Connect with us

magazin

(KOLUMNA) I posa i teća!

Objavljeno

-

U kojem trenutku borbe za ženska prava smo skupile na sebe toliko tereta i obaveza?

Ozbiljno Vas pitam, tko je zeznuo? Dobile smo odgovorene i zahtjevne poslove, obitelj, djecu, kuhanje, ribanje i organiziranje svih životnih aktivnosti cijele uže i šire obitelji.

Još uvijek živimo u društvu u kojem je normalno da žena kada dođe s posla nastavlja robiju. Svakodnevno. Zauvijek. S jednog posla na drugi. Kako veselo, kako ludo i nezaboravno.

Često nakon dolaska s posla poželim se lansirati na Maras jer ne mogu shvatiti da je moj suprug ima zamračenje vida pred širokim spektrom nerada. Uhvatim se često da prvi put stanem u ponoć sa svim svojim obavezama. Od jutra do sutra doslovno!

I sad bi u tom kaosu trebala imati vremena za hobije, sport, privatni život? Kako molim vas? Ilegalne supstance? Nešto? Dobar psihijatar? Kontakt?

U tranziciji ženskih prava i borba još uvijek kao da smo ostali daleko u prošlosti.

Moja baba je rodila u polju, donijela doma dijete, naramak drva, skuhala večeru i zakrpala čarape. To je u to doba kažu svjedoci (očito muškarci) bilo „normalno“. Nije normalno da žena u 9 mjesecu tegli drva, da si vadi posteljicu između grana hrasta i da je nitko nije pregledao, dapače još je za nagradu dobila je smjer kojim treba ići, samo ravno prema kuhinji pripraviti večeru. Pa kakav živi horor. HOROR. Rodiš i to je tvoj usputni posao, nešto kao hobi. To je prirodno govorili su predci u ne tako dalekoj prošlosti, koji očito nisu poznavali pojam babinja, šest tjedana odmora nakon poroda jer šest tjedana žena krvari.

Trudovi prema medicinskoj definiciji kreću i po par dana prije proda. Što znači da je očito svaka sretnica koja je otišla u drva i rodila u šumi, odlazila na taj križni put u trudovima. Ma ona se nije usudila reći da je nešto boli, trpjela je oduvijek i zauvijek!!Gdje je bio njezin muž dok je ona skupljala drva? Nije shvatio da je trudna i da bi bio red da je se oslobodi teškog fizičkog rada? Barem tih zadnjih 100 metara do poroda. Priznajte koliko ste tih priča čuli da su žene u prošlosti rađale u polju, kod ovaca, u šumi? WTF!

Ma da je predkameno doba nema opravdanja.

Ne kažem da je trudnoća bolest, ali se ne zove drugo stanje tek tako. Ježim se tih priča. Razmišljam koliko smo danas daleko od tog poroda u šumi? Rađamo Bogu hvala u bolnicama, ali teglimo puno toga svakodnevno. Ne doslovno drva, ali nam je teret iz dana u dan sve teži. Imam osjećaj da je ta prošlost naših baka još uvijek živa, da živimo u društvu gdje su žene koje su podijelile kućne obaveze s muškarcem slabe, lude, dominante jer ne stižu obaviti sve što bi trebale. Jadne s njim nešto ne valja, priča se u devetom krugu pakla patnica koje time moraju dati na važnost svojim diskus hernijama, koje su kraljice svih svjetova jer je njima ispod časti da pomisle reći svom suprugu da nešto napravi. ONE SU SVE! Mrš.

Dobile smo karijere, poslove i teće! Eto to je nama naša borba dala! Sve nam se lijepo upakiralo kao nešto što moramo moći nositi bez pogovora, jer ako se kreneš buniti, napravit ćeš veliki šok svima jer su žene u tvojoj obitelji od davnina sve odrađivale!

I on treba hranu, čistu odjeću i uredan životan prostor. Ne moj misliti da si slaba ako odgojiš sina da skupi nered za sobom i pomogne svojoj ženi u kućanskim poslovima, dapače mislim da ćeš napraviti najveći evolucijski pomak u povijesti čovječanstava.

Moje babe su rađale dok su biološki mogle tako ja u prvom krugu obitelji imam 100 rođaka. I to je bilo normalno kažu svjedoci, svake godine po jedno dok ne bude muško! Zamislite hormonalne promjene koje su te žene prolazile, realno bile su trudne pola života, a ostatak su provele u brizi oko djece. Nisu one bile lišene postporođajnih depresija samo su ih odradile u tišini svoje kuhinje.

Danas gledam svoju kćer i slušam njezinog oca koji je neki dan izjavio (kad sam potegla razgovor o tome da i on slobodno može oprati wc) „ali to je ženski posao, što želiš da još i to radim? Želiš mi ubiti i ovo malo muškosti???!!

Opustite se, nisam ga kastrirala, opere NAM suđe i složi robu dok ja radim ili brinem od zajedničkom djetetu.

Kako i u kojem trenutku su njegovi moždani valovi zaključili da je to ubijanje muškosti????U trenutku kad je to izjavio imala sam poriv vrištati, ali sam skulirano odgovorila „po čemu zaključuješ da je udisanje Domestosa samo moj posao?“.

Moj posao je i čišćenje, kuhanje, pranje svega ostalog??? Jednako radimo i jednako smo odsutni iz kuće, ali čišćenje wc-a je kaže mudrac ženski posao. Kakav zaključak kralju kraljeva!! Razmišljala sam da ostavim namjerno sve i da ne čistim naredno vrijeme wc, ali znam da ne bih ništa dobila, osim odvratnog nereda. Osjetila sam nemoć, kako da me netko tjera po to drveće u šumu, a ja nemam izlaz nego moram krenuti.

Nakon intenzivne rasprave i vrištanja zaključio je u pomirbenom tonu da je to uz to što je to tipičan ženski posao radim i bolje od njega. Bljuc, bljuc.

Za vrijeme studija sam živjela u studentskom domu i svakih par mjeseci smo imali sanitarne kontrole prostora. Kunem vam se postoje muškarci čije su sobe i wc toliko čisti da sam osjetila toliki sram i nelagodu šokirana spoznajom da takvi muškarci očito postoje, jer sam je odrasla u plemenskoj kulturi gdje otac nakon ručka odlazi u horizontalu na kauč i gdje ga se slučajno ne smije smetat jer odmara nakon posla.

S puno čuđenja sam ih pitala koga su platili da im to počisti, a oni su pukli od smijeha jer je njima to ponašanje sasvim normalno. Kažu da su ih matere tako odgojile da za sobom moraju znati počistiti. Matere na vama je posao, vidite! I mora da je sociološki gledano to radi činjenice da su kontinentalci odgojeni u zadružnoj kulturi gdje nije sramota da otac pomaže oko domaćinstva. Nas su ubili kroz povijest vrsni ratnici, lovci i borci jer su time zaštitili da su oni jači spol kojem je ispod časti održavati kućanstvo.

Znam trebat će nam vremena i nije nam lako tek tako napraviti preokret u njihovim glavama, povijesnim nepravdama, ali možda postoji tračak nade!

Ostao mi je jedan dobar savjet u glavi prijateljice koje je rekla recept s kojim je uspjela sebe osloboditi pranja wc-a. Jupi hura!

Ona ima jednostavnu formulu kaže suprugu „ ti operi SAMO wc, ja ću sve ostalo ljubavi života moga“.

Probajte nemamo što izgubiti.

Ugodan ostatak vikenda uz hastag #domestozasve!

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

Znate li što je vitamin N? Vrlo vjerojatno ste u deficitu, kao i većina ljudi

Objavljeno

-

By

unsplash

Vitamin N neophodan je za fizičko i mentalno blagostanje, oslobađa nas stresa, puni energijom kada smo loše raspoloženi i jača imunitet. O čemu se zapravo radi?

Moćni i svestrani vitamin N zapravo je priroda pa ga na hrvatskom slobodno možemo zvati i vitamin P.

Ne dobiva se hranom, a ne postoji ni čarobna tableta kojom ćemo unijeti potrebnu dozu. Jednostavno moramo ustati, maknuti se od ekrana i izaći na svjež zrak, što bliže nekom zelenilu, piše Zadovoljna.hr.

Vitamin N dobivamo kada smo u mogućnosti energizirati svoja osjetila u prirodnom okruženju i potpuno se opustiti. Njegova terapeutska moć potkrijepljena je i znanstvenim dokazima.

Provođenje većine svakog dana u zatvorenom prostoru, satima gledajući u ekran i dugotrajno sjedeći, postalo je normalno i potpuno uobičajeno.

I ne radi se tu samo o radu u sjedećem položaju, već i o navici da i slobodno vrijeme i vikende provodimo u zatvorenim prostorima, a čak i kad izađemo van, mobiteli su nam u rukama i revno odgovaramo na poruke i provjeravamo što ima novo na društvenim mrežama.

Dobrobiti

Ako vitamin N konzumiramo na pravi način, evo koje nas sve dobrobiti očekuju:

– smanjuje stres i poboljšava kvalitetu sna

– smanjuje rizik od krvnog tlaka, dijabetesa i pretilosti

– poboljšava funkciju imunološkog sustava

– jača mentalno zdravlje i smanjuje depresiju i tjeskobu

– pomaže da se osjećamo zadovoljniji sobom

– povećava socijalnu povezanost i učvršćuje odnose

Američki pisac i novinar Richard Louv posvetio je ovome vitaminu cijelu knjigu, a ustvrdio je i ovo: “Istraživanje je pokazalo da priroda jača dječju sposobnost učenja, pomaže im u izgradnji samopouzdanja, smanjuje simptome poremećaja pažnje i hiperaktivnosti, smiruje ih i pomaže im da se koncentriraju.“

Kako povećati svoju razinu vitamina N?

Kako bismo adekvatno „konzumirali“ vitamin N i imali koristi od njegove terapeutske i blagotvorne moći, važno je shvatiti koliko dugo moramo boraviti u prirodi, ali i koliko osviješteno i intenzivno.

Boravak u prirodi koji će nas stvarno energizirati mora biti potpuno svjestan i namjeran, slučajni prolazak parkom dok gledamo u mobitel i žurimo na posao zapravo se ne računa jer da bismo iz prirode upili sve ono korisno, moramo je biti u potpunosti svjesni.

Naravno, veća prirodna raznolikost i više zelenila dodatno pojačavaju efekt, ali ako niste u mogućnosti otići na duži ili dalji izlet, i obližnja će prirodna oaza biti sasvim dovoljna.

Barem 15 minuta… svaki dan

Dokazano je da nam je potrebno barem četvrt sata dnevno u prirodnom okruženju kako bismo od toga imali prave koristi. A 15 minuta doista nije puno, zar ne?

Stoga iskoristimo lijepo vrijeme i izađimo ovog, a i svakog idućeg vikenda i dana na svježi zrak. Vikendom to sasvim sigurno možemo i duže od 15 minuta, a u tjednu je sasvim dovoljno i toliko.

Ne moramo se mučiti obećanjima koja nećemo ispuniti i zadavati si ciljeve i odluke koje nisu izvedivi – i mali koraci sasvim su dovoljni za zdraviji i sretniji život.

 
Nastavi čitati

magazin

Koje piće je najbolje za hidrataciju? Ne, nije voda

Objavljeno

-

By

Pexels

Iako se voda smatra najzdravijim, a ujedno i najboljim pićem za hidrataciju, znanstvenici su dokazali da ipak postoji piće koje više od vode hidratizira tijelo.

Istraživanje škotskog sveučilišta St. Andrews došlo je do zaključka da su obična i mineralna voda dobar izbor, no prema novim saznanjima mlijeko je ipak bolje.

Prema riječima Ronalda Maughana, autora studije, jedan od faktora je količina određenog pića, kao i nutritivni sastav pića.

Tako je dokazano da mlijeko više hidratizira nego obična voda jer sadrži laktozu, bjelančevine i masti, a ovakav sastav pomaže u usporavanju pražnjenja tekućine iz želuca.

Osim toga, mlijeko također sadrži natrij, što dovodi do manjeg stvaranja urina.

Isto se može reći i za oralne rehidracijske otopine koje se koriste za liječenje proljeva. Sadrže male količine šećera, kao i natrija i kalija, koji također mogu pomoći u zadržavanju vode u tijelu, prenosi City Magazine.

 
Nastavi čitati

magazin

3./4. SVIBNJA, SV. FILIP I JAKOV / FJAKA film festival – jedini horor film festival u Hrvatskoj ove godine istražuje prikaz žena u žanru i dovodi M.O.R.T.! 

Objavljeno

-

By

Sedmi po redu FJAKA film festival i ove godine za ljubitelje filmske umjetnosti kroz dva dana priprema niz projekcija, predavanja i dobre glazbe

U organizaciji udruge Super 8, koja okuplja štovatelje sedme umjetnosti, u petak i subotu 3. i 4. svibnja u prostorijama DKC Kino Sv. Filip i Jakov održava se 7. FJAKA film festival, gdje će svi filmoljupci i ljubitelji dobre svirke imati priliku uživati u projekciji kultnog filma “Carrie” i dva nova klasika žanra “Ready or Not” i “Descent”, ali i u svirkama tri benda; zadarskih “Kriptida” i “Rich Mana” te legendarnog sinjskog benda “M.O.R.T”.

Ovogodišnji festival istražuje moć, složenost i dubinu ženskog iskustva unutar žanra horora. Kroz filmska djela istražit će se različiti aspekti ženskog lika u svijetu horora, od heroina do antiheroina, od žrtve do preživjele. Na ovom festivalu posvećenom ženama u hororu, istražit će se kako su se filmski stvaratelji bavili temama kao što su feminizam, identitet, moć i strah kroz objektiv ženskih protagonista.

“U sklopu ovog događaja, prikazat će se tri iznimna filma – “Carrie”, “Ready or Not” i “Descent”, koji svaki na svoj način istražuju različite aspekte ženskog iskustva unutar žanra horora te koji će vas emocionalno angažirati, potaknuti na razmišljanje i možda čak promijeniti vaš pogled na žanr horora”, kažu organizatori festivala.

“Carrie” (1976) je klasik horora koji je režirao Brian De Palma prema romanu Stephena Kinga. Carrie White (glumila ju je Sissy Spacek) predstavlja simbol snage i ranjivosti žene koja se bori s tinejdžerskim izazovima, nasiljem i majčinim zlostavljanjem. Ovaj film istražuje teme tinejdžerske osamljenosti, društvenog isključivanja i moći. Glavna glumica Sissy Spacek je za svoju ulogu Carrie White nominirana za Oscara, što je rijetko dostignuće za glumice u horor filmovima.

Horor-komedija “Ready or Not” (2019) donosi osvježavajući pristup žanru. Glavna junakinja Grace (glumila ju je Samara Weaving) postaje središnja figura u smrtonosnoj igri opstanka nakon što se uda za bogatu obitelj. Grace se suočava s izazovima i traumama dok se bori za vlastiti opstanak i pravdu. Film istražuje temu klase i privilegija te donosi snažnu poruku o nepravdi i borbi za preživljavanje.

Napeti horor triler “Descent” (2005) prati skupinu žena koje se bore za preživljavanje nakon što su zarobljene u pećini s neotkrivenim opasnostima. Glavna junakinja Sarah suočava se s unutarnjim demonima i traumama dok se bori za opstanak i osvetu.”Descent” istražuje temu snage i solidarnosti među ženama u ekstremnim situacijama, pružajući snažnu poruku o hrabrosti i otporu.

Koncerti tri benda; M.O.R.T., “Kriptidi” i “Rich Man”

Nakon brojnih festivalskih i klupskih nastupa, slavlje će ovogodišnjeg izdanja Fjaka Film Festivala u subotu hrabro zaokružiti ponajbolji rock bend u Hrvatskoj ; M.O.R.T. Opasni riffovi, razorna ritam sekcija, sirova svirka i katarzična izvedba sigurno će ujediniti energiju benda i publike. “Samo se ti smiji”, “Mali Isus”, “Buka u glavi”, “Draga majko”, “Nibiru”, “Nina”, “Na cesti”, “Plamen što kriješ” i “Olovni vojnici” odjekivat će kinom u Sv. Filip i Jakovu.

Od albuma prvijenca, “Vrhunsko dno” 2012. godine, M.O.R.T. iza sebe broji više od 400 koncerata i nastupe izvan regije. Između ostalog, može se izdvojiti mini-turneja u Londonu, Liverpoolu, Irskoj, kao i nastup u bugarskom Plovdivu 2018. godine. Bend je također nekoliko puta bio nominiran i za Porin 2015. godine. Osim nominacije za najboljeg izvođača godine, bendov treći studijski album, “Tužna kocka” nominiran je za rock album godine.

Dan prije, u petak, očekuje nas pak nastup dva vrhunska zadarska autorska benda; “Kriptidi” i “Rich Man”.

“Rich Man” je osnovan 2015. godine u Zadru s idejnim ciljem sviranja blues-rock klasika kao uvertira za stvaranje autorskih pjesama. Prva postavka benda djeluje kao četvorka a nedugo zatim u bend dolazi Renata Železnjak kao vokal te donosi svoje autorske materijale. Spletom okolnosti sredinom 2016. godine bend nastavlja s radom kao duo (Renata Železnjak i Marin Perica) te Renata uz vokal preuzima gitaru i i usnu harmoniku. Kao dvojac, zajedno rade na autorskom materijalu, predstavljajući tzv. “minimalizam”, nastupajući po koncertima i festivalima. Početkom 2018. godine bendu se priključuje basist Luka Baranović, a zatim od 2019.- 2023. godine zamjenjuje ga basist Eduard Plećaš. Ponovna izmjena događa se 2024. godine kada se bendu pridružuje basist Igor Punoš.

– Kao predstavnici tzv. “minimalizma”, naša je glazba spoj rock’ n rolla i bluesa. Ponekad se čini da u pjesmama ima više rock’ n rolla, dok ponegdje prevlada blaga doza bluesa, no sve su to samo nijanse koje se isprepliću i zajedno kao da se bore koja će prevladati – kazali su članovi. 

Bend je do sada nastupao na mnogim festivalima autorskih bendova (u sklopu festivala “Čuješ” u Ksetu, “St-art-u u Splitu, Kingfestu u Kninu, Rastok Festu u BiH…), motorijadama i gitarijadama u Zadru, Kninu, Splitu, Osijeku. Svoj prvi nastup bend je obilježio na “Summer Mul Blues” festivalu u Salima.  

“Kriptidi” su se pojavili u Zadru krajem 2016. godine. Taj bend čine iskusni članovi koji već godinama djeluju na underground sceni a ulogu frontmena preuzeo je zadarski underground pjesnik i kantautor Roberto Vodanović „Čopor” čiji su atmosferični, nadrealni i angažirani tekstovi istovremeno prožeti jezom svakidašnjice, pobunom, ali i suptilnim humorom. Ostatak benda neobičnom kombinacijom instrumenata stvara jedinstvene slojeve zvukova koji čine idealnu podlogu za Čoporove tekstove. „Kriptidi” su glazbeno putovanje u nepoznato čak i dobrim poznavateljima rock glazbe. Može se reći da njihova glazba uključuje izvjesne elemente bluesa, punka, noise-a i apsurdnog popa, ali zasigurno će svaki slušatelj imati svoj doživljaj ovog unikatnog benda.

PROGRAM

Petak, 3. svibnja

18:30   Otvorenje: izložba filmskih plakata

19:00   Ready or Not (2019), 95 min

21:00   Descent (2005), 99 min

22:30   Svirka: “KRIPTIDI” & “RICH MAN” (ZD)

Subota, 4. svibnja

19:00   Otvorenje: izložba filmskih plakata

20:00   Carrie (1976), 98 min

21:30   Razgovor s dr.sc. Jelenom Kupsjak

            Tema: Tjelesna autonomija i horor

22:00   Svirka: M.O.R.T.                                

Ulaz na sve sadržaje je besplatan.

Festival se održava po pokroviteljstvom Općine i Turističke zajednice Sv. Filip i Jakov te udruge “Napredak”.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu