Connect with us

Hrvatska

Šime Copić: "Rekli su da tražimo jednog nestalog vatrogasca, a ja sam naišao na pet mrtvih"

Objavljeno

-

Dražen Slavica (foto: Z NET/ Žeminea Čotrić)
Na Županijskom sudu u Zadru danas je nastavljeno suđenje Draženu Slavici, bivšem zapovjedniku Šibensko-kninske vatrogasne zajednice. Slavicu Državno odvjetništvo tereti za organizacijske propuste pri gašenju požara na Kornatima, kojom prilikom je poginulo dvanaest vatrogasaca.
Na prošlom suđenju, kada je svjedočio tadašnji dežurni operativni Blačić, došlo je do saznanja da je Slavica znao za tragediju i svjesno je šutio i zapovjedio da se o njoj ne govori, kako centru 112 tako i šefu Pomorske policije.
Danas su ispitana tri nova svjedoka, tadašnji vatrogasci, Nenad Alviž i Šime Copić djelatnici JVP Šibenik i Ivica Perković, pripadnik DVD Zablaće. Sva trojica su za vrijeme tragedije bila na Kornatu no na drugim lokacijama od stradale grupe vatrogasaca.
Alviž je bio u prvoj grupi koju je helikopter ostavio, dok je druge vozio na drugo požarište. On je rekao kako su oni krenuli gasiti vatru koja je prijetila kućama te da im je i kanader došao pomoći. Bacio je 10ak bacanja i otišao. Nakon što su iskontrolirali vatru krenuli su na južni dio otoka pomoći ljudima s vatrom koja je prijetila njihovim kućama. Tada je Alviž čuo od pripadnika DVD Vodice kako govore da ih je otac preminulog Ante Mikulina zvao i prenio sinove riječi da su okruženi i da će izgorjeti. Alviž je kontaktirao s dežurnim operativnim nakon toga u više navrata no ovaj mu je prešutio o tragičnim događanjima i govorio je kako se ništa nije dogodilo. Kasnije su Alviža ponovno kontaktirali, ali samo da ga pitaju koliko je vatrogasaca bilo u helikopteru i tko je sve s njim. On je rekao kako ih je bilo 23. Tada mu je rečeno samo kako je jedan vatrogasac nestao. Potom su Alviž i kolege samovoljno krenuli tražiti tog nestalog, ali naišli su na mrtve. Nazvali su Slavicinog zamjenika Miloševića i rekli mu da se ne radi o jednom vatrogascu već o više njih i da ima mrtvih. U međuvremenu je došla i specijalna policija i pripadnici vojske koji su kasnije ostali čuvati mrtve. Alviž je naglasio kako je bilo ružno vidjeti poginule vatrogasce, a da nitko ih nije čuvao. Nakon što su pronašli i zadnjeg stradalog, policija je preuzelo mjesto nesreće, a Alviž i ostatak kolega prebačeni su ujutro s brodom na Murter.
Ivica Perković je u izviđanju izgubio mobitel i stanicu te je s kolegom pošao tražiti to, a u međuvremenu je helikopter otišao pa su ostali s Josipom Klaricom, ocem pokojnog Dina. Upravo Perković je pronašao unesrećene i pokušao im pomoći tako da im je davao piti jer su zapomagali da im treba vode. Vratio se u uvalu po vodu, a kada je prvi put zatekao unesrećene samo je jedan od njih bio mrtav. Isto tako Perković je rekao kako nije osjetio nikakav čudan miris, pa ni benzina, već samo miris zapaljenih tijela.
Šime Copić bio je u grupi koja je čekala kruške kao što im je rečeno da će ih dobiti, ali nisu. Njega i kolege vatra je ugrozila te su se oni povlačili prema moru u uvalu. Pokušavali su ugasiti vatru no nije im išlo dobro jer su vremenski uvjeti bili teški. Kada su kontaktirali s Dinom Klarićem rekli su mu da im kanader pomaže gasiti na što se Dino iznenadio jer nije znao da je kanader na požarištu iako je on bio zapovjednik požarišta. Mikulin je i njih stalno zvao nakon sinovih stravičnih riječi, no oni nisu znali što se događa. Rekli su mu da zove Slavicu, ali od njega nije dobivao odgovor. Kada je Copić dobio Slavicu i pitao ga što se događa jer dobivaju dojave s kopna da se nešto događa, ovaj je rekao ništa i da ne može razgovarat. Potom je pitao i Blačiča što se događa, a on mu je isto odgovorio. Kasnije su ih iz Šibenika kontaktirali samo da vide gdje su i koliko ih je, nakon čega su im rekli da jedan vatrogasac nedostaje. Dobili su naredbu da čekaju policiju prije potrage, no Copić i još trojica to nisu poslušali već su sami krenuli u potragu.
– Ja sam vidio svijetla i reflektirajuću traku od opreme. Vidio sam da ima više usmrćenih i nije mi bilo jasno jer smo mi išli tražiti jednog vatrogasca. Nazvao sam Miloševića da mu kažem da se radi o više ljudi, a on se šokirao. Mi smo mrtve vatrogasce našli bez da ih je itko nadgledao ili čuvao, što je strašno. Bili su napušteni. Tek oko 3 u noći sam počeo shvaćati što se dogodilo jer nam nitko ništa nije govorio. Kada smo našli zadnjeg vatrogasaca, vratili su nas u uvalu i ujutro prevezli brodom na Murter.
Copić je potvrdio da je čuo prepirku Slavice i Crvelina oko toga zašto s helikopterom idu i otac i sin, na što je Slavica rekao kako on o tome sam odlučuje. Isto tako čuo je kako se reklo Slavici da pripadnici DVD-a ne bi trebali ići. Crvelin je naglasio kako pripadnici DVD-a nisu kvalificirani za ovaj požar te da on ne želi biti odgovoran za njih, a Slavica mu je samo rekao kako on nije mjerodavan da o tome odlučuje.
Copić je Slavicu opisao kao čovjeka koji gleda svoj probitak i kojem nije stalo do ljudi već samo do vatrogastva.
Suđenje se nastavlja sutra u 09:30 sati kada će biti ispitana tri nova svjedoka.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ovo su najtraženija zanimanja u Hrvatskoj za SSS i za VSS…

Objavljeno

-

By

Hrvatska je posljednjih godina suočena s velikim manjkom radne snage. Stanovništva je sve manje i sve je starije, posljedice odljeva radne snage u inozmestvo snažno se osjećaju na tržištu rada, a nastale rupe dijelom popunjava uvozna radna snaga, sve više iz dalekih aziskih zemalja.

Naspram suficitarnih zanimanja o kojima smo pisali ovih dana, onih deficitarnih mnogo je više.

Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) svake godine provodi analizu i objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja predlažući, prije upisa u prve razrede srednjih škola i na fakultete, u kojim obrazovnim programima bi trebalo povećati, odnosno smanjiti broj upisanih učenika i studenata.

HZZ: Popis je iz godine u godinu sličan

U HZZ-u nam kažu da je popis iz godine u godinu sličan, bez nekih značajnih odstupanja i što se tiče deficitarnih kao i suficitarnih zanimanja.

“S obzirom da se analize rade na lokalnoj razini, teško je generalizirati na razini Republike Hrvatske, no postoje određena zanimanja koja su deficitarna i na kontinentu i na obali”, napominju nam u HZZ-u.

Što se tiče srednje stručne razine, najdeficitarnija su zanimanja u graditeljstvu, prerađivačkoj industriji, zdravstvu, djelatnosti popravaka motornih vozila, djelatnosti pripreme i usluživanja hrane te prijevozu i distribuciji.

Ovo su najtraženija zanimanja?

Najdeficitarnija, odnosno najtraženija zanimanja srednje stručne razine su:

zidari

fasaderi

krovopokrivači

vodoinstalateri

električari

podopolagači

automehaničari

automehatroničari

autolakireri

bravari

tokari

strojobravari

mesari

pekari

slastičari

kuhari

konobari

medicinske sestre

medicinski tehničari

laboratorijski tehničari

vozači lakih i teških dostavnih vozila

vozači autobusa

vozači vozila hitnih službi

U rangu visokoobrazovanih, odnosno zanimanja za koje je potrebna viša i visoka stručna sprema, u HZZ-u kažu da se trenutno najviše traže stručnjaci za matematiku, fiziku, elektrotehniku, strojarstvo, građevinu, medicinu, farmaciju, logopediju i rehabilitaciju.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu