Connect with us

Nekategorizirano

KOGA BRANE BRANITELJI?

Objavljeno

-

Odlukom Sabora RH definirano je značenje naziva Branitelja iz Domovinskog rata i uvjeren sam da nema Hrvata koji to ne zna prvenstveno iz razloga što svi misle da ga baštine. Na neki način su u pravu jer iskustva pokazuju da se lako stječe, ništa ne košta, a može valjati. Onih registriranih je više od pola milujuna, koliko ne znamo, a možda je i bolje. Ta vrsta istine, u ovom trenutku nam najmanje treba, jer poput drugih istina koje izlaze na vidjelo, ne obećava ništa dobro. Istinski branitelji, po spomenutoj definiciji, trpjet će i prikrpe sve dok na to pristaju. A oni, u pravilu neskromni i „hrabri“ u nevrijeme, davno su prepoznati, ali opstaju.
Ivan Aralica, pisac i najbolji živući poznavatelj „našeg čovjeka i mentaliteta“, u Dušama robova, opisujući davno još davnija vremena, prepoznao ih je ovako: “Balin je u ratu kratkotrajno sudjelovao, što i nije važno,jer je sudjelovanje u ratu onoliko koliko se napuše u miru. I njegov se slučaj uklapa u istinu da rat jest strašan zbog žrtava i štete koju izazove dok traje, ali je isto tako, možda i više, štetan što iza sebe kao ugledne i zaslužne ljude ostavlja osobe koje nas uvjeravaju da su u ratu, trajao on mjesec ili godinu dana, postal i pametniji pa im se prvima mora davati riječ i onda kada je očito da ne znaju ništa“.
Baš ti Balini, koji opterećuju prošlost i sadašnjost, od 1945. na ovamo, a u ime „stečevina svoje borbe“ egzistiraju na ivici mogućnosti Domovine neprekidno tražeći „ da im se da riječ i kada je očito da ne znaju ništa“, želeći prvenstveno zaustaviti vrijeme koje prijeti njihovoj „ratničkoj slavi“.
Kažu da postoje stotine udruga branitelja iz Domovinskog rata i njihovih kombinacija, čijim imenima hrvatski jezik postaje pretijesan, isprepleteni s manjim brojem onih iz II. Svjetskog ratra, ne manje zahtjevnim i vođama koji su se nametnuli po nejasnim kriterijima. Priličan broj ih se „naslanja“ na državni proračun i uglavnom ne vode konstruktivnu politiku, jer se aktiviraju isključivo kritizirajući postojeće stanje u zemlji. Kako su oduvijek pod pokroviteljstvom jedne političke opcije, za nju se vezuju i, razjedinjeni kakvi jesu, olako postaju sredstvo za političke manipulacije.
No, problemi se talože od početka, jer pored „udruženih“ branitelja, čiji broj se ne zna, postoji (vjerojatno većina) „neudruženih“, čija je povijesna misija završena na kraju oružanog dijela rata, koji se rukovode činjenicom da su svoje pravo i obvezu obrane domovine zadovoljili, a zaštitu stečevina prepustili demokratski izabranim snagama društva. Nije li baš to bio jedan od ciljeva borbe?
Nije dobro kada su bivši ratnici nezadovoljni i takve mogućnosti boje se sve zemlje svijeta koje ih imaju, a pogotovo nije kad politički pokrovitelj dovede do nezadovoljstva, a potom njihov bijes manipulacijama preusmjerava drugamo. Za ratnike (stvarne ili samozvane) gotovo i nema niže razine. Ali, biti heroj u ratu, a žrtva u miru, nije izum ni ovog vremena ni ove zemlje. Tek onaj tko to shvati ima šanse zaobići to iskustvo.
Vapaj branitelja za zaštitu vlastitog dostojanstva je očajnički, opravdan i ne smije se ignorirati. Njihov zahtjev za minimumom sloboda, da žive, rade i slobodno se kreću, predstavlja ujedno i minimum napora njihovim predstavnicima u vodstvu države. Traženje da se, od poniženja najgore vrste, spasi jedan od njih, nesretni Tihomir Purda, riješio bi se sam od sebe da nema destrukcije upravo među pozvanima da ih štite, odnosno da štite stečevine njihove borbe.
Polako ali sigurno, na naplatu dolazi razjedinjenost i sklonost jednima, kao preduvjet za laku manipulaciju, a zahtjevi branitelja se pretvaraju u kakofoniju želja, ponekad nerealnih , za koje se „hvataju“ politički manipulatori opravdavajući vlastito ponašanje.
Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata imaju svoje legitimne predstavnike u najvišem vodstvu zemlje, u zakonodavnim i izvršnim tijelima. Uvijek su ih imali, a najmoćnija politička osoba u zemlji je njihova dugogodišnja muza, njihova trojedna zaštitnica Kaliopa i Klio i Melpomena. Po prirodi stvari problema nebi smjelo biti. Čemu onda lutanje u izboru ciljeva za napad. Bivši ratnici moraju znati da je izbor mete presudan. On znači život ili smrt. U ratu možda i ranjavanje, no u miru su fazu ranjavanja ili mrcvarenja već prošli.
Dosljednost, postojanost , ustrajnost su pojmovi svojstveni ratnicima, pa bilo i bivšim, jer znače neodstupanje od stava ili nepokolebljivost , čime se u ratu šalje jasna poruka neprijatelju, a u miru potencijalnim manipulatorima ratnim stečevinama ili samim ratnicima. Zašto onda u zahtjevima branitelja nema mjesta za Veljka Marića ili za onog nedavno prikazanog kako bolestan i bez hrane umire od gladi i zime pod nekakvom nadstrešnicom. Bivši suborci mu se rugaju jer je budala i nije se snašao, a to mu, kaže, najteže pada. Ili, gdje su u svemu oni ratnici, koji nisu pristali da ih vode ratni profiteri, koji ne znaju ni za kakve fondove, udruge, zadruge, koji rat smatraju završenom epizodom svoga života koju žele zaboraviti i njome ne opterećivati ni obitelj, ni prijatelje, ni državu. Oni sretniji rade, plaćaju porez za ugodan život mnogih ratnih prikrpa i misle kako je red da strada pastir kad ne pazi stado.
Oni koje vodi Tomislav Ivić, ili nekakav Đakić, koji imaju ministre pravosuđa, policije i vojske onakve kakvi jesu, neka napuste svaku nadu, ili traže njihovu smjenu.
Oni koji vjeruju Muzi, koja je netom postavila temeljac za njihove stanove, morali bi znati da od toga nema ništa, da valja ispoštovati koalicijski ugovor o gradnji stanova za svojedobno odbjegle Srbe, da im valja uplatiti mirovine sa zaostacima, da valja izdržati najavljeno sniženje braniteljskih mirovina u uvjetima opće krize i siromaštva, da crkvi valja vratiti njihovo, a nekadašnjim veleposjednicima njihovo, te da će, u najbolju ruku, korist imati tek odabrani branitelji koji će, kao i do sada smirivati tenzije i donositi izborne rezultate, pa valja kakofoniju zahtjeva zamijeniti melodijom po jasnim i postojanim notama. Kaznenu prijavu za djelo ratnog zločina može pokrenuti bilo tko bilo kada. Nema definitivnih spiskova.
Danas, kada je mnogo toga jasno, zvuči gotovo nevjerojatnim da se čini ista greška poput one na Splitskoj rivi. Učinilo se, nakratko, da su ta vremena prošla.
Veritas amara est.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. grozni-zd

    4. veljače 2011. at 22:02

    Tekstovi su odlicni i prorocanski ! S Kalinicem držite ovaj portal !
    Podarite nam cešce svoja razmišljanja. Hvala.

     
  2. Parastos

    5. veljače 2011. at 10:53

    Kao i uvijek puni pogodak u središte problema, kolumna je fantastična, samo tako naprijed

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nekategorizirano

KNJIŽEVNA FRANKOFONIJA / Haićanski autor Makenzy Orcel 24. svibnja u zadarskog Gradskoj knjižnici 

Objavljeno

-

By

Makenzy Orcel, haićanski autor s pariškom adresom, boravit će u Hrvatskoj od 21. do 26. svibnja u sklopu programa Književne frankofonije Centra za knjigu koji sufinancira Ministarstvo kulture i medija RH, a održava se u suradnji s Francuskim institutom, Veleposlanstvom Republike Francuske, Sveučilištem u Zadru, književnim festivalom LITaf, Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Kulturno-informativnim centrom, Gradskom knjižnicom Zadar, Francuskom alijansom Split, Veleposlanstvom Republike Slovenije i knjižarom Kutak knjiga.

https://web.facebook.com/profile.php?id=61557697403593&locale=hr_HR

Rođen 1983. u Port-au-Princeu, na Haitiju, gdje se i školovao, Makenzy Orcel prvu je zbirku pjesama La douleur de l’étreinte objavio 2007., dok mu je prvi roman, Les Immortelles,koji je kritika odmah zapazila, izišao 2010. u Montrealu. Dosad je objavio devet pjesničkih zbirki i sedam romana, od kojih je zadnji, Une somme humaine (2022.), dospio u finale francuske književne nagrade Goncourt, dok je u deset zemalja, među kojima je i Hrvatska, izabran za najbolji roman među finalistima te prestižne nagrade. Za svoja je djela višestruko nagrađivan, a 2023. ovjenčan je i nagradom Anna Seghers za cijeli svoj dosadašnji opus. Godine 2017. od Republike Francuske dobio je orden reda viteza umjetnosti i književnosti.

Makenzy Orcel gostovat će u zagrebačkom KIC-u (Preradovićeva 5) u srijedu, 22. svibnja, u 14:30. Nakon razgovora s autorom koji će voditi Maja Zorica Vukušić i Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Marije Spajić, bit će dodijeljen hrvatski Goncourt. Makenzy Orcel predsjedavat će povjerenstvom sastavljenim od zagrebačkih i zadarskih studenata francuskog jezika i književnosti koji svake godine biraju najbolji roman u prošlogodišnjem užem izboru Akademije Goncourt. Projekt Nagrada Goncourt – hrvatski izbor prije tri godine pokrenuo je Francuski institut, a izvodi se u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.

U petak, 24. svibnja, u 18:30 u atriju zadarske Gradske knjižnice (Ulica Stjepana Radića 11b) Makenzy Orcel predstavit će se u sklopu festivala LITaf koji organiziraju studenti zadarskog Sveučilišta. S njim će razgovarati Maja Zorica Vukušić i Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Marije Spajić. Tom će prilikom autor uručiti nagradu za najbolji studentski prijevod ulomka iz njegova romana Une somme humaine. Na ovogodišnjem natječaju u organizaciji Odjela za francuske i frankofonske studije Sveučilišta u Zadru nagrađena je Katarina Baršun, studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

https://web.facebook.com/profile.php?id=100091608264526&locale=hr_HR

Splitska će se publika imati priliku susresti s Makenzyjem Orcelom u subotu, 25. svibnja, u 18:30 u Francuskoj alijansi (Marmontova 3). S njim će razgovarati Vanda Mikšić, uz konsekutivni prijevod Fani Marđokić.

Autorov boravak kamerom će pratiti Sebastijan Borovčak koji u sklopu programa snima dokumentarni film o književnoj frankofoniji u Hrvatskoj.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

Gotovinina tvrtka lani imala ogroman rast prihoda

Objavljeno

-

Tvrtka Pelagos net, čiji je suvlasnik umirovljeni general pukovnik Ante Gotovina, lani je ostvarila više od 24 milijuna eura prihoda uz dobit veću od 3.1 milijun eura. Godinu dana ranije Pelagos je prijavio 16.3 milijuna eura prihoda.

Za veliki rast prihoda najzaslužniji je izvoz, piše Plava kamenica. Pelagos je lani na izvozu zaradio oko 20.5 milijuna eura, a gotovo sva tuna odlazi u Japan.

Pelagosova plavoperajna tuna spada među najcjenjenije hrvatske gastronomske proizvode, u rangu s kvarnerskim škampima i bijelim tartufima. Gotovinin toro (blijeda masna tuna) može se mjeriti s najboljima na svijetu. Osim fenomenalne tune, Pelagos proizvodi izvrsne slane srdele i slane i marinirane inćune”, piše Plava kamenica.

Nedavno su se na tržištu pojavile i verzije srdela i inćuna u maslinovu ulju, koje su prepoznatljive po uočljivim zelenim oznakama.

S 24 milijuna eura prihoda, Gotovinin Pelagos postao je treći najveći proizvođač ribe u Hrvatskoj, iza Cromarisa i bračke Sardine Postira.

Tvrtka planira veliko proširenje proizvodnje

Pelagos u blizini Dugog otoka uskoro planira pokrenuti i uzgoj bijele ribe. Uzgajalište bijele ribe imat će kapacitet od oko 700 tona godišnje, objavila je ranije Slobodna Dalmacija.

Tvrtka namjerava prenamijeniti dio akvatorija iz sustava uzgoja tune u uzgoj bijele morske ribe između Lavdare Vele i Pašmana u Srednjem kanalu. Godišnja proizvodnja iznosila bi 700 tona ribe u kavezima za uzgoj.

Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja objavila je pozitivnu ocjenu procjene utjecaja na okoliš uzgajališta tune u zoni marikulture kod otoka Lavdara, smještenog sjeverno od Dugog otoka i nedaleko od Kornatskog arhipelaga, koji pripada Zadarskoj županiji.

U sažetom opisu predmetni zahvat odnosi se na postavljanje uzgajališta koje se sastoji od jednog polja za uzgoj tune u postojećoj zoni za marikulturu na udaljenosti od oko 2300 metara od otoka Lavdara. Planirana godišnja proizvodnja na uzgajalištu je do 700 tona tune.

Na uzgajalištu se planiraju koristiti kružni kavezi promjera 50 metara, koji bi bili rasporedeni u dvije linije s po pet kaveza u svakoj liniji, a svaki kavez ima sidrene instalacije na površini od 80 puta 80 metara. Predvidena površina koju zauzimaju kavezne instalacije iznosi 400 puta 160 metara.

“Kavezi se planiraju izraditi iz polietilenskih plutada (obruda) ispunjenih polistirenom, na koje se vješa cilindridna mreža izrađena od poliamidnih materijala. Polimerni materijali predvideni za kavezne instalacije su biološki inertni te nemaju negativan utjecaj na okoliš”, navodi se u dokumentu.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

SA VOLONTERSKE BURZE: Briga o postavu i komunikacija s posjetiteljima u Noći muzeja u Narodnom muzeju Zadar

Objavljeno

-

By

U petak 26. siječnja se na razini Republike Hrvatske odvija XIX. Noć muzeja.

Na prošlogodišnju Noć muzeja Narodni je muzej Zadar bio po broju posjetitelja drugi u RH, odnosno prvi uzmemo li u obzir broj stanovnika odnosno “bazen” posjetitelja.

“Ove godine zbog našeg razrađenog programa ne očekujemo pad interesa, a da bi ta večer prošla u najboljem redu, potrebni su nam volonteri koji će nam pomoći u brizi o postavu (radi se o nekim od najvrednijih djela hrvatske umjetnosti i zadarske povijesti)”, stoji u objavi iz NMZ.

Za prijavu i detaljnije informacije obratite se putem maila na: muzej.nmz@gmail.com do 24. siječnja.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu