od turskog soğan dolması, što u prijevodu znači punjeni luk, ovo jelo je dio tradicionalne bosanske kuhinje.

Sastoji se od lukovica koje su blanširane i punjene ukusnom kombinacijom mljevenog mesa, raznih začina te (po želji) luka i ribane mrkve. Sogan dolma jedno je od iznenađenja na listi, a dobila je ocjenu samo 3,5.

Popara

Na trećem mjestu najgore ocijenjenih jela koja možete probati u BiH je popara. Pomalo zaboravljeni specijalitet turisti su ocijenili s 3,4

Kadaif

Pomalo nevjerovatno, pri samom vrhu liste najneukusnijih jela u BiH po izboru turista je – kadaif. U BiH se često jede za praznike. Kao i popara, kadaif ima ocjenu 3,4.

Mahune

Mahune su prilično očekivano na prvom mjestu ovog popisa. S ocjenom od 3,3 za jelo zbog kojeg su nas majke tražile po kući. U Bosni za mahune kažu: Ili voliš ili ne.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

Što su rotavirusi? Postoji devet vrsta, mogu se naći i u vodi

Objavljeno

-

By

Rotavirusi su RNK virusi koji pripadaju obitelji Reoviridae. Ovaj virus je dobio ime “rotavirus” zbog karakterističnog izgleda nalik na kotač kada se gleda pod elektronskim mikroskopom. Ime dolazi od latinske riječi rota, što znači kotač.

Postoji devet grupa virusa, od kojih grupa A izaziva više od 90 posto rotavirusnih infekcija kod ljudi.

Rezervoar je čovjek, a put prenošenja je feko-oralni uz mogući kontaktni ili respiratorni mehanizam prenošenja. Ovi virusi se mogu naći i u kontaminiranoj vodi.

Period inkubacije iznosi od 24 do 72 sata. Period zaraznosti traje u toku akutne faze bolesti i kasnije, dok traje izlučivanje virusa. Simptomi uglavnom traju od 4 do 6 dana, a osmog dana od infekcije, rotavirus se obično ne može izolirati iz izmeta.

Općenito, sva se djeca inficiraju rotavirusima u toku prve 2 – 3 godine života, a vrhunac incidence kliničkog obolijevanja je u starosnoj grupi od 6 do 24 mjeseca.

U većini slučajeva, infekcija rotavirusima je asimptomatska, posebno često kod djece mlađe od 3 mjeseca, jer su ona još uvijek zaštićena majčinim antitijelima.

Kod simptomatske infekcije, bolest počinje naglo, s povišenom temperaturom, malaksalošću, povraćanjem, obilnim vodenim stolicama i grčevima u trbuhu.

U odnosu na druge crijevne infekcije dječjeg doba, povraćanje i proljevi su znatno učestaliji, pa postoji mogućnost razvoja teške dehidracije i razvoja stanja šoka.

Rotavirus se identificira u izmetu ili rektalnom brisu pomoću imunobioloških tehnika (ELISA, lateks aglutinacija), ali dokaz o rotavirusnoj infekciji se može dobiti i serološki.

Specifična terapija ne postoji, već se vrši nadoknada tekućine, kako bi se spriječila dehidracija.

Važno je dobro provođenje higijenskih mjera, koje se odnose na prevenciju feko – oralnog načina prenošenja, jer virus preživljava dugo na čvrstim površinama, u kontaminiranoj vodi i na rukama. Relativno je otporan na uobičajena dezinficirajuća sredstva, ali ga kor inaktivira.

Živo peroralno cjepivo je pokazalo visoku razinu efikasnosti u prevenciji teških oblika gastroenteritisa kod novorođenčadi, piše Gradski zavod za javno zdravlje Beograd.

 
Nastavi čitati

magazin

VIŠE NATJECANJA U ZAGREBU – Rasplesani vikend za zadarske Gestice

Objavljeno

-

By

Vrlo veseo i rasplesan vikend je pred našim Gesticama. Danas će Gestice sudjelovati na drugom dijelu punoljetnog 18. TREPS natjecanja u  Zagrebu u Centar za kulturu Trešnjevka i to u kategorijama klasičan balet, suvremeni ples, show, jazz, step, društveni i urbani plesni izrazi. Očekuju se gotovo sve plesne skupine iz cijele Hrvatske. Natjecanje tj. kvalifikacije traju tri tjedna, a finale je zakazano za kraj svibnja.

Treps događanja tradicionalno se održavaju već 18. puta za redom, a susreti su započinju uvijek u ožujku na kojima se predstavlja preko 800 mladih plesača i plesačica.

“U prvom vikendu kvalifikacija predstavili smo se sa jednom skupinom i koreografijom Vjera u kategoriji suvremeni plesni izričaj, dok u drugom vikendu, danas, predstavljamo se sa četiri koreografije iz posljednje produkcije. Sutra sudjelujemo na još jednom natjecanju Budućnost u nama u Centru za kulturu Travno… Bit će to vrlo zahtjevan vikend za djecu, ali odlično su pripremljeni i jedva čekaju”, kazala je Nena Jurišić.

Prošle godine Treps je za Gestice bio izuzetno uspješan jer su nakon dugih trinaest godina sudjelovanja i uvijek ulaskom u finale, napokon dobile prvu nagradu.

Najuspješnije koreografije se kvalificiraju za TREPS festival, a finalna ekipa će se znati nakon sva tri vikenda kvalifikacija.

Što se tiče sutrašnjeg natjecanja, rezultate saznajemo odmah nakon odluke stručnog ocjenjivačkog žirija. Svakako najbitnije je da naš grad i rad naše udruge promoviramo na najbolji mogući način, dodaje Jurišić, umjetnička voditeljica Geste.

 
Nastavi čitati

magazin

ISTINITA PRIČA O SERIJSKOM UBOJICI / U subotu u Kino Zoni triler “Sveti pauk”!

Objavljeno

-

By

Za sam početak programski bogatog mjeseca travnja, u kinoteku nam ove subote stiže ”Sveti pauk”, posljednji film renomiranog iranskog redatelja Alija Abbasija zasnovan na šokantnim istinitim događajima! 

Novinarka Rahimi (Zar Amir Ebrahimi) putuje u sveti, drugi najveći iranski grad Mašhad kako bi istražila slučaj serijskog ubojice (Mehdi Bajestani) koji vjeruje da čini Božje djelo čisteći ulice od grijeha lokalnog stanovništva ubijanjem seksualnih radnica. Kako se broj žrtava povećava, Rahimi dolazi nadomak razotkrivanju identiteta počinitelja strašnih zločina. Priliku za pravdu, nažalost, bit će teško ostvariti jer krvnika lokalno stanovništvo počinje doživljavati kao junaka.

Temeljen na istinitoj priči o serijskom ubojici Saeedu Hanaeiju koji je, od 2000. do 2001. godine, ubio šesnaest prostitutki, hvaljeni iranski filmski scenarist i redatelj, 42-godišnji Ali Abbasi potpisuje nesvakidašnji žanrovski uradak “Sveti pauk” koji, u isto vrijeme, funkcionira poput odvažne optužnice na račun društva u kojem zločin nije išta drugo do rutinska životna činjenica.  

Ovaj briljantan triler u tekućoj je godini, kao danski kandidat, bio nominiran u kategoriji najboljeg međunarodnog filma. Na prošlogodišnjem izdanju filmskog festivala u Cannesu, Zar Amir Ebrahimi, iranska glumica sa stalnom adresom prebivališta u Parizu, osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu.

”Sveti pauk” je na rasporedu u subotu 01. travnja s početkom od 20 h u Koncertnoj dvorani Kneževe palače, a ulaznice po cijeni od 3,98 eura (30 kuna) mogu se kupiti svakim radnim danom u periodu od 09-13h u prostoru Centra nezavisne kulture (preko puta pošte na Relji) te na samoj lokaciji prikazivanja sat vremena prije početka prikazivanja.

*Ulaznice se mogu rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.

*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra i Hrvatskog audiovizualnog centra, a odvija se u partnerstvu s Koncertnim uredom Zadar.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi

U trendu