Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO “Marulić u Klasičnoj gimnaziji Ivana Pavla II. Zadar – 500 godina Judite”

Objavljeno

-

Prigodnim programom „Marulić u Klasičnoj gimnaziji Ivana Pavla II. Zadar – 500 godina Judite“ učenici i profesori Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar obilježili su u utorak, 22. ožujka na Trgu Serdara Stojana Jankovića ispred svoje škole u Zadru Godinu Marka Marulića.

Klasična gimnazija Ivana Pavla II. Zadar prepoznata je na državnoj razini za prigodno obilježavanje Marulićeve godine jer su upravo toj školi Agencija za odgoj i obrazovanje i Društvo profesora hrvatskoga jezika povjerili da prigodnim programom obilježi Godinu Marka Marulića ina državnoj razini. 

„Ponosni smo da je i Zadar Marulićev grad“ poručili su gimnazijalci tijekom večeri, istaknuvši  povezanost Zadra s važnim djelom Judite.

Sadržaj prigodnog programa napisala je Mirela Zubčić, prof. Hrvatskog jezika u Klasičnoj gimnaziji, uz suradnju Damira Sikirića, također prof. Hrvatskog jezika u Gimnaziji. Kroz program su vodili učenici Nika Radetić i Petar Lisica. Tijekom večeri gimnazijalci su predstavili Marulića i autentičnom recitacijom Marulićevih stihova, istaknuli su u čemu je njegov značaj i mjesto u hrvatskoj i europskoj književnosti.

„U Zadru kao važnom i najstarijem humanističko – renesansnom središtu Marulić je imao svoje čitatelje. Nije slučajno da se i sada u Znanstvenoj knjižnici Zadar kao raritet čuva jedan od dva primjerka prvog izdanja Judite i devet Marulićevom rukom ispisanih heksametara, a u Državnom arhivu Zadar Marulićeva vlastoručno napisana oporuka“ istaknula je prof. Zubčić.

Akademija je počela emitiranjem audio snimke ‘Iz posvete Juditi’. Tom Marulićevom posvetom počinje Judita, prvi umjetnički ep u hrvatskoj književnosti napisan 1501. na starohrvatskom čakavskom jeziku u dvostruko rimovanim dvanaestercima. Marulićevo središnje djelo Judita je kamen temeljac hrvatske književnosti. Judita je objavljena u Veneciji 1521. godine. Za Marulićevog života doživjela je tri izdanja u 18 mjeseci, čime se već tada potvrđuje značajno mjesto hrvatske kulture u europskim okvirima. Većina Marulićevih djela prevedena su na svjetske jezike, čitana su širom svijeta i postala su prvi svjetski bestseleri. Neka su tiskana više od sedamdeset puta.

Marko Marulić je klasik i otac hrvatske književnosti koji je prepoznat i izvan hrvatskih granica kao istaknuti predstavnik europskog humanizma i renesanse. Napisao je brojna lirska, epska, dramska i teološka djela, pisana na hrvatskom, latinskom i talijanskom. Najznačajnija djela su De institutione bene vivendi per exempla sanctorum – Upućivanje u čestit život po primjerima svetaca; Evangelistarium – Evanđelistar; Quinquaginta parabolae – Pedeset priča; De humilitate et gloria Christi – O poniznosti i slavi Kristovoj; Davidijada, Tužen’je grada Hjerozolima, Judita, Suzana i druga.                  

Gimnazijalci su istaknuli da su Marulićevu Instituciju Evanđelistar čitali sveci Franjo Ksaverski, Franjo Saleški, Ignacije Lojola, francuska kraljica Margareta Navarska, engleski kralj Henrik VIII., njegov kancelar Thomas Moore i mnogi drugi.

Marulić je rado isticao domoljublje i očitovao ga u svojim djelima te je svom imenu dodao Spalatensis Delmata, Splićanin Dalmatinac. Vrijeme između 15. i 16. st. u kojem je živio nesigurno je povijesno razdoblje, osobito nakon Krbavske bitke kad se turska osvajanja približavaju Splitu. U mnogim djelima Marulić je očitovao humanističko zanimanje za povijest te domoljubnu zabrinutost zbog osmanskih osvajanja i razjedinjenosti kršćanske Europe. Zato je uputio potresan apel za opće ujedinjenje kršćana u obliku poslanice papi Hadrijanu VI. te je ispjevao poznatu Molitvu suprotivu Turkom čije je odlomke recitirao učenik Niko Nikić.

„U želji da ohrabri Splićane i građane drugih dalmatinskih gradova da se odupru osmanlijskoj opasnosti, Marulić je napisao prvi hrvatski umjetnički ep Juditu. Na biblijsko-vergilijanskim temeljima slijedi naše srednjovjekovne pjesnike začinjavce na čakavskom narječju. Ep alegorijski prikazuje starozavjetnu priču o židovskoj junakinji Juditi koja svojom hrabrošću spašava rodni grad Betuliju od asirsko – babilonske opsade. Mlada i pobožna udovica Judita, s pouzdanjem u Boga odlazi u asirski logor, ljepotom i rječitošću zavodi moćnog vojskovođu Holoferna te mu nakon pijane noći odsiječe glavu njegovim mačem i spasi Betuliju“ rekla je prof. Zubčić. Ključne dijelove epa izveo je učenik Petar Brnin.

Da je Juditina poruka namijenjena svim uzrastima pokazali su i učenici 5. razreda Katoličke osnovne škole Ivo Mašina čiju je recitaciju Slikovnica Judita pripremila učiteljica Ivana Sučić.

Osim u Juditi, Marulić u brojnim pjesničkim stihovima promišlja o svijetu. Poput čovjeka njegovog vremena i sami se ponekad u našem svijetu susrećemo s njegovim sjenama, varkama i kušamo njegovu ispraznost. „Svit je tašćina. Tašćina od tašćin i sve je tašćina, ovi svit jest osin i magla i hina“ pisao je Marulić. Uz poruku da „čovjekovu tamu obasjavaju zrake svjetlosti zvijezde Danice, naše nebeske majke Divice Marije“, učenica Ema Skroče recitirala je Marulićevu pjesmu Divici Mariji.

U mislima na stradale u Ukrajini, izmoljena je molitva sv. Ivana Pavla II. za mir u svijetu.

Marulić je bio izvrstan poznavatelj Biblije, poznat po svetačkom životu i kršćanskim krepostima. Bio je pripadnik duhovnog pokreta Katoličke Crkve Devotio Moderna i smatra se prototipom modernog laika.

Marulić je bio svestrani erudit. Zanimao se za povijest, politiku, arheologiju, epigrafiku. Bavio se slikarstvom, izrađivao drvoreze, napisao je prvi turistički vodič o Splitu. Smatra se i tvorcem riječi psihologija, da je upravo Marulić prvi upotrijebio termin psihologija. Prvi je preveo dijelove Danteove komedije na latinski, prvi je prevodio Petrarcu na hrvatski jezik.

Nadahnuti Marulićevim kršćanskim humanizmom koji nije zaboravljao potrebe čovjeka, učenici su organizirali humanitarnu akciju za deveteročlanu obitelj Torić. Na štandu su se mogle kupiti rukotvorine učenika Klasične gimnazije i učenika Katoličke OŠ Ivo Mašina.

Posjetitelji su davali novčani prilog za rukotvorinu, a zauzvrat su izabrali učenički rad na temu korizme i Uskrsa. Prikupljenim sredstvima pomogla se obitelj Matea Torića, samohranog oca osmero djece čija je mlada supruga preminula od zloćudne bolesti. Tata Mateo zahvalio je u ime djece Klasičnoj gimnaziji i svima „na dobročinstvima i ljubavi koju su im pružili, dajući im tako vjetar u leđa“.

Skladbu Etida iz opusa 72. br. 2 u g – molu za glasovirom je izvela učenica Veronika Višnjić. Jeronim Peša za saksofonom izveo je skladbu Spiritual et danse exotique, Jeana Avignona.

Školski zbor pod vodstvom Grge Ivkovića izveo je pjesmu Neka cijeli ovaj svijet iz mjuzikla Jalta, Jalta.

Među posjetiteljima je bio i zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Izrazio je „osjećaj ponosa i zahvalnosti Bogu za Marulića kao velikog znanstvenika, književnika, rodoljuba, što pripadamo istom narodu kojem je Marulić pripadao i kojega je puno volio. To se vidi i u djelu Judita u kojem je prikazao ondašnje stanje opasnosti za Hrvatsku i za Europu te je pokazao koliko ima pouzdanja u transcedenciju, u Boga i ima želju da zavlada mir u svijetu“ poručio je mons. Puljić. Rekao je da je ponosan na učenike Klasične gimnazije što su posvetili toliko vremena proučavanju toga našeg velikog sina. Čestitao je učenicima na izvedbama i raznolikosti njihovog kulturno – glazbenog programa.

Najavljeno je da se školske godine 2022./2023. Klasična gimnazija Ivan Pavao II. povećava za jedno odjeljenje. Uz postojeći klasični program, u školi će biti otvoren i jedan opći gimnazijski smjer. 

U događaju su sudjelovali učenici i njihovi roditelji, profesori, dr. don Ante Sorić, ravnatelj Klasične gimnazije, don Roland Jelić, ravnatelj Katoličke osnovne škole Ivo Mašina i don Ante Dražina, ravnatelj Nadbiskupskog sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru.

Nakon programa na Trgu, posjetitelji su razgledali izložbu učeničkih radova na prvom katu Gimnazije o temi Marulića.

Marulić, uomo universale, svestrani renesansni čovjek, nadahnuo je učenike, profesore i djelatnike Klasične gimnazije Ivana Pavla II. koji su, potaknuti brojnim Marulićevim talentima, u Marulićevoj godini više istraživali o njegovom životu i stvaralaštvu.

Značajnu obljetnicu Marulićevog prvotiska Judite gimnazijalci su obilježili na školskoj razini u nastavi tijekom cijele školske godine. U školskom međupredmetnom i interdisciplinarnom projektu pod nazivom Marko Marulić – hrvatski i svjetski stvaralački genij klasičari su provodili školske i izvanškolske aktivnosti po pojedinim predmetima.

„Htjeli smo da učenici vide da je Marulić zaista stvaralački genij, ne samo hrvatski, nego i europski i svjetski genij, kako smo i naslovili naš projekt. Mi smo zahvaljujući Maruliću i drugim našim književnicima već tada bili dio europske kulture, dio Europe. I danas to dokazujemo, ali te činjenice su očigledne upravo s obzirom na vrijednu hrvatsku književnu baštinu“ istaknula je prof. Zubčić.

Gimnazijalci su uočili važnost Marulića u mnogim područjima te su u sklopu toga projekta njegovo stvaralaštvo prikazali u različitim područjima.

Produbljivali su proučavanje Marulićevih književnih djela, scenski ih interpretirali, prevodili na strane jezike, upoznali vrijeme u kojem je živio, izrađivali stripove, panoe, plakate, razmatrali njegove moralne upute, povezali ih sa životom mladih danas. Neke su predstavili u preklopnim podsjetnicima, slikali su, radili iluminacije.

Na satovima Hrvatskog jezika učenici su produbljivali znanje o Marulićevom književnom stvaralaštvu, pojedinačno i skupno interpretirali su dijelove Judite, scenski ga uprizorili. Učenici su savladali i jezičnu barijeru. Judita je prepjevana na suvremeni Hrvatski jezik pa su se poslužili i tim prepjevom, ali su i u izvorniku čitali Juditu na splitskoj čakavštini 16. st.

Čitanje Judite na staroj hrvatskoj čakavštini učenicima je „daleko, ali nije strano. Zahvaljujući našim kurikulumima i programu učenici su upoznati s Marulićem, mi smo Juditu osuvremenili, prevodili, radili smo stripove, pirografiju. Tako smo doveli Marulića i Juditu u 21. st.“ rekao je prof. Sikirić, istaknuvši da je Marulićeva Judita i danas aktualna. „Situacija gdje se jedan mali narod suprotstavlja velikom narodu aktualna je opet sada, nažalost, u ratu u Ukrajini. Povijest se, nažalost ponavlja. Drugi su narodi posrijedi, ali ista je situacija, kao što je opisana u Juditi. Uz Božju pomoć, nadamo se miru“ poručio je prof. Sikirić.

Gimnazijalci su radili stripove o temi Judite i Davidijade na hrvatskom, latinskom,  talijanskom  i engleskom jeziku. Prevodili su odlomke Judite na engleski i talijanski i prikupljali podatke o Marulićevim prijevodima na svjetske jezike.

U nastavi Latinskog jezika proširili su znanja o hrvatskim latinistima. U enigmatskim aktivnostima stvarali su i rješavali rebuse, slagalice, križaljke, čitali odlomke iz Marulićevih latinskih djela. Potaknuti načinom kako je pisao i Marulić, pisali su i vlastite stihove s akrostisima.

U Glazbenoj umjetnosti istraživali su glazbena zbivanja hrvatske i europske renesanse. U sklopu Povijesti upoznali su povijesni kontekst Marulićevog vremena i izradili pano o temi turskih osvajanja u Hrvatskoj.

Na Vjeronauku su saznavali o Maruliću kao teološkom piscu koji jenaglašavao unutarnju pobožnost i nasljedovanje Krista u muci i poniznosti te su radili preklopnike s Marulićevim mislima koje su aktualne i danas.

Učenici su upoznali njegove moralne upute i razmatrali o mogućnostima primjene na život mladih danas. Izradili su i prigodne straničnike.

Informatička znanja primijenili su u digitalnoj izradi plakata o temi Marulića. U radionici Likovne umjetnosti slijedili su tragove Marulića slikara, rukom su ispisivali i iluminirali odlomke Marulićevih tekstova, Judite, Davidijade i Molitve suprotive Turkom.

Školska knjižnica potaknula je izradu pirografskih uradaka. To je gravura u drvu na temu Marulićeve biografije, jer i Marulić se bavio drvorezom.

Učenici su posjetili Znanstvenu knjižnicu  i Državni arhiv Zadar, gdje su se upoznali s važnim Marulićevim raritetima.

Obilježavanje Godine Marka Marulića počelo je u Marulićevom rodnom Splitu, a zatvaranje Godine će biti u travnju u Zadru. Osim na školskoj razini u obilježavanju Marulićeve godine, Klasična gimnazija Ivana Pavla II. Zadar aktivno će sudjelovati i u središnjoj proslavi zatvaranja Marulićeve godine u Zadru.

„Ponosni smo i radosni zbog toga. Obilježavanje Marulićeve godine na razini grada Zadra je 20. travnja, a završetak Marulićeve godine na državnoj razini održava se 21. travnja u Znanstvenoj knjižnici Zadar gdje ćemo pokazati sve što smo radili u sklopu projekta na školskoj razini, u što su se uključili naši profesori u Gimnaziji. Judita je suvremena. Marulić je suvremen. Marulićeva poruka je univerzalna za sve prostore i za sva vremena. Judita toliko toga i danas ima reći svakom čovjeku, našim mladima, o smislu života. Judita je poticaj na smisleni život. Ona je poticaj da ono što radimo ne radimo samo za sebe, nego da radimo i za opće dobro. To je i u skladu s motom naše Gimnazije, da gradimo, ‘Stvarajmo zajedno bolji svijet’.

Povodom 500. godišnjice tiskanja Judite, Hrvatski sabor je 9. travnja 2021. donio Odluku o proglašenju 2021. Godinom Marka Marulića.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić
 

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) DAN OPĆINE / Gračac se aktivno razvija uz ruralni turizam i nove razvojne projekte

Objavljeno

-

By

Nizom aktivnosti obilježava se Dan općine Gračac i blagdan njezinog nebeskog zaštitnika Sv. Jurja. Tim je povodom u multimedijalnoj dvorani Kulturno informativnog centra Napredak održana Svečana sjednica Općinskog vijeća kojoj su, uz ostale, nazočili potpredsjednica Vlade RH Anja Šimpraga i župan Božidar Longin sa zamjenikom Šimom Vickovićem.  

Okupljene su pozdravili domaćini, predsjednica Općinskog vijeća Ankica Rosadnić i načelnik Robert Juko koji je u svojem obraćanju istaknuo da se u Gračacu provode brojni projekti, uglavnom uz značajnu pomoć sredstava iz europskih i nacionalnih fondova te Zadarske županije. Općina se tijekom prošle godine suočila i s posljedicama velike poplave, no uz pomoć države i županije štete su uglavnom uspješno sanirane.

Veseli me doći u ovaj naš lički dio županije u općinu kao je površinom naša najveća jedinica lokalne samouprave, a veća je i od nekih županija, istaknuo je u svom obraćanju župan Longin.

„Najveći razvojni potencijal ovoga kraja jesu prirodne ljepote i čist okoliš, a u takvom okolišu najbolju razvojnu perspektivu imaju ekološka proizvodnja i ruralni turizam koji bilježi sve veće brojke. Ukazuje nam to na činjenicu da su gosti otkrili ovu ljepotu koja, za razliku od obale, ljeti pruža mir i svježinu te da je uloženo puno u podizanje i broja i kvalitete smještajnih kapaciteta. Bez sumnje je na porast gostiju utjecalo i otvaranje Centra izvrsnosti Cerovačke špilje, projektu na kojem je partner bila i Zadarska županija, kao i naša ustanova Natura Jadera. Županijska turistička zajednica, pak, osmislila je i posebnu kampanju promocije velebitskog i ličkog dijela naše županije“, naglasio je župan dodavši da Zadarska županija s općinom Gračac ima odličnu suradnju i kontinuirano pružamo pomoć lokalnoj samoupravi u ostvarenju značajnih projekata.

„Kvalitetna komunalna infrastruktura od izuzetne je važnosti i za život stanovnika i za razvoj turizma. Tako će Zadarska županija financirati izgradnju cjevovoda za priključak na vodovodnu mrežu Centra za izvrsnosti Cerovačke špilje. Županijska uprava za ceste u prošloj je godini obavila sanaciju šteta nakon poplave, kao i mosta preko Une u Suvaji. Županiji su kroz program podrške brdsko-planinskim područjima odobrena sredstva za uređenje školskog igrališta osnovne škole u Gračacu, a preko mehanizma prekogranične suradnje Hrvatska – BiH prijavili smo 850 tisuća eura vrijedan projekt koji uključuje uređenje pješačkih staza na području općine Gračac“, najavio je župan Longin.

Potpredsjednica Vlade RH Anja Šimpraga naglasila je kako je Gračac dobar primjer proaktivne općine te najavila da će Vlada i dalje pružati potporu svim kvalitetnim projektima.

„Vrlo je važan partnerski odnos općina i gradova sa županijama i ministarstvima, jer je to konkretna mjera podrške razvojnim projektima i doprinos jačanju ravnomjernog regionalnog razvoja. Za nastavak gospodarskog rasta Hrvatske i uspješnog provođenja projekata važna je i stabilnost vlasti te vjerujem u nastavak partnerskog odnosa nacionalne i lokalne razine“, poručila je Šimpraga.

Na Svečanoj sjednici uručena su i godišnja priznanja. Nagrađene su najbolje učenice generacije, Doris Drlja (OŠ Nikole Tesle) i Marija Andrić (SŠ Gračac), a općinska priznanja zaslužili su i Služba civilne zaštite Zadar te Hrvatska gorska služba spašavanja.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

ČISTOĆA ZADAR: Važnost edukacije o cjelovitom gospodarenju otpadom

Objavljeno

-

Jedno od temeljnih ljudskih prava je pravo svakog čovjeka na život u zdravom i čistom okolišu. Međutim, trebamo si postaviti pitanje koliko mi danas ostvarujemo to pravo, i ako ne, tko je krivac tomu?

Osvrnemo li se oko sebe, promotrimo li dobro okoliš u kojem živimo, uočit ćemo jedan od najvećih ekoloških problema u svijetu – otpad. Veoma je rasprostranjen, svakoga dana nastaju sve veće količine, a njegov štetan utjecaj na zdravlje ljudi i okoliš tjera nas da što hitnije poduzmemo neke korake u rješavanju problema.

I opet se zapitajmo: što je uzrok tome? Svima je jasno da sami utječemo na uvjete u kojima živimo. Otkuda onda toliko otpada oko nas? Jesmo li nemarni? Ponašamo li se nemarno prema prirodi? Poznajemo li dobro problematiku otpada? Jesmo li svjesni posljedica neodgovornog ponašanja prema prirodi? Što će biti sutra?

Mi u Čistoći d.o.o. ne želimo samo postavljati pitanja niti davati gotove odgovore, već potaknuti građane da uoče probleme koji se javljaju kod gospodarenja otpadom te da se zajedno prihvatimo njihova rješavanja. Svjesni smo da samo promjena načina razmišljanja i čovjekova odnosa prema okolišu te načina postupanja s otpadom može rezultirati ostvarenjem postavljenih ciljeva.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To je moguće postići samo sustavnom edukacijom svih dobnih skupina, počevši od onih najmlađih.

Otuda i naš projekt pod nazivom «Edukacija o cjelovitom gospodarenju otpadom» koji već dugi niz godina provodimo u suradnji sa dječjim vrtićima u Zadru. Polazeći od toga da smo mnoge navike koje imamo stekli kao djeca, za početak smo se detaljnije posvetili djeci predškolske dobi. Cilj nam je kod njih razviti pozitivne navike postupanja s otpadom (izbjegavanje, smanjivanje, odvojeno sakupljanje otpada i sl.).

Svi su sadržaji prilagođeni njihovom uzrastu, a njima im nastojimo omogućiti da aktivnim učenjem, doživljavanjem, izravnim susretom s okolišem usvoje nova znanja o otpadu i njegovom zbrinjavanju, uoče probleme i pronalaze načine njihova rješavanja. Također ih nastojimo potaknuti da ispravno reagiraju na posljedice ljudskog nemara te da prihvate vlastitu odgovornost.

Obrazovanje za okoliš traje cijeli život, stoga nastojimo uključiti i mladež i odrasle na način prilagođen njima.

Jedan od glavnih uzroka nepravilnog odnosa ljudi prema otpadu slaba je informiranost, neupućenost u posljedice nepravilnog odlaganja i postupanja s otpadom, neosviještenost vezana za potrebu smanjenja, odvojenog sakupljanja, recikliranja. Trudimo se što detaljnije informirati ljude, i to edukativno-promidžbenim materijalima (letci, brošure…), organizacijom društvenih aktivnosti ili preko medija, potičemo međusobnu kvalitetnu komunikaciju čime im želimo omogućiti sudjelovanje u zaštiti okoliša.

Svjesni smo da samo promjena načina razmišljanja i čovjekova odnosa prema okolišu te promjena načina postupanja s otpadom može rezultirati sprječavanjem daljnje degradacije i narušavanja prirodnog okoliša.

I nama u Čistoći i građanima Zadra i okolice čist i lijep okoliš u kojem živimo treba biti prioritet, a zajedno ćemo to lakše ostvariti.

Svaki građanin ima pravo na život u zdravom okolišu, pravo na informaciju te na sudjelovanje u procesima odlučivanja glede upravljanja i gospodarenja otpadom i okolišem.

Upravo zbog toga vrlo nam je bitan odnos naših djelatnika i građana Zadra, tako da ćemo i ubuduće nastojati da on bude još brži i kvalitetniji, na obostrano zadovoljstvo.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

POZIVNICA / Dan otvorenih vrata Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića

Objavljeno

-

By

Pozivamo učenike, roditelje i sve zainteresirane sugrađane da nas posjete u petak, 26. travnja 2024., u vremenu od 10 do 13 sati na adresi ulica dr. F. Tuđmana 24/h povodom Dana otvorenih vrata, stoji u objavi iz Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića.

Tijekom Dana otvorenih vrata svi posjetitelji imat će priliku obići Školu i upoznati se sa svim smjerovima i njihovim zanimljivostima. Ovo se osobito tiče osnovnoškolaca pred kojima je odabir upisa srednje škole te im je ovo mogućnost da se pobliže informiraju o svom mogućem izboru.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu