Connect with us

Hrvatska

Delta uzrokuje sve više problema, oboljeli uglavnom mladi koji se nisu cijepili

Objavljeno

-

Delta varijanta koronavirusa uzrokuje sve više problema diljem Europe. Portugal, koji se među prvima otvorio strancima, sada pokušava obuzdati novi val zaraze. Uveden je policijski sat noću u Lisabonu, koji ima najviše novih slučajeva, te u još 45 portugalskih općina u kojima je rizik od zaraze vrlo velik. Novooboljeli su uglavnom mladi koji se nisu cijepili.

Portugal, koji se početkom ljeta među prvima otvorio turizmu, u novom valu epidemije koji je uzrokovan delta-sojem koronavirusa ima više od dvije tisuće novozaraženih na dan. Od 23 sata do 5 ujutro zabrana je kretanja, a policija je dobila nalog da striktno provodi nove restrikcijske mjere.

“Pozivamo građane da se sami upute kući. U suprotnom, imamo nalog da provedemo zabranu kretanja u noćnim satima”, navodi Luis Brandao, policijski zapovjednik u Lisabonu.

Lisabon je ponovno najveće žarište, no zaraza se širi i u poznatim turističkim odredištima. Ugostiteljima je zabranjen rad nakon 15:30. “Morat ću zatvoriti, a vikend je. Ovo je neprimjereno i loše, zapravo, sve je loše”, kaže jedan od ugostitelja.

Vlasti ubrzavaju program cijepljenja kako bi suzbile širenje zaraze, a stanovnici metropolitanskog područja Lisabona, gdje je koncentrirana većina slučajeva, moraju pokazati negativni test na COVID-19 ili dokaz o cijepljenju kako bi napustili to područje.

“Ovo nije baš ugodno, ali to su naredbe i moramo ih slijediti”, smatra građanin, prenosi HRT.

Od početka pandemije Portugal, koji je cijepio oko 31% stanovništva, zabilježio je više od 882.000 slučajeva zaraze koronavirusom uz 17.101 smrtni slučaj.

Vlasti tvrde da je za nedavni porast odgovorna delta-varijanta koronavirusa, na koju otpada više od pola novih slučajeva. Portugal trenutačno ima drugu najveću sedmodnevnu incidenciju po glavi stanovnika u Europskoj uniji.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Za vikend česta magla, na pomolu promjena s kišom i grmljavinom

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Tmurno je diljem unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu, magla je vrlo gusta na mjestima u priobalju, kolnici su vlažni i skliski u tim područjima, stoga vozače pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba. Uslijed niskih temperatura moguća je i poledica, stoga je važno brzinu prilagoditi uvjetima na cestama.

U nastavku petka prevladavat će sunčano duž Jadrana, u gorju, dok će u nizinama unutrašnjosti uglavnom ostati tmurnije. 

Za vikend se nastavlja stabilno vrijeme.

Subota će također početi maglom i niskim oblacima u unutrašnjosti, sunčanije će biti duž Jadrana i uz Jadran te u gorju, i onda u skladu s tim i toplije.

I tijekom nedjelje će se tmurno zadržavati u nizinama unutrašnjosti, iako lokalno može biti sunčanih razdoblja. No sunčanije će biti na Jadranu te u gorju. 

Slično vrijeme nastavlja se i u ponedjeljak, no trebali bi se magla i niski oblaci izdići tijekom prijepodneva, tako da su izgledna sunčana razdoblja i na kontinentu, ne samo na Jadranu.

Potkraj utorka naoblačenje s kišom i pljuskovima s grmljavinom, mjestimice duž Jadrana i izraženijim. 

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Na kopnu česta magla, Jadran sunčaniji, evo kad je moguća promjena

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Magla, mjestimice vrlo gusta, smanjuje vidljivost na cestama u unutrašnjosti, ali i na dijelu obale, uglavnom sjevernog Jadrana. Na mjestima pod maglom kolnici su vlažni i skliski, vozače se poziva na oprez. Kako su temperature jutros niske, moguća je poledica.

U nastavku četvrtka bit će sunčanije duž Jadrana i u Gorskoj Hrvatskoj, dok će u ostatku unutrašnjosti biti tmurnije, što zbog niskih oblaka što zbog magle, i to će onda utjecati na temperature.

petak će također biti tmurno na kopnu, sunčanije će biti duž Jadrana i u područjima uz Jadran, gdje će onda biti i osjetno toplije.

Subota donosi sunčanije prilike Jadranu i Gorskoj Hrvatskoj, dok će drugdje na kopnu biti tmurnije i hladnije, a slično vrijeme nastavit će se i tijekom nedjelje, bez promjena, uglavnom stabilno.

Čini se da se i u novom tjednu nastavlja većinom stabilno vrijeme, barem u početku. Promjena vremena moguća je potkraj utorka i u srijedu. 

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Za vikend hladnije uz dugotrajnu maglu, evo gdje se očekuje sunce

Objavljeno

-

By

Pixabay

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Iako je na mjestima jutros vedrije zbog jugozapadnjaka, lokalno ima magle, vidljivost je smanjena na cestama u unutrašnjosti, vozače se poziva na oprez. U nastavku srijede prevladavat će uglavnom sunčano diljem zemlje, osobito nakon izdizanja magle. 

Stabilno vrijeme nastavlja se i u drugom dijelu tjedna.

Četvrtak će također početi maglom u mnogim kopnenim krajevima, a maglovito može biti i na dijelu obale, osobito uz zapadnu obalu Istre. Ipak, sunčanije će biti na Jadranu, dok bi se u unutrašnjosti mjestimice magla mogla dulje zadržavati, što će utjecati i na temperature.

Petak donosi tmurnije prilike na kopnu, što zbog niskih oblaka što zbog magle, zbog čega će temperature biti niže. Na Jadranu sunčanije. 

Slično i u subotu, u unutrašnjosti uglavnom dugotrajniji magla i niski oblaci, dok su u nedjelju izglednija sunčana razdoblja, osobito poslijepodne.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu