Connect with us

Hrvatska

"Bolesna djeca specijalistički pregled u zadarskoj bolnici čekaju po tri mjeseca!"

Objavljeno

-

Pedijatrija Bolnica (Foto: Žeminea Čotrić)
Na adresu naše redakcije, primili smo pismo ogorčenog oca 7-godišnjeg djeteta (podaci poznati redakciji) koji zadnjih mjesec dana proživljava nimalo ugodna iskustva s medicinskim osobljem zadarske Opće bolnice. Njegovo pismo donosimo u cijelosti.
“Poštovani, javljam Vam se u nadi da ćete objavom mog pisma pomoći stotinama Zadarskih mališana koji su nažalost bolesni i kojima je potrebna stručna medicinska pomoć pedijatra-pulmologa. Naime, otac sam djeteta od 7 godina koje je prije mjesec dana počelo jako kašljati. Tri puta smo bili kod našeg liječnika opće prakse koji mu je propisao 2 sirupa, a koji mu nisu pomogli. Doktor opće prakse smatra da se radi o nekakvoj alergiji te da je djetetu potrebna pomoć liječnika specijaliste i na osnovu toga dobivamo uputnicu za pedijatra-pulmologa i uputnicu za bris grla. Bris grla smo u Zavodu za javno zdravstvo obavili za pet minuta i ovim putem ih pohvaljujem na brzini i kvaliteti usluge. Problem nastaje kada dolazim u Opću bolnicu Zadar dijete upisati za prvi specijalistički pregled kod pedijatra-pulmologa gdje mi sestra koja radi na upisu govori da dijete može doći na pregled tek polovinom mjeseca lipnja, znači za dva i pol mjeseca. Čuvši tu informaciju ostao sam zaprepašten, te sam zamolio sestru da mi objasni razloge tako dugog čekanja govoreći kako mi je dijete bolesno te da toliko ne mogu čekati.
Medicinska sestra na šalteru sliježe ramenima govoreći da me razumije, ali da je kod njih normalno da se čeka i duže od dva i pol mjeseca, te da toliko čekamo jer nam je to prvi pregled. Da je u pitanju bila kontrola, čekali bi i duže. Nezadovoljan odgovorom molim je da mi objasni postupak s kojim se je ministar Milinović hvalio na sva usta, a po kojem imamo pravo da u slučaju čekanja na specijalistički pregled ili pretragu dužeg od mjesec dana imamo pravo pretragu ili pregled obaviti kod privatnika, a trošak računa snosio bi HZZO.
Sestra kaže kako to postoji i šalje me da svoju pritužbu podnesem u HZZO (zgrada socijalnog) dr. Šešelji u sobu 114, inače kontroloru HZZO-a, pa da će mi ona objasniti kako dalje. Došavši kod dr. Šešelje i ispričavši joj svoj slučaj, ona me hladno odbija i tvrdi kako dijete mogu odvesti u bilo koju ugovornu ustanovu u RH, da to može biti i Osijek što se nje tiče, a na upit o naknadi putnih troškova dr. Šešelja kaže kako mi ih može i nemora priznati. Čak optužuje liječnika Opće prakse tvrdeći da je neke pretrage mogao obaviti ambulantno, da dijete nije trebalo slati pulmologu. Za daljni razgovor nije imala vremena jer je hitno morala u Benkovac.
Uglavnom, da skratim priču,poanta je da svako bolesno dijete kojemu je potrebna stručna medicinska pomoć pedijatra-pulmologa svoj prvi pregled u Opću bolnicu Zadar treba čekati i do tri mjeseca. Postoji mogućnost da se u ta tri mjeseca koliko je potrebno djetetu stanje može pogoršati, a što po dijete može imati pogubne posljedice jer znamo da se radi o djeci s plućnim bolestima.
Toliko o zdravstenoj zaštiti djece u Zadru i zadarskoj bolnici.
Molim da ovo pismo objavite jer smatram da ste neovisni portal i da Vam je stalo do zdravlja djece, ne radi mene i mog djeteta nego radi svih bolesnih zadarskih mališana koji su naša budućnost i zaslužuju adekvatnu zdravstvenu zaštitu. Nadam se da ćete slučaj provjeriti jer to nije problem, samo odete na prvi kat pedijatrije i pitate sestru koliko se čeka na prvi pregled pedijatra-pulmologa. Kao dokaz Vam mogu pokazati uputnicu na kojoj je upisan termin prvog pregleda.”

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. malimarinko

    31. ožujka 2011. at 22:00

    A čemu se čuditi,ovo nije ništa novo,ovo je Hrvatska svakodnevica.
    Nadam se da će bar za djecu imati sluha kad već nemaju za nas odrasle.Podrška svim roditeljima i neka svi javno iznesu svoja iskustva,možda ih natjeramo da promijene sustav.
    Pohvala i znet-u na objavi pisma.Stara poslovica kaže da onaj tko je spasio jedan život,spasio cijelo čovječanstvo.Pozdrav svima.

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ovo su cijene jagoda na tržnicama ove i prošlih godina. Razlike su ogromne

Objavljeno

-

Nakon što su mnoge ljude iznenadile cijene prvih ovogodišnjih domaćih, točnije vrgoračkih jagoda koje su se pojavile na šibenskoj tržnici, a čija je cijena 7 eura po mjerici, odlučili smo usporediti koliko su jagode na tržnicama poskupile u odnosu na prethodne godine. Važno je napomenuti kako su one uvozne (uglavnom iz Grčke, Španjolske i Makedonije) u pravilu osjetno jeftinije od ovih domaćih.Neki dan smo na zagrebačkom Kvatriću kupili prve ovogodišnje vrgoračke jagode, a cijena im je bila 3 eura po mjerici (500 grama). Krajem ožujka ove godine bili smo na Dolcu i Kvatriću – na Dolcu smo pronašli mjericu jagoda za 2 eura, ponegdje i 3 mjerice za 2 eura, a na Kvatriću su 3.50 eura po kilogramu, a prodaju ih po mjerici – negdje za 1.99 eura, a negdje su zaokružili na 2 eura.

Kakve su cijene bile prošle godine?

I prošle je godine u travnju ljude iznenadila cijena vrgoračkih jagoda na Dolcu – mjerica od 500 grama koštala je 4 eura, a na drugim je tržnicama cijena bila oko 8 eura za kilogram. Mjerica grčkih jagoda na Dolcu tada je koštala 2 eura.

Jagode su se prošle godine na tržnicama pojavile još u ožujku, i to one grčke za 4 eura po mjerici, a u svibnju prošle godine jagode su na Dolcu koštale 3 eura za mjericu. U lipnju iste godine smo na jarunskoj tržnici našli jagode za 2 eura po mjerici od 500 grama.

Godinu ranije vrgoračke jagode bile su jeftinije

Godinu ranije, u ožujku 2022., na zagrebačkom smo Kvatriću našli dosta štandova s jagodama. Mjerica grčkih i makedonskih jagoda se tada prodavala po tadašnjih 15 ili 20 kuna, što je između 2 i 3 eura. Mjericu makedonskih jagoda tada smo kupili za 20 kuna, a bile su puno ukusnije od onih iz trgovina.

Vrgoračke jagode su 2022. godine koštale 50 kuna po kilogramu, što je malo manje od 7 eura. Usporedbe radi, vrgoračke jagode na tržnici u Šibeniku ove godine koštaju isto toliko, ali po mjerici od 500 grama.

Najjeftinije su bile 2020. godine

Jagode su daleko najjeftinije bile 2020. godine – tada smo na štandovima Dolca pronašli mjerice jagoda po cijeni od tadašnjih 9.99 kuna, a ponegdje su bile nešto skuplje, po cijeni od 14.99 kuna za mjericu. Ako preračunamo u eure, to bi bilo negdje između 1.20 i 2 eura.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Obavijest HZMO-a za 87.546 korisnika

Objavljeno

-

By

Danas počinje isplata doplatka za djecu za ožujak 2024., izvijestio je HZMO.

Doplatak za djecu dobit će 87 546 korisnika za ukupno 186 410 djece.

Informacije vezane uz doplatak za djecu mogu se dobiti radnim danom od 8 do 16 sati na infotelefonima HZMO-a 01/ 45 95 011 i 01/ 45 95 022 i na mrežnoj stranici HZMO-a, objavio je HZMO.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Prodaje se 3. maj Rijeka 1905, javilo se šest firmi

Objavljeno

-

Šest uglavnom europskih brodograđevnih tvrtaka do sada je iskazalo je interes za kupnju tvrtke 3. maj Rijeka 1905 i nastavak brodograđevne djelatnosti u riječkom škveru, potvrdio je danas predsjednik Nadzornog odbora 3. maja Juraj Šoljić.

Prema Šoljićevim riječima, još će se pričekati ponude koje bi mogle prispjeti poštom, a nakon iskazivanja interesa potencijalnim kupcima bit će omogućen uvid u dokumentaciju, što je jedna od tvrtaka već učinila.

Očekuje se druga faza

U sljedeća dva do tri mjeseca očekuje se provedba druge faze za koju je potrebno pripremiti dokumente i obvezujuće uvjete, što među ostalim uključuje nastavak brodograđevne djelatnosti i ulaganja, rekao je Šoljić.

Javni poziv za iskazivanje interesa za kupnju 100-postotnog udjela, tj. u cijelosti tvrtke-kćeri 3. maj Rijeka 1905 objavljen je u sredini ožujka, a rok za iskazivanje interesa je bio do 15. travnja.

Potencijalni ulagači pozvani su na iskazivanje interesa za kupnju 100-postotnog udjela, tj. u cijelosti tvrtke-kćeri 3. maj Rijeka 1905. te na iskaz interesa za dostavom neobvezujućeg pisma namjere.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu