Connect with us

Hrvatska

Kerumu kaznena prijava zbog Zapadne obale!

Objavljeno

-


Proširenje Zapadne obale, prvi veliki projekt splitskog gradonačelnika Željka Keruma, već i prije samog početka radova došao je u pitanje: gradska vijećnica HDZ-a Sanja Bilač u utorak će Državnom odvjetništvu službeno predati kaznenu prijavu zbog navodnog niza nezakonitosti i nepravilnosti.
Sadržaj prijave zasad ne želi otkrivati, no očito je da će koristiti brojne argumente koje je već prije spominjala na burnim sjednicama Gradskog vijeća. U posljednjem navratu tvrdila je da se datumi lokacijske dozvole i mišljenja Ministarstva prostornog uređenja ne poklapaju, odnosno da je Grad Split krivotvorio dokumentaciju i obmanuo Ministarstvo. Bilač tvrdi da se Kerum odlučio na ovaj projekt samo kako bi povećao vrijednost svoga hotela Marjan i kako bi ga kasnije skuplje prodao.
Nasipanje i uređenje Zapadne obale je golemi infrastrukturni projekt koji u urbanističkim planovima stoji već gotovo četiri desetljeća, no postao je aktualan tek nakon što je Kerum kupio hotel Marjan i objavio da on neće moći dobiti pet zvjezdica prije nego što se obala proširi. Informacija se kasnije pokazala netočnom, no kuloari su svejedno tvrdili da je upravo to bio glavni razlog njegova kandidiranja na izborima.
Splitski gradonačelnik još prošle godine tvrdio je da će se zahvat realizirati pomoću koncesije i da neće biti potrošena ni kuna iz gradskog proračuna, no već početkom ove godine bilo je jasno da nije govorio istinu. U proračunu je, naime, za ovu stavku rezervirao 70 milijuna kuna.
Prošlog tjedna objavljeno je da će prvu fazu radova (nasipanje obale, gradnju obalnog zida i uređenje prometnice) obaviti splitski Konstruktor, koji je na javnom natječaju ponudio iznenađujuće niskih 31 milijun kuna. Nakon toga, za otprilike šest mjeseci, trebao bi uslijediti novi natječaj za popločavanje, hortikulturno uređenje i postavljanje urbane opreme.
Kuriozitet cijelog zahvata jest da se još uvijek ni okvirno ne zna njegova konačna cijena, niti je poznato po kojem projektu će se on realizirati. Naime, iz izdane lokacijske dozvole vidljivo je da će osnova biti jednostavan rad Kerumu bliskog arhitekta Nene Mikulandre, premda je prošle godine proveden javni natječaj na kojemu su pobijedili mladi splitski arhitekti Jure Bešlić i Ivan Jurić. Na Zapadnoj obali tako neće biti ni plutajuće ribarnice, ni pozornice u moru, ni morskih skulptura, ni dviju fontana, ni žičare za Marjan… Uglavnom, uređenje će se svesti na popločenje kamenom, tradicionalne ‘kolone’ za privezivanje brodova i nešto zelenila.
U stručnoj javnosti pojavile su se i sumnje da nije ispoštovana studija valovanja Gradske luke, koju je Grad Split platio punih šest milijuna kuna i po kojoj bi nasipanje ovog dijela luke moglo uzrokovati probleme u ostatku akvatorija ako se ondje ne korigira obalna linija.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / U dijelu zemlje moguć snijeg, a stiže i jače pogoršanje

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Pretežno je oblačno diljem Hrvatske, lokalno ima i magle. Kiša pada mjestimice u Dalmaciji, na krajnjem sjeveru zemlje i na istoku.

U većem dijelu zemlje kolnici su mokri ili samo vlažni i skliski, vozače stoga pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba. Promet otežava jako do olujno jugo koje puše u priobalju.

U nastavku četvrtka jugo će zamijeniti bura i sjeverozapadnjak. Oborine će biti uglavnom duž Jadrana i uz Jadran. U najvišem gorju može pasti malo snijega.

Petak također donosi oborinu većinom duž Jadrana i uz Jadran. U gorju pritom može biti malo snijega. U noći i ujutro će bura biti jaka pod Velebitom, na udare i olujna. Temperature će se sniziti u odnosu na one u četvrtak.

Subota će biti suha u većini krajeva. Tek bi rijetko gdje u unutrašnjosti moglo pasti malo kiše ili rosulje, oborina je moguća i na obali i otocima, češće prema otvorenom moru.

Nedjelja će duž Jadrana biti uglavnom sunčana, no na kopnu će se zadržavati tmurno, valja računati mjestimice na malo kiše ili čak malo susnježice ili snijega.

Novi tjedan ne donosi stabilizaciju, štoviše, u utorak stiže novo jače pogoršanje vremena.

Nastavi čitati

Hrvatska

Nova pravila: Trgovci će provjeravati identitet kupca ako plaćaju gotovinom od ovog iznosa

Objavljeno

-

By

Od 2027. godine u EU se uvodi ograničenje prema kojem se u poslovnim transakcijama gotovinom smije plaćati najviše 10.000 eura, dok se iznosi iznad toga moraju podmiriti bezgotovinski. Uz to, već od 3.000 eura trgovci će morati provjeriti i evidentirati identitet kupca, dok privatne gotovinske transakcije između građana uglavnom ostaju dopuštene.

Od 2027. godine u Europskoj uniji stupaju na snagu nova pravila o plaćanju gotovinom. Dva iznosa pritom postaju ključna jer određuju kada se gotovinske transakcije moraju dodatno provjeravati i koje obveze imaju kupci i trgovci.

Do sada su potrošači u Njemačkoj, ali i u mnogim drugim državama članicama, mogli gotovo neograničeno plaćati gotovinom. To će se promijeniti sredinom 2027., kada počinje primjena nove EU uredbe kojom se strože regulira uporaba gotovine u poslovnom prometu. Cilj mjere jest povećati transparentnost velikih gotovinskih transakcija te suzbiti ilegalne financijske tokove, prenosi Fenix Magazin.

Iako privatnim osobama i dalje ostaje širok prostor za korištenje gotovine, u poslovnim transakcijama uvode se jasna i jedinstvena pravila na razini cijele Europske unije. Uz gornju granicu od 10.000 eura, posebnu važnost dobiva i niži prag od 3.000 eura, koji sa sobom nosi dodatne obveze za trgovce.

Gornja granica od 10.000 eura za poslovne transakcije

Od 10. srpnja 2027. poduzeća i samostalni poduzetnici u cijelom EU unutarnjem tržištu smjet će primati ili isplaćivati najviše 10.000 eura u gotovini. Iznosi iznad toga morat će se podmirivati bezgotovinskim putem – bankovnom uplatom, karticom ili drugim digitalnim sredstvima plaćanja. Ova se odredba odnosi isključivo na poslovne transakcije i ima za cilj spriječiti nekontrolirano kretanje velikih količina gotovine.

Europska unija državama članicama ostavlja mogućnost uvođenja strožih nacionalnih ograničenja. Njemačka zasad ne planira dodatne restrikcije. Ondje već sada vrijede obveze identifikacije i dokumentiranja pri gotovinskim plaćanjima od 10.000 eura naviše, a ta će pravila ostati na snazi paralelno s novom uredbom. Posebna područja poput trgovine plemenitim metalima ili kupnje nekretnina i dalje podliježu posebnim, ranije uvedenim ograničenjima.

Zašto prag od 3.000 eura postaje važan u svakodnevici

Novost koju donosi EU uredba jest obvezna provjera identiteta već od iznosa od 3.000 eura. Od tog praga nadalje, trgovci će morati utvrditi identitet kupca te zabilježiti njegove podatke. Za većinu građana to će rijetko imati izravan učinak, osim pri većim kupnjama poput skuplje elektronike ili namještaja. Za trgovce, međutim, to znači znatno veći administrativni teret.

Za privatne osobe promjene su ograničene. One i dalje smiju posjedovati, podizati i međusobno koristiti gotovinu u bilo kojem iznosu. Također, privatna kupnja automobila za više od 10.000 eura i dalje je dopuštena ako se radi o transakciji između dvije fizičke osobe. Ipak, određena posebna pravila ostaju na snazi: kupnja plemenitih metala anonimno je moguća samo do iznosa od 1.999,99 eura, dok se nekretnine od 2023. godine više ne smiju plaćati gotovinom. Ta ograničenja vrijede neovisno o novoj EU uredbi.

Nova pravila tako označavaju važan korak prema ujednačavanju gotovinskog poslovanja u Europskoj uniji, uz naglasak na veću transparentnost, ali bez potpunog ukidanja gotovine u svakodnevnom životu.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Meteoalarm upozorava na nevrijeme, dijelu zemlje prijete poplave

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Pretežno je oblačno diljem Hrvatske, kiša pada duž Jadrana i uz Jadran, mjestimice ima i snijega na planinama.

U nastavku srijede oborina će se intenzivirati, bit će grmljavine, mjestimice će obilnije kišiti, osobito na Jadranu i uz Jadran, gdje su moguće bujične i urbane poplave, upozorenje je to Državnog hidrometeorološkog zavoda:

“Zbog prognozirane obilne količine oborine tijekom srijede (28.01.2026.) na riječkom području i u Gorskom Kotaru postoji mogućnost bujičnih i urbanih poplava.

U drugom dijelu srijede na području srednjeg, južnog Jadrana te njegovog zaleđa očekuje se obilna oborina praćena grmljavinskim pljuskovima koji mogu uzrokovati pojavu bujičnih i urbanih poplava.

Lokalno je moguće nevrijeme, stoga je na snazi viši stupanj upozorenja putem sustava Meteoalarm, Državnog hidrometeorološkog zavoda. Probleme će stvarati i jako i olujno jugo.

I tijekom četvrtka još treba računati na kišu i pljuskove, osobito duž Jadrana i uz Jadran.

petak će biti manje oborine, uglavnom na području Dalmacije još. Bit će hladnije.

Za vikend će biti još malo kiše tijekom subote uglavnom u Dalmaciji, dok u nedjelju u unutrašnjosti mjestimice može biti slabije kiše ili rosulje. Temperature će biti niže.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu