Hrvatska
Liječnica savjetuje kako se boriti protiv vrućina: Nije dovoljno piti samo vodu
U Hrvatsku bi početkom sljedećeg tjedna trebao stići prvi toplinski val. Živa u termometru mogla bi se penjati i do 35 stupnjeva. Kako se primjereno štiti od vrućine, kakvu hranu konzumirati i kako tempirati naše klima-uređaje u Dnevniku N1 razgovarali smo s Dejanom Martinići, voditeljicom smjene zagrebačke Hitne pomoći.
Liječnica ističe da, ako je to moguće, ne treba izlaziti iz kuće u središnjem dijelu dana (između 10 i 17 sati).
“Radnoj populaciji je to nemoguće, ali ako već izlaze van potrebno se adekvatno odjenuti (prozračnija odjeća), staviti kapu na glavu i ako je moguće zaštititi oči. Vrlo bitna je i prehrana – lagana prehrana, puna voća i povrća. Potrebno je uzimati dovoljno tekućine, ali nije dovoljna samo voda. Uzimanjem vode gube se oni naši bitni minerali važni za funkcioniranje, zato je preporuka da se uzimaju izotonični napici. Treba izbjegavati alkohol i smanjiti unos kofeina”, savjetuje Martinić.
Kako pravilno namjestiti klima uređaje?
Doktorica savjetuje da nije pametno spustiti temperaturu na klima uređaje na najniže vrijednosti jer nastupi toplinski šok kad izađemo vani.
“Neke preporuke su da temperatura u prostoriji kojoj boravimo bude otprilike sedam stupnjeva niža nego ona vani. Naravno da se građani većinom toga ne pridržavaju, ali trebalo bi to svesti na neke što je moguće primjerenije vrijednosti”, ističe.
Napomenula je da bi se osobe koje uzimaju neku kronično terapiju trebale pridržavati uzimanja terapije.
“Za malu djecu i roditelje preporuka je da ne izlaze po najvećim vrućinama (između 10 i 17 sati)”, kazala je doktorica.
Zagrebačka Hitna pomoć nasreću još nije imala intervencija zbog vrućine.
Hrvatska
PROGNOZA / Problemi zbog olujnog vjetra, Meteoalarm upozorava na izražene pljuskove i grmljavinu
Pretežno je oblačno diljem Hrvatske, kiše i pljuskova ima kako u unutrašnjosti tako i duž Jadrana.
Na moru puše olujno jugo, osobito na južnom Jadranu, stoga ima poremećaja u pomorskim linijama.
U nastavku utorka prevladavat će oblačno, s kišom i pljuskovima, lokalno izraženijim duž Jadrana i u područjima uz Jadran, zbog čega je na snazi upozorenje putem sustava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda za dvije regije. Bit će malo manje toplo.
Nestabilno će biti i tijekom srijede, s kišom i pljuskovima češćim duž Jadrana i uz Jadran, pri čemu ujutro još uglavnom može biti obilnije oborine.
Četvrtak donosi sunčanije prilike. Malo kiše može još pasti pretežno u unutrašnjosti, poslijepodne uglavnom. Posvuda toplije.
U petak će diljem zemlje biti uglavnom suho i sunčano te razmjerno toplo.
Stabilno vrijeme nastavit će se i za vikend. Tek potkraj nedjelje raste vjerojatnost za novu oborinu.
Hrvatska
PROGNOZA / Još danas pretežno sunčano, a onda nas čeka promjena vremena
Donosimo vam vremensku prognozu meteorologa dr. Bojana Lipovšćaka.
Duboka ciklona sa Atlantika postupno prodire nad europsko kopno, s njom povezana frontalna zona proteže se od Skandinavije preko srednje Europe sjeverno od Alpa do zapada Sredozemnog mora. Na fronti je došlo do stvaranja nove ciklone nad zapadnim dijelom Sredozemlja.
Naši krajevi još će danas do kraja dana biti pod utjecajem visokog tlaka anticiklone
sa središtem nad istočnom Europom. Zbog primicanja fronte sa zapada tlak zraka je počeo padati a poslijepodne se očekuje povećanje naoblake sa jugozapada i jačanje juga na Jadranu. Ciklona nad Sredozemljem premještati će se nad kopno sjeverne Afrike te će njezini vjetrovi podići znatne količine saharskog pijeska.
Promjena vremena koju u našim krajevima predviđamo u ponedjeljak i utorak u Dalmaciji će obilježiti i žuta kiša te žućkasti i rumeni sjaj atmosfere. Danas će vrijeme biti pretežno sunčano. Navečer i u noći na ponedjeljak naoblačenje s jugozapada a pred jutro na sjevernom i srednjem Jadranu slaba kiša. Zapuhat će slab do umjeren istočnjak i jugoistočnjak a na Jadranu jugo u postupnom jačanju.
Najviša dnevna temperatura u unutrašnjosti i na Jadranu od 18 do 23 °C, u planinskim krajevima oko 14. Temperatura mora je od 14 do 17C. Sutra u ponedjeljak promjenjivo do pretežno oblačno. Na Jadranu i u gorskoj hrvatskoj mjestimice kiša.
Na Jadranu će puhati jako do olujno jugo te je DHMZ izdao žuto upozorenje za olujni vjetar. Mjestimice je zbog Juga, pada tlaka zraka zbog primicanje ciklone moguće i dnevne oscilacije površine mora zbog plime i oseke moguće i plavljenje obale. Najniža jutarnja temperatura u unutrašnjosti oko 4, na Jadranu i uz Jadran oko 9. Najviše dnevne temperature od 16 do 20 u unutrašnjosti a na Jadranu oko 22.
U utorak navečer te u noći na srijedu očekujemo prolaz hladne fronte sa sjeverozapada uz pad temperature, udare vjetra a na Jadranu i mjestimičnu grmljavinu. Temperatura će pasti za 4 do 5 stupnjeva tako da će najviše dnevne u unutrašnjosti biti oko 14 a na Jadranu oko 16. Mraz se ne očekuje.
Na Jadranu će zapuhati jaka mjestimice i olujna bura koja će se brzo premještati sa sjevernog prema južnom Jadranu. Od četvrtka pa do kraja tjedna postupna stabilizacija vremena, razvedravanje uz dulja sunčana razdoblja ali uz sjeverac i sjeveroistočnjak. Temperature zraka u okviru prosjeka za travanj.
Hrvatska
PROGNOZA / Pripremite kišobrane: Stiže promjena vremena, sprema nam se obilnija kiša
Pretežno je vedro diljem Hrvatske, duž dijela obale ima tek umjerene naoblake. Temperature su niske, mjestimice u unutrašnjosti i ispod minus dva, stoga može biti pojave slabog mraza na kopnu.
Na moru i dalje puše pojačana bura, pod Velebitom mjestimice ima olujnih udara, na snazi su ograničenja u prometu, prema izvještaju Hrvatskog autokluba. U nastavku četvrtka bit će i dalje vjetrovito, poslijepodne i oblačnije. Na istoku u drugom dijelu dana treba računati na pojačan sjeverozapadnjak.
Petak posvuda donosi oblačnije prilike, pri čemu uglavnom na kopnu može lokalno biti slabe oborine. U najvišem gorju može zalepršati i koja pahulja snijega.
Za vikend uglavnom suho, sunčanije i ponovno toplije. Jačat će jugo kao uvod u novu promjenu vremena.
U novom tjednu će biti nestabilnije, češća će biti oborina, lokalno i obilnija, tako u ovim trenucima pokazuju prognostički materijali.
-
ZADAR / ŽUPANIJA14 sati prijeMORATE U SPIZU? Danas u Zadru rade sljedeće trgovine…
-
magazin3 dana prijeSPORTSKI ULAZAK U LJETO / Doživite Maslenica Sunset Run 2026. Prijave su otvorene!
-
magazin1 dan prijeSUBOTNJA ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeVanja Čvrljak izabran za direktora Turističke zajednice Zadarske županije




