Connect with us

Hrvatska

Što bi se dogodilo da se letjelica srušila na NE Krško?

Objavljeno

-

Izvor: N1

Nakon što je Ukrajina poručila da Rusija planira teroristički napad na nuklearnu elektranu Černobil, koja je zajedno s elektranom Zaporižja pod kontrolom Rusa, N1 je provjerio stanje sigurnosti hrvatsko-slovenske nuklearke Krško. Kažu da nema razloga za bilo kakvu zabrinutost pa čak i da se ništa ne bi dogodilo da je bespilotna letjelica umjesto na Zagreb pala na njihov reaktor.

I iz simulatora kontrolne sobe vidi se čitavo stanje nuklearne elektrane Krško. A kao članica svjetskog udruženja nuklearnih operatera svakodnevno dobivaju izvješće što se događa u ukrajinskim elektranama Černobil i Zaporižje, koje su pod kontrolom Rusa. Osam od 15 reaktora i dalje radi. Pod ruskom kontrolom radi i osoblje.

“Osoblje se izmjenjuje u 8-satnim smjenama i prema našim informacijama svi sustavi rade normalno. Sva izvješća u Europi i šire pokazuju da nema zabrinutosti i ispusta ikakve vrste”, rekao je Saša Medaković, član Uprave NE Krško.

Ima li dovoljno tableta joda?

Doduše, razmjena podataka ide otežano jer je tek nekoliko postaja za mjerenje radioaktivnosti u Ukrajini aktivno. Zbog onoga što slušaju na vijestima dio stanovnika prvih slovenskih sela do Krškog situaciju prati sa zabrinutošću.

“Često razmišljamo o tome i to nas jako zabrinjava. Vidimo kako je tamo. Mi smu blizu i osjećamo se ugroženo”, rekao je za N1 Slavko Munjič iz Spodnjeg Starog Grada.

“Rekli su nam da su prije 5 godina dijelili tablete joda. Imate li ih?”, naša reporterka Katarina Brečić pitala je drugog stanovnika spomenutog sela:

“Te tablete čekaju u ljekarni. Preuzmeš ih i ideš. Ali to je do 50. godine. Mi ih ne dobivamo. Točno je da nama neće štetiti”, kaže joj Jože.

U slučaju incidenta tablete bi dobilo oko 150 radnika elektrane koji bi ostali raditi na popravku. Krško ne bi dijelilo jod općem stanovništvu. No ima li tih tableta dovoljno u hrvatskoj?

“Koliko znam prije par godina ih nije bilo. Što se u međuvremenu dogodilo, ne bih znao”, kaže Medaković.

Iz NE Krško poručuju da je elektrana posve sigurna

A sve je to radi mjera sigurnosti. No ozbiljnijih incidenata u nuklearki za koju je Tito položio kamen temeljac nit je bilo nit ih se očekuje. U Upravi NE Krško poručuju da je ona posve sigurna i da je prošle godine modernizirana do razine kakvu imaju nove nuklearne elektrane.

I ništa joj ne bi bilo da je na nju pala 6 tona teška letjelica koja je napravila krater u Zagrebu.

“Mi smo otporni i na udare komercijalnih zrakoplova. NE Krško može izdržati i onakve udare. Ništa se ne bi dogodilo što treba zabrinjavati javnost”, kaže Medaković.

Reaktor nuklearne elektrane Krško bit će u pogonu još 20 godina. Slovenija planira izgradnju drugog reaktora, Hrvatska razmišlja da joj se pridruži. Količina električne energije proizvedena ovdje dovoljna je za napajanje grada Zagreba cijelu godinu, između 15 i 20 posto hrvatskih potreba.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

“U konzervi graha pronašao sam štakora!” Nakon šokantne objave povlači se cijela serija iz velikog trgovačkog lanca

Objavljeno

-

By

“U konzervi smeđeg graha pronašao sam – štakora!” Tim se riječima, ali i slikom, portalu za potrošače javio unezvijereni kupac nakon što je otvorio pakiranje graha koje je kupio u našem trgovačkom lancu.

Jedan je kupac doživio nemali šok kada je otvorio konzervu smeđeg graha i u njoj vidio veliki komad štakora. Točnije, zadnji dio s repom, a kako je to izgledalo, najbolje svjedoči njegova fotografija koja uistinu nije za one slabijeg želuca.

Javio se Europskom centru izvrsnosti potrošača, odnosno njihovoj stranici na Facebooku Halo, inspektore, gdje je sve objavljeno. Nakon toga reagirao je Državni inspektorat, ali i lanac Konzum, koji pod svojim brandom K plus plasira grah Garden good. Proizvođač je talijanska tvrtka Fiamma Vesuviana S.R.L. Konzum je odlučio povući cijelu seriju neto količine 400 g, LOT broja L M261, najbolje upotrijebiti do 17. 9. 2026.

“Žao nam je zbog situacije koja se dogodila našem kupcu. Nastavno na zaprimljenu reklamaciju kupca, u koordinaciji s proizvođačem i svim nadležnim institucijama, poduzeli smo sve potrebne radnje sukladno internoj proceduri.

Obavijestili smo proizvođača i zatražili očitovanje. Iako u ovom trenutku ne raspolažemo svim potrebnim informacijama, u kontaktu smo s proizvođačem te smo iz predostrožnosti i s ciljem zaštite naših kupaca, na vlastitu inicijativu, navedenu seriju proizvoda povukli iz prodaje. Dodatno, proveden je inspekcijski nadzor kojim je utvrđeno da je Konzum proveo sve potrebne aktivnosti i provjere.

Još jednom želimo izraziti naše žaljenje te ćemo svakako napraviti sve što možemo kako bi detaljno provjerili sve okolnosti i osigurali da se ovakve situacije ne ponavljaju. Za sve ostale informacije u potpunosti smo na raspolaganju kupcima putem našeg besplatnog potrošačkog telefona 0800 400 000 ili maila konzum@konzum.hr”, odgovorili su iz Konzuma, prenosi Halo, inspektore.

Ako ste kojim slučajem kupili konzervu graha iz serije koja je povučena s polica, vratite ga u bilo koju Konzumovu trgovinu, gdje ćete dobiti povrat novca.

Proizvod je povučen

Sanitarna inspekcija Državnog inspektorata također je po prijavi pronalaska štakora u konzervi provela nadzor.

“Utvrđeno je da je predmetno trgovačko društvo odmah po zaprimanju prijave potrošača pokrenulo postupak prikupljanja svih podataka o samom proizvodu odnosno prikupljanju podataka o LOT-u i roku trajnosti te su zatražili od proizvođača iz Italije da dostave očitovanje vezano za predmetnu prijavu. Po zaprimanju točnih podataka o LOT-u i roku trajanja sporne hrane dana 7. 5. 2024. godine on je dobrovoljno pokrenuo postupak povlačenja navedenog lota s tržišta Republike Hrvatske.

S obzirom na to da je proizvođač predmetne hrane u Italiji, Državni inspektorat će u skladu s procedurama prijaviti i dostaviti informacije u EU RASFF sustav (Europski sustav brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje) o predmetnoj prijavi potrošača i povlačenju spornog lota s tržišta kako bi daljnje mjere prema proizvođaču provelo nadležno tijelo za sigurnost hrane u Italiji,” izvijestio je Državni inspektorat RH, prenosi Dnevnik.hr.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Važna obavijest! Povlače se popularne grickalice, provjerite jeste li ih kupili

Objavljeno

-

By

Unsplash

Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) objavila je da se povlače popularne grickalice.

Državni inspektorat Republike Hrvatske obavještava potrošače o opozivu proizvoda Cheez Zum Cheese ring snacks – Cheddar Cheese Flavor, 25g, zbog prisustva neodobrenog bojila E110 u sadržaju.

Proizvod nije u skladu s Uredbom 178/2002 o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane i Uredbom (EZ) br. 1333/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 16.prosinca 2008. o prehrambenim aditivima, navodi se na web stranici HAPIH-a.

Podaci o proizvodu:

Dobavljač: Beagley Coppermann, De Kwakel, Nizozemska

Maloprodaja: Osmi kontinent d.o.o., Dubrovnik

Obavijest se odnosi isključivo na proizvod sa gore navedenim podacima.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Ovo su zdravstvena stanja zbog kojih liječnici od danas moraju prijavljivati pacijente policiji

Objavljeno

-

By

Unsplash

Od danas na snagu stupa novi Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače. Njime se liječnici obvezuju prijaviti policiji svako zdravstveno stanje svog pacijenta zbog kojeg ne bi trebao sjesti za volan dulje od šest mjeseci. Prometni stručnjaci tvrde kako bi ovaj pravilnik trebao pridonijeti većoj sigurnosti na cestama.

Išijas, prijelom ruke ili noge, nekontrolirani povišeni tlak, neke su od dijagnoza koje će se, prema novom Pravilniku o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače, upisivati samo kao upozorenje u zdravstveni karton, kazala je za Hrvatski radio doktorica Mirela Marković te pojašnjava:

“Ovim novim Pravilnikom je uvaženo to da nisu sva akutna stanja ono zbog čega trebamo prijaviti svakog pacijenta MUP-u da dođe na izvanredni pregled, nego su to sada neka trajnija stanja koja utječu na sposobnost upravljanja motornim vozilima ili neka stanja koja su recimo dulja od šest mjeseci”, istaknula je Marković.

Budući da liječnici razlikuju akutna i kratkotrajna stanja od onih kroničnih, pravilnikom su se jasno definirala stanja o kojima su liječnici dužni obavijestiti policiju:

“To su neke neurološke bolesti, moždani udar, različite kardiološke bolesti, ako je netko imao infarkt isto ne može jedno vrijeme voziti auto duže od šest mjeseci i to se treba prijaviti, razne glavobolje, migrene, oboljenja koja se tiču psihijatrijskih pacijenata, šećerna bolest koja je u porastu i to je bolest koja je u progresiji i pogoršavaju joj se simptomi, epilepsija”, istaknula je Marković.

Ipak, sva stanja su individualna, tvrdi Marković i potreban je pregled pacijenta kako bi se utvrdilo smije li on sjesti za volan ili ne. Također dodaje i da se ne slaže s tvrdnjom kako će se ovim Pravilnikom povećati sigurnost na cestama jer zdravstvena stanja još uvijek nisu glavni uzrok prometnih nesreća.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu