Connect with us

Nekategorizirano

Tajne zanata lovaca na krivotvorine

Objavljeno

-

Ilustracija: Narional Gallery

Što se događa u pozadini jednog od najmističnijih zanimanja svijeta – lovca na krivotvorine? Odgovor na ovo, mnogima zanimljivo pitanje, donose stručnjaci londonske National Gallery.

“Tizianova plava boja potječe od ultramarina koji je preko Puta svile iz Afganistana stizao do Italije”. Iz ove rečenice Ashoka Roya, restauratora i “lovca na krivotvorine” londonske National Gallery, je vidljivo da su stručnjaci iz znanstvenog odjela jedne od najpoznatijih svjetskih zbirki umjetnina i povjesničari umjetnosti, povjesničari i kemičari u jednoj osobi.

Jedino se takvim interdisciplinarnim putem može doći do komplicirane istine koja govori o tomu je li jedno umjetničko djelo zaista pravo ili djelo nekog od mnogobrojnih krivotvoritelja., piše Deutsche Welle.

Umjetnost ispod povećala – Krivotvorine, pogreške i nalazi naziv je izložbe u londonskoj National Gallery koji na svjetlo dana donosi neke od najuzbudljivijih priča iz moderne povijesti umjetnosti.

Priča koje ponekad, kako kaže Roy koji se ovim poslom bavi već preko 30 godina, nalikuju pričama Agathe Christie. Njegova radionica prepuna je sofisticiranih elektronskih uređaja koji putem rentgenskih zraka ili kemijskih analiza pronalaze put do tražene istine.

No, i pored svih tehničkih pomagala na kraju ponekad prevagne oko i iskustvo stručnjaka. Tako je jedna od najvećih prijevara koje se temetiziraju na izložbi, raskrinkavanje djela “Madona s velom”, koje se pripisivalo renesensnom umjetniku Sandru Botticelliju, otkrivena zahvaljujući instinktu nakadašnjeg direktora National Gallery, Kennetha Clarcka kojem se Madona još u tridesetim godinama prošlog stoljeća nekako činila “premodernom”, piše DW.

I u ovom slučaju je prijevara nedvojbeno otkrivena tek nekoliko desetljeća kasnije kada su kemičari došli do zaključka da je autor Madone koristio pigmete koji su se na tržištu našli tek u drugoj polovici 19. stoljeća. Tako se nesuđeni Botticelli preko noći pretvorio u manje slavnog Umberta Giuntija, jednog od mnogobrojnih “pitura” koji su za život zarađivali kopirajući stilove slavnih prethodnika.

Jedna Madona je odigrala glavnu ulogu i u najpoznatijem primjeru pozitivnih otkrića stručnjaka “National Gallery”. Tako se jedno ulje na platnu veličine A4 i požutjelo od stoljetne čađe svijeća u jednom dvorcu na sjeveru Engleske na prvi pogled činilo kao jedna od mnogobrojnih kopija rada Raffaella Santija poznatijeg pod imenom Raffael.
Nakon intenzivne potrage i analize u znanstvenoj radionici National Gallery u boji na platnu su pronađeni ostaci olova i kositra, sastojaka koji su pronađeni i u svim ostalim platnima renesensnog majstora iz Urbina.

Način, a pogotovo obim na koji National Gallery pokazuje svoje zablude jedinstven je u svijetu muzeja i galerija gdje se svake greške skrivaju od očiju javnosti. Jer svaka izložena umjetnina za koju se ispostavi da nije to za što su je kustosi godinama držali istodobno znači i sramotu za samu galeriju u kojoj je ona bila izložena. Kako kaže Ashtok Roy, jedan francuski likovni kritičar je priznao da izložba poput ove u Natiponal Gallery “u Francuskoj ne bi bila moguća”, piše Deutsche Welle.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nekategorizirano

Gotovinina tvrtka lani imala ogroman rast prihoda

Objavljeno

-

Tvrtka Pelagos net, čiji je suvlasnik umirovljeni general pukovnik Ante Gotovina, lani je ostvarila više od 24 milijuna eura prihoda uz dobit veću od 3.1 milijun eura. Godinu dana ranije Pelagos je prijavio 16.3 milijuna eura prihoda.

Za veliki rast prihoda najzaslužniji je izvoz, piše Plava kamenica. Pelagos je lani na izvozu zaradio oko 20.5 milijuna eura, a gotovo sva tuna odlazi u Japan.

Pelagosova plavoperajna tuna spada među najcjenjenije hrvatske gastronomske proizvode, u rangu s kvarnerskim škampima i bijelim tartufima. Gotovinin toro (blijeda masna tuna) može se mjeriti s najboljima na svijetu. Osim fenomenalne tune, Pelagos proizvodi izvrsne slane srdele i slane i marinirane inćune”, piše Plava kamenica.

Nedavno su se na tržištu pojavile i verzije srdela i inćuna u maslinovu ulju, koje su prepoznatljive po uočljivim zelenim oznakama.

S 24 milijuna eura prihoda, Gotovinin Pelagos postao je treći najveći proizvođač ribe u Hrvatskoj, iza Cromarisa i bračke Sardine Postira.

Tvrtka planira veliko proširenje proizvodnje

Pelagos u blizini Dugog otoka uskoro planira pokrenuti i uzgoj bijele ribe. Uzgajalište bijele ribe imat će kapacitet od oko 700 tona godišnje, objavila je ranije Slobodna Dalmacija.

Tvrtka namjerava prenamijeniti dio akvatorija iz sustava uzgoja tune u uzgoj bijele morske ribe između Lavdare Vele i Pašmana u Srednjem kanalu. Godišnja proizvodnja iznosila bi 700 tona ribe u kavezima za uzgoj.

Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja objavila je pozitivnu ocjenu procjene utjecaja na okoliš uzgajališta tune u zoni marikulture kod otoka Lavdara, smještenog sjeverno od Dugog otoka i nedaleko od Kornatskog arhipelaga, koji pripada Zadarskoj županiji.

U sažetom opisu predmetni zahvat odnosi se na postavljanje uzgajališta koje se sastoji od jednog polja za uzgoj tune u postojećoj zoni za marikulturu na udaljenosti od oko 2300 metara od otoka Lavdara. Planirana godišnja proizvodnja na uzgajalištu je do 700 tona tune.

Na uzgajalištu se planiraju koristiti kružni kavezi promjera 50 metara, koji bi bili rasporedeni u dvije linije s po pet kaveza u svakoj liniji, a svaki kavez ima sidrene instalacije na površini od 80 puta 80 metara. Predvidena površina koju zauzimaju kavezne instalacije iznosi 400 puta 160 metara.

“Kavezi se planiraju izraditi iz polietilenskih plutada (obruda) ispunjenih polistirenom, na koje se vješa cilindridna mreža izrađena od poliamidnih materijala. Polimerni materijali predvideni za kavezne instalacije su biološki inertni te nemaju negativan utjecaj na okoliš”, navodi se u dokumentu.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

SA VOLONTERSKE BURZE: Briga o postavu i komunikacija s posjetiteljima u Noći muzeja u Narodnom muzeju Zadar

Objavljeno

-

By

U petak 26. siječnja se na razini Republike Hrvatske odvija XIX. Noć muzeja.

Na prošlogodišnju Noć muzeja Narodni je muzej Zadar bio po broju posjetitelja drugi u RH, odnosno prvi uzmemo li u obzir broj stanovnika odnosno “bazen” posjetitelja.

“Ove godine zbog našeg razrađenog programa ne očekujemo pad interesa, a da bi ta večer prošla u najboljem redu, potrebni su nam volonteri koji će nam pomoći u brizi o postavu (radi se o nekim od najvrednijih djela hrvatske umjetnosti i zadarske povijesti)”, stoji u objavi iz NMZ.

Za prijavu i detaljnije informacije obratite se putem maila na: muzej.nmz@gmail.com do 24. siječnja.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

Ambulante pune oboljelih od korone, gripe i hripavca. Liječnici upozoravaju na lijek koji često zaboravljamo

Objavljeno

-

By

U prosjeku na tjedan u Hrvatskoj od korone oboli 4.000 ljudi. Uz to svakog dana prijavljuju se slučajevi oboljenja od gripe i hripavca što dodatno opterećuje zdravstveni sustav.

Od covida svaki tjedan oboli u prosjeku 4.000 ljudi, a 45 ih premine. Prijavljenih slučajeva gripe samo prvog tjedna ove godine bilo je više od 800 prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, piše Dnevnik.hr.

Također još ne jenjava ni epidemija hripavca koji može biti koban pogotovo za manju djecu.

Stoga su čekaonice u ambulantama i bolnicama pune pacijenata koji traže liječničku pomoć zbog infektivnih i bakterijskih bolesti dišnih puteva. Liječnicima obiteljske medicine posao se ovih dana udvostručio, a slično je i na hitnim prijemima.

“Dosad nam je obim popovećan, mogureći poduplao se u odnosu na ljeto i jesen, kao što znamo zima je i tada su najčešće bolesti respiratornog sustava”, izjavila je liječnica obiteljske medicine Vedrana Tudor Špalj.

Liječnici također upozoravaju kako ne treba zaboraviti na mogućnost cjepljenja koje može biti spasonosno.

“Cjepljenje kao mjera prevencije protiv gripe, docjeplivanje protiv covida, također trudnice, ukućani, tek rođenih beba i dojenčadi koje nisu redovno cjepljeni da se docijepe protiv hripavca”, izjavila je dr. Andrea Petaros Šuran, voditeljica Odjela za epidemiologiju NZZJZ PGŽ.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu