Connect with us

Svijet

Mislite da je poplave uzrokovao HAARP? Razmislite opet!

Objavljeno

-

Ljudi, kada ih zadese nevolje, čak i one prirodne, epskih razmjera poput potresa, epidemija, uragana ili poplava, vole naći nekog dežurnog krivca kako bi usmjerili i opravdali sav bijes i očaj što se, htjeli oni ili ne, nakuplja u njima

Nekada su to bili polubogovi i demoni, vještice i šamani, njihove bakanalije, plesovi, uroci i odmazde. Danas tu ulogu, u jednom dijelu znanstveno nepismene ili polupismene javnosti, sve više preuzimaju teško razumljivi, tehnološki sofisticirani pokusi ili projekti među kojima se posebno ističe HAARP. Od početka rada 1993. godine taj je eksperiment uzdignut do gotovo mitskog simbola moći i zla poput Sauronova oka iz Tolkienovih bajki.

Već godinama njemu se pripisuju sve moguće misteriozne zlokobne funkcije – od kontrole nad ljudskim umovima i padova aviona, preko bolesti poput kroničnog umora, do poplava, suša, uragana, oluja pa čak i potresa.

HAARP najavila i baba Vanga!?

Očekivano, HAARP je ovih dana, uz bradatu pobjednicu Eurosonga, postao ključni krivac za poplave u našoj regiji, ne samo po našim već i po svjetskim društvenim stranicama, njuejdžerskim blogovima i tabloidima. Kako se uz cijelu priču vezuju i najave poplava babe Vange, moglo bismo gotovo reći da je balkanska proročica predvidjela HAARP.

Neki pseudonovinari u svojim fantazijama idu toliko daleko da tvrde kako je bivši srbijanski predsjednik Slobodan Milošević 1999. odbio postavljanje HAARP-a u Srbiji i zbog toga zaradio bombardiranje NATO-a. Nakon bombi, Srbija je, prema najžućim stranicama komšiluka, 2012. konačno, zahvaljujući poslušničkim vlastima, dobila i misteriozni sustav koji je postavljen u Barajevu i od tada aktivno obavlja eksperimente nad lokalnim narodom te upravlja nebom nad njihovim glavama i tlom pod nogama. Zanimljivo je da se uz ove tvrdnje redovno serviraju fotografije antena koje sa Srbijom nemaju baš nikakve veze.

Kako HAARP s Aljaske uzrokuje nepogode širom svijeta?

Prema standardiziranom ‘stručnom tumačenju’ koje, među ostalim, navode nebrojene stranice u regiji to funkcionira ovako: antene HAARP-a šalju visokofrekventne valove u gornje slojeve Zemljine atmosfere, posebno u ionosferu. Tim mehanizmom, osim istraživanja, mogu se provoditi i manipulacije u nižim slojevima atmosfere, a time remetiti i prirodni klimatski sustavi u području koje se odabere za poseban tretman vezan uz političke i vojne svrhe.

Konkretno to bi značilo da visokofrekventni elektromagnetni valovi iz HAARP-ovih antena, kad se upućuju prema ionosferi kao koncentrirane zrake, doslovce podižu Zemljin zaštitni omotač u veće visine, pa atmosfera koja se nalazi ispod bude kao vakuumom usisana u više slojeve, što opet znači da se remeti ravnoteža, uključujući i onu elektromagnetsku!?

Takvim se sustavom, tvrde pobornici teorija zavjere, može manipulirati atmosferskim prilikama, budući da se u povratnom udaru tako nagomilane snažne energije u ionosferi, ciljanim prema određenim točkama na površini Zemlje ili mora, stvaraju uvjeti za nastanak megaoluja, razornih vjetrova, kiša i, u žešćim varijantama, čak i potresa.

Zvuči uvjerljivo, zar ne? Zrake visokofrekventnih valova, elektromagnetizam, ionosfera, ravnoteža atmosfere, vakuum… Rekli bismo da netko tko zna pravilno napisati sve te komplicirane pojmove i povezati ih u prosto-proširene rečenice valjda zna o čemu govori. Na sreću nije tako!

Povijest besmislenog mita

Kako bismo bolje shvatili svu besmislenost ovog mita, prije svega se trebamo podsjetiti kako se on razvijao u svjetskoj pop kulturi. HAARP je populariziran u stripovima Marvel Comicsa, u Dosjeima X, kao i u igri X-Men Legends. O njemu je razglabao i piskarao i naš vodeći stručnjak za pseudoznanosti i teorije zavjera Krešimir Mišak.

Jedan od temelja ove teorije jest činjenica da se ocem HAARP-a smatra američki fizičar Bernard J. Eastlund koji je nekoliko mjeseci prije smrti objavio patent US20070238252. U popratnom tekstu, među ostalim, napisao je kako bi njegov izum u budućnosti možda mogao doprinijeti modifikaciji i kontroli vremena, osobito uragana i ciklona. Nekoliko redaka kasnije Eastlund kaže kako bi US20070238252 zajedno s HAARP-ovim antenama možda jednoga dana mogao poslužiti i u obrambene svrhe.

Mit je promicao i bivši guverner Minnesote Jesse Ventura koji je bio uvjeren da središnje vlasti SAD-a koriste projekt kako bi stanovništvo bombardirali valovima za kontrolu uma.

Širenju teorije, među ostalima, pomogao je i američki senator hrvatskih korijena Nick Begich Jr. svojom knjigom ‘Angels Don’t Play This HAARP’ u kojoj je predstavio svoje spekulacije prema kojima bi tajanstvene antene mogle zapaliti nebo, uzdrmati zemlju i kontrolirati umove.

Da legenda bude uvjerljivija neki su u nju umiješali i ponešto neizbježnog začina poznatog kao Nikola Tesla, jer kakva bi to juha bila bez provjereno pouzdane ‘pseudoznanstvene Vegete’.

Što je zapravo HAARP?

HAARP ili High Frequency Active Auroral Research je projekt istraživanja ionosfere kojemu je ključna svrha poboljšanje telekomunikacija, navigacije i sustava za nadgledanje. Nalazi se sjeveroistočno od Gakona na Aljasci, a sačinjen je od nekoliko stotina usmjerenih antena koje u nebo šalju radio-valove visoke frekvencije. Ionosfera je sloj Zemljine atmosfere koji počinje na 50-ak km visine, a završava na oko 300 – 600 km, ovisno o dobu dana i godine. U njoj fotoni koji stižu sa Sunca izbijaju elektrone iz molekula i atoma te stvaraju pozitivno nabijene ione koji utječu na širenje radio-valova. Budući da se njezine dimenzije i svojstva jako mijenjaju, neophodno ju je podrobno istraživati. Kako je vrlo rijetka, nemoguće ju je proučavati iz balona pa je tu uloga HAARP-a izuzetno važna i korisna.

Kako HAARP stvarno funkcionira?

Veliki skup od 180 antena kompleksa IRI zajedno u vrlo kratkim impulsima šalje uzak radio-val snage oko 3.000.000 W visoke frekvencije u točno određenu točku ionosfere. Nakon toga antene prijemnici raspoređene po svijetu hvataju reflektirani oslabljeno zračenje i tako prikupljaju podatke o prirodi ionosfere te o uvjetima pod kojima ona rasipa signal. Dobivene informacije koriste se za bolje razumijevanje širenja radio-valova na velike udaljenosti što može biti od velike koristi za civilnu i vojnu komunikaciju.

U ovom kontekstu treba naglasiti da je za funkcioniranje HAARP-a potrebna velika količina energije. Upravo zbog toga on je smješten u području Gakona u kojem postoje velika nalazišta plina. Prijemnici su pak sastavljeni od mnogo manjih antena za koje nisu potrebni nikakvi posebni izvori energije. HAARP, protivno navodima teoretičara zavjera, postoji samo u Gakonu, a na nekim drugim mjestima širom svijeta, među ostalim i u Rusiji, postoje tek neki slični eksperimenti. U našoj široj regiji ne postoji ništa što bi mu bilo čak i približno nalik!

Može li HAARP utjecati na vrijeme?

Signal koji stvara HAARP vrlo je jak za naše pojmove. Međutim on se na visini od 70 do 350 km djelomično apsorbira u području promjera nekoliko desetaka kilometara, debljine nekoliko metara. Intenzitet njegova signala visoke frekvencije u ionosferi manji je od 3 mikrovata po cm2, što je na desetke tisuća puta slabije od prirodnog elektromagnetskog zračenja Sunca koje stiže do Zemlje te čak stotinama puta slabije od normalnih nasumičnih varijacija u intenzitetu UV zračenja koje stvara ionosferu.

Profesor Umran Inan sa Sveučilišta Stanford ističe da je snaga HAARP-a neznatna čak i u usporedbi s munjama kojih u svakoj sekundi u atmosferi ima od 50 do 100.

‘Trenutno ne postoji apsolutno ništa što bismo mogli učiniti da poremetimo vremenske sustave Zemlje’, tvrdi Inan.

Ipak, snaga eksperimenta dovoljna je za istraživanja osjetljivim instrumentima.

U cijeloj priči također treba uzeti u obzir činjenicu da HAARP, čak i kada bi mogao utjecati na atmosferu, nikako ne bi mogao djelovati na velike daljine – primjerice od Aljaske do Balkana.

Konačno na vremenske pojave kao što su ciklone koje donose obilne oborine djeluje cijelo mnoštvo složenih čimbenika – od temperatura kopna i oceana, preko vjetrova i tlaka zraka, do morskih i atmosferskih struja, na koje ljudi nemaju gotovo nikakav utjecaj, a osobito nemaju kontrolu nad njima. Kada bi imali, američke bi vlasti mogle sprječavati uragane, poplave, snježne oluje i požare na svojim vlastitim teritorijima umjesto da ih pokreću u Pakistanu, Iranu ili na Balkanu!

Može li HAARP pokrenuti potrese?

Ideja da nekakve elektromagnetske zrake, koliko god bile moćne, mogu pokrenuti potrese jednostavno je besmislena i blesava. Znanstvenici do danas nisu uspjeli potvrditi čak ni da Mjesec svojom gravitacijom, kojom pokreće plime i oseke, može uzrokovati ozbiljnije pomicanja tla. Zna se da ih uzrokuju kretanja i sudaranja tektonskih ploča. Utvrđeno je također da neke potrese manjih razmjera mogu izazvati eksploatacije voda koje izazivaju slijeganja u Zemljinoj kori. No ne postoji nikakvo imalo racionalno, znanstveno objašnjenje kako bi to mogli učiniti elektromagnetski valovi ispaljeni u ionosferu.

Je li HAARP tajni projekt?

U ovoj teoriji također su neistinite i informacije da je HAARP tajni projekt. Naime, pojedinosti o njemu, osim nešto malo vojnih, uključujući i fotografije, dostupne su čak i na Wikipediji. U eksperimentima surađuju brojna civilna sveučilišta, a njegovi voditelji svake godine organiziraju i posjete za javnost.

Na kraju treba naglasiti da je projekt privremeno stopiran 2013. zbog nedostatka sredstava, a prema najnovijim najavama u 2014. bi mogao biti čak i trajno obustavljen. Valja se stoga pitati kako bi onda HAARP mogao biti kriv za naše poplave i ne bi li bilo suludo da SAD odustaje od tako moćnog oružja ako ono uistinu funkcionira kao što to tvrde teoretičari zavjera?

 

 

 
Nastavi čitati
1 Comment

1 Comments

  1. Mate

    22. svibnja 2014. at 9:22

    ###
    Taj HAARP sigurno djeluje na moj nončanik,
    Stalno je prazan !
    ###

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Trgovina s Kinom nije Gazpromu nadoknadila Europu

Objavljeno

-

By

Ruski plinski koncern Gazprom mogao bi se suočiti s dugim razdobljem lošeg poslovanja, dok pokušava domaćim tržištem i izvozom u Kinu popuniti prazninu nastalu europskim bojkotom.

Nekoć najprofitabilnija ruska kompanija nedavno je objavila godišnji neto gubitak od sedam milijardi dolara, prvi od 1999. godine, koji je uslijedio nakon oštrog pada trgovine s Europom.

Gazpromovi problemi odražavaju dubok utjecaj koji su europske sankcije ostavile na ruskoj plinskog industriji, kao i ograničenja sve većeg moskovskog partnerstva s Kinom.

Moskva je lakše apsorbirala utjecaj međunarodnih sankcija na izvoz nafte budući da su uspjeli preusmjeriti izvoz morskim putem, prema kupcima izvan Europe.

Gazprom se oslanjao na Europu kao svoje najveće prodajno tržište do 2022. godine kada je sukob Rusije s Ukrajinom potaknuo EU da smanji Gazpromov uvoz plina.

Rusija je u 2022. isporučila različitim rutama ukupno oko 63,8 milijardi kubičnih metara (bcm) plina Europi, pokazuju Gazpromovi podaci i Reutersovi izračuni. Volumen se prošle godine dodatno smanjio, za 55,6 posto, na 28,3 bcm.

Gazprom je 2018. godine u EU i druge zemlje, poput Turske, izvozio 200,8 bcm.

Misteriozne eksplozije na podmorskim plinovodima Nord Streama, koji su spajali Rusiju i Njemačku, u rujnu 2022. također su značajno potkopali rusko-europsku trgovinu plinom.

Rusija se potom okrenula Kini, nastojeći povećati svoju prodaju plina kroz plinovode na 100 bcm godišnje do 2030. godine.

Gazprom je krajem 2019. počeo s isporukama plina Kini putem plinovoda Snaga Sibira. Planira dosegnuti godišnji kapacitet tog plinovoda, od 38 bcm, do kraja ove godine, dok su se Moskva i Peking u 2022. godini dogovorili o izvozu 10 bcm s pacifičkog otoka Sahalina.

Rusija najveću nadu može polagati u plinovod Snaga Sibira 2 koji će ići preko Mongolije, a kojim se planira izvoziti 50 bcm godišnje. No, i iz toga su proizišli neki problemi uglavnom zbog nedostatnog dogovora oko cijena i drugih pitanja.

Prema ruskoj konzultantskoj kući BCS, prihod Gazrpoma od prodaje plina Europi u razdoblju od 2015. do 2019. u prosjeku je iznosio 3,3 milijarde dolara mjesečno, zahvaljujući mjesečnim isporukama 15,5 bcm.

Uzimajući u obzir cijenu od 286,9 dolara za tisuću kubičnih metara i Gazpromov izvoz plina od 22,7 bcm prošle godine, ukupna vrijednost plina prodanog Kini mogla bi dosegnuti 6,5 milijardi dolara za cijelu 2023. godinu, pokazali su podaci ruskog ministarstva gospodarstva.

Rusija očekuje da će cijena plina za Kinu nastaviti postupno padati u sljedeće četiri godine, dok najgori scenarij ne isključuje pad od 45 posto, na 156,7 dolara za tisuću kubičnih metara u 2027. godini u odnosu na 2023., pokazuju dokumenti u koje je Reuters imao uvid.

Nije istaknuto što bi moglo utjecati na pad cijene, ali Rusija se suočava s konkurencijom drugih dobavljača plina plinovodom koji se bore za Kinu, poput Turkmekistana, te LNG-a koji se prevozi morem.

Gazpromova financijska izvješća, koja također uključuju njegove naftne i energetske jedinice, pokazala su da su se prošle godine prihodi od poslovanja s prirodnim plinom više nego prepolovili.

Stručnjak moskovskog Instituta za energetiku i financije Aleksej Belogorijev rekao je da bi Gazpromu bilo nemoguće ponovno stvoriti profitabilnost oslanjajući se isključivo na svoje plinsko poslovanje.

Kazao je da je strateški zaokret prema proizvodnji i izvozu amonijaka, metanola i drugih proizvoda za preradu plina za Gazprom moguć, ali da se to neće brzo isplatiti.

 
Nastavi čitati

Svijet

Ukrajina priznala taktičke uspjehe Rusije u regiji Harkiv

Objavljeno

-

By

Ukrajinska vojska u ponedjeljak je priznala da ruske snage napreduju u svojoj ofenzivi na sjeveroistoku regije Harkiv.

Ruske snage pokušavaju proboj u toj regiji, što je podiglo uzbunu u Kijevu i među zapadnim saveznicima zbog potencijalne velike ofenzive na grad Harkiv, drugi najveći u Ukrajini, smješten samo tridesetak kilometara od ruske granice.

“Neprijatelj trenutno postiže taktičke uspjehe”, objavio je ukrajinski glavni stožer u ponedjeljak ujutro.

Nakon osvajanja nekoliko sela u regiji Harkiv borbe se trenutno vode kod grada Vovčanska, smještenog samo pet kilometara od ruske granice, piše agencija dpa.

Ukrajina tvrdi da Rusija bilježi velike gubitke, no da usprkos tome šalje brojne snage kod Vovčanska, prema kojem se kreće pet bataljuna.

Rusija je već okupirala Vovčansk na početku rata. Povukla se nakon ukrajinske ofenzive u jesen 2022. godine.

U to vrijeme u gradu je još živjelo oko 3,5 tisuća ljudi, objavila je Ukrajina tada.

Rusija je ponovni proboj prema regiji Harkiv pokrenula 10. svibnja. U zadnja dva dana osvojila je devet sela, tvrdi rusko ministarstvo obrane.

 
Nastavi čitati

Svijet

Kod Sheinovih dobavljača u Kini i dalje se radi 75 sati tjedno

Objavljeno

-

Radnici nekih dobavljača kineskog giganta brze mode Sheina i dalje rade 75 sati tjedno unatoč obećanju kompanije da će poboljšati uvjete. Nova istraga švicarske aktivističke skupine Public Eye nadovezala se na njezino izvješće iz 2021. godine, u kojem je utvrđeno da brojni zaposlenici na šest lokacija u Guangzhouu rade prekovremeno.

Prema ovoj organizaciji, koja je intervjuirala 13 zaposlenica u šest tvornica u Kini koje opskrbljuju Shein, prekomjerni prekovremeni rad i dalje je uobičajen za mnoge radnike.

Shein je za BBC rekao da naporno radi na rješavanju pitanja koja je pokrenulo izvješće Public Eyea i da je napravio značajan napredak u poboljšanju uvjeta.

Shein je brzo rastao otkako je osnovan 2008. i bio je jedna od mnogih internetskih kompanija koje su procvjetale tijekom karantene zbog pandemije covida. Njegova formula širokog asortimana jeftine odjeće – uz kampanje na Instagramu, TikToku i drugim društvenim medijima – pretvorila ga je u jednu od najvećih modnih kuća na svijetu.

Oslanja se na tisuće dobavljača, kao i ugovornih proizvođača, u blizini svog sjedišta u Guangzhouu te je u mogućnosti proizvesti novu odjeću u roku od nekoliko tjedana, a ne mjeseci.

U prosjeku rade 12 sati dnevno

Međutim, zaposlenica koja je 20 godina radila za šivaćim strojevima rekla je za Public Eye: “Radim svaki dan od 8 ujutro do 22.30 navečer i svaki mjesec uzimam jedan slobodan dan. Ne mogu si priuštiti više slobodnih dana jer to previše košta.”

Spomenutih 13 zaposlenica tvornice intervjuirano je u ljeto 2023. Ispitanici su radili na proizvodnim mjestima zapadno od sela Nancun u području Guangzhoua u južnoj Kini.

Public Eye se nije vratio u sam Nancun, koji je bio mjesto izvornih intervjua, tvrdeći da je atmosfera bila previše rizična zbog medijske pozornosti početnog izvješća.

Ispitanice u dobi između 23 i 60 godina rekle su da u prosjeku rade 12 sati dnevno, što ne uključuje pauze za ručak i večeru. Rekle su da obično rade šest do sedam dana u tjednu.

Sheinov Kodeks ponašanja za dobavljače kaže da radnici ne bi smjeli raditi duže od 60 sati tjedno, uključujući prekovremeni rad. Brend je priznao da je ovo dugoročni problem kada ga je Public Eye prvi put osvijestio 2021. godine.

U svom odgovoru na posljednje izvješće, Shein je rekao da je dugo radno vrijeme u sektoru zajednički izazov na čijem rješavanju brendovi, proizvođači i drugi faktori ekosustava moraju raditi zajedno. U odgovoru još stoji da to nije problem jedinstven za Shein, koji je predan odigrati svoju ulogu u poboljšanju situacije u vlastitom opskrbnom lancu.

Radnice su također tvrdile da se njihove plaće gotovo nisu promijenile od prve istrage i da variraju između 6000 i 10.000 juana mjesečno (663 do 1104 funte). Public Eye kaže da je osnovna plaća za radnice prije dodatka za prekovremeni rad 2400 juana (265 funti). Prema Asia Floor Wage Allianceu, plaća koja u Kini jamči normalan život iznosi oko 6512 juana (719 funti).

Ispitanice su tvrdile da u slučaju pogreške moraju napraviti izmjene na odjeći i da za to nisu plaćene.

“Tko god pogriješi, odgovoran je da to ispravi. Morate riješiti problem u svom radnom vremenu”, rekao je 50-godišnji nadzornik.

Mala djeca se čuvaju u tvornicama, tinejdžeri pakiraju stvari 

Radnice su također rekle da su primijetile porast broja nadzornih kamera u tvornicama i da vjeruju kako se snimke šalju Sheinu u stvarnom vremenu kako bi se mogli provoditi propisi.

Public Eye je također primijetio da se mala djeca čuvaju u tvornicama, da tinejdžeri pakiraju stvari i da se zabrana pušenja ne provodi.

U odgovoru za BBC, Shein je napisao da ulaže desetke milijuna dolara u jačanje upravljanja i usklađenosti u svom opskrbnom lancu.

“Aktivno radimo na poboljšanju prakse naših dobavljača, među ostalim da su radni sati dobrovoljni i da su radnici pravedno nagrađeni za ono što rade, a također prepoznajemo važnost suradnje u industriji kako bismo osigurali kontinuirano poboljšanje i napredak u ovom području. Kao rezultat naših napora, istraživanje koje smo proveli s našim revizorima otkrilo je da radnici u pogonima dobavljača Sheina u Kini zarađuju osnovne plaće koje su znatno više od prosječne lokalne minimalne plaće”, stoji u odgovoru Sheina.

Shein je za Public Eye rekao da su njegovi dobavljači dužni poštivati lokalne zakone i propise koji reguliraju plaće i radno vrijeme: “Tamo gdje se otkriju kršenja naše politike upravljanja poduzimamo čvrste mjere, uključujući prekid poslovnog odnosa.”

Što se tiče nadzornih kamera, Shein je za Public Eye rekao da su dobavljači sami donosili odluke o postavljanju kamera u svoje objekte te da kompanija nije imala pristup izvorima sigurnosnih kamera ili snimkama dobavljača.

Što se tiče djece u tvornicama, kompanija je za Public Eye odgovorila: “Strogo sprječavamo dječji rad. Sva kršenja tretiramo s najvećom ozbiljnošću.”

Priznaje se da tvorničko osoblje ponekad ima problema s usklađivanjem radnog vremena i brige o djeci, što može rezultirati time da radnici dovode svoju djecu na radno mjesto: “Svjesni toga, pružamo financijsku potporu dobavljačima za stvaranje centara za brigu o djeci unutar ili u blizini njihovih prostorija.”

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu