Connect with us

Svijet

Mislite da je poplave uzrokovao HAARP? Razmislite opet!

Objavljeno

-

Ljudi, kada ih zadese nevolje, čak i one prirodne, epskih razmjera poput potresa, epidemija, uragana ili poplava, vole naći nekog dežurnog krivca kako bi usmjerili i opravdali sav bijes i očaj što se, htjeli oni ili ne, nakuplja u njima

Nekada su to bili polubogovi i demoni, vještice i šamani, njihove bakanalije, plesovi, uroci i odmazde. Danas tu ulogu, u jednom dijelu znanstveno nepismene ili polupismene javnosti, sve više preuzimaju teško razumljivi, tehnološki sofisticirani pokusi ili projekti među kojima se posebno ističe HAARP. Od početka rada 1993. godine taj je eksperiment uzdignut do gotovo mitskog simbola moći i zla poput Sauronova oka iz Tolkienovih bajki.

Već godinama njemu se pripisuju sve moguće misteriozne zlokobne funkcije – od kontrole nad ljudskim umovima i padova aviona, preko bolesti poput kroničnog umora, do poplava, suša, uragana, oluja pa čak i potresa.

HAARP najavila i baba Vanga!?

Očekivano, HAARP je ovih dana, uz bradatu pobjednicu Eurosonga, postao ključni krivac za poplave u našoj regiji, ne samo po našim već i po svjetskim društvenim stranicama, njuejdžerskim blogovima i tabloidima. Kako se uz cijelu priču vezuju i najave poplava babe Vange, moglo bismo gotovo reći da je balkanska proročica predvidjela HAARP.

Neki pseudonovinari u svojim fantazijama idu toliko daleko da tvrde kako je bivši srbijanski predsjednik Slobodan Milošević 1999. odbio postavljanje HAARP-a u Srbiji i zbog toga zaradio bombardiranje NATO-a. Nakon bombi, Srbija je, prema najžućim stranicama komšiluka, 2012. konačno, zahvaljujući poslušničkim vlastima, dobila i misteriozni sustav koji je postavljen u Barajevu i od tada aktivno obavlja eksperimente nad lokalnim narodom te upravlja nebom nad njihovim glavama i tlom pod nogama. Zanimljivo je da se uz ove tvrdnje redovno serviraju fotografije antena koje sa Srbijom nemaju baš nikakve veze.

Kako HAARP s Aljaske uzrokuje nepogode širom svijeta?

Prema standardiziranom ‘stručnom tumačenju’ koje, među ostalim, navode nebrojene stranice u regiji to funkcionira ovako: antene HAARP-a šalju visokofrekventne valove u gornje slojeve Zemljine atmosfere, posebno u ionosferu. Tim mehanizmom, osim istraživanja, mogu se provoditi i manipulacije u nižim slojevima atmosfere, a time remetiti i prirodni klimatski sustavi u području koje se odabere za poseban tretman vezan uz političke i vojne svrhe.

Konkretno to bi značilo da visokofrekventni elektromagnetni valovi iz HAARP-ovih antena, kad se upućuju prema ionosferi kao koncentrirane zrake, doslovce podižu Zemljin zaštitni omotač u veće visine, pa atmosfera koja se nalazi ispod bude kao vakuumom usisana u više slojeve, što opet znači da se remeti ravnoteža, uključujući i onu elektromagnetsku!?

Takvim se sustavom, tvrde pobornici teorija zavjere, može manipulirati atmosferskim prilikama, budući da se u povratnom udaru tako nagomilane snažne energije u ionosferi, ciljanim prema određenim točkama na površini Zemlje ili mora, stvaraju uvjeti za nastanak megaoluja, razornih vjetrova, kiša i, u žešćim varijantama, čak i potresa.

Zvuči uvjerljivo, zar ne? Zrake visokofrekventnih valova, elektromagnetizam, ionosfera, ravnoteža atmosfere, vakuum… Rekli bismo da netko tko zna pravilno napisati sve te komplicirane pojmove i povezati ih u prosto-proširene rečenice valjda zna o čemu govori. Na sreću nije tako!

Povijest besmislenog mita

Kako bismo bolje shvatili svu besmislenost ovog mita, prije svega se trebamo podsjetiti kako se on razvijao u svjetskoj pop kulturi. HAARP je populariziran u stripovima Marvel Comicsa, u Dosjeima X, kao i u igri X-Men Legends. O njemu je razglabao i piskarao i naš vodeći stručnjak za pseudoznanosti i teorije zavjera Krešimir Mišak.

Jedan od temelja ove teorije jest činjenica da se ocem HAARP-a smatra američki fizičar Bernard J. Eastlund koji je nekoliko mjeseci prije smrti objavio patent US20070238252. U popratnom tekstu, među ostalim, napisao je kako bi njegov izum u budućnosti možda mogao doprinijeti modifikaciji i kontroli vremena, osobito uragana i ciklona. Nekoliko redaka kasnije Eastlund kaže kako bi US20070238252 zajedno s HAARP-ovim antenama možda jednoga dana mogao poslužiti i u obrambene svrhe.

Mit je promicao i bivši guverner Minnesote Jesse Ventura koji je bio uvjeren da središnje vlasti SAD-a koriste projekt kako bi stanovništvo bombardirali valovima za kontrolu uma.

Širenju teorije, među ostalima, pomogao je i američki senator hrvatskih korijena Nick Begich Jr. svojom knjigom ‘Angels Don’t Play This HAARP’ u kojoj je predstavio svoje spekulacije prema kojima bi tajanstvene antene mogle zapaliti nebo, uzdrmati zemlju i kontrolirati umove.

Da legenda bude uvjerljivija neki su u nju umiješali i ponešto neizbježnog začina poznatog kao Nikola Tesla, jer kakva bi to juha bila bez provjereno pouzdane ‘pseudoznanstvene Vegete’.

Što je zapravo HAARP?

HAARP ili High Frequency Active Auroral Research je projekt istraživanja ionosfere kojemu je ključna svrha poboljšanje telekomunikacija, navigacije i sustava za nadgledanje. Nalazi se sjeveroistočno od Gakona na Aljasci, a sačinjen je od nekoliko stotina usmjerenih antena koje u nebo šalju radio-valove visoke frekvencije. Ionosfera je sloj Zemljine atmosfere koji počinje na 50-ak km visine, a završava na oko 300 – 600 km, ovisno o dobu dana i godine. U njoj fotoni koji stižu sa Sunca izbijaju elektrone iz molekula i atoma te stvaraju pozitivno nabijene ione koji utječu na širenje radio-valova. Budući da se njezine dimenzije i svojstva jako mijenjaju, neophodno ju je podrobno istraživati. Kako je vrlo rijetka, nemoguće ju je proučavati iz balona pa je tu uloga HAARP-a izuzetno važna i korisna.

Kako HAARP stvarno funkcionira?

Veliki skup od 180 antena kompleksa IRI zajedno u vrlo kratkim impulsima šalje uzak radio-val snage oko 3.000.000 W visoke frekvencije u točno određenu točku ionosfere. Nakon toga antene prijemnici raspoređene po svijetu hvataju reflektirani oslabljeno zračenje i tako prikupljaju podatke o prirodi ionosfere te o uvjetima pod kojima ona rasipa signal. Dobivene informacije koriste se za bolje razumijevanje širenja radio-valova na velike udaljenosti što može biti od velike koristi za civilnu i vojnu komunikaciju.

U ovom kontekstu treba naglasiti da je za funkcioniranje HAARP-a potrebna velika količina energije. Upravo zbog toga on je smješten u području Gakona u kojem postoje velika nalazišta plina. Prijemnici su pak sastavljeni od mnogo manjih antena za koje nisu potrebni nikakvi posebni izvori energije. HAARP, protivno navodima teoretičara zavjera, postoji samo u Gakonu, a na nekim drugim mjestima širom svijeta, među ostalim i u Rusiji, postoje tek neki slični eksperimenti. U našoj široj regiji ne postoji ništa što bi mu bilo čak i približno nalik!

Može li HAARP utjecati na vrijeme?

Signal koji stvara HAARP vrlo je jak za naše pojmove. Međutim on se na visini od 70 do 350 km djelomično apsorbira u području promjera nekoliko desetaka kilometara, debljine nekoliko metara. Intenzitet njegova signala visoke frekvencije u ionosferi manji je od 3 mikrovata po cm2, što je na desetke tisuća puta slabije od prirodnog elektromagnetskog zračenja Sunca koje stiže do Zemlje te čak stotinama puta slabije od normalnih nasumičnih varijacija u intenzitetu UV zračenja koje stvara ionosferu.

Profesor Umran Inan sa Sveučilišta Stanford ističe da je snaga HAARP-a neznatna čak i u usporedbi s munjama kojih u svakoj sekundi u atmosferi ima od 50 do 100.

‘Trenutno ne postoji apsolutno ništa što bismo mogli učiniti da poremetimo vremenske sustave Zemlje’, tvrdi Inan.

Ipak, snaga eksperimenta dovoljna je za istraživanja osjetljivim instrumentima.

U cijeloj priči također treba uzeti u obzir činjenicu da HAARP, čak i kada bi mogao utjecati na atmosferu, nikako ne bi mogao djelovati na velike daljine – primjerice od Aljaske do Balkana.

Konačno na vremenske pojave kao što su ciklone koje donose obilne oborine djeluje cijelo mnoštvo složenih čimbenika – od temperatura kopna i oceana, preko vjetrova i tlaka zraka, do morskih i atmosferskih struja, na koje ljudi nemaju gotovo nikakav utjecaj, a osobito nemaju kontrolu nad njima. Kada bi imali, američke bi vlasti mogle sprječavati uragane, poplave, snježne oluje i požare na svojim vlastitim teritorijima umjesto da ih pokreću u Pakistanu, Iranu ili na Balkanu!

Može li HAARP pokrenuti potrese?

Ideja da nekakve elektromagnetske zrake, koliko god bile moćne, mogu pokrenuti potrese jednostavno je besmislena i blesava. Znanstvenici do danas nisu uspjeli potvrditi čak ni da Mjesec svojom gravitacijom, kojom pokreće plime i oseke, može uzrokovati ozbiljnije pomicanja tla. Zna se da ih uzrokuju kretanja i sudaranja tektonskih ploča. Utvrđeno je također da neke potrese manjih razmjera mogu izazvati eksploatacije voda koje izazivaju slijeganja u Zemljinoj kori. No ne postoji nikakvo imalo racionalno, znanstveno objašnjenje kako bi to mogli učiniti elektromagnetski valovi ispaljeni u ionosferu.

Je li HAARP tajni projekt?

U ovoj teoriji također su neistinite i informacije da je HAARP tajni projekt. Naime, pojedinosti o njemu, osim nešto malo vojnih, uključujući i fotografije, dostupne su čak i na Wikipediji. U eksperimentima surađuju brojna civilna sveučilišta, a njegovi voditelji svake godine organiziraju i posjete za javnost.

Na kraju treba naglasiti da je projekt privremeno stopiran 2013. zbog nedostatka sredstava, a prema najnovijim najavama u 2014. bi mogao biti čak i trajno obustavljen. Valja se stoga pitati kako bi onda HAARP mogao biti kriv za naše poplave i ne bi li bilo suludo da SAD odustaje od tako moćnog oružja ako ono uistinu funkcionira kao što to tvrde teoretičari zavjera?

 

 

 
Nastavi čitati
1 Comment

1 Comments

  1. Mate

    22. svibnja 2014. at 9:22

    ###
    Taj HAARP sigurno djeluje na moj nončanik,
    Stalno je prazan !
    ###

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Pao snijeg u Sloveniji!

Objavljeno

-

By

Hladan nestabilan atlantski zrak prodro je nad Europu i premješta se u obliku izražene hladne fronte prema istoku. Pod utjecajem te fronte, na slovenskoj Kredarici pao snijeg. Promjena vremena stigla je u Hrvatsku, no temperature će značajnije pasti noćas i sutra.

Petak će biti oblačan, vjetrovit i kišovit, jutarnje temperature u unutrašnjosti od 8 do 10, na Jadranu oko 17, a najviše dnevne u unutrašnjosti oko 14 Celzijevih stupnjeva, a na Jadranu od 18 do 22. Na Jadranu će puhati jaka mjestimice olujna bura.

Navečer u najzapadnijim krajevima unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu postupno razbijanje naoblake.

U subotu i nedjelju nestabilno s duljim sunčanim razdobljima koja će prekidati kratkotrajni pljuskovi. Najviše dnevne temperature zraka u porastu te će biti oko 20 Celzijevih stupnjeva.

 
Nastavi čitati

Svijet

Europska središnja banka opet smanjila kamatne stope

Objavljeno

-

Europska središnja banka (ECB) smanjila je kamatne stope u eurozoni za još četvrtinu postotnog boda, ocijenivši da su stvoreni “primjereni uvjeti” za daljnje ublažavanje “restriktivne” monetarne politike, uz potvrđene prognoze o slabljenju inflacije.

Kamatna stopa za refinanciranje banaka iznosit će tako od 18. rujna 3.65 posto, a kamatna stopa na prekonoćne depozite banaka 3.5 posto. Za prekonoćne pozajmice komercijalne banke plaćat će kamatu od 3.9 posto, navodi se u priopćenju ECB-a.

ECB napominje i da će od sredine rujna prema novim odredbama razlika između između kamatne stope za refinanciranje banaka i stope na prekonoćne depozite biti smanjena s pola postotnog boda na 0.15 postotnih bodova. Razlika između stope za prekonoćne pozajmice i stope za refinanciranja banaka i dalje će iznositi četvrtinu postotnog boda, napominju.

Upravno vijeće zaključilo je, na temelju ažuriranih prognoza inflacije, da su stvoreni “primjereni uvjeti” za sljedeći korak u ublažavanju monetarne politike. U kolovozu je, prema prvoj procjeni Eurostata, inflacija u eurozoni zamjetno usporila, na 2.2 posto, najnižu razinu od srpnja 2021., kada su cijene na godišnjoj razini bilježile isti postotni rast. U ovogodišnjem srpnju iznosila je 2.6 posto.

Skuplje usluge
ECB je u novom izvješću potvrdio lipanjske projekcije inflacije, prema kojima inflacija u ovoj godini trebala iznositi 2.5 posto. U 2025. trebala bi usporiti na 2.2 posto, a u 2026. na 1.9 posto. pokazuje izvješće.

Stope inflacije ponovo će porasti u ostatku godine, napominju u ECB-u, dijelom i zato cijene energije više neće padati snažno kao do sada. Ponovo će se spustiti prema ciljanih dva posto u drugoj polovini iduće godine, prognoziraju.

Marginalno su podigli prognoze temeljne inflacije u ovoj i idućoj godini. Kada se isključe energija i hrana, temeljna stopa inflacije trebala bi u ovoj godini iznositi 2.9 posto, a u idućoj 2.3 posto. U 2026. trebala bi se spustiti na dva posto, u skladu s projekcijama iz lipnja.

Usluge su u proteklom razdoblju poskupjele više no što se očekivalo, napominju, a i plaće još uvijek rastu “povišenim tempom”. Međutim, pritisci na troškove rada jenjavaju, a zarada kompanija dijelom ‘amortizira’ utjecaj viših plaća na inflaciju, naglašavaju.

“Restriktivni uvjeti financiranja”
Blago su snizili projekcije gospodarskog rasta u eurozoni.

“Uvjeti financiranja i dalje su restriktivni i ekonomska je aktivnost još uvijek prigušena, odražavajući slabu osobnu potrošnju i ulaganja”, objašnjavaju, prognozirajući smanjeni doprinos domaće potražnje u idućih nekoliko tromjesečja.

Ove bi godine po njihovoj novoj procjeni gospodarstvo u zoni primjene zajedničke europske valute trebalo porasti za 0.8 posto i blago ubrzati u iduće dvije godine, na 1.3 odnosno 1.5 posto.

Upravno vijeće ponovilo je da će i dalje pozorno pratiti podatke i utvrđivati “primjerenu” visinu kamatnih stopa od “sjednice do sjednice”. Naglasili su ponovo i da se neće unaprijed obavezati na određeni smjer monetarne politike.

ECB će striktno voditi računa da se inflacija u srednjoročnoj perspektivi “u primjerenom roku” spusti na ciljanih dva posto i zadržat će kamatne stope “na primjereno restriktivnoj razini” sve dok bude potrebno, ističe se u priopćenju.

 
Nastavi čitati

Svijet

Međunarodna agencija za energiju jako snizila prognozu potražnje za naftom

Objavljeno

-

Međunarodna agencija za energiju (IEA) znatno je danas snizila prognozu rasta potražnje za naftom u ovoj godini, izdvojivši u raskoraku s Organizacijom zemalja-izvoznica nafte (OPEC) posustajanje potrošnje u Kini.

IEA sada očekuje da će potražnja ove godine porasti za 900 tisuća barela dnevno, snizivši dosadašnju procjenu za 70 tisuća barela dnevno, pokazuje mjesečno izvješće o tržištu nafte.

Kao glavni razlog snižene procjene savjetodavna agencija skupine vodećih potrošača okupljenih u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) navela je posustajanje potražnje iz Kine.

IEA sada procjenjuje da će kineska potražnja ove godine porasti za samo 180 tisuća barela dnevno budući da se šire makroekonomsko usporavanje vremenski poklopilo s pojačanom upotrebom električnih vozila. Skok prodaje električnih vozila prigušuje potražnju za motornim gorivima, a razvoj željezničke mreže istodobno koči uzlet domaćih zračnih putovanja.

“Budući da se čini da kineska potražnja za naftom kopni i da u većini ostalih zemalja tek skromno raste ili se smanjuje, trenutni trendovi podupiru naša očekivanja da će globalna potražnja do kraja desetljeća dosegnuti vrhunac”, priopćila je IEA.

“Prigušeni” rast potražnje očekuju i u 2025., za nekih 950.000 barela dnevno, potvrdivši važeću procjenu.

OPEC također snizio procjenu
I OPEC je ovaj tjedan snizio procjenu rasta potražnje u ovoj godini, s 2,11 milijuna na oko dva milijuna barela dnevno, istaknuvši probleme u građevinskom sektoru i pojačanu prodaju kamiona na ukapljeni plin i električnih automobila koji bi mogli zakočiti potražnju za benzinom i dizelom. Gospodarstvo pak po njihovim procjenama solidno raste, uključujući i aktivnost u Kini.

Snizili su i procjenu rasta potražnje u 2025., sa 1,78 milijuna na 1,74 milijuna barela dnevno.

IEA u najnovijem mjesečnom izvješću napominje i da bi globalno tržište nafte iduće godine moglo biti prekomjerno opskrbljeno ako OPEC i njegovi saveznici zaista povećaju isporuke kao što su najavili.

Opskrba neovisnih proizvođača raste znatno snažnije od ukupne potražnje i bit će u ovoj i idućoj godini povećana za 1,5 milijuna barela, procjenjuju u IEA-i, izdvojivši SAD, Gvajanu, Kanadu i Brazil.

To znači da OPEC i njegovi saveznici mogu očekivati značajan višak na tržištu, čak i ako ipak odluče i dalje smanjivati opskrbu dosadašnjim tempom, naglašava agencija.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu