Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

“MUZEJI SU VAŽNI!” U Noći muzeja na Sveučilištu prikaz ceremonije vjenčanja bogatih Rimljana i svadbena večera sa starorimskim specijalitetima

Objavljeno

-

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru u suradnji s Odjelom za klasičnu filologiju poziva na još jednu Noć muzeja.

Ovogodišnja, 18. po redu manifestacija održat će se u petak 27. siječnja 2023. godine s početkom u 18 sati u izložbenom prostoru Odjela za arheologiju u zgradi Starog kampusa na rivi (Obala Petra Krešimira IV, 2).

Evo najave:

Otvorenje ovogodišnje Noći muzeja upriličit će studenti Arheologije koji će nas predstavom Okovi od zlata vratiti u prošlost prikazom ceremonije vjenčanja bogatih rimskih građana. Nakon ceremonije posjetitelji će sudjelovati u svadbenom slavlju sa starorimskim specijalitetima, koje za naše goste priređuju kolege s Odjela za klasičnu filologiju.

Cjelovečernji program bit će popraćen radionicama, gdje će djeca (i oni koji se tako osjećaju) moći otkriti što se krije ispod zemlje, ali i kako izgledaju podvodna arheološka istraživanja. Posjetitelji će tijekom cijele večeri moći razgledati Izložbu Odjela za arheologiju i Izložbu fotografija Muzej između Donata i Foruma, a atmosferu će dodatno zagrijati zbor Fige, nakon čega će uslijediti prigodni domjenak.

PROGRAM

18:30 – 19:00 Predstava studenata/ica arheologije – Okovi od zlata

19:00 – 20:00 Svadbena večera sa starorimskim specijalitetima

21:00 – 21:30 Nastup zbora Fige

18:00 – 01:00 Izložba Odjela za arheologiju

18:00 – 01:00 Izložba fotografija – Muzej između Donata i Foruma (Filipa Jurković Pešić, Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru i Robert Maršić, Arheološki muzej u Zadru)

18:00 – 22:00 Radionice za djecu (i one koji se tako osjećaju) Istražujmo zajedno i Zakopajmo u prošlost

Predstava studenata/ica Arheologije – Okovi od zlata

Studenti i studentice Odjela za arheologiju na jednu će večer ispuniti zidove zadarskog Sveučilišta životom i to rekreacijom bračne ceremonije bogatijeg sloja rimskog društva – conffareatio. Početak ceremonije bit će obilježen čitanjem znamenja od strane svećenika auspexa. Bude li znamenje povoljno, naši će mladenci imati prigodu pristupiti braku, nakon čega će uslijediti svadbeno slavlje.

Svadbena večera sa starorimskim specijalitetima

Na svadbenoj večeri koju će organizirati doc. dr. sc. Ankica Bralić Petković s Odjela za klasičnu filologiju posjetitelji će imati prigodu nazdraviti mladencima uz vino i medovinu te uživati u slanim i slatkim jelima kojima su se gostili stari Rimljani.

Nastup zbora Fige

Zbor Fige mješoviti je zbor iz Zadra. Započinje s djelovanjem 2019. godine i od tada kombinirajući tradiciju i suvremenost pronalazi putove izvođenja tradicijske glazbe s područja Mediterana i Balkana. 

Radionice za djecu

Istražujmo zajedno

Kako izgleda podvodno arheološko istraživanje? Posjetitelji će tabletima uz pomoć predloška s 3D modelom otkrivati skrivene objekte i strukture potopljenog broda koji se već 2000 godina nalazi na dnu Jadranskog mora.

Zakopajmo u prošlost

Što sve arheolozi pronalaze ispod zemlje i kako kistovima i metlicama otkrivaju prošlost, moći će iskusiti naši najmlađi posjetitelji u probnoj arheološkoj sondi postavljenoj posebno za ovu prigodu.  

Izložba Odjela za arheologiju

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru jedan je od najstarijih Sveučilišnih odjela. U svojih gotovo 60 godina postojanja, osim nastavne, Odjel ima razvijenu i istraživačku djelatnost. Tijekom dugogodišnjeg rada na mnogim arheološkim istraživanjima prikupljena je brojna arheološka građa, od koje je dio prezentiran u izložbenom prostoru Odjela za arheologiju. Riječ je o pokretnim arheološkim nalazima koji datiraju od vremena najstarije prapovijesti pa do novoga vijeka, a Zbirka je nedavno dopunjena i dvjema novim reprezentativnim vitrinama koje sadrže građu s najnovijih istraživanja Odjela.

Izložba fotografija Muzej između Donata i Foruma

(autori: Filipa Jurković Pešić, Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru i Robert Maršić, Arheološki muzej u Zadru)

Godine 1954., nakon velikih poslijeratnih oštećenja, Arheološki muzej seli se u zgradu tadašnjega Filozofskog fakulteta, današnjeg Sveučilišta u Zadru, gdje ostaje do 1974. godine. Iz tog vremena sačuvana je velika količina fotografija i negativa čiji su autori tadašnji muzejski dokumentaristi, fotografi Josip Špralja, Stevo Kukić i Franjo Nedved. Fotografije prikazuju seljenje muzeja, postavljanje izložbenih dvorana, svečanost otvorenja, djelatnike i prostore, od kojih su neki doživjeli velike promjene, dok je nekima nakon svih godina funkcija ostala ista.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

SVEUČILIŠTE: Prof. dr. sc. dr. h. c. Ante Uglešić dobitnik Nagrade HAZU za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća

Objavljeno

-

By

Prof. dr. sc. dr. h. c. Ante Uglešić dobitnik je Nagrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u Republici Hrvatskoj za 2023. godinu za područje društvenih znanosti.

Odluku je donijelo Predsjedništvo Hrvatske akademije znanosti i umjtnosti na svojoj redovitoj sjednici održanoj 27. ožujka 2024. godine, a Nagrada je dodijeljena na svečanoj sjednici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u ponedjeljak, 29. travnja 2024. godine u dvorani Knjižnice Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu.  

Prof. dr. sc. dr. h. c. stekao je zvanje diplomiranog arheologa i profesora povijesti1987. godine na Filozofskom fakultetu u Zadru. Na istom fakultetu je doktorirao 1997. godine. Danas je redoviti profesor u trajnom izboru na Odjelu za arheologiju. 

Svoju studiju U potrazi za Višeslavovom krstionicom napisao je metodološki znanstveno, jasno i koncizno bez uljepšavanja realnosti. Krsni zdenac simbol je hrvatskoga duhovnoga, kulturnoga i nacionalnoga identiteta. Više od 170 godina predmetom je znanstvenih rasprava, prijepora i kontroverza. Legitimna stručna rasprava u svezi s tim vrhunskim ranosrednjovjekovnim spomenikom zacijelo će dobiti novi zamah jer je simbol kršćnske vjere u Hrvata. Sa sintagmom Višeslavova krstionica vjernici i ini odrastali su generacijama i uspostavili su s njome emotivan kontakt, koji je danas, nakon više od 80 godina otkako je dopremljena u Hrvatsku, još prisniji. Rasprava Ante Uglešića o “Višeslavovu” krsnom zdencu velik je doprinos njegovu upoznavanju i bit će zasigurno poticaj za daljnja istraživanja.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

U ZGRADI POLIKLINIKE ZADAR / U četvrtak s radom počinje Farmakološka ambulanta. Donosimo sve detalje

Objavljeno

-

By

U četvrtak 02.05.2024. godine s radom počinje Farmakološka ambulantai to u sobi 335, na 3. katu u zgradi Poliklinike Opće bolnice Zadar, priopćeno je iz Opće bolnice.

U ambulanti će raditi Juraj Ban Jović, dr.med., specijalist kliničke farmakologije s toksikologijom.

Farmakološka će ambulanta raditi utorkom i četvrtkom od 8 do 12 sati.

Pregledavat će se 8 pacijenata po danu, a što se termina tiče dva se odnose na e-naručivanje, dva su prioritetna i četiri termina su dostupna za naručivanje preko Jedinice za centralno naručivanje.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Zadarska nadbiskupija predstavila novi logotip – evo što predstavlja…

Objavljeno

-

By

Zadarska nadbiskupija kao institucija, za svoj prepoznatljivi vizualni znak, korespondenciju i predstavljanje u javnosti, dobila je novi logo uz koji uvijek stoji i natpis ‘Zadarska nadbiskupija’, s mogućim različitim varijantama, stoji u priopćenju iz Nadbiskupije.

Novi logo sastoji se od dva povezana dijela: kruga oblikovanog od zvijezde i križa te zadarske katedrale sv. Stošije. Prvi dio loga sadrži formu kruga koji je jedan od najstarijih i najraznovrsnijih simbola u kulturi i umjetnosti. U likovnoj umjetnosti, simbolika kruga je sveprisutna i označuje nepromjenjivost, jedinstvo i beskonačnost. Kršćanska zajednica, Crkva, često koristi oblik kruga u različitim varijantama, simbolizirajući jedinstvo vjernika i cjelovitost tijela Kristova.

Oblik kruga u novom logu postignut je pomoću zvijezde koja ide prema križu, time simbolizirajući život Isusa Krista u njegova dva najvažnija trenutka: otajstvo utjelovljenja i rođenja i otajstvo muke, smrti i uskrsnuća. Zvijezda koja je posebno važna u Svetom pismu sa svojih deset krakova predstavlja i svakog čovjeka (usp. Mt 25, 1-13, Prispodoba o deset djevica). Uz pomoć zvijezde čovjek može pronaći novorođenoga Boga u jaslicama (usp. Mt 2, 1-12) koji ga preko križa dovodi do uskrsnuća, oslikavajući tako istinu da “misterij čovjeka postaje doista jasan jedino u misteriju utjelovljene Riječi” (GS 22).

U duhovnoj simbolici zvijezde i križa krije se još jedno značenje, a to je život sv. Stošije koja je svojim životom na znakovit način povezala otajstva rođenja, muke, smrti i uskrsnuća Gospodinova. Prema pobožnoj legendi, sv. Stošija rođena je na Uskrs, što joj i samo ime na grčkom jeziku označava (grč. ἀνάστασις – uskrsnuće), a svoju vjeru u Krista zapečatila je smrću na Božić 304. godine.

Drugi dio loga čini suvremeno minimalistički prikaz pročelja katedrale sv. Stošije i njezinog dominantnog zvonika koji kao Spasiteljev prst pokazuje nebo, s vidljivim anđelom na vrhu. Zajednica vjernika okuplja se u crkvi nastavljajući pashalno otajstvo Isusa Krista. Katedrala, majka svih crkava (lat. ecclesia mater), vidljivi je znak jedinstva vjernika Zadarske nadbiskupije. U njoj se, kao i u drugim crkvama Nadbiskupije, sakramentom euharistijskog kruha posadašnjuje i ozbiljuje jedinstvo vjernika koji tvore jedno tijelo u Kristu, čime se vrši djelo našeg Otkupitelja (usp. LG 3).

Novi primarni logo Zadarske nadbiskupije je jednostavan i jezgrovit. Zahvaljujući tim obilježjima, uz svoj inovativni koncept, otvara široki spektar primjene i interpretacije. Logotip, kao i drugi elementi dizajna, moraju učiniti komunikaciju lako razumljivom i pamtljivom. Jednostavni dizajn upotrebnom linija, minimalizama i ravnoteže omogućili su ravnomjerno raspoređivanje sadržaja i stvaranje estetski ugodne kompozicije. Novi logo Zadarske nadbiskupije osmislili su Paško Ivanović, grafičar i web dizajner i don Mario Karadakić, vicekancelar Zadarske nadbiskupije.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu